Підтримати українських військових та людей, які постраждали через війну

Україна. Прем'єр Ліга
| Оновлено 15 сiчня 2025, 00:56
6946
36

Шахтар слабко вірить у своїх вихованців. Після Фонсеки та Каштру – морок

Потім доводиться купувати Фесюна, торгуватися щодо Крупського й отримувати відмову від Піхальонка

| Оновлено 15 сiчня 2025, 00:56
6946
36
Шахтар слабко вірить у своїх вихованців. Після Фонсеки та Каштру – морок
Колаж Sport.ua

Донецький «Шахтар» часто хвалять за якісну селекційну та кадрову політику. На піку слави менеджмент «гірників» був два роки тому, коли клубу вдалося за 70 мільйонів євро продати у «Челсі» вінгера Михайла Мудрика. Останній частково (не забуватимемо про участь у розвитку футболіста молодіжних структур «Металіста» та «Дніпра») був «продуктом» академії донецького клубу, тому для «Шахтаря» було особливо приємно, що рекорд клубу по вихідних трансферах був побитий саме вихованцем «помаранчево-чорних», а не якимось черговим легіонером.

Інше питання, що Мудрик до «Шахтаря» займався футболом, як вже згадувалося вище, у академіях «Металіста» та «Дніпра», а на рівні української Прем'єр-ліги дебютував і хоч трохи «оперився» зовсім не у стані «гірників», а в київському «Арсеналі», куди його віддавали у оренду. Так, формально свій перший матч на дорослому рівні Мудрик провів саме за «Шахтар» – у Кубку України сезону-2018/19, коли Паулу Фонсека випустив юного таланта на заміну в поєдинку проти «Олімпіка» (3:2). Але, як казав класик, це зовсім інший турнір, а ми додамо – з іншим рівнем відповідальності та ризиком в плані виконання ключових завдань.

А завдання перед «Шахтарем» у останні роки стоять одні й ті самі – виграти черговий сезон в УПЛ, аби потім потрапити до основної фази Ліги чемпіонів, де постаратися виступити максимально гідно та добре, щоб «засвітити» своїх талантів та, по можливості, хоча б раз, а то й два, за сезон провернути вигідну угоду із продажем своїх лідерів у більш багатші клуби.

Здавалося б, маючи склад, який у «Шахтаря» за останні вісім років (давайте усвідомлено візьмемо період після «епохи Луческу», щоб порівняння було хоч скільки-небудь коректним по кожному із фахівців, враховуючи час перебування їх на посаді) завжди найкращий у лізі, «гірникам» не так вже й складно буде з року в рік тріумфувати в УПЛ, але… Як показує практика, якісь проблеми у «помаранчево-чорних» спостерігаються постійно, через що особливого бажання ризикувати не виникало ні в кого із наставників, які працювали з «Шахтарем» після Луческу, а це вже шість фахівців – Паулу Фонсека, Луїш Каштру , Роберто Де Дзербі, Ігор Йовічевіч, Патрік ван Леувен та Маріно Пушич.

Під «бажанням ризикувати» в даному контексті автор вкладає такий важливий у сучасному футболі атрибут, як керування складом із обов'язковим залученням до лав першої команди найталановитіших гравців молодіжки клубу, які яскраво виявляють себе у чемпіонаті U-19 (інакше навіщо він тоді потрібен, як не в статусі «трампліну» в дорослий футбол).

І ось із цим ситуація у «Шахтарі» виглядає вкрай слабкою. В донецькому клубі практично не довіряють власним вихованцям, особливо якщо питання стосується тієї площини, щоб давати можливість дебютувати на рівні УПЛ безпосередньо у своїх лавах, а не десь в оренді. Так, практика «обкатки» юних виконавців у інших колективах із подальшим поверненням найкращих з них назад й під першу команду давно існує в багатьох провідних чемпіонатах Європи, але… Не забуваймо також, що топ-клуби не менш часто відмовляються відпускати своїх найкращих талантів в оренду абикуди, а дають їм одразу ж можливість почати грати у дорослий футбол в своїх лавах, нехай навіть і підпускаючи до основи вкрай дозовано. І прикладів тут маса, починаючи від Ліонеля Мессі, котрий із академії «Барселони», минаючи стадію оренди до інших клубів, одразу перейшов до першої команди «блаугранас». Причому логіка тут досить зрозуміла та проста – аж ніяк не завжди оренда у менш сильний та амбітний колектив, де молодий футболіст здатний з ходу претендувати на більший обсяг ігрової практики, зчиняє позитивний вплив. Для когось вона й взагалі може згубно позначитись в плані менталітету, тактичних поглядів на гру тощо.

Тому погляньмо на зведені дані про те, як у «Шахтарі» довіряють вихованцям своєї академії, даючи їм безпосередню можливість дебютувати в українській Прем'єр-лізі у першій команді клубу. І тут цифри говорять зовсім не на користь менеджменту «гірників» – навпаки, після відходу з клубу португальців Фонсеки та Каштру, причому навіть на тлі повномасштабної фази російсько-української війни, яка суттєво змінила (вочевидь, лише на якийсь час) кадровий та селекційний вектори роботи «гірників», у «Шахтарі» майже не дають можливості дебютувати у дорослому футболі своїм «академікам»…

* усі дані – в українській Прем'єр-лізі
** формально (до 11.07.2022), реально – менше, через початок повномасштабної війни

Якщо брати детальне розшифрування по гравцях, то виходить наступна картина (у дужках: кількість матчів/кількість забитих м'ячів в УПЛ):

Фонсека: Борячук (7/3), Піхальонок (2), Кудрик (2), Кирюханцев (1), Бондар (1), Трубін (1)
Каштру: Судаков (10/1), Бондаренко (5), В'юнник (5)
Йовічевіч: Козик (3), Фарина (1), Глущенко (1)
Пушич: Цуканов (4), Твардовський (2)

При цьому, у Де Дзербі в УПЛ не дебютував жоден українець з академії «Шахтаря», як і у ван Леувена, котрий, щоправда, провів на посаді лише трохи більше трьох місяців, натомість має реноме наставника, який вміє працювати із молодими талантами. Наприклад, в «Зорі» у ван Леувена в УПЛ дебютували Володимир Бражко, Олександр Сапутін, Ярослав Кисіль та Максим Хлань.

Щоправда, Де Дзербі суттєво допоміг розвинути й «прокачати» талант згаданому Мудрику, і заслуга італійського коуча в подальшому прогресі Михайла дуже значна, проте зараз ми говоримо виключно про таку важливу складову, як перехід із молодіжного футболу в дорослий у межах одного клубу, без оренди у команди-сателіти. В такому ж ракурсі, як Де Дзербі, тоді варто згадувати й Луїша Каштру, котрий суттєво допоміг розвинути здібності тим, хто дебютував у «Шахтарі» на рівні УПЛ ще за Фонсеки – Валерію Бондарю та Анатолію Трубіну.

Загалом за останні вісім із половиною років у «Шахтарі» безпосередньо на рівні УПЛ дебютували лишень 14 футболістів з академії «помаранчево-чорних». З них 9 – ще в період «каденцій» Паулу Фонсеки та Луїша Каштру, після чого за останні три із половиною роки ми побачили тільки п'ятьох нових юних осіб у футболках «Шахтаря» в статусі дебютантів елітарного дивізіону українського футболу.

За нинішнього наставника «гірників» Маріно Пушича, котрий вже більше року очолює першу команду «Шахтаря», в УПЛ дебютувало тільки два футболісти з академії – це хавбек Віктор Цуканов та воротар Денис Твардовський. При цьому, вони на двох сумарно провели лише 6 матчів у нашому чемпіонаті, а цього сезону на полі не з'являлися взагалі!

У зв'язку із цим особливо дивовижними виглядають трансферні потуги «Шахтаря», який намагається відшукати молодих українських талантів «на стороні», але, вочевидь, вже з досвідом ігор на рівні УПЛ та таких, які встигли зарекомендувати себе із найкращого боку. Саме за такою логікою влітку минулого року у команді з'явився воротар Кіріл Фесюн, який вистрілив у «Колосі», а вже цієї зими донеччани активно торгувалися щодо правого фулбека «Ворскли» Іллі Крупського, але той, як повідомляється, зробив вибір на користь «Металіста 1925».

Навіщо «гірникам» Крупський, якщо у першій команді вже є Конопля та Тобіас – питання, яким задаються багато вболівальників та оглядачів, але тут треба знати плани донеччан щодо цих двох футболістів. А ось навіщо зараз вести переговори стосовно Крупського, коли в молодіжній команді є 19-річний Антон Дрозд, котрий давно заслужив право зробити наступний крок у своєму професійному розвитку – це пряме питання до Маріно Пушича, а також до тренерського штабу «гірників» U-19 на чолі з Олексієм Бєліком, який просто зобов'язаний переконати боснійця та наполягати на тому, аби найкращі виконавці молодіжки мали можливість хоча б епізодично з'являтися у матчах першої команди. Не тільки на тренуваннях, що було модним ще за Мірчі Луческу, а й безпосередньо в іграх.

Більше того, прямо зараз повністю тріщить по швах концепція, якою іноді оперують деякі прагматики – мовляв, тренер собі не ворог, коли не робить те чи інше. Наразі, коли результат команди Маріно Пушича в УПЛ виглядає відверто мізерабельним, боснійцю дуже важко знайти виразні пояснення, чому колектив, який у минулому сезоні впевнено взяв «золото» чемпіонату, без суттєвих кадрових втрат раптом став лише третьою силою в лізі. А от якби Пушич активніше довіряв молоді, тоді хоча б спрацював цей фактор – мовляв, готуємо зміну, використовуємо гравців без досвіду і таке інше… Однак, як бачимо, цього не відбувається від слова «взагалі», через що до Пушича питань стає тільки більше та більше.

З іншого боку, навряд чи справа тільки у забаганках Пушича. Якщо клуб не дає шансів тим таки Дрозду чи Огаркову, котрі відверто пересиділи у команді U-19, але купує Грама та висловлює готовність заплатити аж 3 мільйони євро (неймовірні гроші за мірками сучасних реалій в УПЛ) за Крупського, то це свідчить лише про одне – стратегія «Шахтаря» полягає зовсім не у самостійному вирощуванні молодих талантів, а в їх своєчасному викупі/переманюванні з інших клубів. І ця теза цілком справедлива, як мінімум для внутрішнього ринку. Щоправда, і тут в «гірників» вже намічаються серйозні проблеми – досить згадати відмову перебратися до клубу Олександра Піхальонка, а тепер ще й Іллі Крупського. Але це, мабуть, тема вже для зовсім іншої розмови…

Оцініть матеріал
★★★★★
★★★★★
★★★★★
(39)
Повідомити про помилку

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть

Налаштувати стрічку
Налаштуйте свою особисту стрічку новин

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Повісила бублик четвертій ракетці! Світоліна вийшла до 1/8 фіналу Aus Open
Теніс | 18 сiчня 2025, 11:59 69
Повісила бублик четвертій ракетці! Світоліна вийшла до 1/8 фіналу Aus Open

Еліна у 3-му раунді австралійського мейджора у трьох сетах переграла Жасмін Паоліні

Потрібно 70 мільйонів. Арсенал все ще думає щодо топ-форварда
Футбол | 18 сiчня 2025, 15:32 0
Потрібно 70 мільйонів. Арсенал все ще думає щодо топ-форварда

Клуб хотів би підписати Шешко

Коментарі 36
Введіть коментар
Ви не авторизовані
Якщо ви хочете залишати коментарі, будь ласка, авторизуйтесь.
Gargantua81
Бондарь, Крыськив, Мудрик и Судаков это воспитанники Металлиста.
у Шахтера из своих воспитанников Матвиенко да Бондаренко. Похоже просто школа слабая.
Умник
Долго я ждал эту статью.
По сути Шахтер столкнется с проблемой после продажи своих лидеров и эта же причина почему не хотят туда идти. Ведь уже не дураки игроки и не хотят золотой клетки хотят роста.
Что может дать на данный момент фк. Шахтер игроку 18-20 лет украинцу?
Деньги и чемп ю19 все.
Та же Барселона сейчас пошла своими воспитанниками.
Remark
Таке, наче в них там є своя школа? Просто купи продай у іншого клуба з ЧУ, ось і все.
Андрій Шевченко
Та риба згнила з голови, поки керують полуграмотні азметкіпалкісрні, толку не буде
Walle
Ну і чухня, а не стаття. При Фонсеці вся ця молодь виходила заради галочки та отих самих "дебютів". Він навіть в нікому не потрібних матчах випускав бразильську основу, а при розгромних рахунках не робив заміни на молодь. А при Каштру грали молоді та були дебюти, бо було купа проблем зі складом через корону, але про це в статті чомусь ні слова.
Ну а зараз кричати шо Шахтар НЕ ВІРИТЬ у своїх вихованців — це взагалі сміх, бо якщо подивитися на все що коїться при Пушичу, то можна так само сказати, шо Шахтар і в легіонерів не вірить, бо вони то на банці сидять, то по орендах їздять, а грають одні й ті самі улюбленці керівників
SamojlovS
Сложно сказать однозначно, кто и за что именно отвечает в клубе, но по-моему, и здесь виновато а) давнее противостояние групп влияния Палкин-Срна, б) проблема руководства и развития академии Шахтера. Там некоторое время назад ушёл за границу на тренерскую работу давний и хороший начальник А. (кажется, кто-то из голландцев). Возможно, это нарушило в целом работу Академии, или её связь с главной командой. 
LexХХХ
Нічого було Йовічевіча виганяти. Він би і з цим матеріалом давав результат
Alex
В шею таких тренеров, надо уровень и финансово своих людей поднимать а не миллионы за границу кидать и зарплаты туда же. Ладно если бы эти легионеры в ЛЧ хотя бы до полуфиналов не говоря о выигрыше , они там вообще не тянут. Уровень у них не выше поляков или румынов. Деньги в никуда, в своих  вкладывать и лимит 3-4 максимум на легионера так будет конкуренция  
TolsTIyELF
При фонсеке и каштру играли бразильцы а украинских игроков гнобили. Того же коваленко загнобил фонсека. Каштру говорил что мудрик не футболист. Де Дзерби по сути спас ему карьеру. 
А так только Сыч Пастух Слюбик и Квасныця могут стать основными в Шахтере. Квасныця точно должен стать их игроком. 
255547
В Шахтере хотели создать,  один из прототипов одного из западных клубов, если бы команда играла в одном из топ пяти чемпионатов, то возможно это и получилось бы, но не в странах постсоветского пространства, тут уже включается в силу развитие самой страны, её экономики субьектности на международной арене, плюс общее развитие футбола в стране, должно быть подстать ведущим странам, в наших реалиях это просто утопия 
Lulinnha
Тут только Трубин чего-то стоит. Да перед этим Рак со Степашкой. Свои донбасовцы. Остальные слабаки и низкопроб. 
Виктор Алтухов
Этой статье можно и верить и принимать ее всерьез, если завтра, к примеру, появится что-то подобное о Динамо в исполнении автора. Уверен, что этого не будет.
Отаман
Там щось гуньдяївці про Мудрика, Судакова пишуть що його виховав Металіст. Нагадаю вам бовдури, що за правилами УЄФА вихованцем вважається футболіст того клубу, який починаючи з 15 років і до 21 року, провів у системі клубу мінімум три роки (причому не обов'язково поспіль). А тепер відкрили вікіпедію в подивились обісрані як remark та інші. 
Отаман
Навіть найкращий воротар України та напевно і у Європі він найкращий це  Анатолія Трубіна з академії Шахтаря🥳
Ukraine
Краще експерементувати з тренерами Європи, та шукати своє.
Ніж мати власних фізруків які займають остані місця в Євротурнірах по другорядному сорту.
AK.228
Как по мне Шахтер забывает , что основной принцип бизнеса футбольного - конкурентность а не маржинальность 
AK.228
Дыбил Шпрот, ну написал бы что-нибудь по теме… Минусоид тупорылый 😂😂
025_Quantum19_007_007
Крупський обрав грати у футбол, а Піхальонок обрав гроші...) Автор статті саме це ж має на увазі...?? Інакше він якийсь непослідовний та суперечить сам собі.