Україна. Прем'єр Ліга
| Оновлено 31 березня 2023, 08:00
11193
9

Від воріт – до воріт: три номінування Олексія Михайличенка на Золотий м’яч

З нагоди 60-річчя легенди згадуємо три роки, коли його гра спричиняла найбільший резонанс в Європі

| Оновлено 31 березня 2023, 08:00
11193
9
Від воріт – до воріт: три номінування Олексія Михайличенка на Золотий м’яч
ФК Динамо. Олексій Михайличенко

30 березня, якраз на Теплого Олекси олімпійський чемпіон і віцечемпіон Європи Олексій Михайличенко святкує свій ювілей. Твердячи про здобутки Михайличенка-гравця, не можна оминути увагою унікальність його нагородної колекції. Єдиний із наших футболістів, який 1988 р. доклався до успіху збірних й на олімпіаді, й на Euro. Перший у світі гравець, який став три роки поспіль чемпіоном трьох різних (й не останніх у футбольному відношенні) країн. А, власне, зі своїми клубними командами з цих країн він здобував національне чемпіонське «золото» аж сім сезонів поспіль. Відтак 1990-ті для Михайличенка – це шлях безперервних тріумфів. Саме якраз його можна назвати першим із наших легіонерів, у кого вийшло збудувати видатну ігрову кар’єру в Західній Європі.

Та загострити увагу хочу на дещо іншому. Як ви вважаєте, хто з наших футболістів найбільше номінувався на «Золотий м’яч»? Ну, власне, відповідь не надто складна. Рекордсменом тут є Андрій Шевченко, якого було висунуто аж 8 разів на здобуття почесного призу. Були в легендарного форварда й здобуття нагороди, й місця в чільній трійці, в десятці, й роки, коли, попри висування, за нього не було віддано голосів. 4 рази номінували на «Золотий м’яч» Олега Блохіна та Олександра Заварова. А от далі в цьому списку серед наших гравців – Олексій Михайличенко, який тричі опинявся серед номінантів. Скептик би тут дошкульно пошпетив сьогодення та патетично запитав би: мовляв, а хто з нинішніх наших гравців може ввійти до списку номінантів бодай однораз? Такі виконавці є (хоча й… ), але зараз – не про це. Про них окремим разом. А сьогодні, до ювілейної дати хочу згадати ті найкращі сезони Михайличенка-гравця, в які його було пошановано відзначенням футбольної Європи.

1988: від Мюнхена до Сеула

Той сезон достоту казковий для Олексія! Гол англійцям на Euro, 5 забитих голів на переможній Олімпіаді в Сеулі, зароблене в фіналі проти бразильців пенальті й червона для опонента, що сфолив на киянині. Ну, й натхненна гра на внутрішній арені, чого вже там. Про неї якось згадують менше, зважаючи на значущість міжнародних звитяг, а дарма, як на мене. Однією з найяскравіших перемог динамівців у чемпіонаті тоді стала звитяга над московськими автозаводцями. 79 000 глядачів на Республіканському стадіоні (нині – НСК «Олімпійський») напрочуд теплої весняної днини стали свідками бліцкригу. Вже в першому таймі в ворота гостей було забито 3 м’ячі, а початок погрому вже на 3-й хвилині матчу поклав саме Михайличенко потужним ударом метрів із 18-ти. Тоді він сформував пару нападників з Олегом Протасовим (Ігор Бєланов дістав травму й не брав участі в матчі), і був дуже ефективним у тій ролі. Мені чомусь дуже гостро запам’яталася і домашня перемога киян на фініші того сезону над московськими одноклубниками. Тривалий час команда Лобановського поступалася в рахунку, проте наприкінці гри зусиллями Андрія Канчельскіса (так, цей нинішній росіянин, який тепер у спілкуванні з тамтешніми медійниками періодично відзначається нелояльними до України заявами, колись забивав за киян) та Олексія Михайличенка домоглися важливої звитяги. Чому згадався саме той гол Олексія з пенальті? Остання хвилина, нервове напруження, й абсолютно ідеально пробитий 11-метровий, власне, самим Олексієм і зароблений. Лівою ногою, потужно, точнісінько в кут. І, до речі, показово, що удар із точки довірили не штатному динамівському пенальтисту Ігорю Бєланову (певно, його хиба в фіналі Euro ще була в пам’яті), а саме Олексію.


ФК Динамо

Зрештою, за підсумками року, Михайличенко став 4-м у голосуванні на «Золотий м’яч», поступившись лише зірковому помаранчевому тріо: Марко ван Бастену, Руду Гулліту й Франку Райкарду. Останньому, до слова, лише чотирма очками. Своєю чергою, Олексій випередив тоді іншого зіркового нідерландця, нинішнього тренера Ораньє Роналда Кумана на два бали. Ну, й як вишенька на тому торті-смаколику-1988 для Михайличенка – визнання кращим футболістом України (другий рік поспіль, до слова) та СРСР. А якщо конклюдувати той рік, то можна виснувати: Олексій самопевно став одним із лідерів «Динамо».

1989: попереду Мальдіні та Лінекера

Якщо 1988-го Михайличенка просто не міг не опинитися серед лауреатів сезону з огляду на визначні команді звитяги й неабиякий власний внесок у них, то 1989-го він потрапив до списку пошукачів «Золотого м’яча» всупереч усьому. Адже не секрет, що тоді навіть найдопитливіші футбольні газетярі не мали змогу спостерігати за іноземними чемпіонатами, й чудова гра Олексія в складі «Динамо» на внутрішній арені (попри назагал не надто успішну гру команди) могла й пройти повз увагу європейців, що голосували. Менше з тим, 12-те місце він посів, випередивши зокрема таких зірок як іспанець Мічел, майбутній герой фіналу мундіалю німець Андреас Бреме, харизматичний ліверпудліанець Джон Барнс, а також «міланіст» Паоло Мальдіні та англієць Гарі Лінекер.

Той сезон для киян виявився невдалим, проте Михайличенко в низці матчів виходив на поле з капітанською пов’язкою. Після Euro-88, за словами Анатолія Бишовця, Михайличенко став «сильніше, досвідченіше, буваліше». Й статус чинного 4-го за класифікацією France Fotball гравця Європи – вагома річ! Зокрема мені надто згадується двобій киян з «Араратом» уже наприкінці сезону. Шансів на чемпіонство – немає, дрібненький пізньоосінній надокучливий дощик, глядачів – обмаль (ну, за мірками тогочасся, 16 000 – це справді мізер), однак гра киян тоді спричинила справжнє пожвавлення динамівської торсиди, й ледь не вперше того сезону весь стадіон в окремі моменти гри скандував: «Ди-на-мо», «Ди-на-мо»! А я того сезону з трибун бачив практично всі домашні ігри киян, крім однієї – тієї, коли динамівці програли «Спартаку» 1:4 в присутності 100-тисячної аудиторії. Не можу сказати, що Михайличенко тоді з «Араратом» був кращим на полі, але він капітанствував у тій команді, й це, як на мене, далося взнаки. Та й капітанство Олексія в тогорічних єврокубкових матчах так само незабутнє!


ФК Динамо

І ще один тогорічний спогад. Наприкінці серпня Михайличенко, який відновлювався від пошкодження, вийшов на поле в складі динамівського дубля на матч проти волгоградського «Ротора». Так сталося, що той матч став єдиною грою дубля того сезону, яку я споглядав із трибун затишної динамівської арени. Так ось: таку натхненну гру Михайличенка, як того вечора, ще я бачив, певно, під час славнозвісного матчу проти «Зеніта» в 1986 р., коли Олексій чотири рази вразив ворота пітерців. А дублю «Ротора» Олексій тоді забив тричі! Розумію, що слід зважати на рівень опонента, проте, якщо твердити про емоцію, то тоді я був під справжнім враженням від, як здавалося, взагалі-то рядової футбольної події.

І все ж таки: голосування європейців за Михайличенка в 1989-му – це інерція попереднього року чи оцінка саме тогорічних зусиль Лесика? Як на мене, ті, хто безапеляційно твердить про інерцію, не мають рації, а Олексій справді виокремлювався з кращого боку на тлі назагал не надто потужної гри клубу.

1991: від Генуї до Глазго

Тогоріч Олексій розділив 21-ше місце в голосуванні France Football. Прикметно, що початок року він провів в італійській «Сампдорії» і став у її складі чемпіоном країни, а о другій половині року вже захищав кольори шотландського «Рейнджерс», зробивши разом із командою чудовий заділ для майбутнього чемпіонства.

Тоді, пізньорадянської пори ми продовжували жадібно ловити будь-яку закордонну інформацію, не маючи змоги ані власноочно з трибун зарубіжних стадіонів, ані з екранів своїх телевізорів (3 стандартні телеканали для радянської людини – совкова мізерія) побачити жадане футбольне видовище. Проте вже в Інтернет-епоху уможливлені відео з італійських і шотландських стадіонів тогочасся. Відтак і маємо змогу оцінити звитяги Олексія в далечині.

Прикметно, що в чемпіонському для «блучерк’яті» сезоні-1990/91 Михайличенко провів суперову гру (й забивав, і робив асисти, і назагал вів гру) за «Сампдорію» проти «Пізи», яку того сезону тренував… Мірча Луческу. Щоправда, безпосередньо в тому матчі грою керував не він, а Лука Джанніні. Незадовго до закінчення сезону румунського фахівця звільнили з пізанського клубу через незадовільні результати. А «Вежі», до слова, того сезону вилетіли із серії А. Якщо ж казати безпосередньо про 1991-й рік, то Михайличенко влучним ударом поставив переможну крапку (3:0 став рахунок!) у звитяжному для майбутнього чемпіона виїзному матчі в засніженій Болоньї.

Getty Images/Global Images Ukraine

«Не анархіст!»

Звісно, не лише згадані сезони вийшли в Олексія. У феєричному для всього «Динамо» 1986 р. він став найкращим бомбардиром команди в чемпіонаті! В менш вдалому 1987 р. був, як на мене, чи не найкращим у півфінальних кубкочемпіонських двобоях із «Порту». Через тиждень після прикрої київської поразки від «драконів» Олексій дебютував у складі збірної в матчі проти НДР. «У нього вийшло залишити в роздягальні й хвилювання, що обов’язково супроводжує офіційну гру, й спогади про незабиті тижнем раніше м’ячі у ворота «Порту» в півфіналі Кубка чемпіонів», – наголошував Лобановський. Той тиждень між тими двома іграми запам’ятався різкими змінами в київській погоді. Захурделило тоді неабияк! Сила-силенна снігу випала на Золотоверхий! Може, це, а також гіркота розчарування після поразки улюбленого клубу в єврокубку вплинуло на киян-уболівальників, і вони не заповнили стадіон на збірну – «лише» 95 000 глядачів.

«Грає в своє задоволення, проте не анархіст – завжди пам’ятає, що поруч із ним є команда», – Валерій Лобановський влучно, як ніхто інший, вміє кількома словами описати гравця, зокрема в цьому разі нинішнього ювіляра.

Якщо твердити про ігрові чесноти Михайличенка, то мене, насамперед, тішив колосальний обсяг роботи, який він виконував на футбольному полі. Зіграти у відборі в центрі поля (збільшити обсяг тіла, як тепер кажуть, але не за рахунок рук, а за рахунок ніг!) – будь ласка, віддати довгий розрізний пас під час контратак – не проблема, удари з обох ніг – до ваших послуг, вправна гра на другому поверсі – так само серед характеристик, підчатувати помилку кіпера й вправно зіграти на добиванні – будь ласка (приміром, матч «Динамо» – «Банік» у 1989-му), прикрити м’яч корпусом, заробити небезпечний штрафний, підсадити супротивника на картку – без проблем, зіграти на вістрі – так само можливо, чому ні! Егоїзм на футбольному полі? Аж ніяк не про нього. Вмінням не скнарити, побачити партнера у вигідній позиції Олексій так само не був обділений. Він став чи не єдиним гравцем із зіркових команд Лобановського 1970–1980-х рр., який знайшов та якнайкраще виявив себе за межами батьківщині. Італія та Шотландія – даль даленна для вихідців із СРСР. Інший триб життя, мислення, світосприйняття, зовсім інакші, як тоді казали, суспільно-політичні формації, лад, та інший футбол, зрештою. І киянин аж ніяк не загубився ані на італійських, ані на шотландських стадіонах. Можливо, трохи шкода, що не затримався в Італії, адже серія А тоді, безперечно, була найсильнішою лігою в світі. Та з іншого боку тричі поспіль виграти три різні чемпіонати – вкрай нечаста нагода на футбольному віці. Й перехід до «Рейнджерс» аж ніяк не безвислідний! Запам’ятався голом (з пенальті, власними зусиллями й заробленим) хлопець із Борщагівки глазвегіанцям ще за очним двобоєм із киянами восени 1987 р. Важливо й те, що, як на мене, стиль гри Михайличенка був водночас й італійським (вміння суворо дотримуватися визначеної на гру тактики, закладене Валерієм Лобановським, та й Анатолій Бишовець долучився, чого там), і британським (жага боротьби, непоступливість, гарна гра головою). Універсалізм такого штибу (як Валерій Лобановський характеризував Лесика, «його діапазон – від воріт до воріт, від бічної лінії – до бічної») трапляється не так уже й часто.

Молодики, які не пам’ятають Михайличенка-гравця, згуста нарікають Михайличенку-тренеру: мовляв, до чого довів «Динамо»! Мається на увазі, безперечно, його друга каденція в рідному клубі. Про першу, куди успішнішу, люди із закороткою пам’яттю геть забули, а дехто через надто юний вік, і не зможе пригадати її. Як, власне, і його загалом успішну тренерську роботу з українською молодіжкою. І як гравець, і як тренер першої збірної він обігрував збірну Англії (хай і не надто мотивовану). Жоден з інших тренерів із національною збірною України не завдавав поразки збірній Англії! У 1988 р. звитягу одержала все ж таки збірна іншої країни, хоч під орудою українця, проте більш як на дві третини – 9 із 13 гравців – складена з українців. А тепер ми лише скрушно зітхаємо: «Де ми, а де – вони!» Й риторика в нас нині якась аутсайдерська, попри те, що маємо чималенько легіонерів у провідних європейських чемпіонатах, ба навіть у клубах, які задають у них тон! Куди й поділося таке собі наше футбольне чваньство 1980-х? Пішло, як поза хмару? Ой, леле, коли нинішнього березня геть не бачиш у грі наших з англійцями й натяку на небезпеку біля воріт родоначальників, то шкребуть коти футбольну душу…

Якщо ж погратися в якбитологію та уявити, що на мундіаль-2010 наша збірна під орудою Михайличенка таки би поїхала (ну, не були ми тоді аж надто гірші за Грецію, за всієї поваги до еллінів), то, певно, й не втратив би Олексій Олександрович тренерську практику на тривалий період. А так, вийшло так, як вийшло. Перезапуску тренерської кар’єри через багато років за великим рахунком уже не сталося. І якось не надто приємно від того, що тінь від не найкращих результатів клубної команди під орудою Михайличенка наприкінці 2010-х – на початку 2020-х рр. для частини любителів футболу закриває непересічні успіхи Михайличенка-гравця. Тема Олексія Михайличенка як тренера варта окремої розмови, натомість тема Михайличенка-гравця достоту безмежна. І його колекція командних титулів унікальна! Шануймо нашого видатного майстра! Многая літа, Олексію Олександровичу!

Олексій РИЖКОВ

Джерело Sport.ua
Оцініть матеріал
(28)
Повідомити про помилку

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть

Налаштувати стрічку
Налаштуйте свою особисту стрічку новин
Коментарі 9
Введіть коментар
Ви не авторизовані
Якщо ви хочете залишати коментарі, будь ласка, авторизуйтесь.
inflicted
Класний матеріал!
GloryUkraine
 Класний був гравець. Динамо Лобановського середини- кінця вісімдесятих це була Команда-Мрія!
justhateme
Ого, вже 60 років, а він досі намагається стати тренером. Наврядчи Олексій хотів такої подальшої долі, після непоганої карʼєри
Mykhailo Stepanov
а мені чомусь найбільш в пам'ять врізався його гол Порту на Олімпійському при 0-2...яку надію на фінал Кубку подарував...шкода що тим голом все закінчилось...
Nick.Grabowski
Михайличенко, напевно, був сильний гравець та пристойний тренер (колишній асистент ВВЛ).
Але людські якості - там проблемні, важка особистість. Там дефіцит добра, мудрості (творчої конструктивності), професійної амбіційності (стільки років після ДК сидів без реальних професійних викликів, хоча володіє англійською мовою, мав серйозний досвід в Італії та Шотландії) та банальної людяності (простоти, самодостатності).   
Загалом, якщо ви хочете дізнатися, яким насправді є той чи інший персонаж (в футболі, в бізнесі, в державній службі), зверніть увагу на те, як він поводиться з меншими, слабшими, менш досконалими, менш соціально успішними, з підлеглими або людьми залежними від нього в чомусь.
Тоді реальне обличчя персонажу буде більш чітким та зрозумілим. 
Круті фахівців - вони самокритичні (хоча можуть про це публічно не говорити, не показувати) та вимогливі до себе в першу чергу. Питають (вимагають) з себе більше (особливо в плані персональної відповідальності) ніж з інших - тобто є прикладами для інших в професії, суспільній діяльності, родині. 
luceorius
 Чи потрібно було в ювілей дуже хорошого футболіста додавати ложку дьогтю, згадуючи його тренерську діяльність?
mastorent
не знаю. меня от этих легенд уже тошнит. когда-то играли, да. а нынче кто все эти персонажи - чиновные хапуги, барские прикормыши и экранные эксперды. всё как в совке - 30 лет мусолим былое, забывая о насущном. а насущное - срам полнейший.
Продовжуючи переглядати SPORT.UA, Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності