Підтримати українських військових та людей, які постраждали через війну

Україна. Перша ліга
| Оновлено 21 вересня 2021, 22:54
14369
16

Грав в АПЛ, але не у Сульшера. Хто такий Кадім Харріс – новачок Металіста

Sport.ua – про хавбека, якого у Харкові назвали першим англійцем в українському футболі

| Оновлено 21 вересня 2021, 22:54
14369
16
Грав в АПЛ, але не у Сульшера. Хто такий Кадім Харріс – новачок Металіста
ФК Металіст. Кадім Харріс

Напередодні беззаперечний лідер Першої ліги «Металіст» здивував своїх уболівальників та просто шанувальників вітчизняного футболу черговим міжнародним трансфером. Новачком команди Олександра Кучера на правах вільного агента став 28-річний англійський хавбек Кадім Харріс. Деталі угоди харківський клуб вирішив не розголошувати, але, за даними Transfermarkt, контракт з легіонером розрахований на один сезон і має опцію пролонгації ще на рік, яка вступить в силу за доброї на те волі з боку обох сторін.

Хто ж такий Кадім Харріс, та як його занесло з Англії в Першу лігу України?

Наймолодший дебютант «Вікема»

Кадім Харріс народився 8 червня 1993 в Лондоні. Займатися футболом хлопчисько почав у «Вікем Вондерерз» - клубі з міста Хай-Вікем, яке розташоване в 50 кілометрах на захід від Лондона. Саме там Харріс і почав грати у футбол на професійному рівні, причому його дебют став знаковим для «Вікема». Коли 26 грудня 2009 року наставник Гарі Воддок випустив Кадіма на заміну в гостьовому поєдинку Ліги 1 (третій за рангом дивізіон системи англійських ліг після Прем'єр-ліги та Чемпіоншипа) проти «Йовіла», хавбеку було всього-на-всього 16 років 6 місяців і 18 днів. Це дозволило Харрісу побити рекорд шотландця Ікечі Аньї, який був наймолодшим дебютантом в історії клубу, відзначившись цим досягненням у 2004 році, коли з'явився на полі в 16 років 9 місяців і 5 днів.

Наймолодшим дебютантом в історії «Вікема» Харріс залишався близько півтора років, після чого його досягнення з лишком перекрив Джордон Айб, який в серпні 2011 року зіграв за команду, коли йому було всього лишень 15 років 8 місяців і 1 день. Тому станом на сьогоднішній день Харріс є другим в списку найбільш молодих дебютантів в історії «Вікема».

Важливим гравцем першої команди у «Вікемі» Харрісу вдалося стати в сезоні-2011/12. До зимової паузи молодий хавбек провів 17 матчів у Лізі 1, в яких отримав 2 «гірчичника», але не відзначився голами, і цього виявилося достатньо, щоб піти на підвищення.

Кар'єра в Кардіффі

Валлійський «Кардіфф Сіті» підписав Харріса, коли останньому не було ще й 18 років. До столиці Уельсу Кадім перебрався 30 січня 2012 року, і за неофіційною інформацією сума його трансферу склала 160 тисяч фунтів. Це було підвищенням у кар'єрі хавбека, оскільки «блакитні птахи» виступали в дивізіоні на ранг вищому, ніж «Вікем» - Чемпіоншипі. При цьому, на момент приходу в колектив Харріса, «Кардіфф» знаходився в зоні перехідних матчів за право отримати путівку в АПЛ.

Цілком логічно, що команда, яка вирішувала амбітні завдання, не могла покладатися на молодика. Тому до кінця сезону Харріс лише чотири рази потрапляв в заявку «Кардіффа» на матчі, але на полі так і не з'явився. В кінцевому підсумку валлійці змогли фінішувати шостими, але в АПЛ через перехідні матчі так і не пробилися, відразу ж поступившись «Вест Хему» (0:2, 0:3), який і виявився тим самим єдиним щасливчиком.

Дебютувати за «Кардіфф» Харрісу вдалося лише 5 січня 2013 року - майже через рік після трансферу в клуб. Молодий хавбек вийшов в стартовому складі на матч Кубка Англії проти «Макклсфілда», але той поєдинок виявився невдалим для «блакитних птахів» - команда програла 1:2, вилетіла з турніру, а Харріс в жовтні того ж року був відправлений в оренду в «Брентфорд». Цей досвід вийшов для хавбека короткостроковим, але досить успішним - в Лізі 1 Кадім зіграв за «бджіл» 10 матчів, в яких забив один м'яч.

Getty Images/Global Images Ukraine. Кадім Харрріс (праворуч) у формі Брентфорда

Сезон-2013/14 «Кардіфф» проводив у Прем'єр-лізі, але Харріс шансу дебютувати в елітарному дивізіоні англійського футболу так і не отримав. «Блакитні птахи» завершували сезон під керівництвом норвежця Уле Гуннара Сульшера, який тимчасово залишив «Мольде» заради можливості попрацювати в АПЛ, але успіху не досяг. «Кардіфф» вилетів, ставши найгіршою командою за підсумками чемпіонату.

У наступному сезоні «Кардіфф» повернувся в Чемпіоншип, а Харріс почав отримувати більше можливостей проявити себе в першій команді. Зокрема, в сезоні-2014/15 на рахунку Кадіма виявилося 14 поєдинків і один забитий м'яч за валлійську команду, яка по ходу чемпіонату звільнила Сульшера і призначила Рассела Слейда. Останній, до слова, і почав довіряти Харрісу місце на полі, оскільки його норвезький попередник, котрий згодом повернувся в «Мольде», категорично не бачив хавбека у першій команді.

Getty Images/Global Images Ukraine. Кадім Харріс (ліворуч) святкує взяття воріт в АПЛ

У серпні 2015 року «Кардіфф» відпустив Харріса в оренду в «Барнслі», яка тривала всього три місяці. Потім Кадім повернувся, але важливим гравцем для «блакитних птахів» зумів стати вже по ходу наступного чемпіонату. У Чемпіоншипі-2016/17 Харріс відіграв 37 поєдинків (22 - з перших хвилин), в яких записав в актив 4 забитих м'ячі і 4 гольові передачі. Це була проривна кампанія для хавбека, але не для «Кардіффа», який фінішував лише 12-м.

Вивести «Кардіфф» назад в Прем'єр-лігу Ніл Ворнок зумів за підсумками розіграшу Чемпіоншипа-2017/18, однак в тому сезоні Харріс провів за команду лише 3 поєдинки і не зіграв хоч якоїсь важливої ​​ролі в тріумфі валлійців. Ще на початку серпня молода зірочка «Кардіффа», на яку однозначно розраховував Ворнок, отримала травму в товариському матчі проти «Лівінгстона». За попередніми прогнозами, Харріс вилетів на 2-3 місяці, а головний тренер «блакитних птахів» назвав подію «великою втратою для команди». На жаль, але повернувшись на поле, Харріс незабаром пошкодив ту ж щиколотку, і знову опинився поза грою на тривалий термін.

«Команда грала дуже добре, і я не міг дочекатися моменту, коли знову стану її частиною. Ще одна травма, яку я отримав після повернення на поле, стала для мене можливістю відпочити, проте я не був щасливий. В той момент я був пригнічений, і знаходився на самому дні», - зізнавався Харріс.

Хавбек поставив собі завдання повернутися на поле, й зіграти за «Кардіфф» у Прем'єр-лізі. Коли валлійці вперше з Кадімом у складі грали в цьому турнірі, той не отримав свого шансу, а тому був неймовірно мотивований довести Ворноку свою спроможність.

«Я був травмований, коли ми заробили підвищення. В той момент я сказав собі: «Коли ми повернемося до передсезонної підготовки, я зроблю все можливе, щоб отримати шанс у Прем'єр-лізі». Я був відібраний в число 25 футболістів, і як тільки моє ім'я було назване, я подумав, що це шанс всього мого життя», - говорив Харріс.

Виступи в АПЛ і відхід у Шеффілд Венсдей

Логічно, що після сезону, коли Харріс більше лікувався, ніж грав, півзахисникові довелося все починати з початку. Він не зумів повернути собі місце ключового гравця команди, але все-таки зіграв 13 поєдинків у Прем'єр-лізі, в трьох з яких виходив на поле в стартовому складі. Справи команди Ніла Ворнока йшли, відверто кажучи, дуже паршиво - за весь сезон «Кардіфф» зовсiм небагато разів вибирався з самого підвалу турнірної таблиці, а найвищим проміжним місцем валлійців по ходу того чемпіонату було чотирнадцяте...

Основну масу поєдинків в АПЛ Харріс провів у першій частині сезону, а коли команда важко боролася за право зберегти прописку, Ворнок буквально кілька разів давав шанс проявити себе Кадіму. Свій єдиний м'яч у Прем'єр-лізі Харріс забив у жовтні 2018 року в ворота «Фулхема». У тому поєдинку хавбеку вдалося на дальній штанзі замкнути в дотик простріл Віктора Камараси, встановивши остаточний рахунок зустрічі - 4:2 на користь валлійців.

 

Але в цілому чергова кампанія в еліті англійського футболу вийшла для «Кардіффа» невдалою. Команда Ворнока фінішувала 18-тою, поступившись двома очками вцілілому «Брайтону». І цей момент став завершальним у відносинах між Харрісом та «блакитними птахами».

З літа 2019 року Харріс два сезони провів за «Шеффілд Венсдей» у Чемпіоншипі. Був важливим гравцем першої команди, провівши 81 поєдинок за два роки в рамках чемпіонату (70 - в стартовому складі), і записавши на свій рахунок 3 забиті м'ячі і 8 результативних передач. За підсумками минулого сезону «сови» стали найгіршою командою Чемпіоншипа, вилетівши в Лігу 1, а Харріс отримав статус вільного агента.

Getty Images/Global Images Ukraine. Кадім Харріс (№7)

Літо 2021 року і трансфер в Металіст

Харріс покинув «Шеффілд Венсдей» тому, що не побажав грати в Лізі 1. Вважалося, що хавбек з пристойним досвідом, що знаходиться в розквіті сил і в статусі вільного агента досить швидко знайде собі новий клуб, але в підсумку з цим питанням все пішло зовсім не так, як пророкувала англійська преса.

У серпні Харріс встиг побувати на перегляді в «Редінгу», проте в результаті сербський наставник цієї команди Велько Паунович після кількох тижнів перебування хавбека серед своїх підопічних відмовився від трансферу. Після цього Кадіма активно пов'язували з можливим переходом в «Мідлсбро», тим більше, що цей колектив нині тренує Ніл Ворнок, з яким Харріс прекрасно знайомий по спільній роботі в «Кардіффі».

Попри те, що агенти Харріса спілкувалися з представниками «Мідлсбро», трансфер в цей клуб також не відбувся. Чому так сталося в англійських джерелах небагато виразних згадок, але в одній з них йдеться про те, що, ймовірно, проблемою стали фінансові питання, хоча деякі інші засоби масової інформації відзначали, що в цілому вимоги Харріса є більш ніж прийнятними для переважної більшості клубів Чемпіоншипа.

До слова, про фінансовий чинник. За даними Salary Sport, найбільше Харріс заробляв в «Кардіффі», коли ця команда виступала у Прем'єр-лізі. Зокрема, в 2019 році оклад Кадіма у валлійському клубі становив 12 тисяч фунтів на тиждень (624 тисячі фунтів на рік), а після переходу в «Шеффілд Венсдей» був знижений до 10 тисяч фунтів на тиждень (520 тисяч фунтів на рік). У 2014 році Харріс отримував в «Кардіффі» по 2 тисячі фунтів на тиждень, а з 2015 по 2018 роки грав за 7 тисяч фунтів на тиждень.

Не домовившись з «Редінгом» та «Мідлсбро», Харріс погодився перебратися в Україну, причому трансфер в «Металіст» для більшості англійських оглядачів бачиться несподіваним рішенням хавбека, адже мало хто очікував, що футболіст, який всю кар'єру провів на Туманному Альбіоні, вирішить у 28 років на такі кардинальні зміни, ще й з огляду на факт виступів «Металіста» у Першій лізі.

Що очікувати від Харріса в Харкові?

Кадім Харріс здатний зіграти як праворуч, так і зліва у півзахисті. Це футболіст, який любить грати максимально близько до бокової лінії, забезпечуючи тим самим ширину атаки своєї команди. Прагне підтримувати високий темп в своїх діях протягом всієї гри, покладається на швидкість і техніку, яка у Харріса вельми непогана. У минулому сезоні Кадім входив в топ-10 гравців Чемпіоншипа за обведеннями та діями один-в-один. В середньому за 90 хвилин на рахунку хавбека було 7,59 таких дій, що було восьмим результатом в лізі. При цьому, успішність обведень у 59% також виглядає досить хорошим показником.

ФК Металіст. Кадім Харріс та його агент Андрій Білейчук

Позитивним моментом у грі Харріса також відзначають його здатність часто заробляти стандарти для своєї команди - особливо штрафні і пенальті. У той же час, з точки зору досконалості дій Харрісу ще є, до чого прагнути. Точність його передач в минулому розіграші Чемпіоншипа становила лише 73%, роком раніше - 77%. Багато в чому це пояснюється досить великим числом пасів, які Кадім намагається віддати в штрафний суперника, де куди складніше знайти адресата, ніж в центрі поля або біля своїх воріт, але є припущення, що в українській Першій лізі справи з цим у Харріса йтимуть краще.

Також варто відзначати, що новачок «Металіста» досить активно йде в єдиноборства (23 в середньому за гру в минулому сезоні), але ось у верховій боротьбі виглядає відверто слабко (лише 29% виграних дуелей). Втім, навряд чи харків'яни беруть Харріса заради того, щоб зробити свою команду фізично більш потужною, адже для цього у Олександра Кучера є інші виконавці, а от додати «Металісту» швидкості, техніки і нестандартності дій легіонер, якого офіційний сайт харків'ян називає першим англійцем в українському футболі (хоча тут як мінімум відразу в голову приходить Амілкар Коджові з «Ворскли» з його англо-іспанським громадянством), цілком здатний.

Оцініть матеріал
(48)
Повідомити про помилку

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть

Налаштувати стрічку
Налаштуйте свою особисту стрічку новин
Коментарі 16
Введіть коментар
Ви не авторизовані
Якщо ви хочете залишати коментарі, будь ласка, авторизуйтесь.
roman_kros
Нє, ну дебют звичайно крутий вийшов. Сам матч космос, це було цікаво і приємно дивитися, що буває душе рідко в грі український команд. Просто круть!!! Чекаємо наступного сезону в вищій лізі.
Vlad Knyaznin
Основной игрок команды занявшей последнее место в Чемпионшипе.
nivava
Красавчик, вышел, и через четыре минуты забил Десне в кубке...
Boss
На фоне 1 лиги даже и ничего так усиление.
Топ игроки не пойдут в пердив.
+ ЧТО СВОБОДНЫМ АГЕНТОМ ПОДПИСАЛИ.
Face Control
Користувача заблоковано адміністрацією за порушення правил
Dmytro Dmytro
Який ліміт на легіонерів в 1 лізі?
Pavlo Kolejchuk
Хороша тренувальна команда збирається
JASPER MOGLOT
почему никто не пишет о том, как похожи его дебютный гол в АПЛ и дебютный гол за Металл?
Footbolist
Всё-таки Металлист Харьков точно великий клуб. Даже запасной из чемпионшипа будет лучшем даже в премьер лиге украинской.
cucumber
Все таки Металлист Харьков - великий клуб!
Metall86Kh
Ну глянем Балули тоже пришёл свободным агентом с Франции вроде неплохо вписался, а во второй лиге вообще норм стрелял голы, может и этот бесплатный что-то покажет !!!
dnepryanin
или как сборная Франции 10 нигеров и вратарь
dnepryanin
как эта макака может быть англичанином