Гроші у футбол все ж таки не грають. Доведено збірною України
Коли реальні результати руйнують парадигму Transfermarkt
У останні пару десятиліть, коли гроші все активніше та активніше вливаються у професійний футбол, багато експертів та вболівальників почали розмірковувати категоріями – мовляв, серйозних успіхів досягти неможливо без великих інвестицій. У більшості випадків подібний підхід, на жаль, виправданий і абсолютно справедливий, залишаючи все менше й менше простору для маневру горезвісному «сексуальному футболу», а також можливості перемагати у топових турнірах командам без високовартісних зірок.
Втім, гроші – це, як і у більшості сфер людської діяльності, ще не гарантія успіху. В аспекті футболу це означає, що переможцем зовсім не обов'язково стане та команда, в якій більше дорогих виконавців, причому останню тезу у поточному розіграші Ліги націй наочно демонструє збірна України під керівництвом Сергія Реброва.
Давайте перейдемо від слів до справи і просто зіставимо деякі цифри – показники завжди певною мірою суб'єктивні, проте куди більш справедливі та придатні для аналітичних розмірковувань, аніж просто оціночні висловлювання експертів, журналістів чи вболівальників.
Звернувшись до авторитетного порталу Transfermarkt, який спеціалізується, серед іншого, на виставленні оціночних вартостей футболістів-професіоналів, можна виявити, що станом на поточний момент національна збірна України посідає 18-те місце у світовому футболі за сукупною вартістю усіх гравців першої команди. «Синьо-жовтих» у повній комплектації фахівці порталу оцінюють в 325,2 мільйонів євро, і під юрисдикцією УЄФА є лише дванадцять команд, які мають дорожчий склад: Данія (331 млн євро), Туреччина (331,7 млн євро), Бельгія (334,5 млн євро), Швеція (350,5 млн євро), Норвегія (365,45 млн євро), Італія (658,5 млн євро), Нідерланди (769 млн євро), Іспанія (781 млн євро), Німеччина (782 млн євро), Португалія (792 млн євро), Англія (996 млн євро) та Франція (1,01 млрд євро).
Як бачимо, жодного суперника збірної України по групі В1 Ліги націй, а це, якщо хтось раптом призабув Чехія, Грузія чи Албанія, вище за «синьо-жовтих» у рейтингу найцінніших національних футбольних команд світу немає. Більше того, наші конкуренти займають вельми скромні позиції, суттєво програючи українцям. Наприклад, збірна Грузії йде лише на 35-му місці, маючи нагоду похвалитися сумарною оціночною вартістю своїх футболістів на рівні 178,1 мільйонів євро. Чехія займає 47-му позицію (120,7 млн євро), а наш найближчий суперник – національна команда Албанії й зовсім лишень 52-га (89,95 млн євро), програючи у «фінансовому рейтингу» навіть збірній Демократичної Республіки Конго (91,05 млн євро).
До п'ятірки найдорожчих футболістів збірної України на Transfermarkt входять: Олександр Зінченко, Артем Довбик та Георгій Судаков (оціночна вартість кожного з них дорівнює 35 мільйонам євро), а також Ілля Забарний (32 мільйони євро) та Михайло Мудрик (30 мільйонів євро). Четверо з них, за винятком Судакова, грають у топових лігах Європи, троє (Зінченко, Забарний та Мудрик) – у англійській Прем'єр-лізі, яку багато хто вважає найсильнішою національною футбольною першістю станом на сьогодні.
Для порівняння: найцінніший футболіст збірної Грузії просто зараз – це вінгер «Наполі» Хвіча Кварацхелія, якого експерти оцінюють у 80 мільйонів євро. За ним йдуть голкіпер «Валенсії» Георгій Мамардашвілі (45 млн євро) та форвард «Ліона» Жорж Мікаутадзе (20 млн євро), але далі – суцільний провал, адже у грузинів немає нікого, хто оцінювався б більш ніж у 5 мільйонів євро!
Схожа ситуація і у чехів з албанцями, де також є всього кілька зірок першої величини (за місцевими мірками – точно), а за ними – «сіра маса». У Чехії найцінніший футболіст – опорник «Вест Хема» Томаш Соучек (30 млн євро), а також виділяється у плані фінансового аспекту форвард «Хоффенхайма» Адам Гложек, контракт якого оцінений у 18 мільйонів євро. Решта футболістів чеської команди не коштують дорожче 8 мільйонів кожен. В Албанії найцінніший – це опорник «Інтера» Крістьян Аслані (18 млн євро), після якого виділяється вінгер «Бешикташа» Ернест Мучі (12 млн євро), а далі – немає жодного футболіста, котрий би виявився дорожчим за 6 мільйонів євро.
Безумовно, оцінки Transfermarkt – річ досить відносна, проте більшість футболістів приділяють увагу й не такому, згадайте хоча б численні реакції різних виконавців на їх рейтинги в ігровому симуляторі EA Sports FC 25, а раніше – в лінійці ігор FIFA, яка передувала йому.
Тому немає сумнівів, що гравці знають, кого та у скільки оцінюють на Transfermarkt. І, звичайно, чим більша твоя потенційна вартість, тим це приємніше та престижніше для кожного виконавця. Та й для багатьох експертних оцінок такого роду фінансові оціночні показники є одним із факторів, аби назвати ту чи іншу команду фаворитом.
Не дивно, що перед початком змагального процесу у групі В1 Ліги націй саме українську збірну називали головним претендентом на перше місце при загалом досить збалансованому підборі учасників квартету. Але за фактом «синьо-жовті» довели, що гроші у футбол не грають, на поле не виходять та забезпечити результат на табло не здатні. Зокрема, наша збірна програла Албанії (1:2) та Чехії (2:3), зігравши внічию проти тих же чехів (1:1) та грузинів (1:1) й обігравши останніх у номінально домашньому поєдинку лише мінімально (1:0). Саме тому перед заключним туром підопічні Сергія Реброва знаходяться на останньому місці, й мають сподіватися тільки на диво, аби не сконфузитися остаточно й не вилетіти до дивізіону С Ліги націй.
Звісно, через результати у Лізі націй-2024/25 збірній України вже пристойно дісталося від уболівальників, журналістів та експертів. Критика на адресу «синьо-жовтих» ллється як виправдана, так і абсолютно приголомшлива, на межі із образами, а часом й перетинаючи її, що не додає честі тим, хто опускається до подібного. Але – і це важливо розуміти футболістам та тренерському штабу – нахвалювати цю команду, навіть коли шалено цього хочеться, банально немає за що. Адже великі гроші, чи то особисті контракти, чи то оціночна вартість трансферу – це не лише свого роду приємність, а й колосальна відповідальність, адже їм потрібно відповідати завжди і за будь-яких умов. Якщо сьогодні тебе обійшов той, хто оцінюється й заробляє менше, то вже завтра є шанс, що він опиниться на твоєму місці, отримуючи увесь спектр життєвих задоволень та радості, й залишаючи тебе тільки зі спогадами про «старі добрі часи» та ефект «теплої ванни», який вони забезпечували. Невже це влаштовує гравців нинішнього складу збірної України?..
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Олександр Алієв закликав Андрія Шевченка думати над подальшими діями
Рубен Аморім дуже хоче бачити у складі «Манчестер Юнайтед» зірку «Реала»
Даже дубы ватанские при топ тренерах давали результат в ‘08 кажись.
А по факту самый ценный опорник это Рамадани стоимостью 4 млн. У него море практики, за 12 туров Серии А за Лечче он отыграл 1000 минут против разнообразнейших соперников топ-лиги, кто из наших полузащитников может таким похвастаться?
А Аслани преимущественно сидит, но ему 22 года и это сам миланский Интер. Вот на таком примере видно как происходит ценообразование. В 4 случаях из 5 лично я выберу игрока с практикой возрастом под 30 лет, чем молодого, но дорогостоящего запасного. Но Албания не выбирает, ей и так норм, они в двух опорников играют.
ніякого негативу про нього, бо знов забанить...
(не терпить він критики в свою адресу)