Віза для Пізи: Як Філіппо Індзагі торує шлях нагору
Блогер Sport.ua – про амбітний футбольний проєкт, що реалізовується в тіні Пізанської вежі
56-метрова біломармурова вежа в романському стилі, що почала відхилюватися від вертикалі ще під час зведення наприкінці ХІV ст., слугує центром тяжіння для туристів з усього світу. Колись розговорилися з торговцем сувенірним крамом у Пізі. Хлопець той ще базікало, справжня знахідка для медійника! На відміну від багатьох інших центрів відпусткового пілігримства Італії, шалики місцевого клубу не мають шаленого попиту серед туристичного люду. За словами мого співбесідника, куди краще тут беруть подібну продукцію традиційних італійських грандів. Утім, ситуацію цілком можна переломити в кращий бік. В усякому разі в половині січня 2025 р. перспективи «Пізи» стартувати наступного сезону в серії А виглядають цілком реальними.
Власне, нині пізанці посідають прохідне 2-ге місце, якраз згідно з вартістю свого складу. Справді, за загальною ціною на гравців «вежі» програють лише «Сассуоло», який від початку чемпіонату видерся на гору турнірної таблиці, й чорно-зеленим аж ніяк не кортить звідтам спікірувати кудись донизу. Менше з тим, пізньогрудневий матч двох лідерів у Пізі приніс перемогу команді Філіппо Індзагі. По ходу тієї зустрічі сумнівів у звитязі пізанців не виникало. Та постріздвяна баталія справила на мене неабияке враження. Власне, вряди-годи під час перегляду трансляції я забував, що спостерігаю за командами 2-го за снагою дивізіону. Рівень майстерності пристойний, жага боротьби – годі й казати, глядацький антураж – мало хто перевершить у серії В. Інтрига? От хіба що з цим справді було складнувато: «торрі» за всіма показниками перевершували задавакуватих опонентів.
Дубль лівого вінгера (й водночас правші) Маттео Трамоні став результатом його наполегливості. Перший гол він забив під час контратаки, відірвавшись від захисників (тільки чуприна замайоріла!), а другий став результатом вдалої гри невисокого (175 см) франко-італійця (уродженець французького Аяччо є етнічним італійцем) на другому поверсі. Зауважу принагідно, що вдала гра головою назагал належить до чеснот й атакувальної ланки, й центрдефів «Пізи». Приміром, у понеділковій зустрічі з «Каррарезе» обидва голи чорно-сині провели головою (перший узагалі став результатом спрямування м’яча такою чудернацькою траєкторією, що в захваті, мені здається, були не лише гравці «Пізи» та їхні прихильники, а навіть й окремі гравці команди-суперниці). Чудово Маттео розібрався в штрафному майданчику суперника й напередодні Новоріччя, забивши переможний гол «Сампдорії». 4-мільйонний Трамоні є одним із найдорожчих гравців «нерадзуррі» й нинішній сезон проводить суперово. На його рахунку вже 8 голів і 2 асисти. Є всі передумови для зростання ціни на нього. За матч проти «Сассуоло» sofascore.com пошанувала Трамоні оцінкою 8,3 бала. Може, проти «Каррарезе» він видав не найкращу гру (згаяв зокрема дві реальні гольові нагоди), однак назагал оцінкою, нижчою за «сімку», аналітики sofascore.com відзначають його дії украй рідко. Й за пересічною оцінкою (7,35) він є найкращим серед гравців «Пізи». Якоюсь дещицею йому поступається хорватський голкіпер Адріан Шемпер. На межі 2024 й 2025 рр. він видав три поспіль чудові перформанси. Крім уже згадуваних матчів проти «Сассуоло» та «Каррарезе», Шемпер якнайкраще виявив свої чесноти в непростому виїзному двобої проти клубу з чудовою історією та несамовитими тифозі – «Сампдорії». На рахунку хорвата в тому матчі 5 сейвів, впевнена гра на виході й вдале керування обороною.
Якщо твердити про захисну лінію, то там височіє монументальна фігура наддосвідченого капітана команди Антоніо Караччоло. Саме його влучний удар головою незадовго до фінального свистка дав змогу «Пізі» вирвати перемогу в «Каррарезе» минулого вікенду. Караччоло впродовж тривалого часу мав сумнівну славу гравця-пілігрима. Проте вже в 30-річному віці він знайшов свою команду, кинувши кітвицю поблизу Пізанської вежі. Й нині, в свої 34, є одним із найкращих у складі «торрі», маючи пересічний бал від sofascore.com 7,13, що є найвищим показником серед оборонців пізанського клубу. Власне, й Шемпер, і Караччоло опинилися в команді тижня серії В за підсумками минулого туру.
Не скажу, що інший центральний захисник 6-мільйонний Сімоне Канестреллі проводить надвдалий сезон. Йому дещо не вистачало стабільності восени, не можна сказати, що бездоганно відіграв він у матчі проти «Сассуоло», однак й проти «Дорії», й проти «Каррарезе» діяв на високому рівні, відзначившись голом-красенем у воротах каррарців. А назагал на його рахунку цього сезону вже 3 голи (два з них головою) й 3 асисти. Аж ніяк не цифри для центрдефа, погодьтеся! Він не з тих, хто тихо ходить, та густо місить. Й ходить Сімоне гучно, й місиво виходить яскраве!
Ну, й, звісно, не можна не сказати кілька слів про данця Андреаса Лінда. Його ринкова ціна – 4,5 млн євро. За схеми 3–4–2–1, яку практикує Філіппо Індзагі, довговолосому скандинаву належить роль висунутого вперед форварда. Не скажу, що він забиває багато (на сьогодні має на своєму рахунку 5 голів у поточному сезоні серії В), однак, безперечно, відіграє важливу роль у тактичній побудові пізанської команди. Захисники команд-суперниць приділяють данцю чималецько уваги, відтак більше простору мають вінгери, що, власне, зокрема Трамоні й використовує якнайкраще.
Архітектор (як визначив skysports.com, «каталізатор змін») нинішньої «Пізи» славнозвісний СуперПіппо, схоже, зрештою, знайшов свою команду. За півроку роботи в «Пізі» він домігся найвищої для своєї кар’єри цифри пересічної кількості набраних очок за матч: 2,13. У жодному іншому клубі Піппо-тренер таких показників не сягав. Зрідка буває так, що орієнтиром для старшого брата в чомусь є брат молодший. Однак тут саме такий випадок. Про Сімоне Індзагі вже можна сказати, що він реалізував себе як тренер. Його «Інтер» цього сезону знову реально претендує на скудетто. СуперПіппо, до слова, вважає брата одним із найкращих тренерів Європи. Філіппо так само очолює команду в чорно-синіх футболках (дивлюся на форму «Пізи», й мене не покидає відчуття, що це якийсь симбіоз «Інтера» й «Парми» за кольорами й логотипом титульного спонсора, для пармезанців, утім, колишнього), так само претендує цього сезону на місце на горі турнірної таблиці, щоправда, дивізіоном нижче. Втім, 34 роки по тому «вежі» цілком можуть повернутися до компанії найсильніших клубів на Апеннінах, діставши відповідну візу за 1-ше чи 2-ге місце в серії В.
Антоніо Караччоло стверджує, що саме Індзагі змінив менталітет клубу, мовляв, його харизма проникла в голови гравців. І, додам від себе, оселилася там надовго. Сам Індзагі на запитання про секрет успіхів відповідає так: «Мною рухає пристрасть!». А на дещо провокативне запитання «чи порозумівся би Індзагі-тренер з Індзагі-гравцем» каже, посміхаючись: «Вважаю, що в нас були б добрі стосунки». Спортивний директор «Пізи» 40-річний Давіде Вайра (так само, як і Піппо, приєднався до клубу минулого літа) відзначає скромність СуперПіппо, його людське ставлення до клубного персоналу й наголошує, що «Індзагі – це потрібна людина в потрібному місці в потрібний час». Крім того, з гравців, які не найкраще виявили себе минулого сезону, Індзагі, на думку Вайри, створив «правильну суміш».
Що більше перемагає «Піза», то більше зростає футбольний ажіотаж у місті: цьогосезонна середня домашня відвідуваність матчів «Пізи» є найвищою за півтора десятки років. Давіде Вайра підкреслює, що фінансовий ефект від повернення пізанців до серії А був би величезним. Тут ідеться і про телеправа, і про загальну користь для міста, адже за «Юве», «Інтером» чи «Міланом» попрямували би їхні численні тифозі й дали б змогу заробити дзвінкий євроцент-другий готелям/ресторанам/барам Пізи. Та й дербі з «Фіорентиною» залучило б фанатський люд, чого там. Ультрас «Пізи», які здебільша сповідують ультраліву ідеологію (угруповання Rangers Pisa, яке веде свою історію від 1979 р., зчаста здіймає над головами прапори із зображенням Че Гевари), просто чекають – не дочекаються, коли до них на гостини зазирнуть їхні одвічні вороги з Флоренції. А нині, вивісивши довжелезний банер із написом «дедалі вище лунає пісня ультрас», не шкодують голосових зв'язок для підтримки улюбленців.
Чи є в «Пізи» кошти, аби задовольнити амбіції? Ну, принаймні жебраним хлібом пізанці не живуть. Мажоритарний акціонер «Пізи» (в 2021 р. придбав 75% акцій клубу) – Александр Кнастер. Уродженець столиці колишнього СРСР емігрував до США в 16-річному віці в половині 1970-х. Дістав ступінь бакалавра з електротехніки та математики в Університеті Карнегі-Меллона, опісля – MBA в Гарвардській школі бізнесу. Надалі працював у банківській сфері, в 2004 р. створив Pamplona Capital Management. На час придбання акцій «Пізи» ця компанія керувала активами на 15 мільярдів доларів США. Втім, попри мажоритарну роль Кнастера, вплив родини Коррадо (попередніх власників «Пізи») ще залишається. Президент клубу Джузеппе Коррадо на межі весни й літа минулого року пережив неприємні миттєвості, пов’язані з пограбуванням його вілли. Однак пізанські газетярі подейкують, що саме той епізод змусив його приділити більше увагу своєму футбольному дітищу: мовляв, життя плинне, все в цьому світі тлінне, а побачити свою команду в серії А кортить. От і почалися зміни, результатом яких нині маємо те, що маємо.
Олексій РИЖКОВ
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Іменитий промоутер виділив японця Наою Іноуе
Кияни зіграли контрольний матч