Албанія майже вийшла на Євро-2024: як їй це вдалося
Блогер Sport.ua Ігор Яслик – про албанський прорив у відборі на континентальний форум
Після жовтневої сесії відбору до чемпіонату Європи збірна Албанії опинилася в становищі, коли її проліт повз фінальний турнір стане значно більшою сенсацією, ніж фініш у топ-2 своєї групи Е до початку кваліфікації.
Збірна Польщі вже не є конкурентом «орлам». «Кадра» максимум може наздогнати їх за очками, але за особистими зустрічами поступається - 2:1 на користь албанців за сумою двох матчів.
Збірній Албанії достатньо 17 листопада не програти на виїзді збірної Молдови, аби оформити путівку на Євро-2024. Більше того, навіть у разі поразки балканці будуть мати ще один своєрідний матчбол. Адже в останньому турі албанці приймають збірну Фарерських островів – явного аутсайдера групи, який має в активі лише одне очко. Теоретично збірна Албанії може програти два матчі, що залишилися - і все одно вийти на Євро-2024.
Як же так вийшло, що «орли» опинилися у настільки вигідному становищі, хоча спочатку не вважалися фаворитами?
У Албанії, як то кажуть, летить
Не можна все зводити до фарту. Виключно на везінні багато чого не досягнеш навіть у рамках одного календарного року, протягом якого проходить відбірковий цикл. Однак фортуна реально налаштована максимально нагороджувати албанців за їхні старання.
Заднім розумом можна відзначити, що фарт був за збірну Албанії ще при жеребкуванні. Адже з першого кошика їм дісталася нестабільна збірна Польщі, а не хтось із грандів. Але при жеребкуванні завжди комусь щастить, а комусь не щастить – наприклад, як збірній України у нинішній кваліфікації (просто освіжіть у пам'яті склад інших груп).
Якщо детально дослідити матчі збірної Албанії, то сміливо можна говорити про оверперформанс. Майже завжди «орли» домагалися кращого результату, ніж показувала просунута статистика.
Винятки – виїзна перемога над Фарерами (3:1), коли албанці повністю перевершили аутсайдера (хоча навіть дозволили зрівняти йому рахунок) та поразка у стартовому матчі від Польщі (0:1). Та гра була досить закритою, але збірна Албанії програла заслужено. За xG було 0,89 проти 0,49 на користь поляків.
Прикладом тотального фарту збірної Албанії можна назвати виїзну нічию з Чехією (1:1). Гості завдали одного удару по воротах за весь матч - і Недім Байрамі з 25-ти метрів вбив м'яч майже в дев'ятку.
Але були й інші випадки, не менш показові. Наприклад, домашній реванш у збірної Польщі (2:0) збірна Албанії взяла із абсолютно смішним власним xG – 0,25. Гра поляків у тій грі була нудотною, але навіть вони набрали 0,37.
У Молдови (2:0) на своєму полі албанці виграли по справі. Але знову вразила їхня реалізація моментів. Перевага албанців за очікуваними голами була мікроскопічною - 0,38 проти 0,35.
Свій єдиний жовтневий матч проти Чехії вдома збірна Албанії також виграла по справі. Але підсумкові 3:0 оформилися за невеликої переваги «орлів» за очікуваними голами – 1,09 проти 0,77. Нагадаємо, що чехи ще в першому таймі залишилися у меншості - Хитіл отримав другу жовту картку за те, що спробував забити гол рукою.
Якщо ж подивитися, які саме голи забивали албанці, то стане зрозуміло, що у них просто, як то кажуть, летить. Чотири зі своїх 11-ти голів «орли» забили ударами з-за меж штрафного майданчика. Щоразу у вирішальний момент, бо ці голи принесли збірній Албанії 10 очок із 13-ти. Навіть переможний м'яч у ворота Фарер був забитий дальнім ударом у дев'ятку по фантастичній траєкторії - відзначився Недім Байрамі.
Байрамі, який представляє у збірній Албанії «Сассуоло», проводить відбір на Євро-2024, як і повинен один із лідерів команди. Він забив три голи та зробив один асист.
Однак виділити варто куди менш відомого Ясіра Асані. Ось у нього реально зоряний час. 28-річний вінгер забив три голи і зробив два асисти. Двічі він пробивав воротаря суперника дальніми ударами, ще один раз результативно вистрілив десь із кута штрафного майданчика. У двох випадках траєкторія польоту м'яча після ударів Асані була ледь не аномальною. І всі свої голи він забив на ультрасучасному та комфортному стадіоні «Арена Комбетарі» (ввели в експлуатацію у листопаді 2019 року), який стає справжньою фортецею албанців.
Асані взагалі став іксфактором. Справа в тому, що цей 28-річний вінгер, який любить стріляти з лівої ноги, лише у березні дебютував у збірній Албанії. А народився Асані взагалі у столиці Північної Македонії місті Скоп'є – але це якраз нормально, нижче зрозумієте, чому.
У збірній Албанії є гравці з «Емполі» (основний воротар Етріт Беріша), «Брентфорда» (запасний воротар Томас Стракоша), «Аталанти» (лідер захисту Берат Джимсіті), «Лаціо» (двожильний капітан Ельсеїд Хюсай), «Інтера» (Крістіан Асллані, у якого в збірній статус набагато вищий, ніж у клубі, у нього 1+1 у нинішньому відборі), «Лечче» (опорник Йібер Рамадані, який встигає покривати чи не все поле) та інших клубів із топ-чемпіонатів.Тобто, мова про не зіркову, але досить міцну компанію. Однак головна зірка цього відбору у албанців – повторимося, Ясір Асані, який зараз грає за корейський «Кванджу».
Закордон їм допомагає
Керівництво албанської федерації багатьох здивувало, коли на початку січня 2023 року довірило свою національну збірну Сілвіньйо. Кар'єру бразильця можна назвати зірковою, адже він грав за «Арсенал» та «Барселону». Він і в ролі помічника привіз відомого екс-футболіста аргентинця Пабло Сабалету. Однак у Сілвіньйо у якості головного тренера були лише короткі періоди роботи в «Ліоні» і «Корінтіансі» з не вражаючими результатами – виграв лише 19 матчів з 54-х при 17-ти поразках.
Жодних геніальних перетворень під керівництвом бразильця у грі збірної Албанії не з'явилося. Команда поступово відійшла від схеми 4-1-4-1 до 4-2-3-1 або 4-4-2 (ромб). Албанці зазвичай володіють м'ячем менше за суперника, в атаках і контратаках ставлять на фланги, щільно захищаються. Пробити їхню оборону справді складно – три пропущені голи у відборі, а вдома так взагалі жодного.
Загалом, звичайний комплект для команди із середнім вибором футболістів. Але є фарт, не втомлююся це повторювати.
У чому албанська федерація федерація виявилася вірною традиціям, то це у ставці на іноземця. Справа в тому, що за останній 21 рік місцеві фахівці на чолі збірної Албанії набрали аж один матч. Він на рахунку колишнього гравця «Кривбаса» Ервіна Булку, який зараз входить до штабу Сілвіньйо.
А ось що може здатися парадоксальним (але лише на перший погляд), то це цілком реальна ставка на закордон у комплектуванні складу команди. Йдеться про те, що 14 з 22 футболістів збірної Албанії, яких викликали на жовтневий збір, народилися зовсім не в Албанії. Могло бути більше, але через травми не задіювали Мараша Кумбуллу («Рома», народився в Італії) і Армандо Брою («Челсі», народився у Великій Британії). Схожа ситуація була і на Євро-2016. Тоді у заявці збірної Албанії футболісти, які з'явилися на світ в Албанії, були у меншості – 11 проти 12.
Велика албанська діаспора у країнах колишньої Югославії навряд чи може здивувати. Наприклад, у Північній Македонії народився колишній гравець «Ворскли» Таулянт Сефері, який у четвер зробив дубль у матчі з Чехією. Але представників Шкіперії дедалі більше й у Західній Європі.
А збірна Албанії користується результатами того, що етнічні албанці здобувають якісну футбольну освіту саме там. Місцева система підготовки до передових точно не увійшла.
На Євро-2016 Албанія виступила краще за Україну
Трохи вище ми вже зачепили головний успіх в історії албанського футболу, а саме виступ на Євро-2016. Виступ цілком гідний. Збірна Албанії програла Швейцарії (0:1, причому більшу частину матчу «орли» провели у меншості) і Франції (0:2, але обидва голи пропустили на останніх хвилинах), а в останньому турі перемогла Румунію (1:0). Албанці мали шанси потрапити до плей-оф. Нагадаємо, що до 1/8 фіналу з трьома очками тоді пробилася збірна Північної Ірландії. І саме збірна України «допомогла» нортайрішам покращити різницю м'ячів.
Загалом, якщо згадувати той успіх, нинішній майже успіх збірної Албанії вже не буде сприйматися як величезна сенсація. Більше того, у відборі до Євро-2016, який блискуче провів італійський тренер Джанні Де Б'язі (пізніше він прийняв і албанське громадянство), суперники у «орлів» були сильнішими, ніж зараз. Албанія тоді досягла рівності в особистих зустрічах з майбутнім чемпіоном Португалією (1:0, 0:1), не програла Данії (1:1, 0:0), впоралася з Вірменією (2:1, 3:0), а в протистоянні із сербами «орлам» допоміг скандал.
Дрон із албанським прапором, який прилетів на стадіон у Белграді, призвів до заворушень. А згодом і до рішення CAS присудити технічну перемогу збірній Албанії та оштрафувати на три очки сербів. Ті нефутбольні три пункти допомогли «орлам» випередити Данію на два очки та посісти прохідне друге місце у групі.
Ігор ЯСЛИК
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Старт шоу в Ер-Ріяді заплановано на 17:30, Олександр та Тайсон вийдуть після 00:00
Георгій Цітаішвілі зіграв хороший матч у Сегунді
Чемпіонат сходить на нуль - але класні гравці - в кращих чемпах Європи ..
Але колись наступить і шостий рік ! ... )