Від Шовковського до Блохіна: символічна збірна киян в складі Динамо

Блогер Sport.ua Олексій Рижков cклав символічну збірну корінних киян в складі «Динамо» за всі часи

Від Шовковського до Блохіна: символічна збірна киян в складі Динамо
© ФК Динамо

Кінець календарного футбольного року, а надто десятиріччя зазвичай, сповнений різними варіантами символічних збірних. Сила-силенна цього символізму виплескується на футбольного вболівальника, й той дає побаченому оцінку, часто-густо виходячи зі своєї закоханості в того чи іншого гравця. Проблема упорядників подібних символічних збірних полягає в тому, що щире захоплення зірками-нападниками унеможливлює варіативність тактики. У France Football, приміром, символічна збірна всіх часів вийшла суператакувальною. Справді, як не занести до кращих із кращих Марадону, Пеле, Кріштіану Роналду, Роналду, Мессі! Всі ці атакувальні кудесники разом в одній команді – як визначити таку тактичну схему! Менше з тим, збірна, складена французькими медійниками, вийшла достоту популістською, але інакше, певно, й бути не могло.

Ідея скласти символічну збірну з корінних киян, які в різночасся захищали кольори київського «Динамо», виникла в мене по ходу нинішнього року, коли в першій динамівській команді істотно побільшало вихованців столичного футболу. Впродовж року в динамівській основі виходили й Денис Бойко, й Артем Шабанов, й Олександр Андрієвський, й Олександр Сирота, й Ілля Забарний. Коли ще в складі гранда вітчизняного футболу було так багацько місцевих кадрів!

Певно, на зорі існування клубного футболу на шостій частині світової суші місцеві футболісти відігравали неабияку роль у різних футбольних колективах. Так, до початку Другої світової війни киян у «Динамо» було чималенько. Й данину тогочассю я віддав, залучивши до збірної киян усіх часів представника тієї генерації. Надалі з місцевими кадрами в усіх клубах («Динамо» тут аж ніяк не виняток) ставало дедалі гірше. Внутрішньорадянський глобалізм мав свій вияв серед іншого й у колообігу футболістів: росіяни їхали захищати честь українських клубів, грузини прямували до Білокам’яної, а українців своєю чергою спокушали срібняками грузинські колгоспи. Не кажу вже по те, що вихованці сільського футболу незрідка не без успіху торували собі шлях до столиць союзних республік.

Київський уболівальник завжди мав гонорову вдачу. «У Києві – особливий футбольний клімат», – зауважив колись популярний футбольний телекоментатор Коте Махарадзе. Як сперечатися з метром! Природньо, своїх, місцевих, із сусіднього двору в Золотоверхому завжди цінували неабияк. Так, були часи, коли кількість корінних киян у «Динамо» була, коли м’яко, не захмарною, одначе й вихованці чоколівсько-борщагівських двориків сягали таки вряди-годи футбольних вершин. Отже, відзначимо кращих із кращих киян із киян.

Останньорубіжжя

Із вибором воротаря для збірної киян (як, власне, й капітана всієї команди) проблем абсолютно не було. «Вічно перший» Олександр Шовковський, що грав за динамівські команди різних вікових груп упродовж понад трьох десятків років, як ніхто інший заслуговує на відзнаку залученням до символічної збірної та капітанством у ній. Коли Шовковський завершив кар’єру гравця чотири роки тому, ми з дружиною пригадали, що розпочав її «Воротар Республіки» ще до того, як ми познайомилися, а останній матч у динамівській формі зіграв, коли наш старший син уже закінчував школу. Ба більше: цьогоріч внаслідок коронавірусної епідемії 45-річний Шовковський потрапив до заявки збірної України на товариську гру проти Франції! Збіг багатьох обставин? Так, але ж ця фантастична пригода, як на мене, мала трапитися саме із СаШо, а не з кимось іншим. Знаний майстер відбиття пенальті, журналіст за освітою, автор автобіографічної книжки з промовистою назвою «Все в твоїх руках» стверджував: «Перемоги стають наркотиком». А от щодо шляхів досягнення звитяжної мети Шовковський писав: «Спосіб перемоги – це справа честі кожного».

Певною альтернативою Шовковському на «рубежі №1» розглядав Антона Ідзковського – легендарного голкіпера 1930-х рр. Проте, зважаючи на його неабияку роль у підготовці воротарів для «Динамо» (зокрема Олега Макарова та Віктора Баннікова), вирішив за краще залучити Антона Леонардовича до символічної збірної як тренера воротарів.

Спокута для редутів

Лінія захисту Правовєров – Ващук – Соснихін – Зуєв, може, й не ідеальна саме за ігровими характеристиками, однак, як на мене, вдало поєднує зв’язок різних поколінь.

Ймовірно, доволі сміливим рішенням виглядає розміщення невисокого, але міцного захисника Василя Правовєрова на лівому фланзі динамівської оборони. Кремезність Василя Дементійовича частісінько давала йому змогу виходити переможцем у двобоях із швидкими, але тендітнішими форвардами команд-суперниць. У його медальному доробку – «срібло» та «бронза» перших союзних чемпіонатів наприкінці 1930-х рр. Мій дідусь, завсідник київського стадіону «Динамо» в довоєнні часи, розповідав, що Правовєров вирізнявся неабиякою ігровою дисципліною, здебільшого зосереджуючись на грі в обороні, вкрай рідко здійснюючи рейди до чужого штрафного майданчику. В історико-футбольних київських хроніках Василь Дементійович відзначився і чималою емоційністю під час урочистої церемонії відкриття пам’ятника футболістам київського «Динамо», що загинули в першій половині 1940-х рр. від рук окупантів.

Попри те, що свого часу пристав на спартаківську пропозицію, Владислав Ващук все ж таки заслужив на місце в символічній збірній киян. Наприкінці 1990-х рр. разом із Олександром Головком Ващук утворив залізобетонну пару центральних захисників, пробити яку було не до снаги багатьом вправним форвардам елітних європейських клубів. Влад 9 разів ставав у складі «Динамо» чемпіоном України!

Вадим Соснихін, чи, якщо хочете, легендарний «Директор», проніс вірність рідному клубу через усю ігрову, та й післяігрову кар’єру. У його медальному доробку – по 4 «золота» та «срібла» союзної проби, двічі Вадим Олександрович здіймав над головою Кубок СРСР. Один із визначальних гравців у маслівському «Динамо» другої половини 1960-х рр. А через якусь часину по тому, в постмаслівський період на початку 1970-х, Директор капітанив у «Динамо».

Праворуч у захисті ставимо Валерія Зуєва. Вихованець Олександра Леонідова (здобував початкову футбольну освіту разом з Олегом Блохіним) зібрав унікальну колекцію клубних трофеїв. Зуєв був гравцем ротації у «Динамо» впродовж 1970-х рр. – «золотої пори» в історії клубу. Його пошановано й золотими, й срібними, й бронзовою медалями чемпіонату СРСР. Та й до євротріумфу-75 Валерій Леонідович долучився.

Розглядав можливість залучення до рядів збірної й Абрама Лермана, однак, попри всю повагу до «ванклабмена», що зажив серед московських медійників сумнівної слави «костолома», як на мене, конкуренцію Ващуку та Соснихіну в центрі захисту він програє. Хоча в повоєнні часи складно було собі уявити склад «Динамо» без цього жорсткого непоступливця, що незрідка надягав капітанську пов’язку.

Й середину слава не омина!

Півзахист у моєму варіанті виглядає так: Трояновський – Михайличенко – Біба. Чемпіон СРСР 1961 р. легендарний Валет; 3-разовий пошукач «Золотого м’яча», володар унікального зібрання чемпіонських титулів (СРСР, Італії, Шотландії), віце-чемпіон Європи та єдиний серед футболістів-киян олімпійський чемпіон Лесик, а також автор першого радянського голу в єврокубках і найкращий футболіст СРСР 1966 р. (саме тоді радянська збірна злетіла на 4-й щабель світової табелі про ранги на англійському чемпіонаті світу) Андрій Андрійович. Впевнений, зігралися би! Всі троє зажили слави командних гравців і цілком здатні інтереси колективу поставити вище особистих амбіцій.

Сергій Мізін, який узяв участь у легендарному протистоянні з росіянами наприкінці 1990-х рр. серед нуртування лужниківського вболівальницького моря, грав у «Динамо» в першій половині 1990-х. Він залишився поза символічною збірною через те, що, за великим рахунком, найкращі свої ігрові роки провів уже не у біло-синій футболці рідного клубу.

Коли напад – впопад, а тренери – влад!

А тріо нападників мого варіанта збірної – мрія будь-якого тренера – Бишовець, Блохін, Каневський! Й Анатолій Бишовець (або Биш), й Олег Блохін (або Блоха), й Віктор Каневський (або Канева) на футбольному полі здатні були розкрити таємниці будь-якого захисту. Відмітною рисою кожного з цих легендарних динамівців є висока індивідуальна майстерність, помножена на колосальну працездатність. Й Бишовець, 4-разовий чемпіон СРСР, оспіваний бардом всея СРСР Володимиром Висоцьким, й Блохін, володар «Золотого м’яча»-75, герой пісні «За Блохіна!» у виконанні журналіста Дмитра Гордона, й Каневський, легендарний капітан першого «золотого» «Динамо», фахівець із голів у ворота Льва Яшина та Володимира Маслаченка вповні заслужили на присутність у символічній збірній.

Як варіанти у напад, звісно, можна було розглянути Валерія Лобановського та Олега Базилевича. Проте, як на мене, ним краще довірити тренерську роботу, відрядивши їм на допомогу Миколу Павлова та Антона Ідзковського як тренера голкіперів.

Отже, збірну «Динамо» з киян укомплектовано. Чим не дрім-тім! Щиро зичу сучасним динамівцям – уродженцям Золотоверхого – примножити славу київського клубу! Й хоча, ніде правди діти, нинішніх киян у динамівських футболках кпини не оминають, однак за умови належного ставлення до справи й відповідної амбіційності вболівальницька шана не пройде осторонь цих хлопців. Уперед, кияни!

Олексій РИЖКОВ

Підписуйся на наш канал в Telegram і дізнавайся всі найсвіжіші новини раніше за всіх!

Юрій Штембєрг, Sport.ua

(12 голосів)

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Новини партнерiв
Коментарі
    Serhiy Dubovenko
      Serhiy Dubovenko, 23.12.2020 13:00
    -1
    Мда, Андрея Шевченко, Каладзе забыли.
    FedoDT54
      FedoDT54, 21.12.2020 20:36
    +2
    Це особиста думка автора, то бити морду нема за що.
    LeMishoK
      LeMishoK, 21.12.2020 16:19
    +1
    ГДЕ ШЕВЧЕНКО???
    Denmark1107
    online
      Denmark1107, 20.12.2020 16:09
    +1
    Vaso, 20.12.2020 15:34
    Украина самое большое многонациональное государство в Европе, у людей которые живут на расстоянии тысячу км, автоматически появляются свои наречия, слова, На Закарпатье с венгерским акцентом говорят, в Одессе на великом русском, но говорят вместо что, шо, есть слова поц. тухенс, которые в други регионах не понимают, в Москве акакают, говорят че? Питерское слово "поребрик" облетело в ютубе весь мир, когда на Донбассе с оружием "шахтеры" по питерски кричали, "За поребрик" а местные не понимали, что от них хотят. на канале Россия 1, после того как Россию обязали Украине выплатить около 3--х млрд $, Попов(Скобеева) говорил так цитирую: " Ничааво мы плаатить не будем" Повторяю это журналист на первом канале, это язык, Пушкина? Сомневаюсь....
    Який ще язикПушкіна? Та хто ж вам, інфузоріям, таку каку-бяку повтискував у ваші голови? Ну, хоч якісь історичні ФАКТИ, незалісські, ви можете ПЕРЕГЛЯДАТИ і ними ЦІКАВИТИСЬ? Пушкін все життя вів свої щоденники і життєві історії ВИКЛЮЧНО французькою. І що всі, так звані "шедеври" були написані з такими примітивними помилками, що місцеві корегувальники московії, на кшталт карамзіна і, виправляли ці кривуляки. І на останок, що я неодноразово задую, в залісському вінегреті, котрий дійсно вінегрет, найменше з усіх Мов Світу словниковий арсенал слів, 150тис. на противагу, наприклад, Українській - 256 000 і English Language - над 400 000, щоправда з урахуванням КОКНЕ, різнобарвних інтерпретацій різних регіонів Британії.
    Denmark1107
    online
      Denmark1107, 20.12.2020 15:59
    +2
    Dreifus, 19.12.2020 20:07
    Шикарный язык.
    Реально украинский, а не тот полупольский говор, который сейчас за «щирий» выдают
    пфф... Куди ти мокаєш свій ніс, а, плебс-мен, де ти ані чорта не тямиш??? Шо таке реальний, та й ще язИк? І що таке полупольськийговАр? ПЗДЦь де ж вас таких сміхо-тупих напівфабрикатів народжують? Один пише про якийсь ніколи не існуючий ру3ькеязІк, навіть не знаючи, що таке поняття придумав у 1932р. сталін. Що ще за часів володі леніна те народанаселеніє самоназивалось за національністю *велікАроси*... Є загально утверджена Мова Держави з її Вірним Правописом. А решта, так як і в усьому Світі, регіональні ПРИСЛІВНИКИ.
    Vaso
    online
      Vaso, 20.12.2020 15:34
    +1
    Dreifus, 19.12.2020 20:07
    Шикарный язык.
    Реально украинский, а не тот полупольский говор, который сейчас за «щирий» выдают
    Украина самое большое многонациональное государство в Европе, у людей которые живут на расстоянии тысячу км, автоматически появляются свои наречия, слова, На Закарпатье с венгерским акцентом говорят, в Одессе на великом русском, но говорят вместо что, шо, есть слова поц. тухенс, которые в други регионах не понимают, в Москве акакают, говорят че? Питерское слово "поребрик" облетело в ютубе весь мир, когда на Донбассе с оружием "шахтеры" по питерски кричали, "За поребрик" а местные не понимали, что от них хотят. на канале Россия 1, после того как Россию обязали Украине выплатить около 3--х млрд $, Попов(Скобеева) говорил так цитирую: " Ничааво мы плаатить не будем" Повторяю это журналист на первом канале, это язык, Пушкина? Сомневаюсь....
    tima fialko
    online
      tima fialko, 20.12.2020 15:26
    +1
    Спорт УА,складіть подібні збірні і по областям країни-це цікаво. У Шахтарі мабуть Дегтярьов,Пьяних,Горбунов,Головко,Варнав
    ський,Петров,Соколовський,Коньков,Грачов
    ,
    Хмельницький і ще одного
    Vaso
    online
      Vaso, 20.12.2020 15:06
    0
    alvesh, 19.12.2020 21:08
    Родился не в Киеве
    А область не считается?
    Vaso
    online
      Vaso, 20.12.2020 14:51
    +3
    Автор конечно погорячился, без Шевы динамо не динамо.
    Denmark1107
    online
      Denmark1107, 20.12.2020 12:02
    0
    mavast, 19.12.2020 17:23
    "...Рижков cклав символічну збірну корінних киян..."
    Слабо прочитати заголовок
    Який рижков, такий і фейк-заголовок Яка може бути збірна-киян, коли там - називаю - Веремеєв, Трошкін, Коньков, Ребров - Донецьк; Буряк - Одеса; Решко, Сабо - Закарпаття; Бессонов - Харків; Дем'яненко - Дніпро; Мунтян - Кіровоград... А Рудаков і Колотов, взагалі то повноцінні мАншани - мАцква/казаН З повноцінних киян там тільки Блохін, Михайличенко, Шевченко.
    andreypoltava234
      andreypoltava234, 20.12.2020 02:43
    -1
    автор цього опусу - московит та українофоб..Саме такі люди формували в московські совєтські часи так звану ідентичність "корєнних кієвлян", "корєнних харьковчан", "корєнних одєсітов" і т.д. Російськомовні ідентичності великих міст. а не українці України)) В Європі такий підхід - то нонсен. Може бути - німці "Баварії", італійці "Мілану". Але корінні мюнхенці та міланці - то абсурд))
    Michael Savchyn
    online
      Michael Savchyn, 20.12.2020 02:15
    -3
    Заварова із Шевченком забули
    Zport.
      Zport., 19.12.2020 21:54
    +3
    Коментар згорнуто. Показати
    Сильная команда получилась. Что не имя - то игрок высочайшего уровня. Ждем сборные других городов
    alvesh
    online
      alvesh, 19.12.2020 21:08
    +7
    PaNas2, 19.12.2020 18:21
    ШЕВЧЕНКО???
    Родился не в Киеве
    alvesh
    online
      alvesh, 19.12.2020 21:08
    +4
    PaNas2, 19.12.2020 18:20
    Мунтян, Бєланов, Заваров???
    Они не киевляне
    alvesh
    online
      alvesh, 19.12.2020 21:07
    +4
    Сергей Иванамофф, 19.12.2020 19:34
    Михайличенко пришел с Литовченко из Днепра в Динамо в середине 80х.
    Вы путаете с Протасовым
    SEPULTARA
      SEPULTARA, 19.12.2020 20:58
    +3
    Сергей Иванамофф, 19.12.2020 19:34
    Михайличенко пришел с Литовченко из Днепра в Динамо в середине 80х.
    то был Протасов!!! Блин, да гугль есть же в конце то концов
    Viacheslav
      Viacheslav, 19.12.2020 20:45
    +2
    Лобановского не хватает слева, а так, очень хорошая статья, спасибо.)))
    Dreifus
      Dreifus, 19.12.2020 20:07
    0
    Шикарный язык.
    Реально украинский, а не тот полупольский говор, который сейчас за «щирий» выдают
    ВВВ
      ВВВ, 19.12.2020 20:05
    +9
    Коментар згорнуто. Показати
    Сергей Иванамофф, 19.12.2020 19:34
    Михайличенко пришел с Литовченко из Днепра в Динамо в середине 80х.
    Знаток!!! Михайличенко корінний киянин і в СРСР грав тільки за одну команду -Динамо Київ.А на пару з Литовченко в Динамо з Дніпра перейшов Протасов і не в середині 80-х а наприкінці,в 1988 році!
    PaNas2
      PaNas2, 19.12.2020 18:21
    +10
    ШЕВЧЕНКО???
    Konstantin Osipenko
      Konstantin Osipenko, 19.12.2020 17:19
    +10
    Олександр Жарчинський, 19.12.2020 16:00
    по Ващуку не згоден.краще тоді вже Головко
    Головко не воспитанник Динамо, он пришел из Таврии после первого ее чемпионстава. А так да, мне Головко тоже больше нравился
    stopor2016
    online
      stopor2016, 19.12.2020 16:07
    +10
    Vitaliy Moroz, 19.12.2020 16:04
    Чепуха! Лучшие - это вся команда 1975года! И куда там Шовковскому, Ващуку и др. до Рудакова и компании !!!
    А що - там точно всі були КОРІННІ кияни , з яких автор і складав збірну ?
    ВВВ
      ВВВ, 19.12.2020 20:05
    +9
    Коментар згорнуто. Показати
    Сергей Иванамофф, 19.12.2020 19:34
    Михайличенко пришел с Литовченко из Днепра в Динамо в середине 80х.
    Знаток!!! Михайличенко корінний киянин і в СРСР грав тільки за одну команду -Динамо Київ.А на пару з Литовченко в Динамо з Дніпра перейшов Протасов і не в середині 80-х а наприкінці,в 1988 році!
    alvesh
    online
      alvesh, 19.12.2020 21:08
    +7
    PaNas2, 19.12.2020 18:21
    ШЕВЧЕНКО???
    Родился не в Киеве
    Александр Жаирс
      Александр Жаирс, 19.12.2020 18:14
    +7
    Удивительно, что не нашлось место Лобановскому. Я видел вживую игру названных здесь футболистов, все они большие мастера. Видел и других кудесников мяча - Яшина, Маслаченко, Стрельцова, Воронина, Иванова, Кипиани и многих других, все они выдающиеся футболисты, но Лобановский был уникален, его стабильный сухой лист, другие, не только у нас, но и Мире могли повторить только случайно, забрать у него мяч без нарушения правил было почти невозможно.
    Когда Валера подавал угловой стадион вставал, как при пробитии пенальти.
    mavast
      mavast, 19.12.2020 17:23
    +6
    Vitaliy Moroz, 19.12.2020 16:04
    Чепуха! Лучшие - это вся команда 1975года! И куда там Шовковскому, Ващуку и др. до Рудакова и компании !!!
    "...Рижков cклав символічну збірну корінних киян..."
    Слабо прочитати заголовок
    mavast
      mavast, 19.12.2020 17:22
    +6
    Олександр Жарчинський, 19.12.2020 16:00
    по Ващуку не згоден.краще тоді вже Головко
    ...Рижков cклав символічну збірну корінних киян...Головко - з Таврії
    alvesh
    online
      alvesh, 19.12.2020 21:08
    +4
    PaNas2, 19.12.2020 18:20
    Мунтян, Бєланов, Заваров???
    Они не киевляне
    alvesh
    online
      alvesh, 19.12.2020 21:07
    +4
    Сергей Иванамофф, 19.12.2020 19:34
    Михайличенко пришел с Литовченко из Днепра в Динамо в середине 80х.
    Вы путаете с Протасовым
    RomarioUA
      RomarioUA, 19.12.2020 17:44
    +4
    Песня в исполнении Гордона? Вы серьезно? Почему бы не привести в пример действительно шикарную песню в исполнении Тамары Гвердцители "Виват, король!" . Или автор не в курсе, что эта песня в честь Блохина, а Гордонский порожняк - дешевый популизм дешевого журналюги
    Vaso
    online
      Vaso, 20.12.2020 14:51
    +3
    Автор конечно погорячился, без Шевы динамо не динамо.
    Zport.
      Zport., 19.12.2020 21:54
    +3
    Коментар згорнуто. Показати
    Сильная команда получилась. Что не имя - то игрок высочайшего уровня. Ждем сборные других городов
    SEPULTARA
      SEPULTARA, 19.12.2020 20:58
    +3
    Сергей Иванамофф, 19.12.2020 19:34
    Михайличенко пришел с Литовченко из Днепра в Динамо в середине 80х.
    то был Протасов!!! Блин, да гугль есть же в конце то концов
    Ossa8860
    online
      Ossa8860, 19.12.2020 17:49
    +3
    Мунтян, Онищенко, Колотов, Буряк, Беланов, Балтача, Лужный, Ккзнецов и ещё многие, без кого нельзя себе представить "Динамо"(Киев).
    stopor2016
    online
      stopor2016, 19.12.2020 17:31
    +3
    zelia73, 19.12.2020 16:38
    сборная эта фигня--если там иуда ващук--шовковский--лужный--балтача--сосних
    ин--зуев--трояновский-михайличенко-биба--ш
    евченко-блохин --беланов
    Беланов - киевлянин . Украина - родина слонов.
    FedoDT54
      FedoDT54, 21.12.2020 20:36
    +2
    Це особиста думка автора, то бити морду нема за що.
    Denmark1107
    online
      Denmark1107, 20.12.2020 15:59
    +2
    Dreifus, 19.12.2020 20:07
    Шикарный язык.
    Реально украинский, а не тот полупольский говор, который сейчас за «щирий» выдают
    пфф... Куди ти мокаєш свій ніс, а, плебс-мен, де ти ані чорта не тямиш??? Шо таке реальний, та й ще язИк? І що таке полупольськийговАр? ПЗДЦь де ж вас таких сміхо-тупих напівфабрикатів народжують? Один пише про якийсь ніколи не існуючий ру3ькеязІк, навіть не знаючи, що таке поняття придумав у 1932р. сталін. Що ще за часів володі леніна те народанаселеніє самоназивалось за національністю *велікАроси*... Є загально утверджена Мова Держави з її Вірним Правописом. А решта, так як і в усьому Світі, регіональні ПРИСЛІВНИКИ.
    Viacheslav
      Viacheslav, 19.12.2020 20:45
    +2
    Лобановского не хватает слева, а так, очень хорошая статья, спасибо.)))
    Володимир Дуць
      Володимир Дуць, 19.12.2020 19:47
    +2
    Якщо вважати Шевченка киянином, то, звичайно, він повинен бути замість Канєвського. Онищенко і Бишовець: однозначно - Бишовець.