Тете застопорився в розвитку у Шахтарі. Але ж за нього давали 50 млн євро
Здається, замість прогресу в кар'єрі бразильця починається регрес...
Вихованець академії «Греміо» Тете перебрався в «Шахтар» в лютому 2019 року за 15 мільйонів євро. Цю суму «гірники» заплатили за юнака, на рахунку якого не було жодного матчу в професійному футболі, тому в неабиякій мірі донецький клуб ризикував. Однак на цей раз ставка зіграла, і донеччани отримали швидкого та технічного вінгера, здатного вирішувати долю епізоду як за рахунок індивідуальних дій, так і завдяки командній роботі. Останнє прийшло до Тете аж ніяк не відразу, проте в минулому сезоні бразилець дійсно виглядав, як гармонійно влитий у систему гри «Шахтаря» «гвинтик».
Невипадково, за індексом порталу Wyscout, котрий вираховується на підставі цілого набору статистичних компонентів, Тете був другим у списку кращих вінгерів УПЛ за підсумками минулого сезону слідом за Віктором Циганковим із «Динамо». Однак якщо в нинішньому розіграші УПЛ футболіст «біло-синіх» продовжує утримувати за собою першу позицію, то ось Тете опустився аж на восьме місце, пропустивши вперед Калитвинцева з «Десни», Пасіча з «Вереса», Авагімяна з «Чорноморця», Третьякова з «Олександрії», Топалова з «Маріуполя» та Климчука з «Руха». І насміхатися над подібним вибором системи Wyscout навряд чи варто, адже Тете дійсно у нинішній структурі гри «Шахтаря» не виглядає ключовою фігурою.
Ясна річ, що з самого початку Тете брали в «Шахтар» багато в чому завдяки його відмінним фізичним і технічним навичкам. Однак потрапити в стан «гірників» неможливо без іншого ключового аспекту - ментальності та розуміння футболу. Якщо у гравця банально не вистачає «сірої речовини», то на полі він не зуміє бути корисним для «Шахтаря». І Тете також брали з урахуванням цього фактора. Саме тому спершу Паулу Фонсека, а потім Луїш Каштру дуже дозовано підпускали молодого бразильця до ігор за першу команду, особливо в стартовому складі. Тете повинен був добре зрозуміти, прийняти і перейнятися ідеями «гірників», де гравцю його амплуа дуже важливо успішно поєднувати індивідуальні навички роботи з м'ячем з командною грою. При цьому, перше не повинне бути на шкоду другому, і навпаки.
Однак з приходом в «Шахтар» Роберто Де Дзербі гра Тете немов втратила свою колишню яскравість. Бразилець, як і раніше, користується довірою тренерського штабу та часто з'являється у складі, однак якщо в командних взаємодіях він цілком справляється з поставленими завданнями, то ось індивідуально його гра все частіше, відверто кажучи, викликає розчарування. Остання теза чітко підтверджується матчем третього туру групової стадії Ліги чемпіонів-2021/22, в якому «Шахтар» у Києві приймав «Реал». Роберто Де Дзербі спочатку випустив Тете з перших хвилин, а потім вирішив замінити бразильця вже в перерві, випустивши на правий фланг більш досвідченого Марлоса.
Сказати, що Тете провалив гру проти «Реала» в Києві, було б перебільшенням. Однозначно негативну оцінку роботі бразильця на полі не дає зробити робота без м'яча, яка часто залишається поза зоною уваги вболівальників. Насправді ж, Тете досить непогано відкривався під передачі, даючи можливість партнерам йти на загострення, проте далеко не завжди це відбувалося.
Наприклад, на п'ятій хвилині поєдинку, коли м'ячем на своїй половині поля володів Сергій Кривцов, Тете вельми непогано відкривався під потенційну флангову передачу, проте захисник так і не зважився на неї. Причому в зазначеному епізоді себе під пас спершу пропонував Фернандо, потім Тете, паралельно з яким спробу відкритися знову проявив Фернандо. Можливо, в цій ситуації «Шахтар» міг би розраховувати на непоганий вихід із оборони в атаку, але подібного не відбулося не з вини Тете.
Ще один цікавий епізод, що розкриває в цілому добротну гру Тете без м'яча проти «Реала», стався на 31-й хвилині. На цей раз правий вінгер «гірників» робив забігання під потенційний пас від Майкона, однак його знову не сталося. Втім, на певний момент часу на лівому фланзі «Реала» виникла вільна зона, куди і пішов пас під ривок Додо. На жаль для «Шахтаря», далі ніякого розвитку ця атака команди не мала, оскільки Ферлан Менді швидко розгадав задум Тете і повернувся до роботи на фланзі.
Втім, подібні епізоди - це лише можливість трохи вберегти Тете від нещадної критики за цей матч. З точки зору індивідуальної статистики, бразилець видав один з найбільш невдалих поєдинків за останній час. За 45 хвилин на його рахунку виявилося лише 20 дій (13 - успішних), основу з яких склали передачі (всього - 14, точних - 12). За перший тайм Тете не здійснив жодного обведення та жодного разу не пробив по воротах суперника. І це при тому, що в матчах проти «Шерифа» та «Інтера» на рахунку бразильця також виявилося тільки два удари, причому жоден з них не прийшовся у площину.
Позиція вінгера має на увазі під собою роботу, перш за все, на атаку. І чисто в атакувальних показниках Тете зараз застопорився в своєму розвитку. Досить поглянути на базові цифри, щоб це стало очевидним.
У нинішньому сезоні Тете додав у кількості ударів по воротах, проте різко зменшив у їх точності. При цьому, в своєму першому сезоні в «Шахтарі» бразилець забивав в середньому по 0,45 м'ячів в перерахунку на 90 хвилин, а зараз - 0,39. Начебто і не настільки істотне падіння, однак тут важливо розглядати цей показник у сукупності з іншим – xG. Так ось, в дебютному для Тете сезоні в «Шахтарі» у нього було по 0,35 очікуваних голів за 90 хвилин при 0,45 забитих м'ячах, а в нинішньому ці показники дорівнюють 0,45 і 0,39 відповідно. Іншими словами, якщо раніше правий вінгер забивав більше, ніж міг в теорії, то зараз статистика змінилася кардинально, і показник xG у Тете вищий, ніж число забитих м'ячів.
Важливими є й інші групи показників. Зокрема, третій сезон поспіль у Тете йде спад по передачах під удар. Якщо в дебютному сезоні таких в середньому було по дві за матч, то в нинішньому - лише по 0,79. А це цифра, яка розкриває кількість зручних пасів, після яких партнери Тете без додаткової обробки пробивають по воротах. Про катастрофічну точність у 9%, притаманну грі Тете в нинішньому сезоні, по передачам урозріз й зовсім говорити не доводиться - все надто очевидно і без додаткових коментарів...
З іншого боку, Тете більше робить дотиків м'яча у штрафному суперника та забігів з м'ячем. Стало бути, бразилець за Де Дзербі все-таки бере більше ініціативи на себе, а тому командна гра і його дії без м'яча відходять на другий план в оцінці виступів вінгера. Якщо він частіше вдається до індивідуальних дій, значить з цього команді повинна бути користь, проте її немає, і це дає привід говорити про те, що Тете застопорився в своєму розвитку. Як мінімум на поточний момент.
Важливо розуміти, що талант Тете не піддається сумнівам, проте «Шахтарю» дуже важливо максимально розкрити його для футбольного світу, після чого можна буде отримати як користь на футбольному полі, так і хороші дивіденди на трансферному ринку. Зокрема, в кінці 2019 року досить авторитетні німецькі джерела повідомляли, що «Баварія» розглядає можливість покупки Тете у «Шахтаря» за 50 мільйонів євро. Тоді до угоди справа так і не дійшла, та й «гірники» навряд чи прагнули розлучатися з футболістом менш ніж за рік після його покупки, сподіваючись, що в майбутньому зможуть виручити за вінгера ще більше.
Однак зараз Тете оцінюється на Transfermarkt у 20 мільйонів євро, і об'єктивних передумов для того, щоб ця цифра зросла в найближчий час, немає. Куди важливіше для менеджменту донецького клубу, щоб вона не знизилася, після чого можна буде говорити, що в «Шахтарі» прогадали, не відпустивши бразильця за 50 мільйонів.
Ще одним цікавим аспектом є здатність «гірників» домовитися з Тете про продовження контракту. Нинішня угода закінчується за два роки, а тому дуже скоро «Шахтар» може зіткнуться з проблемами й тут, адже, з огляду на той факт, яким чином вінгер свого часу пішов з «Греміо» (не без скандалу, відмовившись продовжувати договір із бразильським клубом), немає жодних гарантій, що щось подібне він разом зі своїми агентами не побажають провернути і з «гірниками». Тому найближчий рік-півтора може стати вирішальним з точки зору майбутнього Тете в «Шахтарі», і в ситуації, якщо його потрібно буде продавати, для клубу дуже бажано, щоб хавбек був у ціні. Можливо, цим і пояснюється факт частих появ вінгера у складі при ситуації, коли ряд статистичних показників свідчить не на користь такого рішення...
Як би там не було, але Де Дзербі поки не може похвалитися тим, що під його керівництвом Тете демонструє свій кращий футбол. Нині є відчуття, що гра Тете вже досконально вивчена більшістю суперників «гірників» по УПЛ і єврокубках (в минулому році в «Реалі» та «Інтері» мали можливість бачити, що з себе представляє бразилець, і вже чудово розуміють, на що той здатен). Швидкість і техніка - це зовсім не головне, що потрібно від Тете зараз. Йому важливо всерйоз підтягнути ефективність гри у завершальній фазі атак, інакше він ризикує стати таким собі «бразильським Коноплянкою», коли мова йде про фінти та рух, але аж ніяк не про зростання ККД.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Тайсон згадав, що ніколи не програвав у реваншах
Вовки зіграв унічию із Зорею U-19, Литовченко не сподобався призначений пенальті
Это элитный вид пингвинов обитает в южных широтах, любит много кушать, но очень ленив.
-------------
Про источники можно более подробно?