Час спробувати? Зінченко може вирішити проблеми Арсенала в півзахисті
The Athletic – про можливу нову роль для Олександра Зінченка в «Арсеналі»
Невже відповідь на проблему «лівої вісімки» «Арсенала» знаходиться прямо під носом у Мікеля Артети?
Олександр Зінченко – лівий центральний півзахисник збірної України. На початку минулого сезону Артета навіть назвав його «півзахисником, який грає на позиції захисника».
І все ж, через 16 місяців після початку кар'єри в «Арсеналі», Зінченко все ще чекає свого першого виходу на поле в півзахисті. В умовах, коли ніхто не зайняв місце, що звільнилося після відходу Граніта Джаки, а Артета, схоже, дедалі більше турбується з приводу оборонних можливостей Зінченка, такий варіант варто спробувати.
У нещодавньому переможному матчі проти «Бернлі» (3:1) внаслідок перестановки, спричиненої червоною карткою Фабіо Вієйри, Зінченко ненадовго перемістився на вищу позицію. Це впало в око тільки тому, що досі Артета так неохоче використовував Зінченка на більш високій позиції.
Getty Images/Global Images Ukraine. Олександр Зінченко
Мабуть, на це у тренера «Арсенала» є свої причини. Пеп Гвардіола під кінець кар'єри Зінченка в «Манчестер Сіті» виявляв аналогічну стриманість, хоча це можна було пояснити великою кількістю варіантів у його розпорядженні – Бернарду Сілва, Ілкай Гюндоган і Родрі. «Арсенал», незважаючи на сильний початок сезону, все ще намагається знайти правильний баланс у центрі поля.
Було зрозуміло, що замінити Джаку буде непросто, навіть якщо літо здалося підходящим моментом для розставання. Він був постійним гравцем основи в команді Артети і виблискував у більш атакувальній ролі, яку він займав у минулому сезоні.
«Арсенал» за великі гроші підписав Кая Хаверца в надії, що він зможе виконувати цю роль. Будучи більш природженим атакувальним гравцем, Хаверц мав привнести якість гри в останній третині поля і вміння завершувати атаки.
Поки що цього не сталося. У минулому сезоні на цей момент Джака забив чотири голи і віддав три результативні передачі. Хаверц поки що не забиває з гри і має всього одну результативну передачу.
Вієйра був покликаний скласти конкуренцію Хаверцу. Після року акліматизації в англійському футболі можна було сподіватися, що португалець заграє в сезоні 2023/2024, але він загалом не виправдав надій, і триматчева дискваліфікація, отримана в матчі з «Бернлі», не допоможе йому в цьому.
Протягом більшої частини сезону місце «лівої вісімки» займав Деклан Райс. Попри те, що Райс показав чудові результати, він не почувається тут найкомфортніше. «Моя найкраща позиція – це, напевно, №6», – сказав Райс в інтерв'ю TNT Sports після домашньої перемоги над «Севільєю» (2:0). «Розбивати гру суперника і приймати м'яч із глибини».
Граючи з Райсом на позиції №8, «Арсенал» також скорочує кількість потенційних опорних півзахисників. Випускаючи Райса і Жоржиньо в основі, в запасі залишається тільки Мохамед Ельнені. З огляду на те, що Томас Парті, як очікується, вибув до 2024 року, а період дуже напруженого графіку наближається, Райсу і Жоржиньо було б корисно ділити ігровий час.
Якщо поспостерігати за Зінченком у збірній України, то його придатність до ролі півзахисника очевидна.
Одна з його оборонних рис полягає в тому, що, оскільки він часто протистоїть суперникові, який сильніший або швидший за нього, він схильний до агресії і ризикує, вступаючи у відбір агресивно і високо. У разі невдачі він може залишити тили оголеними.
У півзахисті це було б менш небезпечно і потенційно більш продуктивно. Наведемо приклад із матчу України з Уельсом у червні 2022 року.
Зінченко висувається високо і відбирає м'яч у Джо Аллена за 30 метрів від воріт.
Потім він просувається вперед і завдає удару на підступах до штрафного майданчика. Це хрестоматійна гра в півзахисті.
Якщо у Джаки і був недолік, то він полягав у тому, що йому не вистачало швидкості та спритності в перевантажених зонах поля. Однак саме там Зінченко часто проявляє себе з найкращого боку.
У цьому прикладі проти збірної Шотландії йому протистоять вісім гравців суперника, які обороняються дуже вузько.
Він прослизає між двома захисниками, використовуючи свій контроль і рухи корпусом, а потім прагне проскочити між двома іншими захисниками.
В останній момент, коли здається, що в нього ось-ось відберуть м'яч, він робить тонку передачу на нападника для удару по воротах.
Проникаючий пас Зінченка – це те, що робить його таким цінним гравцем. На половині поля суперника він може бути особливо ефективним. У цьому прикладі проти Вірменії у Зінченка є час і простір у позиції «лівої вісімки».
Михайло Мудрик робить ривок. Зінченко просуває м'яч уперед, а потім віддає ідеально вивірену передачу повз двох захисників збірної Вірменії, і виводить Мудрика на ударну позицію.
Хоча Мудрик і Зінченко не вийдуть разом на стадіоні «Емірейтс» у складі однієї команди, як планувалося колись, уявити собі, як Зінченко віддасть цей пас на Габріеля Мартінеллі, досить легко.
Просування м'яча і паси Зінченка також роблять його ефективним гравцем у перехідних фазах. Коли Шотландія намагалася зрівняти рахунок у компенсований час, Зінченко виграв єдиноборство біля штрафного майданчика.
Потім він протягує м'яч уперед на 30 ярдів, після чого віддає пас на форварда «Жирони» Артема Довбика.
Усі ці якості – те, чого бракує «Арсеналу» в півзахисті, і тріо Райс, Зінченко та Мартін Едегор матиме баланс взаємодоповнюючих навичок.
На цей аргумент є і контраргумент. Перевага Зінченка, мабуть, у тому, що, отримавши свободу дій, він може робити всі ці речі – нібито з позиції лівого захисника. У командній розстановці він може бути лівим захисником, але, коли «Арсенал» володіє м'ячем, він уже є додатковим півзахисником.
Це так, але потрібно враховувати дві фази гри. Зінченко може бути півзахисником, коли «Арсенал» володіє м'ячем, але без м'яча він зобов'язаний оборонятися.
І хоча його недоліки як захисника іноді перебільшують, у Артети все ж є деякі побоювання. Він замінив Зінченка на Такехіро Томіясу в перерві матчу проти «Челсі» на «Стемфорд Брідж» (нічия 2:2), і згодом японець виходив на поле в матчах Ліги чемпіонів проти «Севільї» та АПЛ проти «Ньюкасла».
Чи то через побоювання з приводу його нестабільності в обороні, чи то через фізичну слабкість, Зінченко провів повні 90 хвилин лише у двох із 16 своїх матчів цього сезону.
Придбаний влітку Юррієн Тімбер почав сезон на позиції лівого захисника, нібито підміняючи Зінченка, але травма хрестоподібних зв'язок вивела його з гри. Якби Тімбер залишився в строю, можливо, Зінченко зіткнувся б зі ще більшою конкуренцією за місце на позиції крайнього захисника.
У деяких матчах Зінченко може грати на позиції флангового захисника, як, наприклад, у нещодавній перемозі над «Бернлі», де «Арсенал» завжди домінував у володінні м'ячем, але якщо Артета розглядає можливість дати більше ігор Томіясу та, в кінцевому підсумку, Тімберу, то це звільнить українцеві місце в півзахисті.
Перші кілька місяців сезону «Арсенал» намагався знайти заміну Джаці, і Зінченка, безумовно, варто спробувати.
Якщо не зараз, то коли?
Джеймс МакНіколас, The Athletic
Переклад і адаптація – Олег Дідух
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Процес відкриття другої допінг-проби займає від 6 до 8 тижнів
Нападник «Роми» провів на полі 74 хвилини в матчі проти «Лаціо»
Можливо, Сашко і не зможе проявити себе на позиції чистої шістки аба вісімки. А можливо, навпаки. Поки Артета не спробує його там, не дізнаємось. В Сіті Гвардіола провернув подібний експеримент буквально один чи два рази - надто давно і надто недовго, щоб робити далекоглядні висновки про неспроможність Зінченка бути корисним у півзахисті. А от його огріхи як захисника очевидні всім і, на жаль, підтверджуються в матчах Арсенала достатньо регулярно. Своїм страхом спробувати щось нове з українцем Артета сам прирікає себе на ходіння по граблях.
Хоча, якщо чесно, не вірю, що іспанець наважиться змінити амплуа Зіни, спираючись на газетний матеріал.