Роман ГРИГОРЧУК: «Потрібно намагатися «міксувати»

Тренер «Чорноморця» розповів, завдяки чому прагне вивести «моряків» на міжнародний рівень

Самобутній «Чорноморець» у часи Союзу був рекордсменом за кількістю здобутих призів «Гроза авторитетів». «Моряки» останніми виграли Кубок федерації СРСР та першими здобули Кубок незалежної України. За останні 20 років одесити кілька разів опускалися в першу лігу, але поверталися до когорти елітних команд. З останнього піке «Чорноморець» доволі швидко вивів «західняк» Роман Григорчук. Більшу частину своєї футбольної кар'єри - і як гравця, і як тренера - він провів за кордоном, переважно в Латвії. 46-річний спеціаліст розповів про повернення на Батьківщину, роботу в новому клубі, ставлення іноземців до своєї персони.

«За кордоном я просто не давав приводів себе критикувати»

- Романе Йосиповичу, у вашій футбольній біографії простежується цікавинка. Ваша кар'єра гравця почалася в Івано-Франківську й завершилася в латвійському «Динабурзі», тоді як тренерський шлях, навпаки, проліг із Латвії в Україну. Із чим пов'язаний такий різнонаправлений рух?

- Ви перший, хто це підмітив. Я ніколи не звертав на це увагу. Але факт цікавий. Так в житті склалося. Я цього не планував. Але, зізнаюся, будучи ще гравцем, мріяв стати тренером і очолити українську команду.

- За кордоном ви провели майже 15 років. Як ставилися до вас, легіонера з України, в іноземних клубах?
- Усі мої спогади про роботу за кордоном - тільки позитивні. До мене завжди ставилися доброзичливо, тож гріх скаржитися. Свою роботу я виконував якісно, відтак жодних претензій бути не могло.

- Якщо не називати цифр (все одно ви скажете, що це комерційна таємниця), де більше заробляє футбольний тренер - в Латвії чи в Україні?
- В Україні наша професія оцінюється трохи дорожче.

- Професіональну кар'єру футболіста ви почали в івано-франківському «Спартаку». Чи стежите зараз за розвитком (а фактично - занепадом) прикарпатського футболу?
- Після того, як я залишив запорізький «Металург» і кілька місяців був без роботи, я досить тісно спілкувався з Анатолієм Ревуцьким (президент «Прикарпаття». - Авт.), із яким маю дружні стосунки. Ми багато речей обговорили. Проте тепер я лише поверхово слідкую за виступами «Прикарпаття». Після кожного туру переглядаю результати матчів не тільки прем'єр-ліги, а й першої та другої ліг. Власне, в цьому полягає мій нинішній інтерес до івано-франківської команди.
Хай там як, але мене дивує ситуація, коли в Івано-Франківську уже довгі роки футбол стоїть на одному місці й ніхто не може зробити кроки, які вже давно слід зробити. Івано-Франківськ - місто, де має бути команда не другої, а прем'єр-ліги, причому з хорошим результатом.

«Завжди мріяв тренувати українську команду»

- За регламентом української прем'єр-ліги, після кожного матчу тренер зобов'язаний дати флеш-інтерв'ю. Ви - один із небагатьох наставників, який спілкується з журналістами українською мовою. А як вам ведеться в російськомовній Одесі?
- Жодних мовних проблем у «Чорноморці» в мене не виникало. Моя точка зору така: у новому для себе середовищі людина повинна спілкуватися мовою, зручною і зрозумілою для осіб, котрі там мешкають. Водночас я вважаю, що, живучи в Україні, люди обов'язково повинні знати й бути готовими в будь-який час спілкуватися українською мовою. Але у випадку з нашим клубом, де більшість розмовляє російською, я не бачу жодних проблем - спілкуюся російською і не загострюю на цьому своєї уваги.

- А як знаходите спільну мову з іноземцями, яких у «Чорноморці» зараз побільшало?
- Елементарні речі, прості, часто вживані футбольні терміни доносимо один одному англійською мовою. Для детальніших дискусій запрошуємо перекладача. Проте до всіх легіонерів у нас є вимога - вони повинні швидко вивчити російську.

- І як їм це вдається?
- До цієї справи вони ставляться відповідально. Та й узагалі, легіонери виявляють велику повагу до нашої країни та нашої культури.

- У своїй тренерській кар'єрі ви з 1998 року змінили три клуби: «Динабург», «Вентспілс» та запорізький «Металург». Як переживаєте розставання з попередніми командами?
- У кожній ситуації відчував різні емоції. Зі своєю першою командою, «Динабургом», я пропрацював довгий час - вісім років без перерви. Там у мене було багато своїх вихованців, з якими я пройшов пліч-о-пліч тривалий шлях. Певно, ви розумієте, які то відчуття, коли залишаєш таку команду. Але я мусив піти, оскільки розумів, що треба переходити на вищий рівень, у клуб, який має амбіцію завойовувати високі місця та відповідну матеріально-технічну базу.
Тому в 2005 році я перейшов у «Вентспілс». Із ним ми стрімко розвивалися, могли досягти непоганого результату в єврокубках. Проте через кризу я був вимушений залишити цей клуб, який різко змінив завдання, увімкнувши режим «жорсткої економії».
Запрошення до Запоріжжя збіглося з моїм бажанням повернутися додому й працювати в українському футболі. «Металург» - команда, яку я дуже любив, любив по-особливому.

- Тому що «Металург» став для вас як тренера першою українською командою?
- Може, й так. Відчуття були досить гострими.

«Вітчизняний трансферний ринок - ненормальний»

- Із вами на чолі «Вентспілс» тричі поспіль вигравав чемпіонат Латвії і дійшов до останнього раунду відбору в груповий турнір Ліги чемпіонів. Додав із вашим приходом і «Чорноморець» - повернувся в прем'єр-лігу, де закріпився в середині турнірної таблиці. Зважаючи на це, чи можна вважати вас кризовим менеджером?

- Я про таке не думав. Вважаю, що це пов'язане з моїм постійним прагненням досягати високих результатів. Якщо ти хоча б раз - не важливо, на якому рівні - щось виграв, відчув смак справжнього футболу, далі без цього жити неможливо.
Я дуже часто повторюю своїм підопічним: повноцінне футбольне життя - це коли команда перебуває нагорі турнірної таблиці, займає місця в зоні єврокубків, як наслідок - грає на міжнародній арені. І в «Чорноморці» саме на такий результат ми й налаштовуємося.

- По ходу сезону в команді з'явилося кілька нових легіонерів - два бразильці, аргентинець, албанець. Це була ваша ініціатива?
- У «Чорноморці» немає таких постулатів, згідно з якими ми робимо ставку на легіонерів чи винятково на українців. Ми сповідуємо змішаний підхід.
Особисто мені хотілося б сформувати боєздатний колектив із молодих вихованців клубної школи. Але для більшості експертів мої слова здадуться казкою. Адже жодна школа навряд чи зможе самостійно підготувати цілу команду, яка змогла б вирішувати високі завдання. Відтак потрібно «міксувати».
У будь-якому разі, ми вже зробили перші кроки, і далі будемо працювати над тим, аби в «Чорноморці» грало якомога більше одеситів та представників найближчих регіонів.

- Але ж, кажуть, легіонерів купувати вигідніше?
- Український футбольний ринок - ненормальний. Ціни на вітчизняних футболістів перевернуті. Такого не повинно бути. Але ми живемо в таких умовах, і мусимо з цим миритися. Тож, порівнюючи нашого футболіста й легіонера за показником «ціна/якість», ми бачимо, що іноземець - це вихід із становища, оскільки він коштує дешевше. А ми обираємо оптимальний підхід до роботи.

У чому полягає майбутнє футболу

- Спостерігаючи за матчами «Чорноморця», ловив себе на думці, що ви подібні на італійського тренера «Зеніту» Лучано Спалетті, і для повної схожості вам не вистачає лише блискучої маківки...

- Якби це гарантувало мені вихід на рівень Спалетті, то я готовий негайно це зробити (сміється). До італійця я ставлюся з повагою, але коли робив коротку стрижку, не думав про схожість. Просто я взагалі не люблю зачіски. Коротке волосся - то зручно.

- На футбольному полі ви діяли на позиції форварда, не відійшли від атакувального футболу і в тренерській роботі. Як варіюються ваші тактичні схеми, коли доводиться грати з командами вищого класу?
- Тренер повинен розуміти, що футбол не може базуватися лише на атаці чи обороні. Класний футбол - це вміння добре діяти в усіх фазах гри. Звичайно, найкраща оборона - це дуже добрий напад, або дуже добрий перехід від атаки в оборону. В цьому майбутнє футболу: сильна атака - перехід від атаки в оборону - і знову атака.
А от навчити команду добре захищатися - це дуже серйозна річ. Я багато часу витратив, щоб проаналізувати, зрозуміти цю систему. Однак бачу, що потрібно ще довго працювати.

- Після нічиєї з «Карпатами» (2:2) в матчі-відкритті нового стадіону «Чорноморця» ви сказали, що результат поганий, і настрій також. Як довго ви переживаєте невдачі?
- Одна з речей, якій я навчився у футболі, - це вміння довго не сумувати, не переживати через невдачі, й так само довго не радіти перемогам.

- Чи маєте якийсь власний підхід для психологічного відновлення після виснажливих тренерських буднів?
- У мене є маленький чотирирічний син Тимерлан. Повертаючись додому і зустрічаючи його на порозі, чи мій настрій може бути залежним від футбольних проблем (посміхається)?

- Романе Йосиповичу, складається враження, що ви м'яка людина. Але ж, мабуть, у роботі з футболістами часом доводиться нагадувати, «хто в домі хазяїн»?
- Мені важко дати характеристику своїм підходам до роботи з підопічними. Моя поведінка та вчинки базуються на інтуїції. Не можу сказати, в яких випадках я дію жорстко, а в яких м'яко. Проте, можете не сумніватися, вдаюся й до одних, і до інших методів.

- А якому відпочинку віддаєте перевагу - в рідних Карпатах, на Балтиці, яка стала для вас другою домівкою, чи на березі Чорного моря, де ви живете й працюєте зараз?
- Усі ці місця дуже гарні. Балтика - прекрасна, Карпати - чудові, а Чорне море - не гірше, ніж Прибалтика й Карпати. Тож найкраще - бути всюди.

- Але все ж, де ви плануєте відпочинок на зимових канікулах?
- Думаю, Карпати стануть тим місцем, де я проведу частину відпустки.

Григорчук Роман Йосипович
Головний тренер ФК «Чорноморець» (Одеса); у минулому - футболіст.
Народився 22 березня 1965 р. в Коломиї Івано-Франківської обл.
Грав на позиціях форварда в командах «Прикарпаття» (також - «Спартак», Івано-Франківськ), «Санкт-Пельтен» (Австрія), «Петрохемія» (Польща), «Кривбас» (Кривий Ріг), «Сатурн» (Росія), «Динабург» (Латвія).
Починаючи з 1998 р., тренував «Динабург», «Вентспілс» (Латвія), «Металург» (Запоріжжя). Із 2010 р. - на чолі «Чорноморця».
Тричі визнавався кращим тренером Латвії. Разом із командою «Вентспілс» три рази виграв чемпіонський титул, двічі - Кубок Латвії.
Одружений, виховує сина.

Віталій МОХНАЧ, Україна Молода

Источник Sport.ua
По теме:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАИНТЕРЕСУЕТ

Футбол | 23 ноября 2024, 08:07 0

Дениз Беллингем – пример для всех матерей, которые мечтают увидеть успех сына в любимом деле

Комментарии