Підтримати українських військових та людей, які постраждали через війну

Ліга націй
| Оновлено 28 вересня 2022, 13:23
14447
42

Чому Україні не вдалося перемогти Шотландію?

Валерій Василенко – про останню гру збірної в 2022-му. І, можливо, про останню гру Петракова

| Оновлено 28 вересня 2022, 13:23
14447
42
Чому Україні не вдалося перемогти Шотландію?
Getty Images/Global Images Ukraine

Усе було в руках та ногах збірної України напередодні вирішального матчу. Суперник – не найсильніший, хоч і добротний, та ще й позбавлений через епідемію травм можливості кадрового маневру. Підтримка трибун – чудова (наскільки вона може бути такою фактично на нейтральній території). Та й із мотивацією у наших був повний порядок. Чому тоді не вдалося перемогти? Спробуємо відповісти на це непросте запитання.

Кадри не вирішують усе

 

Після матчу Олександр Петраков зауважив, що претензій до своїх футболістів не має. На мій погляд, це не чергова відмазка чи джентльменське бажання взяти провину за невдачу на себе. У «домашній» грі проти збірної Шотландії, на відміну від гостьової, дорікнути гравцям збірної України справді нема в чому.

Особливо якщо говорити про налаштування на гру, про мотивацію. Те, що вийшли з величезним бажанням битися, видряпувати м'ячі, не шкодуючи при цьому ні себе, ні тим більше суперника, було видно неозброєним поглядом. Причому з перших секунд гри, коли Миколенко, Ігнатенко та Ярмоленко мало не відірвали опонентам ноги.

Перед матчем у Кракові головний тренер нашої національної команди зазначив, що нарешті у функціональному плані вдалося стабілізувати гравців, привести їх до спільного знаменника. І це теж правда: у плані «фізики» ми як мінімум не поступилися супернику, у «крові» якого силовий та в'язкий футбол.

Getty Images/Global Images Ukraine

Загалом, якщо виходити суто з настрою на гру збірної України, мотивації гравців, та й гри як такої, то дорікнути справді нема в чому. Зіграли, як могли.

Винна нереалізація?

 

А ось з іншими словами нашого тренера, кинутими після матчу, мовляв, підвела нереалізація, як і у грі проти Уельсу, я не погоджуся. Точніше, у тій репліці є лише частина правди.

Напевно, якби Ярмоленко в дебюті зустрічі запустив м'яч метрів із семи не вище, а нижче поперечини, а Довбик реалізував свій вихід віч-на-віч, шотландці не зуміли б відігратися. І зараз би ми всі, і я в тому числі, нахвалювали і наших крутих футболістів, і нашого тренера-мотиватора. Але факт у тому, що не забили.

І в даному випадку особисто у мене є підстава вважати, що в невдачах у двох головних на даний момент матчах Петракова в іпостасі наставника першої команди країни винне не стільки невміння його підопічних забивати з найвигідніших ситуацій, а невисокий за європейськими мірками рівень його гравців.

Якщо підходити до питання глобально, то в цьому контексті збірна України не була сильнішою ні за Уельс у фіналі плей-оф ЧС-2022, ні за Шотландію у «фіналі» Ліги Націй. Так, я погоджуся з тим твердженням, що в обох поєдинках ми не були слабшими за своїх опонентів. Але я твердо стоятиму на тому, що ми їх не переграли. Через «відсутність присутності».

Getty Images/Global Images Ukraine

Якби Довбик частіше реалізовував свої гольові моменти, він би вже давно грав десь в Італії. Та й Ярмоленко грав би досі в Англії, а не серед арабської пустелі, якби міг упродовж усієї гри витримувати інтенсивність.

Такий об'єктивний стан речей. Як то кажуть, це наша біда. Але водночас цей висновок аж ніяк не знімає вини з тренерського штабу.

Помилки у Петракова справді були

 

Якщо брати конкретний матч, то особисто у мене виникає цілком закономірне питання: чому у вирішальному поєдинку, фактично, у фіналі тренер до останніх секунд робив ставку на двох чистих опорників. Я розумію, що Олександр Васильович після провалу в Глазго, де геть-чисто програли, крім усього іншого, і центр поля, вирішив ось таким способом убезпечити команду від проблем, перестрахуватися. Можливо, в цьому є сенс: краще синиця в руці.

Але коли ця «синиця» відпрацювала своє, коли кров із носа треба ризикувати, гнатися за журавлем, адже немає різниці – 0:0 чи 0:1, – тренер чомусь продовжував триматися за соломину.

Перші заміни у матчі – лише на 75 хвилині, та й ті – суворо за позиціями. Петраков не наважився зіграти ні з двома форвардами, ні з одним «хвилерізом».

Getty Images/Global Images Ukraine

Навіть фінішні заміни – на 88-й хвилині – і ті строго позиційні. З одного боку, навіщо, а з іншого – чому так пізно?

Якщо підсумувати цю частину, то виходить, що головний тренер збірної України у грі з Шотландією не вгадав із тактикою (все ж таки схема 3-4-3 здавалася більш оптимальною на гру), не вгадав і з замінами. Фактично він не зумів внести корективи в гру. Це кінець історії?

Доля Петракова

 

Напевно, не один я помітив, як після матчу сяючий Стів Кларк довго та безуспішно намагався втішити спустошеного Олександра Петракова. І як наставник збірної України при цьому схрестив долоні. Цей жест я трактував як закінчення його роботи на чолі збірної України. Принаймні після так званої післяматчевої прес-конференції моє припущення лише зміцніло…

…Олександр Петраков прийняв кермо правління в збірній в найскладніший період – коли завдання виходу на ЧС-2022 було фактично провалено його попередником. Про що сам попередник не соромився говорити відверто.

Але, незважаючи на важку диспозицію та проблеми зростання, Петракову вдалося посісти друге місце у групі з чинними чемпіонами світу. І при цьому не програти чемпіонам світу.

Тренер «синьо-жовтих» поступово прижився на новому і спочатку не дуже комфортному для себе місці, навчився контролювати емоції та розмовляти з пресою. А після впевненої перемоги над Шотландією у півфіналі плей-оф здавалося, що Петраков у першій команді країни – всерйоз та надовго.

Але далі були вирішальні ігри. І вирішальні поразки. Як було сказано вище, за грою збірна України не переграла ні валлійців, ні скоттів. У тих матчах Петраков так і не продемонстрував, вибачте вже за грубість, свого класу, своєї профпридатності. Він публічно заявляв, що його команда поїде до Катару на ЧС. Він заявляв, що його команда підвищиться у класі Ліги Націй.

На жаль, але обидва завдання не були реалізовані. І очевидна вина в їхньому провалі є і головного тренера, контракт якого з УАФ закінчується наприкінці цього року. Тому майже зі стовідсотковою впевненістю можна стверджувати, що у відборі на ЧЄ-2024 у збірної України буде новий тренер. І в такому рішенні буде логіка.

Оцініть матеріал
(120)
Повідомити про помилку

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть

Налаштувати стрічку
Налаштуйте свою особисту стрічку новин
Коментарі 42
Введіть коментар
Ви не авторизовані
Якщо ви хочете залишати коментарі, будь ласка, авторизуйтесь.
Nick.Grabowski
Петраков - досить порядна людина (а це надзвичайна рідкість в наш час) та хороший тренер. Бажаю йому всього найкращого незалежно від того як складуться обставини.
В нього малий досвід роботи з дорослими дядьками.
Анчетотті теж важко починав. Дуже мучився з Ювентусом. А потім все пішло. 
Пане Петраков, вірте в себе. Розвивайтесь. Будьте амбіційні. 
Вчіть англійську мову, прокачайте себе до рівня людини світу, яка може спілкуватися з іноземними колегами на рівних. 
Gargantua
Користувача заблоковано адміністрацією за порушення правил
pricolist
Погоджуюсь з автором, що Петраков прийняв команду в складний час і були близькі до виходу на мундіаль. Але все ж вважаю, що його потрібно міняти. Проти рівних і більш класних соперників збірна грала слабенько. Дякую Петракову, але він не тягне рівень збірної.
vvv vvv
В том что сборная не прошла дальше, виноваты  игроки: низкая функциональная  форма, про технику молчу, огромный брак, не было желания биться до конца. Игра была похоже на товарищескую. Надо смотреть на вещи  реально: в ближайшее время никто в европейский чемпионат не перейдет. И не надо все списывать на войну. Тренерскому штабу огромное спасибо за работу в это непростое время.
BAD👣BOY
Користувача заблоковано адміністрацією за порушення правил
Alex86 1
Занятно, но реализуй наши хоть 1 из 1ОО % моментов, как Ярмола в начале матча и вполне возможно сейчас были бы в дивизионе А, точно так же по иному могло сложиться не забей он автогол с Уэльсом и все бы говорили какой молодец тренер и надо его оставлять, ну не все возможно,  а большинство, особенно еще в свете посева из второй корзины к отбору к Евро, но якобы д кабы, а на деле хорошо поставленной игры не видим, своевременных замен нет по ходу матчей, не особо адекватное поведение на прессухах и многое другое, при этом надо помнить шо и шотландцы и валлийцы как раз были нам по зубам, но мы все равно пролетели ... Похоже лучше было бы искать др тренера, если есть такая возможность, но только такого, который поставит игру в команде ... Мы уже видели на мундиале как венгры сражались и не только имея, вероятно, более посредственный состав чем у нас, а мы опять везде, уже традиционно, пролетели как только какой-то решающий матч
Николай Оноприенко
я теж  вбачив що він руки хреситив ,коли шотландець до нього підходив . якщо він сам так вважає , що це кінець його вмовлювати ніхто не буде !призначать когось іншого і нічого не змінется ! приклад з добвиком і ярмоленком надали правильно !
DK1961
Користувача заблоковано адміністрацією за порушення правил
Ya-Legenda
Парадокс в тому що збірна України U-21, і без Мудрика, і без Забарного, все ж таки їде на Євро!!! А національна збірна, провалилась як в плейофі на ЧС, так і в лізі націй.
P.S. Карма то ще та сук@!
⬆️
Ага и ещё...Вот бы пан Василенко разобрал почему Португалия не пробилась ДОМА в финал ЛН,  пропустив  на 88-й минуте   хотя им хватало и 0:0.
DK1961
Користувача заблоковано адміністрацією за порушення правил
DK1961
Користувача заблоковано адміністрацією за порушення правил
Перец
Тому що треба з 5 метрів в пусті ворота забивати !
DK1961
Користувача заблоковано адміністрацією за порушення правил
Lion
Ну если бы "звезда" забил в пустые ворота то может и выиграли бы. 
OKs100
После Петракова, скорее всего, сборную возглавит Михайличенко.
aokuzyk
З поганої глини гончар шедевру не зробить
===========
Погоджуюся з автором статті у більшости його ключових висновках та докорах, але, головний чинник так і не був названий:- слабкий рівень національного чемпіонату.На мій погляд - це базова характеристика і основна причина відповідного результату. Усе решту - похідне.Вважаю, що Петраков, як тренер, досягнув і так максимуму можливого. Вище голови не стрибнути. На жаль, наявний результат - це вершина нашої збірної на сьогодні.
==========
П.Н. Ще раз повторюю свою тезу 20-річної давности: допоки українським футболом керують такі пройдисвіти, як суркіси (в прямому та переносному розумінні), ми будемо щоразу розчаровуватися у нашому футболі, як у внутрішньому чемпіонаті, так і на міжнародній арені.
⬆️
Потому что шёл дождь как в Шотландии.)
Потому что нет такого как Ракицкий,  который мог бы лупануть метров с  30!Потому что это уже неважно