Багато травм, мало вболівальників. Що потрібно знати про Лугано
Sport.ua розповідає про суперника «Динамо» в груповому турнірі Лізі Європи
Київський гранд продовжує досліджувати Швейцарію: після поїздок до Цюріха, Невшателя, Берна, Туна та знову Берна «Динамо» доведеться зіграти в Санкт-Галлені. При цьому суперником виставить не однойменний клуб, а «Лугано», домашня арена якого не відповідає вимогам УЄФА. Матч почнеться у четвер, 3 жовтня, о 22:00 за київським часом.
Зайві на святі життя
В тому самому місці, де в гомілку італійського «чобітка» на карті врізається «язичок» швейцарської території, розташоване містечко Лугано. Дуже мальовничі краєвиди і надзвичайно комфортні для проживання місця приваблюють все більше і більше людей: в 2000-2010 роках населення збільшилося більш ніж в два рази, з 27 до 55 тисяч осіб.
Лугано відомий своїм університетом, фестивалями класичної та джазової музики (більш того, саме тут відбулося перше Євробачення!), а також відмінними місцями для туристичного відвідування: горами, озерами, набережною. Спорт? Так, хокейний «Лугано» грає у вищій лізі і виграв два чемпіонства в нульові.
Футбольний «Лугано» - бідний родич, явище глибоко-глибоко в тіні інших пам’яток міста. Ми любимо приводити в приклад Європу як еталон відвідуваності, але навіть в минулому, дуже успішному сезоні команда була з відривом найгіршою в лізі за цим показником. «Стадіо ді Корнаредо» збирає в середньому трохи більше трьох тисяч глядачів на одній грі, тоді як навіть у передостаннбої за цим показником команди 5,5-6 тисяч. Хто знає, можливо, перенесення матчу в Санкт-Галлен навіть допоможе клубу зібрати більше глядачів.
Можливо, крім глибокої провінційності Лугано, справа ще й у тому, що місто у всіх відносинах аж надто близьке до Італії. Згідно з переписом 2013 року, 23 відсотки жителів міста - етнічні італійці. Про мову спілкування промовчимо: звичайно ж, мова, яка в усій країні одна з офіційних, в Лугано просто головна. Дуже багато людей вболівають за італійські клуби, тим більше, що до того ж Мілана менше ста кілометрів…
Команда
Італійським по суті є й сам «Лугано». Він заснований дев'ятьма швейцарськими італійцями: Вальтером Амброзетті, Доменіко Бернардоні, Андреано Франсіско, Арнольдо Сомацці, Сезаром Феррарі, Ернесто Корсiнi, Джакомо Лепорi, Анджело Мартіньйоні та Джованні Аккунтісом. Клуб постійно підтримує тісні зв'язки з італійськими клубами, постійно підписуючи у них гравців. Збірна Швейцарії відкривала «Корнаредо» матчем саме зі «Скуадрою адзуррою». Ба бiльше, навіть прізвисько у «Лугано» абсолютно італійське: «бьянконері», як у «Ювентуса»!
Нинішня команда також дуже активно співпрацює з представниками Серії А. Тільки минулого літа з «Лугано» два гравці поїхали в молодіжні команди «Юве» (один з них, до слова – уродженець Донецька Микита Власенко, який має швейцарське громадянство), а в зворотному напрямку ще в січні прийшли Джендрім Камерай та Роман Мацек (правда, на єврокубки жоден з них не заявлений). Захисники Акош Кечкеш і Елогім Яо прийшли з «Аталанти» й «Інтера» відповідно, хавбек Балінт Вечеі – з «Болоньї», форвард Нікола Дальмонте – з «Дженоа», і навіть серед воротарів Давiд да Коста приїхав з «Новари».
Втім, будь-який пієтет перед «Лугано» зникає, коли бачиш останні результати «бьянконері». На вихідних якраз підійшов до кінця перший круг швейцарської Суперліги, і суперник «Динамо» тільки за рахунок додаткового показника обходить «Тун» і займає передостаннє місце, яке дає право на перехідні матчі. Безвиграшна серія триває з другого туру, та й нічиїх в останніх восьми матчах команда здобула всього три. Останнім часом команда розучилася ще й забивати, зігравши 0:0 з «Серветтом» і 0:1 з «Ксамаксом». З кубка команда вже вилетіла, отримавши 0:3 від «Лозанни».
Найцікавіше, що починався-то сезон з виїзної перемоги 4:0 над «Цюріхом». «Бьянконері» навіть лідірували пару тижнів, перш ніж почали програвати всім підряд… Що ж сталося з командою, яка ще в минулому сезоні посіла третє місце і завдяки йому потрапила в групу ЛЄ навiть без кваліфайраунду? Командою, яка до сих пір довіряє своєму тренеру і не попрощалася з ним після такого ряду невдач?
«Лугано» душать травми. Наразі в лазареті знаходяться:
- центральний захисник Фулвіо Сулмоні (6-й футболіст «Лугано» по зіграному часу в минулому чемпіонаті);
- лівий захисник Фавіо Дапрела (7-й);
- вінгер Маттео Боттані (10-й);
- опорник Мирослав Човіло (12-й);
- вінгер Франсіско Родрігес – можливо, головне літнє посилення, яке прийшло з «Люцерна»;
- Мацек, який не був заявлений на єврокубки саме через травму…
Загалом, в стані «бьянконері» розбрід і хитання, з таким лазаретом складно їх навіть критикувати. Бюджет команди зі зрозумілих причин дуже скромний (в 2003 році «Лугано» пережив процедуру банкрутства і ще чотири роки тому грав у другому дивізіоні), ні про яку довжині лавки і мови не йде – так що тим небагатьом, хто співчуває команді, залишається тільки чекати відновлення гравців. До матчу-відповіді «Лугано» може виявитися навіть більш сильним або хоча б рівним опонентом, але зараз команда розібрана.
Стиль
Капітан команди, її ментальний лідер – уругвайський опорник Хонатан Саббатіні, який проводить в Лугано вже восьмий сезон. Відповідно, він застав ще другий дивiзiон, а зараз грає з командою в групі Ліги Європи. У більшості матчів чемпіонату він грає єдиного опорника при схемі 3-1-4-2, але в єдиному поки матчі проти «Копенгагена» тренер вибрав схему 4-2-3-1, де поруч з Саббатіні вийшов ще один чистий руйнівник. Зрозуміло, чому: проти суперника, який і так набагато сильніший, а з урахуванням всіх втрат сильніший на три голови, тренер вирішив зіграти на відбій. У підсумку все одно програли – правда, з мінімальним рахунком.
ФК Лугано. Хонатан Саббатіні
Ось і думайте, що показовіше: безліч ігор в чемпіонаті, де «бьянконері» грають по сміливiй, навіть авангарднiй схемi, або ж єдина гра в єврокубках, де вони виставили класичний автобус. Якщо ви думаєте, що я перебільшую, то ось вам факт: всі чотири захисники, які вийшли на поле в Данії, були номінально центральними і майже не переходили середину поля!
Напевно, приклад гри з «Копенгагеном» все ж більш релевантний, ніж ігри з «Туном», «Серветтом» і іншими. «Динамо» варто приготуватися до гри проти суперника, який постійно буде оборонятися сімома-вісьмома футболістами. Тренує «бьянконері» Фабіо Челестіні: непоганий в минулому швейцарський півзахисник (35 ігор за збірну), який до «Лугано» самостійно тренував «Лозанну» і працював асистентом в «Малазі» у Бернда Шустера. І якщо орієнтуватися на те, який стиль прищеплював своїм командам Шустер, то романтичний футбол чекати точно не варто…
ФК Лугано. Фабіо Челестіні
«Лугано» в єврокубках
Ви будете сміятися, але головний успіх в історії «Лугано» теж пов'язаний з Італією. У сезоні-95/96 сітка Кубка УЄФА вивела «бьянконері» на «Інтер». Команда з Пальюкою, Роберто Карлосом, Дзанетті, Бергомі, Дельвеккіо і багатьма іншими зірками приїхала в Лугано (тоді вимоги УЄФА були не такі суворi) і добилася нічиєї 1:1 (гол «нерадзуррі» провів саме Карлос). А в матчі-відповіді безвісний Едуардо Карраско забив єдиний м’яч і приніс швейцарцям абсолютно сенсаційну перемогу. Вже на стадії 1/16 фіналу «Лугано» обіграла «Славія», але це вже нікого не хвилювало.
В цілому ж луганські «бьянконері» - нечастий гість у єврокубках, поточна кампанія є для них лише восьмою в історії. У світлі цього особливо дивує, що за цей час «Лугано» встиг зіграти з «Інтером», «Барселоною» й «Реалом». Багато кому доводиться виходити в єврокубки кілька десятків разів, щоб привезти до себе таких суперників! Іспанським грандам, правда програли все: з «блаугранас» було єврокубкова бойове хрещення ще в 1968-му (0:1, 0:3), а «бланкос» приїжджали грати в Швейцарію в середині дев'яностих (0:3, 1:3).
Грав з «Лугано» й український клуб: в сезоні-2001/02 спробувавший на смак Лігу чемпіонів «Шахтар», прагнув повернутися в груповий етап і грав кваліфікацію. У Донецьку швейцарці були розгромлені 3:0 (голи Бахарєва, Тимощука і Воробея), а в матчі-відповіді «Шахтар» поступився з рахунком 1:2 (важливий гол провів Агахова). До групи, правда, пройти все одно не вийшло: на наступному етапі гірників впевнено обіграла дортмундська «Боруссія».
Лугано — Динамо. Прогноз і анонс на матч Ліги Європи
З якоїсь незрозумілої причини швейцарські клуби дуже часто стають для наших каменем спотикання. «Динамо» вилітало не тільки від «Туна», а й від «Ксамакса», зоряний «Дніпро» вибивала «Беллінцона» (та й граючий в швейцарській лізі «Вадуц» міцно мотав нерви), «Шахтар» отримував 0:4 в Цюріху – а вже якщо брати масштаб нижче, то і перемоги скромного «Сьона» над «Таврією» й «Нивою», і «Грасхоппера» над «Чорноморцем» виглядають дуже прикро. Хоча б тому до виїзду в Санкт-Галлен потрібно поставитися серйозно. Будь-який результат, окрім перемоги, буде невдачею.
Віталій ПАСІЧНИЙ
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Легендарний український футболіст висловився про нападника «вовків»
Іменитий коуч виділив Мессі, Пеле та Дієго Марадону
Швейцария это по меньшей мере 85% немцы. Горная Германия. Да, они там со своей культурной спецификой, но ментальность та же самая. В остальном это французы и еще меньше итальянцы. Причем надо понимать, что они не распределены по всей территории страны, а достаточно компактно проживают в определенных кантонах, которые граничат с Францией и Италией. Так что швейцарской команде как правило присущ немецкий менталитет со всеми вытекающими в виде организованности, дисциплины, выучки, эмоциональной устойчивости и т.п. вещей.
Посмотрите наконец-то прошлогоднюю таблицу чемпионата Швейцарии. Пусть это будет поводом для лишней улыбки в это непростое время.