Чемпіонат світу
| Оновлено 09 липня 2022, 16:33
10019
0

Напівавтоматична технологія офсайду буде на ЧС-2022. Як це працює?

Чергові нововведення у футболі широкі маси вболівальників зможуть оцінити вже у Катарі

| Оновлено 09 липня 2022, 16:33
10019
0
Напівавтоматична технологія офсайду буде на ЧС-2022. Як це працює?
Getty Images/Global Images Ukraine

Міжнародна федерація футболу (ФІФА) офіційно оголосила, що на фінальній частині чемпіонату світу 2022 року у Катарі буде задіяна напівавтоматична технологія VAR для визначення офсайду. Її вже встигли апробувати на двох досить серйозних турнірах – торішньому клубному чемпіонаті світу та Кубку арабських націй. У зв'язку із позитивними відгуками ФІФА ухвалила рішення про використання нової технології і на головному футбольному турнірі планети – чемпіонаті світу, наступний розіграш якого відбудеться наприкінці року в Катарі.

Про те, що являє собою напівавтоматична технологія визначення офсайду, як вона працює і чи вийде колись повністю автоматизувати процес фіксації положення «поза грою» у футболі – поговоримо прямо зараз.

Напівавтоматична технологія визначення офсайду – що це таке?

«Напівавтоматична технологія визначення офсайду була спеціально розроблена для допомоги VAR-помічникам арбітра. Під час фінальної частини чемпіонату світу-2022 в Катарі у відеокімнату надходитиме автоматичне сповіщення про випадок фіксації офсайду, а також промальовуватиметься автоматично обрана точка виконання передачі та автоматично проведена офсайдна лінія. Все це буде доступно лише за кілька секунд після виникнення ситуації на полі».

«Після цього VAR-помічники арбітра повинні будуть підтвердити запропоновану системою точку виконання передачі, а також запропоновану офсайдну лінію. Про остаточне рішення асистенти, які перебувають у спеціальній відеокімнаті, проінформують головного арбітра матчу в полі», - розповів директор ФІФА з футбольних технологій та інновацій Йоганнес Хольцмюллер.

Getty Images/Global Images Ukraine

Цілковиту підтримку впровадженню новинки надав і голова суддівського корпусу ФІФА П'єрлуїджі Колліна, який вважає, що всі технологічні нововведення у футболі мають бути спрямовані на прискорення процесів, щоб не втомлювати глядачів і не грати на нервах у вболівальників, гравців та тренерів.

«З точки зору точності це важлива деталь, адже коли ви можете бути точнішими, це добре. Якщо ж говорити з точки зору часу, то цей аспект, гадаю, більше лежить у психологічній площині. Ми відчували, що щось потрібно змінювати, тому хотіли запропонувати систему, що дає швидшу відповідь на ключове питання. Ми розуміємо, що футбол відрізняється від низки інших командних видів спорту, і тут важливо приймати рішення якнайшвидше, тому останніми роками ми старанно працювали в цьому напрямку», - сказав Колліна.

Поки що технологічність та практичність напівавтоматичної системи визначення офсайду встигли оцінити небагато фахівців, проте колишній арбітр англійської Прем'єр-ліги Дермот Галлахер вважає, що новинка стане важливим кроком у розвитку футболу.

«Я думаю, коли приходять такі серйозні зміни, це надасть нового поштовху у розвитку футболу», - констатував Галлахер.

Як працює напівавтоматична технологія визначення офсайду?

В даний час на матчах, які оснащені необхідною кількістю камер та на яких задіяна система відеоасистента арбітра (VAR), для прийняття рішень про можливе потрапляння футболіста в офсайд використовуються камери, що є в наявності. При напівавтоматичній технології для цього завдання будуть задіяні камери, встановлені на даху стадіону. За їхньою допомогою можна буде одночасно відслідковувати позиції всіх 22 футболістів, щоб максимально точно розрахувати їхнє становище на полі у потрібний момент. По кожному футболісту контролюватиметься 29 точок даних, щоб охопити всі можливі положення кінцівок, які прямо впливають на визначення положення «поза грою».

Крім цього, на чемпіонаті світу в Катарі використовуватиметься офіційний м'яч Adidas Al Rihla, який оснастять спеціальним датчиком, що відправляє дані з періодичністю 500 разів на секунду. Це дозволить найбільш точно фіксувати момент торкання м'яча для визначення офсайду. Очікується, що зазначені технології дозволять підвищити точність фіксації положення «поза грою» щонайменше удесятеро.

«На кожному стадіоні буде встановлено 12 спеціальних камер оптичного стеження. Всі вони будуть працювати в комплексі і при 100%-вій синхронізації. На додаток до цього буде використаний офіційний м'яч з технологією фіксації, що підключається. У його центрі буде вшитий датчик IMU (інерціальної одиниці вимірювання) з частотою 500 Гц. Вся ця інформація через антени по периметру стадіону передаватиметься у відеокімнату, щоб система могла точно визначити положення «поза грою». Ми отримаємо автоматичне визначення дуже точної точки торкання м'яча, що особливо важливо у спірних ситуаціях із офсайдами».

«Ми об'єднаємо різні набори даних із застосуванням штучного інтелекту, що й виллється в автоматичне сповіщення, яке з'являтиметься на відповідній шкалі у відеокімнаті. Вся ця процедура відбувається миттєво, протягом кількох секунд. Але, звичайно ж, на додаток до неї буде процес ручної перевірки офіційними особами поєдинку, щоб переконатися, що всі дані враховані правильно і все гаразд», - пояснив Хольцмюллер.

Технологія покликана відкинути сумніви у спірних офсайдах

Після впровадження системи VAR найзавзятіші її критики неодноразово висловлювалися з приводу того, що голи нерідко скасовувалися через «міліметрові», або як їх іноді називають в експертному середовищі «маргінальні» офсайди. Це епізоди, коли якась точка тіла футболіста атаки (наприклад, частина голови, коліна чи стопи), що підпадає під дію правил, виявляється ближчою до воріт, аніж один із захисників, що раніше на VAR трактувалося як офсайд і призводило до скасування м'яча, обуренням фанатів однієї команди та радості – іншою.

Нині у ФІФА запевняють, що напівавтоматична технологія визначення офсайду має максимальну із технологічно можливих точність на даний момент, через що її вердикт не повинен буде піддаватися сумнівам.

«Наша мета полягає в тому, щоб мати дуже точну технологію на кшталт goal-line technology, яку всі дуже хвалять. З останньою ми досягли того, що якщо м'яч на кілька міліметрів перетнув лінію воріт, то це трактується як гол. У професійному футболі всі задоволені та хвалять goal-line technology. Щось подібне має бути й із напівавтоматичною технологією визначення офсайду. Принципово я не бачу жодної різниці між підтвердженням того, чи перетнув м'яч лінію воріт повністю, і чи був футболіст у положенні «поза грою» чи ні», - висловив свою позицію Колліна.

Getty Images/Global Images Ukraine. П'єрлуїджі Колліна

«У новій технології ми використовуємо ті самі елементи для створення 3D-анімації, тому що хочемо показати вболівальникам найкращий ракурс. Думаю, всі згодні на те, щоб у нас були максимально точні та неупереджені рішення щодо положень «поза грою». Це особливо важливо, тому що раніше нерідко виникали суперечки, чи був футболіст в офсайді чи ні. Повтор покликаний показати точне положення гравців у момент удару по м'ячу, а 3D-анімація транслюватиме необхідні пояснення у вигляді графіки на гігантських екранах на стадіоні, а також у ТБ-картинці», - додав Хольцмюллер.

Скільки часу знадобиться арбітрам для прийняття рішень?

У ФІФА очікують, що напівавтоматична технологія визначення офсайду допоможе арбітрам у кілька разів скоротити час прийняття ключових рішень.

«Я чув, що для визначення офсайду системі потрібно максимум 4-5 секунд. Це дозволить нам зменшити середній час для ухвалення рішення про положення «поза грою» з нинішніх 70 секунд до 20-25. Ймовірно, воно буде ще меншим, коли мова зайде про прості епізоди. Звичайно, не можна буде домогтися того, щоб будь-яке рішення ухвалювалося за 5 секунд. Потрібно враховувати людський фактор та необхідність перевірки. Але загалом ми рухаємося до ситуації, коли у футболі всі рішення прийматимуться динамічніше і вони стануть максимально точними. Це наша мета», - каже Колліна.

Чи вдасться колись повністю автоматизувати процес визначення офсайдного положення?

У зв'язку з такими сучасними технологіями в багатьох у футбольному середовищі виникає логічне питання – чи можна в найближчому майбутньому сподіватися на повністю автоматичний процес фіксації офсайду?

На думку П'єрлуїджі Колліни, говорити про подібне вирішення питання навряд чи варто: «Goal-line technology прояснює прості істини, як «чорне» та «біле», оскільки є лише м'яч та лінія воріт. У цьому випадку досить легко було добитися повністю автоматизованого рішення. У ситуації з визначенням офсайду рішення приймається після аналізу не тільки фізичного становища гравців на полі, а й ступеня їх залучення до ігрового епізоду. Технології, безперечно, можуть видавати категоричну оцінку, але остаточне рішення все одно має залишатися в руках суддів. Участь арбітрів в оцінці положення «поза грою» залишиться вирішальною та беззаперечною».

Майбутнє футбольного арбітражу за роботами?

Виходячи з вищевикладеної тези, Колліна також не поділяє оптимізму деяких фахівців щодо можливості повноцінної заміни людей-арбітрів на роботів, які виконуватимуть свої обов'язки строго в рамках програмованих концепцій.

«Іноді ми чуємо розмови про роботів-арбітрів і подібні речі. Я розумію, що для заголовків у ЗМІ це дуже цікава історія, але не в нашому випадку. Звичні нам рефері, як і раніше, будуть необхідні для проведення матчів і в процесі прийняття рішень, оскільки саме на них лягає вся відповідальність за оцінку епізоду, застосування технологічних систем тощо», - підсумував Колліна.

Алексей Сливченко
Оцініть матеріал
(21)
Повідомити про помилку

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Дубль Влаховича. Ювентус удома розгромив Сассуоло у стартовому турі Серії A
Футбол | 15 серпня 2022, 23:49 0
Дубль Влаховича. Ювентус удома розгромив Сассуоло у стартовому турі Серії A

Рахунок у матчі відкрив новачок «Ювентуса» Анхель Ді Марія

ФОТО. Дар'я Білодід показала довгі ноги та накачану спину
Інші види | 15 серпня 2022, 04:40 0
ФОТО. Дар'я Білодід показала довгі ноги та накачану спину

Українська дзюдоїстка опублікувала яскраве фото в Instagram

Коментарі 0
Введіть коментар
Ви не авторизовані
Якщо ви хочете залишати коментарі, будь ласка, авторизуйтесь.
Продовжуючи переглядати SPORT.UA, Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності