Помаранчеве шаленство: топ-5 фан-угруповань Нідерландів

Хто буде підтримувати збірну Нідерландів у поєдинку проти України

Помаранчеве шаленство: топ-5 фан-угруповань Нідерландів
© Getty Images/Global Images Ukraine

Напередодні матчу Нідерланди – Україна блогер Sport.ua Олексій Рижков склав список із п’яти найпотужніших фан-угруповань Нідерландів.

Шкода, але ковід-обмеження унеможливлюють підтримку збірної України в стартовому для наших хлопців матчі Euro безпосередньо з трибун. А ось наші суперники – збірна Нідерландів – небезпідставно розраховують на палку підтримку більш як 16-тисячної авдиторії на трибунах «Йохан Кройф Арени» в Амстердамі. Хто є хто на фан-трибунах у Країні тюльпанів? Придивімось ближче.

1. Het Legioen («Феєнорд»)

Це об’єднання лояльних уболівальників «Феєнорда» слушно було пошановано відзнакою «Кращих фанів країни». Саме з їх середовища виходить чимало симпатиків національної збірної, що відзначаються чудовими голосовими даними, прихильністю до помаранчевих кольорів в одязі, багатопляшковим споживанням пива й загальним дружнім настроєм. Є в цій спільноті й об’єднання наймолодших уболівальників – De kameraadjes – дітлахів віком від 0 до 12 років. Туди входить близько 25 000 юних прихильників «Феєнорда» та національної збірної. Het Legioen надто ні з ким не ворогують ані вдома, ані за кордоном, і чимало «легіонерів» збереться в Амстердамі повболівати за збірну в матчі проти України

2. F-Side («Аякс»)

Це угруповання було засноване в 1976 р. У часи розквіту нараховувало понад 350 членів і мало яскраво виражений хуліганський напрям. Чого варте лише кидання арматури у воротаря віденської «Аустрії» під час єврокубкового матчу або справжнісінької осколкової бомби під час матчу Нідерланди – Кіпр в Амстердамі! Нинішня кількість «вірян» у F-Side відчутно менша. Члени угруповання неоднораз виїздили за кордон на матчі збірної, зокрема кілька «ефсайдівців» пробили виїзд до Києва на товариський матч СРСР – Нідерланди в 1990 р. Сучасна активність F-Side куди менша за колишню, однак добра сотня ветеранів ще в силі й збірну в рідному місті підтримає неабияк.

3. S. C. F. Hooligans («Феєнорд»)

Це угруповання (часто його звуть простіше: Vаk S) завжди ворогувало з F-Side. Відправною точкою її діяльності став фінальний матч Кубка УЄФА-74 «Феєнорд» – «Тотенхем». Масові безлади (вболівальники «Шпор» здавна товаришують із колегами з «Аяксу») в Роттердамі призвели до 70-ти арештів і 200 поранених, а S. C. F. Hooligans, або Vаk S організаційно оформилася та вирушила здобувати собі фанатську славу. Найпалкіші фан-битви точилися, що природньо, з F-Side. У 1996 р. журналіст Пол ван Гейджелдонк видав книгу «Руч-об-руч», де поділився результатами свого 2-річного ретельного вивчення повсякденного життя хуліганів «Феє». Вихід книжки спровокував черговий етап протистояння фанів двох найпопулярніших клубів країни. Зазвичай, S. C. F. Hooligans, або Vаk S брали своє завдяки кількісній перевазі. Прикметно, що історія угруповання налічувала три хвилі: старий хардкор (ті хлопці були активними в 1970-ті рр.), новий хардкор (царювали на хуліганській сцені в 1990-ті рр., в 1997 р. один із членів угруповання скоїв убивство 35-річного фана «Аякса» із F-Side Карло Пікорні), Real S.C.F. (відмітна риса – використання важких наркотиків, роки активності – межа сторіч, а назва за аналогією з назвою «Реальної Ірландської республіканської армії»). Нині нова генерація S. C. F. Hooligans більшу активність виявляє під час матчів свого клубу (попри карантин, хлопці їздять за клубом на всі виїзні ігри й збираються неподалік стадіонів), однак і збірну підтримати не цураються. Щоправда, в Амстердамі зроблять це, вочевидь, в обмеженій кількості.

4. VAK410 («Аякс»)

Ця ультрас-група – з неофітів, побачила світ у 2001 р. й цьогоріч у січні гучно відзначила своє 20-річчя. Сповідують італійську ультрас-стилістику, дистанціюються від навколофутбольного хуліганізму. Кількість активність членів коливається в межах 500–700 осіб. Відзначаються вмінням яскраво оформити трибуни, зокрема й на матчах збірної. Ймовірно, стануть чи не основною рухомою силою підтримки збірної Нідерландів на Euro взагалі й на матчі проти України зокрема, адже справді скучили за можливістю себе показати!

5. Bunnikside («Утрехт»)

Відмітна риса Bunnikside – народження буквально через кілька років після утворення (1970 р.) самого футбольного клубу. Знаний британський дослідник футбольного фанатизму Дугі Брімсон визначає це угруповання як найжорстокіше в 1970–1980-ті рр. Свого часу ворогували з F-Side. У 1980-ті рр. вельми колоритною постаттю в цьому русі був такий собі Бертус Цейльмакер. Хлопець швидко набирав вагу як в очах соратників по угрупованню, так і в прямому сенсі. У 30-річному віці важив 147 кг! Прожив 55 років і став справжньої іконою для Bunnikside. Назагал історики фан-рухів виокремлюють три історичні періоди розвитку Bunnikside. Найбільшої слави зажила, певно, найперша генерація. Тоді членів угруповання була безліченна безліч (на трибунах утрехтського стадіону «Ніув Ґалґенвард» голки ніде було встромити), а найвідданіші фанати були завжди асоціальні, практично не працювали, або живучи за рахунок допомоги за безробіттям, або від продажу різноманітної фан-атрибутики. Й у 1980-ті з цього мали неабиякий хосен. У 1985 р. з десяток «бунніксайдівців» пробив виїзд до Києва на матч Кубка Кубків проти «Динамо». Старша генерація Bunnikside, хоч і стала нині дещо спокійніше (цим чолов’ягам-грубасам вже під 70), та й свій клуб, й національну збірну підтримує палко. В усякому разі найближчої неділі чимало своїх представників на «Йохан Кройф Арену» «бунніки» обов’язково делегують.

***

Не знітитися перед хай і не заповненими вщерть, але аж ніяк не дружньо налаштованими трибунами – те ще завдання. Вірю, що наші хлопці впораються з ним. Гераклова праця на тренуваннях має дати свій вихлоп. Згадаймо, в 1988 р. збірна колишнього СРСР, складена десь на 90% з українців, розпочала свій шлях до євросрібла саме з матчу проти «Помаранчевої машини» під орудою Рінуса Міхелса. Й тоді, в Німеччині весь стадіон був помаранчевим! Менше з тим, перемога була на нашому боці: єдиний гол провів Василь Рац. Зможемо повторити?!

Олексій РИЖКОВ

Підписуйся на наш канал в Telegram і дізнавайся всі найсвіжіші новини раніше за всіх!

Юрій Штембєрг, Sport.ua

(2 голоса)

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Новини партнерiв
Коментарі
    Коментарі відсутні. Ви можете стати першим.
    Коментарі відсутні. Ви можете стати першим.
Ви не авторизовані.
Якщо ви хочете залишати коментарі, будь ласка, авторизуйтесь.
Якщо ви не маєте облікового запису, ви повинні зареєструватися.
Продовжуючи переглядати SPORT.UA, Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності