Від Ді Джея до Пі Джея: 11 легіонерів, які після Суперліги зіграли в НБА

Олексій Коляго – про гравців, які виступаючи в Україні, розвили кар’єру до найсильнішої ліги світу

Від Ді Джея до Пі Джея: 11 легіонерів, які після Суперліги зіграли в НБА
© nba.com. Пі Джей Такер

Мало хто буде сперечатися, що українська баскетбольна Суперліга і НБА знаходяться на різних полюсах баскетбольного всесвіту. Але навіть між такими докорінно різними чемпіонатами відбуваються певні взаємодії і перетини. Одним з факторів, які тісно пов'язують український чемпіонат з найсильнішою лігою в світі, є гравці, які за свою кар'єру встигли відзначитися в обох турнірах. За часи незалежності в українській першості засвітилося чимало баскетболістів, які пограли в НБА. Одні з них ставали лідерами своїх колективів і приводили їх до чемпіонства, інші не знаходили собі місця в реаліях нашого баскетболу і незабаром відбували геть.

Куди менш великою була міграція в зворотному напрямку. Але навіть після гри в українському чемпіонаті, що має не самі високі котирування в Європі, півтора десятка гравців зуміли вийти на паркет в офіційному матчі НБА. Звичайно, багатьом з них для цього довелося зробити проміжні зупинки в інших чемпіонатах, але це не скасовує того факту, що в їх резюме перед очима генменеджерів НБА впевнено виблискував рядок, де було написано про гру в українській Суперлізі.

Про історії Віталія Потапенка, Станіслава Медведенка, Кирила Фесенка, Олексія Печерова, Святослава Михайлюка і Олексія Леня український шанувальник баскетболу в більшій або ж меншій мірі обізнаний. А ось про легіонерів, які заїжджали в наш чемпіонат, а після зіграли в НБА, інформації менше.

Sport.ua спробує заповнити цю прогалину.

11. Ді Джей Стефенс - 1 гра в НБА (після виступів в Україні)

Сезони кар'єри в Україні: 2016/2017 («Будівельник»)
Сезони кар'єри в НБА після Суперліги: 2018/2019, а точніше 8 грудня 2018 роки («Мемфіс Гріззліс»)

Стрибучий американець є найбільш видовищним гравцем останньої п'ятирічки в українському баскетболі. Після підписання контракту з «Будівельником» 21 листопада 2016 року Стефенс залишив дуже яскравий слід в українському баскетболі завдяки своїм данкам. Разом зі столичним клубом він виграв чемпіонат України, після чого пограв в Пуерто-Ріко і Франції.

До українського періоду кар'єри у Ді Джея вже був досвід гри в НБА (3 гри в сезоні 2013/2014 за «Мілуокі Бакс»). Свій другий шанс Стефенс отримав в жовтні 2018, коли підписав двосторонній контракт з «Мемфіс Гріззліс». Втім, повернення Ді Джея в НБА виявилося чисто символічним. Він зіграв за свій новий клуб один поєдинок, в якому за майже сім хвилин ігрового часу набрав два очки. Далі було заслання в фарм «Мемфіса», який виступає в G-лізі, а ще пізніше переїзд в далекий Бахрейн. Сезон 2019/2020 Ді Джей Стефенс провів у складі французького «Ле Мана».

10. Морріс Олмонд - 4 гри в НБА

Сезони кар'єри в Україні: 2011/2012 («Черкаські Мавпи»)
Сезони кар'єри в НБА після Суперліги: 2011/2012 («Вашингтон Візардс»)

До українського етапу кар'єри у Морріса Олмонда було в активі 34 гри в НБА за «Юту Джаз» і виступи в сильних чемпіонатах Іспанії та Італії. Так що в Черкасах не безпідставно сподівалися, що американський атакуючий захисник всерйоз посилить клуб. Але не склалося. Морріс намагався виблискувати в атаці, але дуже важко вливався в командну гру і погано розумів партнерів на майданчику. Тренерський штаб був незадоволений діями американця. Він відіграв у складі «Черкаських Мавп» п'ять поєдинків, після чого клуб вирішив з ним розлучитися.

Морріс повернувся в США і в тому ж сезоні зумів зацікавити своєю персоною клуб НБА «Вашингтон Візардс», за який встиг провести чотири зустрічі. За ці матчі він набрав в сумі 14 очок і додав до них 8 підбирань. На цьому історія Олмонда в НБА і завершилася. Після Морріс провів на професійному рівні ще один сезон, в якому також встиг відзначитися по різні боки Атлантики і завершив кар'єру.

9. Джелані МакКой - 6 ігор в НБА

Сезони кар'єри в Україні: 2005/2006 («Азовмаш»)
Сезони кар'єри в НБА після Суперліги: 2007/2008 («Денвер Наггетс»)

Коли перед сезоном 2005/2006 з «Азовмашем» уклав контракт Джелані МакКой, здавалося, що менеджмент маріупольців витягнув щасливий квиток, адже на рахунку американського бігмена до цього було цілих сім сезонів в НБА з різним ступенем успіху і кількістю проведених матчів. Але український баскетбол виявився не для досвідченого американця, і менш ніж через місяць після старту турніру МакКой був відрахований тренерським штабом «Азовмаша». Далі були Іспанія та нижчі американські ліги.

Перед сезоном 2007/2008 великий гравець зумів чимось здивувати скаутів і тренерів «Денвер Наггетс» і з ним підписали контракт. Джелані зіграв за новий клуб шість матчів. В середньому він проводив на паркеті п'ять з половиною хвилин і за всі ігри набрав цілих три очки. Після такого «яскравого перфомансу» був відрахований. Далі були G-Ліга, Китай, Іспанія, Пуерто-Ріко, Венесуела і Мексика. У 2012 році завершив кар'єру.

8. Менні Харріс - 13 ігор в НБА

Сезони кар'єри в Україні: 2012/2013 ( «Азовмаш»)
Сезони кар'єри в НБА після Суперліги: 2013/2014 (9 ігор за «Лос-Анджелес Лейкерс») і 2016/2017 (4 гри за «Даллас Маверікс»)

Після двох сезонів у складі «Клівленд Кавальєрс» і його фарму «Кантон Чардж» маріупольський «Азовмаш» став для Харріса першим європейським клубом в кар'єрі. Менні Харріс грав за український клуб до березня 2013 року і показував непогану гру. Його статистика в Україні становила 15,6 очок + 6,8 підбирань за 24 проведених зустрічі.

Сезон 2013/2014 Менні почав в фармі «Лос-Анджелес Лейкерс» в G-Лізі, а після травм цілого ряду гравців основного складу дебютував і за основну команду, причому результати Харріс показав непогані. За дев'ять ігор у складі «Лейкерс» він проводив на майданчику в середньому більше 20 хвилин і показував статистику 8,1 набраних очок + 3,8 підбирань. Але навіть такі цифри не змусили керівництво клубу НБА продовжити з ним контракт. Третій захід у НБА і другий після українського етапу в кар'єрі відбувся в сезоні 2016/2017. На рахунку гравця чотири гри в формі «Даллас Маверікс» і куди більш скромна статистика - 2 очки + 2,3 підбирання за шість хвилин ігрового часу.

На даний момент Харріс виступає в Ізраїлі за «Хапоель Холон».

7. Джошуа Девіс - 15 ігор в НБА

Сезони кар'єри в Україні: 2007/2008 (БК «Київ»)
Сезони кар'єри в НБА після Суперліги: 2011/2012 ( «Мемфіс Гріззліс»)

Свою професійну кар'єру незадрафтований американець, який міг зіграти на позиціях третього і четвертого номерів, почав в Італії в 2002 році. Але вже в другій половині 2004 року зумів потрапити в НБА. Перший візит до найсильнішої ліги світу затягнувся у Девіса на три сезони, найкращим з яких був розіграш 2004/2005, в якому він провів 42 матчі в складі «Філадельфії Севенті Сіксерз». Далі був переїзд до Європи і поповнення складу БК «Київ» перед сезоном 2007/2008. Джошуа Девіс був не ключовим, але дуже важливим елементом в команді Томо Махоріча і завоював з командою срібні медалі української Суперліги, а на європейській арені дійшов з клубом до 1/8 фіналу Кубка УЛЄБ.

Далі у гравця почалися поневіряння по обидва боки Атлантики, а в сезоні 2011/2012 Джошуа зумів повернутися в НБА. У тому сезоні він провів 14 ігор у складі «Мемфіс Гріззліс». Колишній форвард БК «Київ» проводив на майданчику в середньому близько дев'яти хвилин, за які він набирав 1,9 очок і додавав до них 1,8 підбирань. У лютому 2012 року клуб розірвав контракт з гравцем. Після цього Девіс пограв ще сезон і завершив кар'єру.

6. Джеральд Фітч - 18 ігор в НБА

Сезони кар'єри в Україні: 2004/2005 («Хімік»)
Сезони кар'єри в НБА після Суперліги: 2005/2006 («Майямі Хіт»)

Унікальний гравець в нашому списку. Єдиний з легіонерів, у кого в резюме є сусідами записи про гру в українській Суперлізі та НБА.

Не зумівши пробитися в головну американську лігу після закінчення коледжу, Фітч після завершення навчання переїхав до Європи і почав будувати свою кар'єру. Здавалося, що він стане одним із сотень американських легіонерів в Старому Світі без жодного шансу на кар'єрний прорив. Перший сезон це підтверджував. Його Джеральд почав в євроліговій, але далеко не топовій «Цибоні», а завершував він його в южненському «Хіміку», з яким виграв бронзові медалі Суперліги.

Американський захисник виявився хлопцем настирним і відправився до Літньої Ліги НБА, де справив яскраве враження на скаутів і тренерів «Майамі Хіт». Наступний сезон він почав в цьому клубі. У складі «Майамі Хіт» Фітч був третім розігруючим захисником після Джейсона Вільямса і Гері Пейтона, і отримував не так багато часу. Він провів 15 поєдинків, в яких в середньому проводив на майданчику трохи більше 13 хвилин і набирав за них 4,7 очок + 1,7 підбирань + 1,8 передач. У лютому 2006 року був обміняний в «Х'юстон Рокетс», але не провів в їх складі жодного поєдинку, після чого покинув найсильнішу лігу планети.

Ривок від чемпіонату України до НБА різко підняв котирування Фітча і надалі він грав за міцні команди у Франції, Італії, Іспанії, Туреччині. Встиг Джеральд Фітч відзначитися і в Китаї. Завершив кар'єру в 2018 році, виступаючи в Аргентині.

5. Лорінза Джуніор Херрінгтон - 58 ігор в НБА

Сезони кар'єри в Україні: 2003/2004 («Азовмаш»)
Сезони кар'єри в НБА після Суперліги: 2004/2005 (29 ігор за «Нью-Орлеан Хорнетс») і 2006/2007 (29 ігор за «Мемфіс Гріззліс»)

Підписання маріупольським «Азовмашем» по ходу сезону 2002/2003 американського розігруючого Лорінзи Джуніора Херрінгтона викликало ефект бомби, що розірвалася. Ще б пак, адже в попередньому сезоні він відіграв весь повний регулярний чемпіонат НБА (82 гри) за «Денвер Наггетс» і отримував там дуже пристойний ігровий час.

У Маріуполі Лорінза Херрінгтон став одним із системоутворюючих гравців і допоміг команді виграти чемпіонський титул. Сильним був його виступ у складі «Азовмашу» і на євроарені. У тому сезоні Джуніор зіграв у Матчі Зірок Євроліги ФІБА.

Після успішного сезону в Україні Херрінгтон по гарячих слідах повернувся в НБА і в сезоні 2004/2005 провів 29 ігор за команду з Нового Орлеану. Його показники після повернення склали досить непогані 5,6 очок +2,2 підбирання + 2,1 результативні передачі за майже 19 хвилин ігрового часу. Але цього виявилося замало для того, щоб закріпитися в НБА і сезон 2005/2006 американець відіграв у складі іспанської «Валенсії».

Третє пришестя Джуніора Херрінгтона в НБА відбулося в сезоні 2006/2007. На його рахунку все ті ж 29 ігор у складі «Мемфіс Гріззліс» і схожа статистика в порівнянні з другим заходом: 5,2 очок + 2,3 підбирання + 3,1 результативних передачі. Навіть середній час, проведений на майданчику, був майже ідентичним. Далі маятник кар'єри Джуніора Херрінгтона остаточно хитнувся в бік Європи, а завершив активні виступи він в 2014 році.

4. Юджин Пух Джетер - 62 гри в НБА

Сезони кар'єри в Україні: 2007/2008 (БК «Київ»)

Сезони кар'єри в НБА після Суперліги: 2010/2011 («Сакраменто Кінгз»)

Знайшлося в нашому списку місце і для найкращого натуралізованого гравця в історії збірної України. Після сезону 2007/2008 у складі БК «Київ» в якому Юджин виграв срібні медалі Суперліги і дійшов до 1/8 Кубка УЛЄБ Пух Джетер пограв в сильних першостях Іспанії та Ізраїлю, але не залишав спроб пробитися в НБА.

Вдача посміхнулася йому перед сезоном 2010/2011, коли з ним підписали контракт «Сакраменто Кінгз». За каліфорнійців Джетер провів один повноцінний сезон, в якому виходив на паркет у 62 поєдинках. У цих матчах Юджин проводив на майданчику в середньому трохи більше 13 хвилин і приносив у скарбничку свого клубу 4,1 очок, додаючи до них 2,6 передачі. Свій найкращий матч в НБА Джетер провів 11 березня 2011 року проти «Сан-Антоніо Сперс», в ньому він відзначився 15 набраними очками, виконавши шість результативних кидків з гри та додавши до них два точних штрафних.

Цим сезоном виступ в НБА для Пуха завершився. Далі пішов невеличкий європейський період і виступи в Китаї, які тривають і до нинішнього часу.

3. Малкольм Ділейні - 128 ігор в НБА

Сезони кар'єри в Україні: 2012/2013 («Будівельник»)
Сезони кар'єри в НБА після Суперліги: 2016/2017 та 2017/2018 («Атланта Хоукс»)

Гравець-чемпіон. Таке прізвисько цілком підходило для Малкольма Ділейні після перших трьох років його професійної кар'єри. За перші три роки професійних виступів американський захисник виграв три чемпіонати: Франції, України та Німеччини. Причому за підсумками виступів в Україні за «Будівельник» в сезоні 2012/2013 Ділейні виїхав з Києва з персональним титулом MVP чемпіонату. Через рік той самий фокус був пророблений в складі мюнхенської «Баварії». Далі пішов успішний дворічний період в російському клубі «Локомотив Кубань», який увінчало місце в першій символічній п'ятірці Євроліги сезону 2015/2016.

Після цього стало зрозуміло, що талантам Малкольма стає затісно в Європі і йому все частіше стали надходити пропозиції про гру в НБА. 15 липня 2016 року Ділейні підписав дворічний контракт з клубом «Атланта Хоукс». За два роки свінгмен провів у складі команди НБА 128 зустрічей (73 в сезоні 2016/2017 і 54 в сезоні 2017/2018). Причому статистичні показники у колишнього захисника «Будівельника» поступово виростали. Так в своєму першому сезоні він набирав в середньому 5,4 очки, а в другому - 6,3. Така ж історія і з передачами (2,6 проти 3,0). Свій найрезультативніший матч Малкольм провів 22 грудня 2017 року проти «Оклахоми», в ньому він відзначився 20 набраними очками.

Ділейні міг би грати в НБА і далі. Адже інтерес до його персони від клубів НБА був. Але Малкольм вибрав шалені китайські гроші і перебрався в Азію. Перед стартом нинішнього сезону він повернувся в Європу і карантинну паузу зустрів у складі іспанської «Барселони», але вже відомо, що на наступний сезон Ділейні в складі каталонського гранда точно не залишиться.

2. Патрік Беверлі - 462 гри в НБА (кар'єра триває)

Сезони кар'єри в Україні (УБЛ): 2008/2009 («Дніпро»)
Сезони кар'єри в НБА після Суперліги (УБЛ): 2012/2013 - 2016/2017 («Х'юстон Рокетс»), 2017/2018 - ... («Лос-Анджелес Кліпперс)

Коли в розкольному сезоні 2008/2009 менеджмент «Дніпра», який виступав в УБЛ, підписував молодого американського захисника, для якого прийдешній сезон повинен був стати першим в його професійній кар'єрі, навряд чи хто-небудь міг подумати, що через десяток років він стане помітною фігурою в НБА. Але Беверлі виявився дуже здібним гравцем і, погравши після «Дніпра» в грецькому «Олімпіакосі» і «Спартаку» з Санкт-Петербурга, підписав угоду з «Х'юстон Рокетс».

В НБА Патрік швидко став у нагоді і незабаром став одним з найважливіших гравців у своєму клубі. З огляду на наявність в команді Джеймса Хардена і багатьох інших яскравих гравців, Беверлі не став тягнути ковдру на себе в атаці, а зосередився на тому, що вмів найкраще - грі в захисті. І не прогадав. На його рахунку потрапляння в другу захисну команду НБА в сезоні 2013/2014 і в першу захисну команду сезону 2016/2017.

Після того сезону Беверлі став складовою частиною великого обміну імені Кріса Пола і відправився в «Лос-Анджелес Кліпперс». У своєму першому сезоні в новому клубі Патрік встановив особистий рекорд по середній результативності - 12,2 очки за гру. Але основною роботою у Беверлі залишилося його вміння нейтралізувати найсильніших гравців суперника.

1. Пі Джей Такер - 667 ігор в НБА (кар'єра триває)

Сезони кар'єри в Україні: 2008/2009 та 2009/2010 (БК «Донецьк»)
Сезони кар'єри в НБА після Суперліги: 2012/2013 - 2015/2016 («Фінікс Санз»), 2016/2017 («Фінікс Санз» і «Торонто Репторс»), 2017/2018 - ... («Х'юстон Рокетс»)

Пі Джей почав свою професійну кар'єру в НБА в 2006 році, але особливих лаврів там не здобув і через рік швиденько перебрався до Європи. Після річної зупинки в Ізраїлі наступні півтора сезони Такер провів в БК «Донецьк» і встиг в його складі отримати титул MVP Суперліги в 2009 році. Після банкрутства клубу Пі Джей продовжив свої мандри по баскетбольному світу. По справжньому проривним для нього став сезон 2011/2012, в якому він став чемпіоном Німеччини у складі «Бамберга», взяв персональну нагороду MVP сезону в Німеччині і яскраво засвітився в Євролізі.

Після цього і якісної гри у Літній Лізі НБА йому запропонував контракт «Фінікс Санз». І почалося. Такер відразу ж застовпив за собою місце в основній ротації команди, проводячи на майданчику більше 24 хвилин і в подальшому збільшуючи цей показник. У 2017 році Пі Джей був обміняний в «Торонто Репторс», в складі якого в перший раз пізнав смак плей-оф.

Але свою команду Такер знайшов трохи пізніше. Влітку 2017 року він підписав чотирирічний контракт на 32 мільйони доларів з «Х'юстон Рокетс», в складі яких виступає і по нині. Середня результативність Пі Джея після повернення в НБА коливалася від 6,1 очок до 9,4 очок в середньому по сезону, але у всіх колективах дуже цінувалося інше - його різноплановість. Такер міг в силовій манері продавити суперника під щитом, а міг спокійно закинути триочковий (його персональний рекорд в НБА - сім триочкових за матч). Саме це дуже припало до двору в Х'юстоні. Вже після першого сезону Пі Джей став незамінним гравцем у складі своєї команди. Такий стан речей наочно демонструє той факт, що починаючи з сезону 2018/2019 і до моменту зупинки НБА в нинішньому сезоні через коронавірус, Такер не пропустив жодного матчу регулярного чемпіонату в складі свого клубу, а їх було 146. І всі ці 146 ігор він виходив в стартовому складі.

***

Як бачимо, не завжди для американських легіонерів переїзд не в найсильніші європейські чемпіонати означає хрест на надіях зіграти в НБА. При відповідальному підході до улюбленої справи, прагненні до досягнення мети і працьовитості, завжди можна зробити ривок у своїй кар'єрі. У свою чергу, чемпіонат України тільки виграв від того, що в ньому грали такі яскраві баскетболісти (мабуть, за винятком Джелані МакКоя та Морріса Олмонда), а двоє з нашого списку (мова йде про Патріка Беверлі і Пі Джея Такера) стали якщо не зірками, то, як мінімум, дуже помітними фігурами в НБА. Залишається тільки побажати, щоб обмін якісними гравцями між НБА і українською Суперлігою не слабшав, причому в обох напрямках.

Підписуйся на наш канал в Telegram і дізнавайся всі найсвіжіші новини раніше за всіх!

Олексій Коляго, Sport.ua

(5 голосів)

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Новини партнерiв
Коментарі
    Коментарі відсутні. Ви можете стати першим.
    Коментарі відсутні. Ви можете стати першим.
Ви не авторизовані.
Якщо ви хочете залишати коментарі, будь ласка, авторизуйтесь.
Якщо ви не маєте облікового запису, ви повинні зареєструватися.
Продовжуючи переглядати SPORT.UA, Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності