Сльози щастя Світоліної, триллер Фурії рохи. Як минув 8-й день ОІ
Огляд восьмого дня Олімпіади в Токіо
Героїня дня
Цю медаль вона вистраждала. В прямому й переносному розуміннях. Бажаючи здобути золото Олімпіади, Еліна Світоліна пожертвувала медовим місяцем і приїхала в Токіо відразу після весілля з Ґаелем Монфісом.
Звісно, Еліна розуміла, що то буде важкий шлях. Але не уявляла, що важкий аж настільки. Німкеню Лауру Зіґемунд у першому колі вдалося перемогти за три години і сім хвилин, австралійку Айлу Томлянович у другому – за дві години і 23 хвилини, гречанку Марію Саккарі в 1/8 фіналу – за дві години і 41 хвилину, італійку Камілу Джорджі в чвертьфіналі – за годину і 32 хвилини. Лише чешці Маркеті Вондроушовій у півфіналі Світоліна програла швидко – за 65 хвилин. Нинішній триллер розтягнувся на дві години і 28 хвилин. А був ще матч парного розряду, який тривав годину і 22 хвилини. У сумі маємо 14 годин і 38 хвилин у семи матчах протягом семи днів у сумі.
Так, дошкульна поразка в грі з Вондроушовою серйозно підкосила бойовий дух Еліни і вочевидь вплинула на її дії на старту медального поєдинку проти 20-ї ракетки світу Єлєни Рибакіної з Казахстану. Після чотирьох запеклих стартових геймів, за підсумками яких Єлєна повела 1:3, Світоліна немов повернулася в жахливі реалії півфіналу. І не могла вийти з того трансу понад годину.
Програний вчисту, з рахунком 1:6 перший сет, 1:3 на початку другого, за ним – героїчний камбек на тайбрейку, і потім знову старт вирішальної партії з рахунку 1:4...
Але невже все те, що сталося вище, було надарма? Невже ті воля до перемоги, характер, виснажлива з фізичної точки зору боротьба були марними? Може, саме так Еліна в ту мить і подумала. А може, просто вчепилася за мінімальний шанс автоматично, на основі того величезного досвіду, який вона накопичила за роки кар’єри? Хтозна.
Можемо констатувати, що в критичний момент Еліна Світоліна зуміла зібратися, зламати опір Рибакіної, яка до того била по кутах із несамовитою влучністю, виграти п’ять геймів поспіль і здобути бронзу Олімпіади-2020. Першу в історії українського тенісу.
26-річна Світоліна виграла за кар’єру 15 турнірів із серії WTA, виграла Підсумковий турнір-2018. Однак чомусь виглядає, що цю бронзу, це третє місце вона згадуватиме, як щось особливе.
Сповненим драматургії виявився і фінал. У ньому 12-та ракетка світу Белінда Бенчіч зі Швейцарії перемогла 41-шу Маркету Вондроушову з Чехії – 7:5, 2:6, 6:3.
Натомість деморалізований втратою змоги поборотися за Golden Grand Slam найкращий тенісист світу Новак Джокович програв іспанцеві Пабло Каррено-Бусті й поєдинок за бронзу. А фінал у чоловічому одиночному розряді, в якому зійдуться німець Алєксандр Зверєв і представник ОКР Карен Хачанов відбудеться завтра, 1 серпня, починаючи з 10:30 за київським часом.
Надія дня
Подією дня в Tokyo Aquatics Centre, де відбуваються олімпійські старти плавців, став для нас в останній день липня півфінал на дистанції 50 м вільним стилем. Наймолодшим з 16-ти учасників запливів був 19-річний українець Владислав Бухов, чемпіон світу-2019 серед юніорів, який у кваліфікації показав п’ятий час, оновивши особистий рекорд – 21,73 секунди.
Бухов на тлі своїх опонентів виділявся навіть зовнішньо. В силу вікових особливостей він ще не встиг обрости горою м’язів і виглядав стрункішим, ніж ті, з ким довелося боротися. Врешті, Владислав, який плив по сусідній доріжці з, можливо, головною зіркою сучасного плавання Калебом Дресселем зі США, вдруге поспіль виплив з 22-х секунд і показав другий результат у кар’єрі – 21,83. У запливі юний українець був шостим, а загалом показав 11-й час і до фіналу не пробився. Можливо, основну помилку Владислав допустив, надто рано вийшовши з води після пірнання зі стартової тумбочки. Все інше – реакція на стартовий сигнал (0,65), швидкість проходження дистанції – були на рівні. Зрештою, ще після фіналу Бухов визнав, що зараз набирається досвіду, який має йому допомогти в олімпійському Парижі-2024.
Легенди дня
Для Дресселя ж, який виграв півфінал 50-метрівки кролем з результатом 21,42 с, ранкова частина програми, коли відбуваються вирішальні запливи, була дуже відповідальною. Бо перед півфіналом 50-метрівки кролем і після нього Калеб стартував у двох фіналах. Правда, медаль здобув лише в одній дисципліні. Не зі своєї вини. 100-метрівку батерфляєм Дрессель виграв, покращивши на п’ять сотих секунди свій же, встановлений два роки тому на чемпіонаті світу в Кванджу світовий рекорд – 49,45 секунди. Натомість угорець Крістоф Мілак здобув срібло з рекордом Європи – 49,68 сек.
А третім стартом Дресселя, де він залишився без медалі, стала змішана комбінована естафета 4х100 м, новий витвір мистецтва від проповідників ідей гендерної рівності. Особливість цієї естафети полягає в тому, що розставляти спортовців по етапах тренери команд ладні на свій розсуд. Тобто жінки змагаються з чоловіками в одному басейні повноцінно. Переможцями цієї комедії стали плавці Великобританії Кетлін Довсон, Адам Піті, Джеймс Ґай та Анна Гопкін. Показаний ними час – 3.37,58 – став світовим рекордом. Але для нової дисципліни це й не дивно. А Дрессель у складі збірної США завершив естафету лише п’ятим через те, що прорахувалися з розстановкою тренери американців. Вони були єдиними, хто виставив на останньому етапі чоловіка. Враховуючи особливості пересування водною доріжкою, розвинути звичну швидкість і відіграти відставання, утворене після двох жіночих етапів за умови великих хвиль Калеб просто не зміг.
Проте повернемося до спорту здорової людини. 24-річна американка Кейтлін Ледецкі виграла вже своє п’яте золото Токіо-2020 і дев’яте на трьох Олімпіадах у кар’єрі. Сьогодні Кейтлін з серйозною перевагою перемогла на 800-метрівці вільним стилем. Його Ледецкі виграла з результатом 8.12,57.
Австалійка Кейлі Макеовн забрала друге золото у плаванні на спині серед жінок. Після перемоги на стометрівці сьогодні Кейлі з результатом 2.04,68 виграла й дистанцію вдвічі довшу. Пізніше у складі згадуваної вище комбінованої естафети 4х100 м Макеовн разом із Ізааком Стюблеті-Куком, Метью Темплом і Еммою Макеон доповнила медальну колекцію бронзою.
Нарешті не вхолосту
Старт легкоатлетичного турніру в Токіо став для України суцільним розчаруванням. У п’ятницю програли як ті, від кого нічого особливого не очікувалося, так і люди, за плечима яких найгучніші титули. Мова про стрибуна у висоту Андрія Проценка і Ольгу Саладуху, яка стрибає потрійним, звісно. На щастя, у суботу ланцюжок невдач перервався у першій же дисципліні ранкової частини програми. Хоча надалі змагання для українських атлетів знову складалися недобре.
Дуже впевнено, вигравши з великою перевагою свої забіги, стартували на Олімпіаді дві найкращих представниці України в бігу на 400 м з бар’єрами. Анна Рижикова (результат 54,56 сек) і Вікторія Ткачук (54,80) пройшли до півфіналу точно так само, як прописні фаворитки – світова рекордсменка Сідні Маклафлін з Австралії (54,65) і голландка Фемке Бол (54,43), а єдиною з учасниць усіх забігів з 54-х секунд вибігла чинна чемпіонка світу Далайла Мугаммад зі США (53,97). Натомість іще одна українка Марія Миколенко, фінішувавши з часом 57,86 у своєму забігу останньою, виступ припинила.
На своїй п’ятій Олімпіаді виступила 39-річна метальниця диска Наталія Семенова. З тим же успіхом, що й на чотирьох попередніх. Наталія знову не подолала сита кваліфікації, причому показаний нею результат був останнім, 31-м серед усіх учасниць – 54,28 м.
Так само не потрапив у фінал і теж виступив із набагато гіршим у порівнянні з особистим рекордом результатом у кваліфікації стрибунів у довжину Владислав Мазур. Стрибнувши у найкращій спробі на 7,60 м, українець посів 27 місце з 29-ти учасників.
А головною подією дня у легкоатлетичній програмі була стометрівка серед жінок. Її фавориткою вважалася дворазова олімпійська чемпіонка Шеллі-Енн Фрезер-Прайсс із Ямайки, котра цьогоріч подолала дистанцію з другим часом за історію – 10,62 секунди. До світового рекорду американки Флоранс Ґріффіт-Джойнер, який тримається з далекого 1988-го, Шеллі-Енн забракло всього 13 сотих секунди. А раз так, то від ямайської легенди в Токіо очікували не просто золота, а штурму світового рекорду.
Ямайська спринтерка й справді стала до рекорду ще ближчою. Чемпіонка перемогла з результатом 10,61! Тільки була то не Фрезер-Прайс, а триразова чемпіонка Ігор-2016 у Ріо-де-Жанейро Елейн Томпсон-Ера. Елейн змогла перевершити на одну соту секунду олімпійський рекорд Ґріффіт-Джойнер, котрий та встановила в Сеулі-1988. Доповнила тріумф Ямайки у спринті, фінішувавши з особистим рекордом (10,76), Шеріка Джексон.
А ось протистояння метальників диску завершилося подвійною шведською перемогою. Чинний чемпіон світу Даніель Столь переміг з результатом 68,90 м, інший швед Сімон Петерссон здобув срібло – 67,39 м. Цікаво, що це перших дві нагороди Швеції на Іграх-2020.
Так само як перше золото на доріжці Олімпійського стадіону здобула Польща. Наші сусіди тріумфували в змішаній естафеті 4х400 м. Впродовж майже всієї дистанції лідерство утримували атлети з Домініканської республіки і лише на фінішній прямій представника цієї команди Александра Оґандо випередив Каєтан Дущинскі. На перших трьох етапах за Польщу бігли Кароль Залевскі, Наталія Качмарек і Юстина Свєти-Ерсетіч. Їхній чемпіонський результат став новим олімпійським рекордом – 3.09,87.
Не перемога, а участь
Призер ІІ Європейських ігор, стрибун на батуті Микола Просторов не пройшов кваліфікації на Іграх-2020. З сумою балів 92,570 за підсумками обов’язкового і довільного стрибків він посів 12-те місце серед 16-ти учасників і не потрапив до фінальної вісімки. Зрештою, добре бодай те, що після відсутності в Ріо-2016 українські батутисти повернулися в когорту учасників Олімпіади. А колись у цьому виді в нас були срібна призерка Сіднея-2000 Оксана Цигульова і чемпіон Афін-2004 Юрій Нікітін. Цього ж разу переможцем змагань з сумою 61,715 став білорус Іван Литвинович, який приніс своїй країні першу медаль Ігор у Токіо.
Сенсація дня
22-річний турок Мете Ґазоз став чемпіоном в особистій першості стрільців із лука. Спортовець, який раніше двічі перемагав на етапах Кубка світу, не вважався у протистоянні з непереможними начебто азійцями навіть реальним претендентом на медаль. Однак традиційних фаворитів, корейців, до півфіналу не допустили суперники Мете. А сам турок один за одним пообігрував Джеффа Генкельса з Люксембургу, австралійців Раяна Таяка і Тейлора Ворта, американця Брейді Еллісона. Лише у півфіналі Ґазоз зустрівся зі Такагару Фурукавою з Японії, срібним призером Олімпіади-2012 у Лондоні, який на цих Іграх виграв бронзу в командній першості. Його Мете обіграв 7:3, а в фіналі зустрівся з європейською легендою стрільби з лука. 34-річний Мауро Несполі – олімпійський чемпіон Лондона-2012 у командній першості, у Пекіні-2008 він разом з командою брав срібло. Особисто Мауро вигравав чемпіонат Європи-2005. Несполі вважався фаворитом фіналу. Але програв 4:6 і здобув лише срібло. А Мете Ґазоз приніс Туреччині перше золото Олімпіади-2020.
Зауважимо, що в особистій першості лучниць-жінок фінал був прогнозованішим. 20-річна кореянка Ан Сан, яка до того виграла золото в складі жіночої команди Кореї і в змаганнях змішаних дуетів, оформила титул триразової чемпіонки Ігор в особистій першості.
Також до розряду несподіваних можна віднести й підсумок командного турніру стінка на стінку в дзюдо. Французи Кларісс Аґбеньєну, Аксель Кларже, Роман Діко, Тедді Рінер і Сара Сесік перемогли 4:1 японців – відповідно Чізуру Араї, Шоїчіро Мукаї, Акіру Соне, Арона Вольфа і Цукашу Йошіду. Останніми на татамі мали вийти Ґійом Шейн проти Шохеї Оно. Але в цій сутичці вже не було сенсу. Тож легендарний Тедді Рінер після сенсаційної поразки в особистому турнірі, який він закінчив з бронзою, таки здобув третє в кар’єрі олімпійське золото.
Медальний залік
Китай продовжує утримувати лідерство. 20-ту золоту медаль своїй країні принесла віндсерфінгістка Лу Юньсю, яка стала чемпіонкою в класі RX:S. 21-шу – важкоатлет Люй Сяоцзюнь, який переміг у ваговій категорії до 81 кг з потрійним олімпійським рекордом. Він підняв 170 кг в ривку, 204 кг у поштовху і 374 кг у сумі.
Другими з 17-ма золотими медалями залишаються японці, третіми з 16-ма – американці.
Після перемоги фехтувальниць Ольги Нікітіної, Софії Позднякової і Софьї Вєлікої у командній першості шаблісток своє 11-те золото здобула команда ОКР. Вони четверті.
Велика Британія, окрім плавальної змішаної естафети, виграла таку ж дисципліну й у тріатлоні. Чемпіонами ігор стали Джессіка Лермонт, Джонатан Бравнлі, Джорджія Тейлор-Браун та Алекс Ї. Загалом у британців уже вісім золотих медалей і в таблиці вони розташувалися шостими.
Нова Зеландія четверте золото здобула в найпопулярнішому на своїх теренах виді. Жіноча команда All Black перемогла у фіналі реґбі-7 26:12 француженок.
Третє золото для Нідерландів виграв віндсерфінгіст Кіран Бадлу. У 26-річному віці цей спортовець до трьох титулів чемпіона світу і двох чемпіонств Європи додав звання олімпійського чемпіона в класі RX:S.
Чемпіонка Європи-2019 Ніна Крістен з олімпійським рекордом (463,9) виграла змагання стрільців з пневматичної гвинтівки з трьох положень з 50-метрової відстані. Це було друге золото Швейцарії на цій Олімпіаді. А третє трохи згодом здобула тенісистка Бенчіч. Сама ж Крістен на цих Іграх уже вигравала бронзову нагороду.
Китайський Тайпей друге золото здобув у змаганнях чоловічих пар у бадмінтоні. Лі Ян та Ван Чи-Лінь перемогли у фіналі китайський дует.
Перше золото Іспанії принесла змішана пара стрільців-стендовиків Фатіма Ґальвес/Альберто Фернандес у дисципліні «трап». Цікаво, що в фіналі іспанці перемогли дует із Сан-Марино Алессандра Періллі/Джан Марко Берті. За два дні до того Алессандра в особистій першості виграла бронзу і виграла тим самим дебютну в історії своєї країни олімпійську медаль. Тепер настав час першого срібла.
Перше золото Катару виграв важкоатлет Фарес Ібрагім Ельбах у ваговій категорії до 96 кг. Він переміг, встановивши олімпійські рекорди у поштовху (225 кг) і сумі двоборства (402 кг).
В очікуванні протистояння Іспанія – Бразилія
У чоловічому футбольному турнірі відбулися чвертьфінали. Головні фаворити турніру іспанці знаходилися за крок від вильоту. Вони поступалися збірній Кот-д’Івуару 1:2 і врятувалися завдяки голу Рафаеля Міра на третій компенсованій хвилині. А в екстратаймі Мікель Оярзабаль і той же Мір, який забив ще двічі і оформив хет-трик, довели перевагу «Червоної фурії» до 5:2.
Ще більш результативним був поєдинок Кореї і Мексики – «ацтеки» виграли в основний час 6:3.
Збірна Бразилії на цьому тлі виглядає прагматичною. Вона перемогла Єгипет завдяки єдиному м’ячу Матеуса Куньї в першому таймі.
Натомість японці після нічиєї 0:0 в ігровий час перемогли Нову Зеландію в серії пенальті.
У півфіналах 3 серпня Іспанія зіграє з Японією, Бразилія – з Мексикою.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Криськів пропустить два матчі
Подружжя Андрія та Юлії Пятових розпадається
А ещё была игра в паре с Ястремской...
Элина Свитолина / Даяна Ястремская – Ализе Корне / Фиона Ферро – 2:6, 4:6
Элина и Даяна в третий раз сыграли в паре и в третий раз проиграли. Более того, Свитолина проиграла 21 из 23 последних матчей в парном разряде. И это не её...(