Англійський сантехнік. Як Джеррард став посміховиськом у Саудівській Аравії
Легендарний екс-півзахисник «Ліверпуля» нажив чимало критиків на Близькому Сході
44-річний Стівен Джеррард є однією з культових фігур для англійських вболівальників, особливо тієї їх частини, яка підтримує «Ліверпуль». Як футболіст він віддав «червоним» найкращі роки кар'єри й завжди робив на полі усе можливе, аби команда досягала успіху. Лише перед тим, як повісити бутси на цвях, Стівен вирушив трохи «поваляти дурня» до США, де провів півтора сезони у лавах «Лос-Анджелес Гелаксі». І хоча рівень MLS в останні роки стрімко зростає, все ж таки за океаном кар'єра Джеррарда куди більше нагадувала свого роду королівські почесті, коли футболіст купався у славі, отримував гарну зарплату, але на полі міг вже не спотворювати свій організм божевільними фізичними навантаженнями, як це було у англійській Прем'єр-лізі.
Після завершення ігрової кар'єри Джеррард став тренером юнацької команди «Ліверпуля», звідки згодом перебрався до Шотландії – до лав «Рейнджерс». Там Стівену й поталанило проявити себе у всій красі. Із Джеррардом на чолі у сезоні-2020/21 «плюшеві ведмедики» виграли чемпіонат Шотландії, не тільки зробивши це вперше за десятиліття, але й тим самим не дозволивши споконвічному опоненту «Селтіку» створити історичне досягнення, яке поки не підкорялося жодному із шотландських грандів – вигравати чемпіонство протягом десяти років поспіль.
Після Шотландії Джеррарда покликали до Англії, де він працевлаштувався в «Астон Віллі», але справи у Стівена не пішли, й він був відправлений у відставку лишень через 11 місяців після призначення. З жовтня 2022-го до липня 2023-го екс-хавбек «Ліверпуля» сидів без роботи, лише розважаючи журналістів та вболівальників своїми експертними коментарями, а потім здивував… Джеррард прийняв пропозицію із Саудівської Аравії, ставши наставником «Аль-Іттіфака».
«Аль-Іттіфак» не є одним із традиційних саудівських грандів, і не входить у безпосередню сферу впливу тамтешнього Суверенного фонду, ключовою фігурою в якому є спадкоємний принц та нинішній де-факто керівник держави принц Мухаммед ібн Салман аль Сауд. У той же час «Аль-Іттіфак» безпосередньо залежить від державних інвестицій, оскільки його контролює Міністерство спорту Саудівської Аравії, а ще цей клуб є першим у країні, який історично взяв міжнародний трофей – мова про Арабський клубний кубок чемпіонів 1984 року.
Запрошенням Джеррарда керівництво «Аль-Іттіфака» хотіло підвищити статус свого клубу на міжнародному рівні, а також дати зрозуміти вболівальникам із Саудівської Аравії, що загалом «лицарі Ад-Дехни» намагатимуться не надто відставати від тамтешніх грандів – «Аль-Хіляля», «Аль-Насра», «Аль-Іттіхада», які завдяки грошам Суверенного фонду зуміли закликати до своїх лав найкращих футболістів світового футболу на чолі з Кріштіану Роналду, Неймаром та Карімом Бензема.
Вважається, що за активної участі Джеррарда «Аль-Іттіфак» зумів підписати двох колишніх футболістів «Ліверпуля» – Джордана Хендерсона та Джорджиньо Вейналдума. Кар'єра у першого на Близькому Сході відверто не залагодилася, і він невдовзі повернувся до Європи, проте нідерландець, як і раніше, виступає у саудівській Про-лізі та є важливою фігурою для «лицарів Ад-Дахни». Втім, як і Мусса Дембеле (екс-форвард «Селтіка», «Атлетіко» та «Ліона»), котрий також погодився переїхати у «Аль-Іттіфак» не лише заради відмінної зарплати, а й під гарантії Джеррарда.
Проте загалом склад «Аль-Іттіфака» не виглядає аж надто якісним, навіть за мірками саудівського чемпіонату. Сам тренер неодноразово публічно скаржився на нестачу зірок першої величини, даючи зрозуміти, що запрошення гравців рівня Демарая Грея або Карла Токо Екамбі – це, звичайно, добре, але не більше того. З іншого боку, та заради справедливості, перед Джеррардом у Саудівській Аравії ніколи і не стояло завдання виграти чемпіонство, або навіть увійти до топ-3, потіснивши когось із підшефних Суверенному фонду клубів.
Але й нинішня одинадцята позиція зовсім не є тим, заради чого у клуб запрошували Джеррарда. І, здається, англійський тренер потроху починає відчувати тиск за результат, а також стає жертвою власної поведінки та коментарів.
Зокрема, вболівальники «Аль-Іттіфака» незадоволені тим, як часто Джеррард згадував про незбалансованість складу та малу кількість у команді футболістів справді високого рівня. Очевидно, що в умовних «Аль-Халіджі», «Аль-Таавуна» або «Аль-Раєда» ситуація в цьому плані аж ніяк не краща, проте вони примудряються набирати більше очок у поточному сезоні Про-ліги, аніж «Аль-Іттіфак» Джеррарда.
Ще Стівену у Саудівській Аравії не можуть пробачити його жарти в ефірі британських каналів. Наприклад, нещодавно Джеррард, відповідаючи на запитання про те, чи стежить він разом із помічниками за успіхами «Ліверпуля» під керівництвом Арне Слота, явно у жартівливій манері заявив наступне: «Ми із Джоном (Ахтербергом – тренером воротарів «Аль-Іттіфака» – прим. авт.) не покладаючи рук стежимо за ними. Ми побудували увесь наш графік навколо ігор «Ліверпуля»! Тепер наші футболісти стежать за мною – ми тренуємось лише о дев'ятій чи десятій вечора!»
Очевидно, що Джеррард намагався сподобатися журналістам та глядачам, даючи свої коментарі саме у подібному іронічно-гумористичному ключі, проте багатьом фанатам «Аль-Іттіфака» подібне категорично не сподобалося. Стівена вважають недостатньо сфокусованим на справах своєї команди, недостатньо відданим її інтересам, а також відверто безвідповідальним. Крім того, головні критики Джеррарда відкрито дорікають англійцю ще й у тому, що він разом із родиною живе не в Саудівській Аравії, а у Бахрейні, де може дозволяти собі значно більше вільностей.
Безумовно, жодної суттєвої критики на адресу Джеррарда не було б, якби результати «Аль-Іттіфака» були не такими невдалими, як зараз. Рік тому англієць стартував на новому місці роботи із п'яти перемог у семи турах (за однієї нічиєї та поразки 0:2 від «Аль-Хіляля», за яку Стівена абсолютно ніхто не критикував), але безпосередньо перед зимовою паузою «лицарі Ад-Дехни» видали 8-матчову безвиграшну серію (4 нічиї, 4 поразки), яка миттєво відкотила команду до середини таблиці. Яким же було здивування фанатів «Аль-Іттіфака», коли у середині січня керівництво клубу оголосило про продовження контракту із Джеррардом до 2027 року. Тоді ж англійський фахівець висловив сподівання, що незабаром отримає гарне кадрове підсилення, завдяки якому його підопічні зможуть здійснити якісний ривок нагору.
«Це дуже приємно для мене та моєї родини і відчувається як визнання за велику працю та відданість справі», – казав Джеррард після продовження контракту. «Нам довелося створити нову інфраструктуру, наприклад, побудувати новий тренувальний майданчик поетапно та побудувати новий стадіон. Але багато чого було досягнуто. Я розумію, на якому ми місці у лізі, але я впевнений, що ми покращимо результати. [Трансферне] вікно наразі відкрите, й ми працюємо над тим, аби спробувати підписати гравців, котрі могли б прийти та підтримати нинішню команду, щоб зробити нас більш конкурентоспроможними у верхній частині турнірної таблиці».
При цьому, нових яскравих підписань англієць так і не дочекався ані в січні, ані влітку цього року, й загалом не дивно, що цього сезону його команда демонструє ще менш вражаючі результати, аніж у другій половині попереднього. Станом на поточний момент, «Аль-Іттіфак» не перемагає у чемпіонаті з 14 вересня, та має у пасиві 7-матчову серію без перемог. Крім того, «лицарі Ад-Дахни» вилетіли вже у 1/8 фіналу Кубка Короля від першолігового «Аль-Джабалайна» (1:3), що викликало вкрай негативну реакцію у вболівальницькому середовищі.
Не дивно, що зараз шанувальники «Аль-Іттіфака» відчувають образу на Джеррарда та почуваються роздратованими через його дії. Зокрема, жартівливі коментарі для англійської преси цілком логічно не виглядають такими ж дотепними для фанатів у Саудівській Аравії. Та й як може бути інакше, коли вашу улюблену команду тренує один із найбільш високооплачуваних наставників сучасності, а результату від цього так само, як наукових пропозицій у сфері розвитку космічних технологій від п'ятикласника.
Деякі фанати у соціальних мережах взагалі майже не підбирають виразів, аби охарактеризувати якість роботи Джеррарда з «Аль-Іттіфаком» та тренерські здібності англійця в цілому.
Ось лише кілька гнівних відгуків фанатів, які відзначають клубний акаунт у соціальних мережах, залишаючи свої коментарі:
«У всіх команд є тренер, окрім «Аль-Іттіфака», який має колишнього футболіста, котрий намагається опанувати тренерське ремесло. Усе, що він робить – це вчиться у тренерів, не переймаючись результатами своїх невдач, тому що немає нікого, хто міг би закликати його до відповідальності або сказати, що це ганьба. «Аль-Іттіфак» став посміховиськом, а Джеррард став коміком, який змушує сміятися усіх, хто стежить за матчами команди. Мій гарячий привіт керівництву клубу», – написав один із фанатів.
Хід його думок підтримав другий: «Я вже давно кажу, що Джеррард – тренер-невдаха. Навіщо нам зараз те, яких успіхів він досяг в якості гравця? Він має досягти успіху як тренер. Це марна трата грошей та повна катастрофа для «Аль-Іттіфака».
А третій шанувальник «лицарів Ад-Дахни» взагалі пішов далі за інших, приклавшись безпосередньо по самому статусу Джеррарда: «Де фотографія (у звіті про матч Кубка Короля, де «Аль-Іттіхад» вилетів від «Аль-Джабалайна» – прим. авт.)? Ви забули її зробити? Чи це визнання провалу? Ви не бачите, як ваша команда стала потворною. Хто ще залишився, щоб перемогти нас на чолі із цим англійським сантехніком Джеррардом?!»
Після запеклого галасу у соціальних мережах та засобах масової інформації Джеррарду довелося виправдовуватися та усе пояснювати, в тому числі й через усі свої попередні жарти, які не оцінили в Саудівській Аравії.
«Я знаю, звідки це все взялося. Я був на подкасті, намагаючись зібрати гроші для дитячої благодійної організації, аби вона вижила та продовжила свою діяльність. Мене запитали, чи я стежу за «Ліверпулем», і я відповів: «Звичайно, я стежу за «Ліверпулем». Вони відіграли величезну роль у моєму житті й сформували мене як гравця, людину та тренера».
«Але я хочу гранично ясно заявити, що мій пріоритет – «Аль-Іттіфак», у мене контракт із цим клубом, і я перебуває в дійсно привілейованому становищі. Я поважаю усі свої попередні клуби – «Ліверпуль», «Астон Віллу», «Рейнджерс» та «Лос-Анджелес Гелаксі», – але моя головна турбота – ця робота і спроба зробити «Аль-Іттіфак» якомога успішнішим, як на полі, так і за його межами. Я повністю віддаюся справі та продовжуватиму працювати із максимальною відповідальністю», – заявив Джеррард на початку листопада.
А вже 2 листопада «Аль-Іттіфак» знову програв у чемпіонаті – цього разу «Аль-Кадісії» (0:2), за яку грав, але не забивав П'єр-Емерік Обамеянг. Цей поєдинок був домашнім для «лицарів Ад-Дахни», і після фінального свистка Джеррарда із трибун освистували, засипали образами, а деякі фанати скандували: «Забирайся геть».
На післяматчовій прес-конференції англієць вкотре пообіцяв, що зробить усе можливе, щоб вже найближчим часом покращити результати команди.
«Я говорив із гравцями. Якби ми грали так раніше, ми б не опинилися у такій незручній ситуації. Але я відповідальний за це. На тлі останніх результатів ви знаєте про розчарування вболівальників, я маю взяти цю відповідальність на свої плечі. Це те, що я робитиму, й продовжуватиму боротися та працювати, аби покращити останні результати», – сказав Стівен.
Після того «Аль-Іттіфак» на виїзді обіграв кувейтську «Аль-Кадсію» (1:0) у рамках групової стадії клубного кубка чемпіонів Перської затоки, але у п'ятницю, 8 листопада, не зумів здивувати, програвши черговий поєдинок національного чемпіонату його беззаперечному лідеру «Аль-Хілялю» (1:3).
Тепер у саудівській Про-лізі, як і у більшості європейських чемпіонатів, настає пауза на матчі національних збірних, і свій наступний офіційний матч «Аль-Іттіфак» має провести 24 листопада. Подейкують, що клубне керівництво цього разу все ж таки може зважитися на кардинальні зміни, й скористатися досить тривалою паузою, аби піти на зміну головного тренера.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Артем відіграв 62 хвилини у поєдинку 14-го туру проти Аталанти, в якому вовки програли 0:2
Младен Бартулович стане коучем «Буковини»