Юрій ЧЕБАН: Залишуся єдиним олімпійським чемпіоном в історії у спринті

Переможець Олімпійських ігор-2016 — про перипетії змагань

Український веслувальник-каноїст Юрій ЧЕБАН розповів про те, як він завоював золоту медаль на Олімпійських іграх в Ріо-де-Жанейро.
- Всім привіт з Олімпіади! У нас сьогодні неймовірне щастя, Юрій Чебан став олімпійським чемпіоном вдруге! Юрко, вітаємо тебе! Це було неймовірно, несамовито, браво!
- Велике дякую! Я вже трохи заспокоївся. Спочатку було дуже багато емоцій, зараз вже подивився. Справді, дуже напружена гонка. Я не бачив, яким я їхав на дистанції, працював до фінішу. Робив усе, як ми із тренером пропрацьовували. На фініші я вже дізнався, яким заїхав.
- Твій старт вдався, був дуже швидкий, і, звичайно, фініш...
- Багато хто каже, що це стартовий досвід, коли ти потрапляєш саме у той момент. Якщо ви уважно подивитеся на старт - вгадав зі стартом, що і дало мені такий результат.
- І твій секрет на досвіді - коли ти виштовхнув свого човна на фініші. Розкажи про це...
- Це не секрет, це багато хто використовує, просто не всі так ризикують, тому що візуально лінію фінішу не видно. Тобто там потрібно діяти навмання: деякі підсаджуються заздалегідь,човен зупиняється і тебе об'їжджають; деякі вже за нею викидають. У мене вийшло все ідеально, але, коли я дивився заїзд - бачив, що я і так вигравав. Просто ще красиво заштовхав козаків на фініші.
- Козак - взагалі особлива справа, тому що козак на човні у Юрія, є булава, є ще меч. Щита тільки не встиг Річард домалювати. Розкажи, будь ласка, про цього чоловіка і про твій задум, який ти втілив...
- Річард - це директор фірми «Пластікс», чудова людина, дуже позитивна, творча. Усі мої ідеї він вітав і потім ми допрацьовували все разом, одночасно. Перший човен, який він мені зробив, ракета, фінішувала першою у Москві. Зараз другий човен, який він зробив для мене під індивідуальне замовлення, фінішував першим на Олімпійських іграх в Ріо.
- У тебе був задум, що там має бути і козак, і церкви ти хотів намалювати...
- Я йому сказав те, що хочу зробити. А він сказав: «Ми ж картину не малювати будемо, це дуже дрібні деталі, вони проблемно малюються на такому великому човні». Справа у тому, що човен покривається шарами. Він сказав: «Давай виділимо якісь значимі моменти, більш красиві і які будуть виділятися». І ми зупинилися на цьому варіанті: з одного боку козак з булавою, а з іншого мав бути козак з мечем і щитом, на щиті повинен бути герб, як на булаві.
- Взагалі для тебе сезон непростий: ти хворів, на чемпіонаті світу не вдалось дуже добре виступити, на Олімпіаду потрапив за таких обставин, що десь пощастило. У півфіналі ти третій час показав, спокійно розраховуєш на те, що виходиш у фінал - а тут виявляється, що з іншого заїзду зарахували хлопця з четвертим результатом. Довелося тобі писати апеляцію, протест на такі результати...
- Так, було таке. Коли ми фінішували, я бачив на табло, що потрапляю у фінал Б. Я пригнічений, бо відчуваю, що максимально готовий, вийшов на свій максимальний результат і був готовий показати його у фіналі. І тут я не потрапляю до фіналу. Мене і лікар заспокоював, нашатир давав. Потім нас забрали на допінг. Виходжу з допінгу - нікого немає, порожня база. Бачу, що йде Діма Радомський, у якого ще тренування було. Він мені каже: «Юро, чому ти не йдеш подавати протест з приводу свого заїзду?». Я кажу: «Так це не я повинен робити, а головний тренер». Почав шукати головного тренера, його немає. Телефонуємо до штабу - ніхто не може його знайти. На каналі немає, всюди шукали. Я вже подумав, що втрачати? Залишився тренер Паші Алтухова. Я кажу: «Давайте хоча б Ви підете як тренер». Ми вдвох пішли, піднялися на вишку, почали розбиратися. Нас заспокоїли, сказали: «Все буде добре, чекайте офіційний результат півгодини-годину». Ми залишилися і останніми їхали з каналу. З офіційними протоколами я приїхав до селища і показав тренеру, він заспокоївся. Він теж дуже сильно переживав, хапався за серце.
- Ось так Юра сам собі видряпав заслужене місце у фіналі...
- Треба боротися до кінця.
- Це досвід, для тебе це вже четверта Олімпіада, друге поспіль «золото». Воно особливе, порівняно із першим, яке ти здобув у Лондоні...
- Так. Кожна гонка по-своєму особлива. Вона змушує тебе переживати свої емоції, відчуття. Все по-іншому, кожна медаль - це свої витрачені сили і час. Коли воно віддається у такому еквіваленті - це дуже приємно.
- Це друге «золото», але третя медаль, ще ж бронзова медаль...
- Бронзова була на дистанціїї 500 метрів і дві золоті на дистанції 200 метрів. Дистанцію 200 метрів з наступної Олімпіади вже знімуть, тому я залишуся єдиним олімпійським чемпіоном в історії у спринті.
- Це вже закінчення кар'єри чи ти ще позмагаєшся?
- Будемо чекати. Спорт так просто не йде, він живе у крові. У спортсменів покликання. Спортсмен так звикає до драйву, адреналіну, що він вже без цього не може. Тому, якщо залишать дистанцію 200 метрів, то ще будемо боротися.
- Це наша гордість, наш чемпіон!
- Вболівайте за нас, вірте у себе і йдіть до кінця!
- Юрій Чебан - олімпійський чемпіон Ріо-2016, дворазовий чемпіон Олімпійський ігор! Дякуємо, слава Україні!
- Героям слава! Україна - the best!

Олександр ГЛИВИНСЬКИЙ, спеціально для Sport.ua
Источник Sport.ua
По теме:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАИНТЕРЕСУЕТ

Футбол | 05 мая 2024, 14:58 13

Команды обменялись голами

Комментарии