Металіст: крига скресла, але...
Оглядач Sport.ua - про непростий шлях по поверненню славного харківського клубу
«Харків повертає собі «Металіст» - рвонуло днями в усіх ЗМІ. Якби з подібною заявою виступив не в.о. мера Харкова Ігор Терехов, в подібне не дуже-то і вірилося б. Але це прозвучало з такого високого кабінету, та ще й із залученням знакового для багатьох українських уболівальників прізвища - Ярославський. Як не повірити, як не зрадіти?!
Як пізніше виявилося, ініціатором «повернення» виступив безпосередньо Олександр Владленович, який в листі до міської та обласної харківської влади закликав «об'єднатися і відродити справжній героїчний «Металіст».
Отримавши «добро» від цієї самої влади, колишній президент і власник слобожанського клубу заявив, що його «новий-старий проект буде брати участь в Лізі чемпіонів». Ну прекрасно ж!
Своє захоплення з цього приводу висловили багато колишніх гравців харківської команди, Мирон Маркевич, Андрій Павелко, тисячі вболівальників. Оптимізм і надія повсюдно зашкалюють. Правда, надто вже хотілося б у всій цій холодній воді хоч трішечки сонця.
Однак потрібно розуміти, що ранньої футбольної «весни» в Харкові не буде. Тому що її не може бути так швидко за визначенням. Хоча Ярославський і заявив, що «залізно» поверне «Металіст».
***
Відразу хочу розставити всі крапки над «і»: особисто я вірю словам колишнього глави клубу. З тієї простої причини, що люди його калібру словами не розкидаються. Там інші поняття, інша філософія. Якщо Ярославський в 2017 році прямо заявляв, що, мовляв, «повернути «Металіст» поки неможливо», значить, так воно і було, хоча, за його ж словами, він і скучив за великим футболом. Подібний меседж - щодо неможливості повернути «Металіст» - харківський бізнесмен повторював потім, практично з року в рік, приблизно одними й тими ж словами. Як і тезу про те, що жодним іншим клубом він займатися не збирається.
І тут - немов сніг в червні: «Металіст» повинен повернутися». Нічого подібного раніше в риториці Ярославського не було. Стало бути, потрібно робити висновок, що зараз ситуація змінилася, причому істотно. Крига скресла, одним словом. І якщо Ярославський каже в подібному тоні, значить, він має на це не тільки надії, але і підстави. Так, він, крім іншого, заявив, що рішення повернути і повернутися для нього виникло ось так: «Якось вранці встав і осінило, що пора повертати «Металіст». Ага, а чи не час, друзі мої, нам замахнутися на Вільяма нашого Шекспіра? Правда, схоже? Тільки ось лукавить наш герой: його «осінило» не раптово. За кілька останніх місяців серйозно змінилася кон'юнктура і в самому Харкові, і у самого Ярославського.
До того ж, за наявною достовірною інформацією, раніше Ярославський просто не міг піднімати серйозно питання про повернення свого колишнього клубу з тієї причини, що при продажу «Металіста» Курченку він підписав документ про заборону займатися будь-якою футбольною діяльністю впродовж десяти років. Термін закінчується в 2023-му, значить, лише тільки зараз можна обережно зондувати ґрунт.
***
Чим, власне, 61-річний мільйонер і займається. Влітку минулого року було оголошено про створення в Харкові нового футбольного клубу - «Метал», справами якого опікується (і не без успіху продовжує це робити) Євген Красников, колишній топ-менеджер Ярославського в «Металісті». Новий клуб був відразу заявлений у Другу лігу. Зараз він на всіх парах мчить до Першої ліги, займаючи лідируючу позицію в групі «Б». За інформацією наших інсайдерів, Ярославський надає певну підтримку проекту Красникова. Власне, наші джерела запевняють, що «Метал» ніби як і був створений саме «під Ярославського»: мовляв, клуб за два роки оперативно пройде дві нижчі сходинки нашого професійного футболу, і в 2023 році, коли колишній президент «Металіста» повністю «обнулить» старі рахунки, якраз зайде в УПЛ. Місто, стадіон, база - все буде готово до реінкарнації.
ФК Металл
Цю версію публічно не відкидають ні Красников, ні Ярославський. Швидше навіть навпаки: Олександр Владленович не виключає, що новий «Металіст» буде будуватися на базі «Металу». Та й «Метал» вже зараз готується на підвищення. Нещодавно тренерський штаб команди поповнив колишній гравець «Металіста» бразилець Рібейро. Ключове слово в цій темі - «бразилець». Вочевидь, Андерсон буде шукати для команди нових Шав'єрів і Тайсонів на благодатних широтах Латинської Америки.
Так що харківська крига дійсно нарешті скресла, панове присяжні засідателі. Якщо Ярославський робить гучні заяви, значить, дійсно прийшла пора змін.
***
Але справа зараз не в моїй чи чиїйсь вірі в можливість/неможливість відродження славного клубу. Справа в іншому - в механізмі повернення. А він легким за визначенням не буде.
Олександр Владленович встиг відзначити, що «все має бути законно», і що «ніяких незаконних дій я робити не збираюся». Отже, якщо мова таки йде про повернення бренду «Металіст», то Ярославському і компанії доведеться домовлятися з нинішнім власником клубу - збіглим младоолігархом Курченком. За даними наших харківських співрозмовників, переговори між сторонами йдуть. Але уповільнені. Курченко начебто не проти повернути клуб. Але не безкоштовно. У той час як Ярославський платити за те, що у нього «віджали», нехай і не безкоштовно, а за «якісь» триста мільйонів доларів, не горить бажанням.
Не збирається колишній бос «жовто-синіх» і оплачувати борги перед футболістами і персоналом. А боргів тих назбиралося - вагон і маленький візок. У 2018 році ФК «Металіст» в списку Мін'юсту України посідав третє місце серед підприємств з найбільшою заборгованістю по заробітній платі. За розтиражованою тоді новиною, «Металіст» має борги мінімум на 883,5 млн грн. Більш 846 млн грн з цієї суми - невиплачена заробітна плата колишнім гравцям, тренерам і співробітникам клубу. Одному тільки Шав'єру клуб залишився винен майже 11 мільйонів доларів в гривневому еквіваленті. «Борги нехай платять ті, хто їх створював. Я боргами займатися не збираюся» - недавно сказав, як відрізав, Ярославський. Хоча раніше заявляв, що якщо з колишніми футболістами з приводу боргів і може хтось домовитися, так це тільки він.
А те, що з колишніми «кредиторами» потрібно буде домовлятися, це факт. Ні Шав'єр, ні Папа Гуйє, ні Дишленкович, ні навіть Кобін не упустять можливості «збити» з новоявленого «Металіста» свої кровні. Значить, потрібно шукати компроміс. Його, знову-таки, може знайти тільки Ярославський. Загальна сума боргів, якщо все-таки він вирішить вести переговори, може зменшитися істотно. Разів у два. Але платити все одно доведеться. Може, саме для цього в процес відродження «Металіста» і була включена харківська влада?
Відповіді на багато питань ми напевно почуємо вже в найближчому майбутньому. Маховик з повернення славного імені харківському футбольному клубу вже запущений. Було кинуто перші насіння в підготовлений ґрунт, і вони зовсім скоро дадуть перший урожай. Повернення назад уже точно не буде. Але не буде і легко. В силу багатьох об'єктивних причин і факторів. Так що якщо раптом, через кілька років, в чемпіонаті країни за чемпіонство поряд зі звичними «Шахтарем» і «Динамо» буде боротися не «Металіст», а «Метал», сильно не дивуйтеся. І не засмучуйтеся. Шляхи Господні несповідимі.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Дарія Буткевич опублікувала цікаве фото
Промоутер Олександра хотів би побачити поєдинок проти Дюбуа за абсолют
Футбол має стати прибутковим бізнесом, очиститись від грошей олігархів, а тоді вже думати про рейтинги. Поки цього не буде, в нас постійно будуть взлети і падіння (зникнення клубів), а чемпіонат буде нестабільним.