Підтримати українських військових та людей, які постраждали через війну
Шахи
| Оновлено 17 квітня 2025, 16:12
5157
1

Цинічна цупкість Цзюй Веньцзюнь

Чемпіонка світу з шахів вчергове захистила свій титул

| Оновлено 17 квітня 2025, 16:12
5157
1
Цинічна цупкість Цзюй Веньцзюнь
Getty Images/Global Images Ukraine

Матч на першість світу між китайськими гросмейстерками Цзюй Веньцзюнь і Тань Чжун’ї, на думку багатьох оглядачів, мав бути вельми конкурентним. Перевагу віддавали чинній чемпіонці світу, однак залишали певні шанси й ексчемпіонці. На жаль, боротьби як такої не вийшло: було зіграно лише три чверті із запланованих партій, після чого зафіксовано дострокову звитягу Цзюй із рахунком 6,5:2,5. Звісно, можна віднайти в шаховій історії приклади й такої, та навіть і більш переконливої переваги однієї шахістки над іншою в головному матчі жіночих шахів.

Скажімо, в 1937 р. Вера Менчик буквально розтрощила Соню Граф із рахунком 11,5:4,5. Прикметно, що після 9-ти партій того матчу рахунок був аналогічним остаточному рахунку матчу нинішнього. Інший приклад – із 1962 р., коли Нона Гапріндашвілі каменя на камені не лишила від оборонних побудов Єлизавети Бикової: 9:2. Водночас після 9-ти партій рахунок уже був 7:2 на користь грузинської шахістки. В 1975 р. Гапріндашвілі з рахунком 8,5:3,5 переграла Нану Александрію (до речі, щира подяка Нані Георгіївні Александрії за палку підтримку України у війні з росіянами, любов до української мови й творчості Тараса Шевченка), тоді після 9-ти партій рахунок так само був 6,5:2,5. Та й далі Се Цзюнь упевнено перегравала Нану Іоселіані в 1993-му, а через 3 роки своєю чергою Жужа Полгар завдала нищівної поразки вже самій Се Цзюнь. У 2013 р. Анна Ушеніна, на жаль, нічого не змогла протиставити Хоу Іфань: 1,5:5,5. Утім, якщо брати двобої кінця 2010-х – початку 2020-х рр., то вони всі були напрочуд конкурентними. Очікувалося, що й нинішній матч посяде місце в цьому ряді. Та сталося аж ніяк не так, як гадалося.

12-партійний формат двобою передбачав два етапи: в рідних містах суперниць, спершу на батьківщині чинної чемпіонки – в 25-мільйонному Шанхаї, а опісля в рідному місті ексчемпіонки – 32-мільйонному Чунцині.

Getty Images/Global Images Ukraine

Після нічиєї в 1-ї партії Тань тонше відчула ендшпіль у 2-й партії і змогла раніше провести свого пішака до жаданої 8-ї горизонталі. Втім, поразка лише розлютила Цзюй. Перед матчем вона казала: «Ми знаємо одна одну з дитинства, тому це буде дуже цікавий матч». Втім, це знаття конче допомогло уродженці Шанхая, а ось щодо цікавості матчу вона помилилася в своєму передбаченні, та навряд чи її це засмутило. 3-тю партію Цзюй виграла у блискучому стилі, створивши 2 різнофлангові прохідні пішаки. В 4-й партії Тань мала незлецьку перевагу, однак у певний момент надто вже самовпевнено повела себе за шахівницею та втратила її, у підсумку суперниці дограли в тій партії до голих королів. А от останні дві домашні партії Цзюй виграла в одну калитку, міцно вчепившись у слабкості позиції опонентки: спершу майстерно довела перевагу слона й коня над турою, а надалі в коневому ендшпілі впевнено реалізувала перевагу в зайвого пішака.

Перед другою половиною матчу було передбачено два неігрові дні: шахістки мали переїхати до Чунцину й трохи перевести подих. Утім, і павза на користь Тань не пішла: домашні стіни не зарадили. У 7-й партії (до речі, символічний 1-й хід за білих у ній зробила 11-та чемпіонка світу й нинішній генеральний секретар Китайської шахової асоціації Сюй Юйхуа, назагал упродовж матчу в церемоніях перших ходів щоразу брали участь чоловік і жінка, зазвичай, спортсмен(-ка) і чиновник(-ця)) пасивність білопольного слона чорних (його цинічно було загнано до пастки) стала фатальною. А наступного дня Цзюй слушно вирішила, що два небезпечні прохідні пішаки куди краще за коня і довела партію до перемоги. Відтак чемпіонка світу перемагала в 4-х партіях поспіль! Такої тривалої усуціль переможної серії у матчах за жіночу світову шахову корону ще не було! Натомість у матчі між цими самими гравчинями в 2018 р. (географія його проведення, до слова, була ідентичною нинішній) було 5 поспіль результативних партій, однак перемоги в тій серії були розділені майже рівномірно.

В 9-й партії Тань застосувала сицилійський захист, та чемпіонка світу, яку влаштовувала нічия в партії, дістала невеличку перевагу на виході з дебюту. Втім, не наполягала на її утриманні. Зрештою, чорні позицію зрівняли, й партія перейшла в абсолютно нічийний туровий ендшпіль. На 38-му ході було зафіксовано нічию, яка засвідчила, що Цзюй Веньцзюнь уп’яте стала чемпіонкою світу. За титулованістю вона вже наздогнала легендарних грузинок Нону Гапріндашвілі та Майю Чибурданідзе, в активі яких так само по 5 чемпіонських титулів. Однак до 8-разової чемпіонки світу Вери Менчик ще неблизька відстань. Про роки царювання в світових шахах годі й казати: Менчик була на вершині 17 років, Гапріндашвілі – 16, Чибурданідзе – 13. Цзюй поки що за цим показником (7 років) лише наздогнала свою співвітчизницю Се Цзюнь і радянську шахістку Єлизавету Бикову, до чемпіонських звитяг якої доклав руку одеський тренер Юхим Коган (а співпраця з ним розпочалася після вкрай невдалого виступу Бикової на чемпіонаті СРСР 1951 р. у Києві).

Водночас залишаюся при своїй думці: найкраще за всіх інших жінок нині грає в шахи Хоу Іфань (чинний 1-й номер світового жіночого рейтингу, Цзюй – 2-га, а Тань після нищівної поразки опустилася з 3-го на 5-те місце), однак свого часу вона вирішила не наполягати на своїй ролі в жіночих шахах, віддавши перевагу участі в чоловічих (або, як заведено казати, відкритих) змагах (у 2017 р. зокрема виграла шаховий турнір у швейцарському місті Біль, де брали участь чоловіки з чільної світової 20-ки, то була не казка, а саме Біль!), де крутяться куди більші гроші, й навчанню (Оксфордський університет того вартий, чи не так?), а також науковій роботі (в 26-річному віці стала наймолодшим в історії професором Школи фізичного виховання педагогічного факультету Шеньчженьського університету).

Від Цзюй нехтування жіночими шахами не очікуємо. В неї – вища освіта в царині економіки (Шанхайський університет фінансів та економіки, Тань Чжун’ї, до речі, свого часу закінчила Школу права цього самого навчального закладу) й водночас нестримне бажання і далі підкорювати шахові вершини. Перед початком нинішнього матчу Цзюй казала, що можливість стати 5-разовою чемпіонкою світу її напрочуд мотивує. Мети досягнуто! Та мотивація перевершити за кількістю чемпіонських титулів легендарних грузинок – ще амбітніший орієнтир, чи не так? І коли тобі 34, й ти так упевнено береш гору над майстровитою перевесницею (як видавалося, найближчою до тебе за шаховою снагою серед жінок, якщо за дужки вивести Хоу Іфань), то якісь перешкоди здійсненню і чергового переможного задуму знайти складно. Та поки що Цзюй святкує свою 5-разовість (хоча гросмейстер Ні Хуа, який свого часу багато часу приділяв тренерській роботі з нею, і виокремлював замкненість як одну з головних її рис поряд із працьовитістю і жагою знань, та менше з тим…) і здобуття 60% із півмільйонного, якщо рахувати в євро, призового фонду матчу. За звитягу над тією самою Тань у 2018 р. в матчі за світову шахову корону вона одержала 120 тис. євро, констатуємо, що фінансовий прогрес таких матчів за 7 років вельми відчутний!

Що ж, 50 років тому Китай приєднався до ФІДЕ, а нині ця країна є однією із провідних шахових націй світу. Й жіноче світове чемпіонство – тому переконливе свідчення!

Олексій РИЖКОВ

Оцініть матеріал
★★★★★
★★★★★
★★★★★
(31)
Повідомити про помилку

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть

Налаштувати стрічку
Налаштуйте свою особисту стрічку новин

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Коментарі 1
Введіть коментар
Ви не авторизовані
Якщо ви хочете залишати коментарі, будь ласка, авторизуйтесь.
Pavlo Sydorenko
Да, 4 лучших шахматистки сейчас китаянки. Цзюй крутая, заслужила уже пятый титул. Жалко, что Хоу Ифань не играет за корону. Получается в женских и мужских шахматах одинаковая картина - первый номер рейтинга не хочет бороться за главный титул.