Підтримати українських військових та людей, які постраждали через війну

Інші новини
| Оновлено 26 грудня 2024, 22:15
7472
0

Кіберспортивний гайд від Lenovo: що потрібно на старті карʼєри

Яке воно, життя професійного гравця

| Оновлено 26 грудня 2024, 22:15
7472
0
Кіберспортивний гайд від Lenovo: що потрібно на старті карʼєри

Кіберспорт з кожним роком набирає все більше популярності. З'являються нові дисципліни, турніри б'ють рекорди за глядацьким інтересом і призовими фондами, найкращі кіберспортсмени стають відомими медіаособистостями та грають із зірками спорту та шоубізнесу. Геймінг перестав сприйматися як виключно вид розваг — в Україні з 2020 року кіберспорт визнано офіційним видом спорту. Не дивно, що зі зростанням уваги до цієї сфери, все більше людей ставлять собі питання — «як стати кіберспортсменом?».

Lenovo в Україні багато років підтримують розвиток кіберспорту як окремої індустрії, де можна дійсно побудувати карʼєру. Йдеться про підтримку команд (як професійних, так і аматорських), турнірів тощо. Крім того, компанія підтримала заснування найдорослішої команд з CS:GO — Ageless Shooter, — допомігши з тренувальною базою, ігровими пристроями, організацією тренувань і перших поєдинків.

То що ж потрібно, аби почати професійно займатися кіберспортом: якими навичками потрібно володіти, як налаштувати свій “гейм сет”, як проходять тренування та турніри. Розберемося разом з експертами Lenovo у цій статті.

Хто такий кіберспортсмен

Кіберспортсмен – це професійний гравець у комп'ютерні ігри. Кіберспортсменів не готують у спеціалізованих навчальних закладах. Майстерність ведення віртуальних ігор, як і в будь-якому іншому виді спорту, відпрацьовується багатогодинною грою та розвитком певних особистісних якостей — від самодисципліни та прагнення до невпинного навчання, до стратегічного мислення та вміння приймати рішення.

Зазвичай, симулятори та комп'ютерні ігри поєднують досить молодих спортсменів віком від 14 до 29 років. Участь у змаганнях кіберспільноти так само можуть брати як школярі, так і дорослі люди. При цьому вік ніяк не впливає на результативність у турнірах, як на власному прикладі доводить команда Ageless Shooters.

“Участь у команді Ageless Shooters дає мені можливість самореалізуватися, зайнятися незвичною справою, довести собі та оточуючим, що немає жодних обмежень чи перешкод. Ти можеш бути успішним у будь-яких проєктах, займатися будь-чим. Коли ти відповідально ставишся до своєї справи, це дає певні результати”, — коментує досвід гри Павло Гнєдов (SilentSleep), учасник команди.

Серед основних навичок, які необхідно мати кіберспортсмену:

  • швидка реакція;
  • вміння моментально приймати рішення, зокрема й у стресових умовах;
  • аналітичне та стратегічне мислення;
  • вміння сфокусуватися та абстрагуватися;
  • цілеспрямованість;
  • попри досить малоактивний характер спорту, хороша фізична форма, щоб вести напружену гру протягом тривалого часу;
  • хороший зір;
  • розвинена дрібна моторика рук;
  • знання англійської мови;
  • у командних змаганнях і стрімах – комунікативні навички, самопрезентація тощо.

Усі ці критерії дозволять зайняти конкурентоспроможну позицію у рейтингу кіберспортсменів.

Зі скількох років потрібно починати займатися кіберспортом?

Може здатися, що кіберспорт — це просто. Всього лише потрібно грати в улюблені ігри та отримувати за це гроші. Але як і в професійному спорті, щоб досягти успіху, потрібно багато тренуватися.

“Кіберспортсменам-початківцям варто багато тренуватися, зокрема й фізично: якщо ви будете просто постійно сидіти за комп’ютером, у вас нічого не вийде. Шукайте якусь аналітику в грі, яку обрали, інтерв’ю, дивіться подкасти, слідкуйте за ютубом, якісь фішки, розвивайтеся в різних аспектах цієї гри, і тоді у вас будуть всі шанси на успіх”, — радить Сергій «DemQQ» Демченко, гравець команди Monte.

Однозначної відповіді, зі скількох років краще почати займатися кіберспортом, немає. Чим раніше, тим краще. З розвитком кіберспорту багато відомих клубів відкривають свої академії та формують молодіжні склади. В Україні добре відома академія Natus Vincere з CS2, а за команду NAVI Junior грають 13-річні та 15-річні хлопці. Кіберспорт — молода індустрія, в якій більшість гравців завершують кар'єру до 30 років.

Що потрібно, щоб займатися кіберспортом професійно?

Насамперед кіберспортсменові-початківцю потрібно правильно організувати робоче місце. Не варто недооцінювати важливість комфортного крісла для багатогодинної гри, правильну висоту та розмір столу, й безперервне високошвидкісне інтернет-з'єднання. Подбайте і про тепле освітлення та відсутність різних шумів.

Що включає повноцінний набір техніки для геймінгу:

  • Комп'ютер / ПК із відмінною продуктивністю;
  • Хороший монітор із високою частотою оновлення екрана (у випадку ноутбука — також зважайте на ці характеристики);
  • Якісну комп'ютерну мишу;
  • Дротові або бездротові навушники з високою якістю звуку.

Для початківців вдалим вибором стане ноутбук Legion LOQ. Девайс є доступним, працює на передовому процесорі Intel® Core™ та відеокарті NVIDIA® GeForce RTX™. Ви зможете без жодних проблем тренуватися й вже почати робити хайлайти, які побачить усе геймерське комʼюніті — те, що потрібно для початку вашої кар'єри.

Для більш просунутих і вибагливих гравців, радимо розглянути лінійку Lenovo Legion серії 5. Останній Legion 5i Gen 9 пропонує потужне комбо Intel® Core™ i9 процесора та відеокарти NVIDIA® GeForce RTX™ серії 40, що збільшує швидкість роботи та якість графіки на базі технології штучного інтелекту. Оптимізувати складні конфігурації процесора та відеокарти допоможе чип штучного інтелекту LA1, аби геймер не думав ні про що, крім гри. І за перегрівання ноуту (так, навіть якщо ви граєте в ігри, графіці яких позаздрять блокбастери, або ж запланували багатогодинний марафон) можна не переживати завдяки ColdFront Hyper системі.

Ваші очі в грі — монітор. Розберемося з ними. Сучасні екрани можуть мати різну частоту оновлення — від 60 Гц до 540 Гц. Різниця стає особливо відчутною, коли ви та ваш суперник граєте на одному рівні, адже перевагу врешті отримає той, у кого більше Гц. Саме це може стати ключовим фактором у дуелі сам на сам.

Наш "звір" Legion 5i Gen 9 має дисплей частотою 240 Гц, тому ви точно не проґавите вирішальний удар. Дисплей PureSight Gaming точно передає кольори та має 100% охоплення колірного простору DCI-P3. Завдяки швидкості відгуку, площі екрана (займає понад 90% дисплею) й чіткості зображення, ви зможете побачити найдрібніші деталі, наскільки б темним не був сеттінг. Тож, можна не переживати, що ви поцілите в стіну замість супротивника.

А для геймерів, яким потрібен окремий, великий монітор, — для стрімів чи просто більшого занурення в гру, — радимо спробувати Lenovo Legion R45w-30. 44,5-дюймовий екран, кривизна в 1500R, відсутність зависань і все та ж чітка передача кольорів забезпечують імерсивний досвід. Крім того, технологія Natural Low Blue Light забезпечує здоровіші тривалі ігрові сесії. А це те, що потрібно під час тренувань.

І, звісно, ваші руки та вуха в грі — миша та навушники. Тут кожен геймер ладен орієнтуватись на власні смакові побажання: зовнішній вигляд, якість і повноту звуку, тип підключення тощо. Оскільки Lenovo Legion є екосистемою девайсів і рішень для геймерів, аксесуари можна підібрати з їх числа: зокрема, це може бути бездротова миша Legion M600s і навушники Legion H200 Gaming Headset.

Яку гру вибрати?

Якщо людина рішуче налаштована стати кіберспортсменом і планує вийти на професійний рівень, потрібно бути готовим, що доведеться багато грати в одну гру. Тому потрібно вибрати в першу чергу ту гру, яка найбільше подобається. Якщо є прихильність до стратегій — ваш вибір MOBA-ігри (League of Legends, Dota 2), якщо любите постріляти — шутери (CS2, VALORANT, PUBG, Rainbow Six Siege), спортивні ігри — FIFA.

З іншого боку потрібно враховувати розвиток тієї чи іншої гри в кіберспортивному плані. Найпопулярнішими кіберспортивними дисциплінами є CS2, Dota 2, League of Legends — в них найбільші призові та безліч турнірів. Але разом з цим і найвища конкуренція.

Скільки потрібно грати?

Як і в будь-якому виді спорту, щоб досягти успіху, потрібно багато тренуватися. Мінімум потрібно проводити 5-6 годин в день. Хоча більшість кіберспортсменів проводять в грі понад 12 годин на добу. Також варто враховувати якість проведення цих годин в грі. Потрібно не просто займатися одним і тим же (просто грати матчі), а намагатися розучувати та застосовувати різні тактики, дивитися навчальні відео (гайди), розбирати стратегії професійних команд, вивчати нові тенденції в грі (мета) тощо. Відповідно, потрібно скласти для себе “тренувально-навчальний план”, який міститиме всі важливі аспекти: від відточування механік і до теорії.

Як потрапити в професійну команду?

У професійному кіберспорті існують різні варіанти потрапляння в професійну команду. Серед класичних варіантів — багато грати на дрібних турнірах у складі різних аматорських колективів.

“Моя карʼєра починалась з онлайн-турнірів. Після виграшів на локальних змаганнях, нас почали помічати організації, комусь навіть давали запрошення. Починати треба саме з таких локальних турнірів, а закінчувати з напівпрофесійними та професійними” — радить DemQQ.

Також можна грати поодинці та підніматися в рейтингу. Сильного індивідуально гравця можуть помітити багато команд. У Dota 2 існує система MMR (Match Making Rating - англ. рейтинг в матчмейкінгу) — це рейтинг гравців в змагальному режимі. Гравці з найвищим MMR нерідко потрапляють в професійні команди.

У CS2 відома ігрова платформа Faceit — багаторівнева ліга з різними дивізіонами. Пройшовши всі щаблі раз на місяць можна потрапити в головну лігу FPL, де грають найкращі гравці світу. Часто топові організації підписують відомих і перспективних гравців з FPL.

Як відбуваються тренування?

Кіберспортсмен має режим, що включає також фізичне навантаження і певне харчування. Візьмемо один день із життя у "буткемпі".

Підйом о 8:00, о 10:00 починається тренування. До його початку ви маєте розв'язати свої питання, сходити куди треба, щоб під час занять вже нічого не відволікало. З 10:00 до 13:00 робота над психологією та тактичною стороною спільно з тренером.

Тут є три важливі аспекти. Перший — перегляд власної гри та розбір помилок. Другий — створення "фішок" у грі, коли ви придумаєте щось нове. Проти тактики, яку ви застосовуєте в грі, противник так само готується. Тому потрібно змінювати звичний перебіг ігрових подій і адаптуватися. Третій аспект — вивчення гри противника, проти якого тобі доведеться виступати, або розбір тактики інших команд.

Після короткої перерви на обід починаються індивідуальні тренування. З 13:30 до 16:00 ви працюєте над формою, щоб підтримувати свої навички. З 16:00 майже до 23:00 вже командні ігри, так звані "тренувальні праки" (practice). Об 11-й вечора закінчується остання гра.

У такому режимі у "буткемпі" гравці працюють 3-4 місяці, іноді й більше. Тож у команді завжди є психолог. Він допомагає подолати зриви. Складно жити в одному будинку з людьми (у командах зазвичай 7-8 гравців, не рахуючи менеджерів та інших закулісних гравців), у яких різні звички, характери. Крім того, це дуже монотонний час з однаковим розкладом щодня. Іноді психологу достатньо поговорити з командою, дати висловитися, виплеснути негатив. Він проводить і різні ігри, тимбілдінги, працює над емоційним планом, щоб запобігати вигорянню. Психолог також індивідуально працює із кожним. Все це допомагає під час турнірів.

Скільки можна заробити в кіберспорті?

Більшу частину заробітків в кіберспорті приносять призові з різних турнірів. Найбільший призовий фонд в історії був розіграний на The International 2019 з Dota 2 — 34 мільйони доларів. Але, варто розуміти, що такий турнір виграють тільки найкращі 5 гравців у світі. Щомісяця проходять турніри з призовими від 50 доларів до 200-500 тисяч доларів.

Також гравці можуть отримувати зарплату в командах. З кожним роком з'являється все більше організацій з професійним підходом — гравці отримують зарплату, їм організовують місця для тренувань (буткемп), укладають спонсорські контракти. У топових командах з CS2 гравці можуть отримувати по кілька десятків тисяч доларів на місяць, в менших організаціях простіше зарплати можуть бути в діапазоні $200-1000.

Плюси та мінуси кіберспорту

Крім очевидних плюсів кіберспорту, мало хто по-справжньому замислюється і про мінуси такої діяльності. А вони є.

Сильні сторони:

  • Перетворення хобі на цікаву, сучасну та добре оплачувану професію;
  • Можливість подорожувати світом;
  • Соціальне визнання аудиторією;
  • Розширення кола спілкування;
  • Широке коло діяльності.

Слабкі сторони:

  • Висока конкуренція;
  • Необхідність мати значний початковий капітал для початку кар'єри;
  • Гра потребує багато часу;
  • Сидяча малорухлива робота;
  • Нерегулярний прибуток.

З чого почати в Україні: турніри

Звісно, найпершою сходинкою після “прокачки” своїх навичок — є участь у турнірах. Вони потрібні, щоб зарекомендувати себе. Крім того, вони пропонують позмагатись за призи та дають можливість налагодити потрібні звʼязки в ігровому комʼюніті — як з іншими гравцями, так і з партнерами. В Україні проходить досить багато турнірів з різних дисциплін. Наприклад, цього року компанія Lenovo підтримала ось такі гучні змагання:

  • Великий турнір із CS2 Legion Cup: New Gen Battle за підтримки Lenovo. Він став найбільшим в історії турніром для аматорів з CS2, обєднавши 160 команд з усієї України.

До участі приймалися гравці, які мали від 1 до 9 рівня на платформі Faceit, а також не допускалися учасники, які вже мали контракти чи усні домовленості з кіберспортивними клубами. Це зберегло справедливу конкуренцію, за дотриманням правил суворо слідкувала команда організаторів. Переможцями стала команда з Івано-Франківська 5LEGENDS.

  • Для більш досвідчених гравців — турнір Real Game Cup 2024 powered by Lenovo Legion із запрошеними відомими українськими клубами. Позмагатися з ними мав змогу не кожен: було проведено чотири відкриті кваліфікації для всіх охочих українців. Розгорілась несамовита боротьба, адже за перше місце пропонували 100 000 гривень на команду. Найголовніше — фінальну частину турніру транслювали на HLTV, найвідомішому сайті по CS2. Отримати профіль на ньому мріє кожен гравець у світі.

Переможцями цього турніру стали хлопці з Passion UA. Ці кіберспортсмени зробили тріумф не тільки на українській сцені, а і на світовій — вже через місяць вони змогли пробитись на головний турнір року для всіх гравців CS Major, який проходив у Шанхаї, Китай.

  • Як ми знаємо, шутери не закінчуються на CS. Однією з провідних дисциплін також є Valorant. Lenovo провів перший Чемпіонат України VALORANT Winter Cup 2024, на якому визначався склад збірної України. Загалом у змаганнях брало участь 55 команд, які пройшли чотири відбіркові турніри.

В рамках турніру вперше провели конкурс ком’юніті-кастерів — таким чином компанія заохочує молодих стрімерів стати частиною Valorant ком’юніті в Україні та продовжувати розвивати цей напрямок. Турнір транслювали 15 офіційних ком’юніті-кастерів, яких обрали серед усіх охочих висвітлювати змагання.
Перемогу в турнірі одержала команда ko3aku, виборовши статус офіційної збірної України з Valorant.

Велика підтримка звичайно йде від Української професійної асоціації кіберспорту (UPEA). Прямі трансляції, професійні коментатори та аналітики, допоможуть вам відчути себе справжньою зіркою кіберспорту. Завдяки Асоціації Україна стала на одну сходинку з провідними країнами як Швеція, Німеччина, Бразилія та США. У 2024 році UPEA відновила свою діяльність і провела турнір — Legion Національну Лігу України 2024 з CS2. Матчі з призовим фондом 1,000,000 грн проходили з 28 жовтня по 17 грудня в онлайні, а переможцями стала команда FAVBET Team.

Тож, прокладання шляху на професійну кіберспортивну арену — не такий легкий, як може здаватись на перший погляд. Гравці тренуються так само як зірки інших видів спорту: це про витривалість, про вроджений талант і кропітку працю над його вдосконаленням, вдачу потрапити в потрібне місце в правильний час і стратегічний підхід до свого “карʼєрного плану”.

Марина Кайдаш - маркетинг-менеджерка Lenovo в Україні, підсумовує:

У компанії Lenovo ми переконані, що ігри можуть приносити суттєву користь людям. Серед основних переваг – боротьба з самотністю, зміцнення соціальних зв’язків, розвиток навичок командної роботи, покращення пам’яті та когнітивних здібностей. Ще з 2017 року ми розпочали підримку українського кіберспортивного ком'юніті: організовуємо та підтримуємо турніри з різних кіберспортивних дисциплін, сприяємо розвитку талантів, створили найстаршу кіберспортивну команду в Україні та стали партнером кіберспортивного клубу у центрі столиці, де починали свої карʼєри десятки кіберспортсменів та команд. Цей гайд від Lenovo допоможе зорієнтуватись, з чого почати, а можливо й переглянути, чи готові ви перетворити хобі на роботу.

Оцініть матеріал
(1)
Повідомити про помилку

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть

Налаштувати стрічку
Налаштуйте свою особисту стрічку новин

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

«Знову був повним відстоєм!». Фани про гру Миколенка у матчі Сіті – Евертон
Футбол | 26 грудня 2024, 22:25 5
«Знову був повним відстоєм!». Фани про гру Миколенка у матчі Сіті – Евертон

Манчестер Сіті зіграв з Евертоном внічию з рахунком 1:1. Миколенко привіз пенальті

8 гравців УПЛ, які можуть змінити клуб взимку
Футбол | 26 грудня 2024, 09:00 5
8 гравців УПЛ, які можуть змінити клуб взимку

Блогер Sport.ua Сергій Тищенко – про гравців українських клубів, які можуть змінити прописку

Коментарі 0
Введіть коментар
Ви не авторизовані
Якщо ви хочете залишати коментарі, будь ласка, авторизуйтесь.