У Шахтаря проблеми в центрі поля, а попереду Ліга чемпіонів
Через травми можливість кадрової ротації у Луїша Каштру вельми обмежена
Прийнято вважати, що ширина кадрового вибору, наявна у тренерського штабу «Шахтаря» в останні як мінімум два десятиліття, є цілком достатньою для вирішення поставлених перед командою завдань. В принципі, так воно і є, але іноді в силу обставин, які неможливо передбачити, ситуація все ж виразно скидається на проблемну.
Саме це сталося з «Шахтарем» влітку 2019 року - в перший сезон після того, як команду очолив португальський фахівець Луїш Каштру. Дебютувати в найпрестижнішому клубному турнірі континенту цьому наставнику доведеться, судячи з усього, з серйозними проблемами в центрі поля, де волею травм «гірники» недорахувалися вже величезної кількості футболістів першої команди.
У чому конкретно назріває потенційна проблема і ризики? Давайте розбиратися. Отже, номінально в першій команді «Шахтаря» зараз є 6 футболістів, які здатні закрити позицію в центральній зоні ближче до захисників. Іншими словами, зіграти опорного півзахисника (більш оборонного або атакуючого профілю в даному випадку не має значення). Це Тарас Степаненко, Алан Патрік, Максим Малишев, Майкон, Маркос Антоніо та Олександр Піхальонок.
Перші двоє є беззаперечно ключовими виконавцями цього «Шахтаря» і, по суті, саме на них й покладатиметься основна надія в матчах Ліги чемпіонів. Степаненко - футболіст, здатний виконувати величезний обсяг роботи. При Луческу Тарас переважно був обмежений очевидними установками тренера більше діяти на оборону, але з приходом Фонсеки, а зараз і Каштру, Степаненко отримує трохи більше свободи дій на полі, що позитивно впливає на загальнокомандну гру «гірників», особливо коли вона у донеччан, що називається, йде як по маслу. Можна сказати, що Степаненко - один з системоутворюючих гравців для «Шахтаря», а тому від того, як він зможе себе показати, дуже багато залежить і в аспекті підсумкового результату «гірників» в єврокубках та чемпіонаті України.
Роль Алана Патріка також неможливо переоцінити в нинішніх умовах. Він бачиться ще більш універсальним гравцем центру поля, який по ходу матчу легко може як висуватися вперед, так і відходити назад. Це важливо для «Шахтаря», особливо при Каштру, коли команда по ходу одного поєдинку може проявляти тактичну гнучкість і переходити від схеми 4-2-3-1 до 4-1-4-1. Патріка чимало лають, але поки це саме той гравець, який потрібен команді в перехідний період, коли відбувається адаптація й змужніння більш молодших і, як бачиться, талановитих виконавців, на зразок Маркоса Антоніо.
І Степаненку, і Алану Патріку, звичайно ж, по ходу сезону буде необхідно надавати певний відпочинок, застосовуючи ротацію. В цьому і бачиться головна проблема «Шахтаря» - через травми «гірники» на тривалий час вже зараз втратили Максима Малишева, Майкона, а тепер ще й Олександра Піхальонка. По суті, у донеччан в резерві на цю позицію є лише Маркос Антоніо. Три гравця на дві позиції на полі напередодні інтенсивної низки матчів, в тому числі і єврокубкових, - це явно не та сама горезвісна «ширина складу», про яку так люблять говорити тренери, які вирішують серйозні завдання.
Про травму Майкона, який непогано проявив себе в попередньому розіграші Ліги чемпіонів, стало відомо ще в кінці квітня цього року. Спершу інформація надходила вкрай мізерна, але потім хавбек сам виклав в соцмережах фото з двома перебинтованими ногами, що дало зрозуміти - вибув він на тривалий термін. На даний момент Майкон перебуває в Бразилії, де проходить процес реабілітації. За словами самого футболіста, все йде за планом, проте спочатку лікарі постановили, що на поле Майкон зможе з'явитися не раніше, ніж через півроку. Виходить, бразильця варто чекати в строю ближче до листопада, але, ясна річ, що кидати хавбека відразу в бій на найважливіші поєдинки ніхто не буде. Після пошкодження хрестоподібних зв'язок фактично будь-якому футболісту потрібно як мінімум місяць поступово вливатися в колектив. Поки цей час пройде, для «Шахтаря» вже закінчиться груповий етап Ліги чемпіонів...
Немає надій і на Максима Малишева. Українець вже кілька років бореться з проблемами з коліном, які для нього стали чи не хронічними. На літніх зборах Малишев знову пошкодив хрестоподібні зв'язки, через що ось уже вкотре надовго зліг у лазарет. Орієнтовні терміни відновлення і повернення в стрій цього хавбека вже навіть не називаються, тому як все дійсно дуже непросто й дещо сумно. У пресі навіть з'являлася інформація про нібито прагнення «Шахтаря» достроково завершити співпрацю з Максимом, але згодом вона була спростована тим таки джерелом, який її озвучив. Іншими словами, в найближчі півроку на Малишева Каштру та його помічникам розраховувати не доводиться, а тому викреслюємо зі списку потенційних дублерів Степаненка з Патріком і його...
Далі по списку йде Олександр Піхальонок. У минулому сезоні цей талановитий хавбек дуже непогано проявив себе в «Маріуполі», а влітку, отримавши шанс поїхати на збори з першою командою «Шахтаря», здавалося б, нарешті зачепився за ту «соломинку», яка приведе його до основного складу. Все дійсно виглядало досить оптимістично, як мінімум на папері, поки не трапився фатальний матч 4-го туру УПЛ проти «Львова». Вийшовши на заміну в другому таймі і провівши на полі трохи більше десяти хвилин, Піхальонок невдало приземлився на опорну ногу й у нього «полетіло» коліно.
Футболіста, який насилу приховував сльози, за допомогою реанімобіля вивезли за межі поля, але вже тоді більшість шанувальників «Шахтаря» розуміла, що справи кепські. Підозри були підтверджені через добу офіційним комюніке «гірників» - Піхальонок пошкодив хрестоподібні зв'язки коліна й пропустить найближчі півроку. При цьому, Каштру напевно розраховував на молодого опорника, як на футболіста, здатного дещо розвантажити Тараса Степаненка, як мінімум в матчах української Прем'єр-ліги...
Тобто, у «Шахтаря» на підміну лідерам в центрі поля залишається молодий Маркос Антоніо, який загалом непогано себе показував при Фонсеці, але при Каштру поки отримує «крупиці» ігрового часу. Проте, навіть не в цьому справа. Маркосу Антоніо лише 19 років, а тому розраховувати, що він буде здатний при необхідності повноцінно замінити в структурі гри команди Степаненка або Алана Патріка в матчах Ліги чемпіонів навряд чи доводиться. Вийти в кінцівці матчу і виконувати чітко поставлене ситуативне завдання - можливо, але ось повноцінно вести гру команди - дуже навіть сумнівно...
Потенційно трохи глибше можуть зіграти наявні у команді Віктор Коваленко, Дентіньо та Андрій Тотовицький, проте тут також є свої «але». Перший лише напередодні повернувся в стрій після травми, а тому деякого часу для здобуття бойових кондицій все ж буде потребувати. Та й в опорній зоні Коваленко, відверто кажучи, не настільки корисний, як під нападаючим. Віктор - це футболіст, який більш схильний до ризику, а на позиції «опорника» це завжди загрожує втратами, обрізками та іншими неприємностями.
Дентіньо - гравець ще більш атакуючого плану, ніж Коваленко. Звичайно, при Луческу він де тільки не грав, закриваючи навіть позиції флангових захисників, але це зовсім не говорить про широку універсальність бразильця та його здатність грати де завгодно при однаково високому ККД. Дентіньо в опорній зоні - це бомба уповільненої дії, яка незрозуміло де і коли вибухне.
Залишається Андрій Тотовицький, але, по-перше, він зараз також нездоровий і терміни його повернення до роботи в загальній групі навіть не називаються, а по-друге, є стійке відчуття, що Каштру та його помічники не бачать цього гравця у своїй команді. До того ж, Тотовицький - це також футболіст, більш орієнтований на атакуючі дії, ніж на роботу по відбору м'яча.
Як бачимо, кадрова ситуація в центрі поля у «Шахтаря» дійсно вимальовується досить проблемна. Відомо, що гарні сучасні менеджери завжди оцінюють всілякі ризики при здійсненні тієї чи іншої діяльності. Ймовірно, в стані «гірників», чий менеджмент, безумовно, є одним з кращих серед клубів УПЛ, опрацьовують і це питання, й навіть мають кілька варіантів його вирішення, але поки передбачити який шлях виявиться найбільш успішним не може ніхто.
Не виключено, що Каштру доведеться йти на експерименти і награвати на позиції, що несподівано стала дещо проблемною, футболістів іншого амплуа. Можливо, клуб до закриття трансферного вікна встигне вийти на ринок та придбати якогось якісного новобранця. Як би там не було, але ситуація, що виникла, не може не викликати побоювань за результат єдиного повпреда України в нинішньому розіграші Ліги чемпіонів...
Олексій СЛИВЧЕНКО
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Рома здобула перемогу над Лаціо з рахунком 2:0
Популярний турнір за участю найкращих збірних