Підтримати українських військових та людей, які постраждали через війну

Інші новини
|
24648
16

Чемпіонат африканських націй: найдивніший футбольний турнір планети

Змагання, на якому немає Нігерії, натомість у півфіналі грали Мадагаскар та Нігер

Чемпіонат африканських націй: найдивніший футбольний турнір планети
Getty Images/Global Images Ukraine

22 вересня 2019 року в рамках кваліфікації на чемпіонат африканських націй (ЧАН) відбулися одразу дві сенсації – збірні Нігерії та Кот-д'Івуару на виїзді поступилися значно скромнішим національним командам Того (1:4) та Нігеру (0:2), відповідно. Через місяць, коли відбулися поєдинки у відповідь, ані «суперорли», ані «слони» не спромоглися відігратися, пропустивши за сумою двох матчів у фінальну стадію ЧАН-2020 своїх суперників.

Важко пояснити, яким чином команда Того, яка ніколи не хапала зірок із неба, лише раз зіграла у фінальній частині чемпіонату світу (2006) й не змогла кваліфікуватися на два останні розіграші Кубка африканських націй, виявилася здатною розгромити куди більш славетних та амбітних нігерійців, однак для кращого розуміння ситуації спочатку слід розібратися, що ж являє собою чемпіонат африканських націй, і чим він відрізняється від значно більш відомого свого побратима – Кубка африканських націй.

ЧАН – це, мабуть, один із найдивніших (якщо не найдивніший) великих футбольних турнірів планети. Це змагання було засноване у 2007 році, а його перший розіграш відбувся через два роки – у 2009-му. З того часу чемпіонат африканських націй проводиться кожні два роки, чергуючись із Кубком африканських націй. Перехід з непарних років проведення на парні відбувся між 2011 та 2014 роками, коли пауза у проведенні ЧАНу склала три роки.

ЧАН є гібридом змагань з масового футболу та турніру зірок-професіоналів. Участь у ньому в складі своїх національних збірних можуть брати лише ті футболісти, котрі грають у чемпіонатах африканського континенту, а ось легіонерам із Європи, Азії та інших куточків планети сюди шлях закритий.

Багато хто з експертів сприймає ЧАН як турнір-вітрину, створений спеціально для європейських скаутів, щоб тим не доводилося борознити вздовж і поперек усю Африку, а достатньо було приїхати раз на два роки на представницьке змагання, де на їхніх очах зіграли б номінально найкращі гравці з усіх національних чемпіонатів континенту. Часто на ЧАН тренери намагаються «засвітити» того чи іншого молодого футболіста із метою просунути його в клуб із більш серйозним економічним потенціалом.

Getty Images/Global Images Ukraine. Вболівальники збірної Алжиру

Свого часу виступи на ЧАН допомогли залишити Африку та перебратися до іншого клубу низці виконавців – наприклад, конголезець Джексон Мулека перебрався до бельгійського «Стандарду», а влітку минулого року за 3,5 мільйони євро був проданий у «Бешикташ»; нігерієць Сунусі Ібрахім зміг переїхати до канадського «Монреалю», де зіграв уже 32 поєдинки в тамтешній МЛС; лівійський опорник Аль Мусраті на початку 2017 року змінив «Аль-Іттіхад» з Тріполі на португальську «Віторію» Гімарайнш, а нині є ключовим виконавцем тамтешньої «Браги» та оцінюється на порталі Transfermarkt у 14 мільйонів євро.

У гіршому випадку ЧАН можна оцінювати як один із турнірів для скаутів, про що вже зазначалося, а ось у кращому – як змагання, що дає зрозуміти ступінь життєздатності та розвитку національних футбольних ліг з різних країн Африки. Саме у зв'язку із цим дивно, коли ось уже другий розіграш ЧАН поспіль пропускає Нігерія, хоча Нігерійська Професійна футбольна ліга колись вважалася одним із найсильніших клубних турнірів усього континенту, а її представник «Еньїмба» двічі перемагав у Лізі чемпіонів КАФ (ще сім разів нігерійські команди виходили у фінал найпрестижнішого клубного турніру континенту, але програвали).

Ситуація в нігерійському клубному футболі взагалі є досить показовою, і спостерігати щось подібне можна в низці інших африканських країн. Незважаючи на те, що національна збірна має у складі кількох яскраво виражених зірок (Віктор Осімхен з «Наполі», Вілфред Ндіді та Келечі Іхеаначо з «Лестера», Алекс Івобі з «Евертона», Самуель Чуквуезе з «Вільярреалу»), тамтешній національний клубний футбол переживає гостру кризу.

Починаючи із сезону-2018/19, жодна клубна команда з Нігерії не змогла пройти кваліфікацію до групового етапу Ліги чемпіонів КАФ. За останні роки лише кілька місцевих вундеркіндів здійснили трансфери до Європи безпосередньо з Нігерійської Професійної футбольної ліги. Найбільш відомим з них є форвард Ахмед Муса, який у 2010-му поїхав до нідерландського «Венло», а нині грає в Туреччині за «Сівасспор».

Фахівці з африканського футболу зазначають, що якщо в переважній більшості країн Європи юні таланти розпочинають свій шлях у молодіжних академіях професійних клубів, перш ніж перейти до першої команди або перебратися в інше місце, то в Нігерії та низці інших країн Африки вони вступають до приватних академій, з яких вже намагаються «засвітитися» на різних молодіжних турнірах чи міжнародних змаганнях на кшталт ЧАН.

Власником однієї з таких академій у Нігерії, наприклад, є екс-форвард «Шахтаря» Джуліус Агахова. В одному з інтерв'ю африканець розповідав, що приділяє більшу частину свого часу саме цьому проекту, у складі якого є чотири категорії команд із розбивкою за віком – U-13, U-15, U-17 та старша команда.

Інше питання, що приватні академії націлені виключно на максимальну капіталізацію своєї діяльності. Це призводить до швидкого відтоку місцевих юніорів до інших країн та ліг, а також до частих суперечок, що виникають між власниками академій. Наприклад, Африка ще не забула дебати навколо трансферу Келечі Іхеаначо з «Манчестер Сіті» до «Лестера» після якого дві нігерійські академії протягом кількох років з'ясовували стосунки щодо того, кому належить відсоток від суми за виховання футболіста.

Непроста ситуація, що склалася у нігерійському клубному футболі, не є унікальною для Африки. Щось подібне відбувається і у Гані, адже через тамтешній національний чемпіонат так і не пройшли такі зірки сучасного футболу, як Томас Партей та Мохаммед Кудус. Обидва вони опинилися в Європі транзитом через маловідомі навіть за мірками африканського континенту приватні академії. А ще можна згадати практично аналогічні ситуації з камерунцем Андре Онана, який нині грає за «Інтер», і конголезцем Сіласом зі «Штутгарту»... У країнах Західної Африки подібна практика є дуже поширеною, тому дивуватися, чому жодна зі збірних цього регіону досі так і не виграла ЧАН навряд чи варто.

У північній та південній частинах африканського континенту національні клубні чемпіонати мають кращу організацію, а тому привабливішими для молодих талантів виглядають й тамтешні академії при клубах. Ось чому такі гравці, як Патсон Дака та Енок Мвепу зіграли чимало матчів у Суперлізі Замбії, а Мохамед Салах та Наєф Аґерд виступали за місцеві клуби Єгипту та Марокко, перш ніж перебратися до Європи.

Getty Images/Global Images Ukraine

Тому ЧАН серйозно відрізняється від Кубка африканських націй. У кваліфікації до першого можна побачити, як Ангола у двоматчевій дуелі розбиває ПАР із рахунком 6:1, а Мадагаскар, Мозамбік та Мавританія входять до когорти учасників фінального турніру… Все це відбувається на тлі поєднання із присутністю на змаганні таких традиційно сильних колективів, як збірні Камеруну, Марокко та Алжиру, проте з поправкою на те, що на ЧАН-2022 перші дві навіть не вийшли у плей-оф із групи, пропустивши вперед Нігер, Мадагаскар та Судан…

Тож не варто дивуватися, коли ви почуєте, що «бронзу» на чемпіонаті африканських націй розігрували збірні Нігеру та Мадагаскару. Це зовсім не той турнір, яким є Кубок африканських націй. ЧАН був покликаний дати шанс усьому клубному футболу Африки почати розвиватися за європейськими принципами через вибудовування клубних академій та перехід вихованців у дорослий футбол місцевих ліг, але далеко не в усіх країнах за цю можливість побажали спробувати вхопитися. І хоча у фіналі ЧАН-2022 4 лютого зійдуться досить представницькі Алжир та Сенегал, цей турнір за значимістю та глядацькою привабливістю ніколи не зможе скласти конкуренцію Кубку африканських націй. Його б можна було розглядати у якості своєрідного «ярмарку вундеркіндів» всього континенту, але ряд системних збоїв у деяких важливих країнах-донорах талантів, схоже, геть-чисто виключає подібну можливість. Натомість організатори можуть радіти тому, що їхнє дітище є найдивнішим футбольним турніром планети…

Чемпіонат африканських націй 2022

Алжир, 13 січня – 4 лютого

Груповий раунд

Сітка плей-оф

Оцініть матеріал
(54)
Повідомити про помилку

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть

Налаштувати стрічку
Налаштуйте свою особисту стрічку новин

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Таблиця Ла Ліги після поразки Барселони, перемоги Атлетіко та нічиєї Реала
Футбол | 16 грудня 2024, 10:01 1
Таблиця Ла Ліги після поразки Барселони, перемоги Атлетіко та нічиєї Реала

13–15 грудня відбулися матчі 17-го туру чемпіонату Іспанії 2024/25

Рейтинг «найдорожчих» українців. Довбик та Судаков більше не лідери
Футбол | 16 грудня 2024, 15:50 37
Рейтинг «найдорожчих» українців. Довбик та Судаков більше не лідери

Вартість контракту Іллі Забарного складає 38 млн євро за версією Transfermarkt

Коментарі 16
Введіть коментар
Ви не авторизовані
Якщо ви хочете залишати коментарі, будь ласка, авторизуйтесь.
GloryUkraine
Чесно? Я навіть не знав, що є два різні турніри Чемпіонат африканських націй та Кубок африканських націй. Думав, що кожен рік у них цей (один-єдиний) турнір проходить.
Andrey111
Всі структуры, ФІФА, УЕФА, ООН, КРАСНЫЙ КРЕСТ І тд і тп корумповані, і всі вони найобуть всіх нас
Віталій Ткачук
В чомусь цей задум себе виправдовує: Мадагаскар виграє групу де є Гана і Марокко з різницею 8:1, набравши 9-ть очок. Фантастика, правда). Може ніхто з їх футболістів не заграє на серйозному рівні в Європі, але в якийсь кращий чемпіонат (на ліпші умови) є шанс потрапити.
fislons
Вспомнить последний финал КАН - медленная игра, много брака. И смотрел финал ЧАН года три назад - по уровню наша 2 лига...  По задумке турнир ЧАН интересный, представьте в УЕФА такой турнир,  тоже б условная Молдова или Литва была бы на высоте (95% игроков играют в нац. Чемпионате))
tonymaker
а звідки Нігер взявся в 1/4?
donnerwetter
Користувача заблоковано адміністрацією за порушення правил