Підтримати українських військових та людей, які постраждали через війну

Ліга Європи
| Оновлено 25 липня 2019, 14:21
13042
9

Плюси та мінуси Будучності – першого суперника Зорі в Лізі Європи

Оглядач Sport.ua розбирає гру віце-чемпіона Чорногорії напередодні його матчу проти луганчан

| Оновлено 25 липня 2019, 14:21
13042
9
Плюси та мінуси Будучності – першого суперника Зорі в Лізі Європи
ФК Будучност
Україна та Чорногорія знаходяться на різних полюсах в таблиці коефіцієнтів УЄФА. Якщо наша країна займає 9-ту сходинку, яка дозволяє їй делегувати чемпіона безпосередньо в груповий етап Ліги чемпіонів, то чорногорцям хвалитися особливо нічим - їх 49-е місце є одним з найбільш низьких та скромних в цьому рейтингу.
 
Волею жереба суперником «Зорі» у другому кваліфікаційному раунді Ліги Європи стала «Будучност» - віце-чемпіон минулого розіграшу чемпіонату Чорногорії. Однак, як би на перший погляд не різнилися ці команди й рівень, на якому вони виступають, але в футболі можливо все. Це означає, що для «Зорі» дуже важливо підійти до матчів проти явного андердога з максимальним настроєм, адже у «Будучності», як і у будь-якої футбольної команди, є як свої слабкі, так і свої сильні сторони. Спробуємо визначити деякі з них на підставі аналізу поєдинків чорногорців проти естонської «Нарви-Транс» в попередньому раунді кваліфікації Ліги Європи, а також деяких найважливіших матчів минулого сезону.
 
Плюс № 1. Кількість та точність ударів
 
В іграх проти «Нарви-Транс», перш за все, кинулася в очі націленість футболістів «Будучності» на ворота суперника. Чорногорська команда більш обережно зіграла на виїзді, а вдома, маючи до того ж ще й гарну фору, проявила себе у всій красі. В Естонії гравці «Будучності» завдали 8 ударів по воротах «Нарви-Транс», з яких половина прийшлася в створ. На своєму полі чорногорці й зовсім влаштували справжнє бомбардування володінь голкіпера естонців, пробивши 19 разів, з яких 58% припали у створ.
 
 
В середньому за матч у сезоні, який стартував, показник ударів по воротах суперника у «Будучності» становить 13,5, а точність - 55,6%. Потрібно відзначити, що в минулому сезоні чорногорська команда також демонструвала серйозну націленість на ворота суперників, наносячи в середньому по 12,6 ударів за матч. Що правда, точність тоді була значно гіршою (35,6%), ніж зараз, але це багато в чому можна обґрунтувати й значно більшою вибіркою поєдинків.
 
Шлях «Будучності» в минулій Лізі Європи закінчився після першого ж раунду кваліфікації, коли команда за сумою двох зустрічей поступилася словацькому «Тренчину» (0:2, 1:1), проте навіть в тих іграх чорногорці досить наполегливо намагалися засмутити суперника, завдавши 10 ударів по воротах в домашньому матчі і 8 - в гостьовому. З точністю тоді було багато проблем (10% і 50% відповідно), через що «Будучност» і вилетіла з турніру так скоро.
 
Мінус № 1. Відсутність підстраховки в обороні
 
«Будучност» досить вразлива в обороні. Часто це відбувається через банальну неузгодженість в діях гравців захисної лінії, які займають неправильні позиції, викидаються на суперників, оголюючи тили, або ж просто не встигають чи виявляються не здатними належним чином організувати підстраховку партнерам.
 
Єдиний м'яч, який в ворота чорногорської команди провела «Нарва-Транс», трапився після обрізки центрального захисника Славко Дам'яновича, який пішов з м’ячем вперед. Свого партнера через невдалі позиційні дії не встиг підстрахувати центральний півзахисник Мілош Мійіч, внаслідок чого форвард естонської команди Едуард Головльов вийшов на побачення з воротарем суперника і досить легко того переграв.
 
 
Подібні епізоди в цілому відбуваються з обороною «Будучності» не так все й рідко. Скажімо, в останній зустрічі минулого чемпіонату Чорногорії проти «Сутьєски», що стала в підсумку чемпіоном країни, у нинішнього суперника «Зорі» також трапився аналогічний провал, при якому гравці «Будучності» банально втратили футболіста суперника, а той відзначився голом. Якщо «Зоря» виявиться здатною якомога частіше «кружляти» голови захисникам «Будучності», то яскраві гольові моменти у луганчан повинні виникати в надлишку.
 
 
Плюс № 2. Вміння управляти грою
 
Чорногорська команда в національному чемпіонаті переважно грає першим номером. В єврокубках все залежить від сили опонента. Скажімо, в минулому сезоні проти «Тренчина» «Будучност» куди більше оборонялася й працювала без м'яча, а ось проти «Нарви-Транс» в поточному розіграші Ліги Європи більшу частину ігрового часу без м'яча опинялися вже естонці.
 
Але цікавіше тут інше - «Будучност» непогано вміє керувати грою через спалахи активності. У потрібні моменти чорногорці вміють терпляче грати без м'яча, але коли можливість з’являється, «Будучност» забирає м'яч під свій контроль та намагається домінувати на полі. Скажімо, в минулосезонній домашній зустрічі проти «Тренчина» чорногорці та словаки показали справжні «гойдалки», коли м'ячем володіла то одна сторона, то інша.
 
 
Важливо і те, що, як правило, «Будучност» добре починає і добре закінчує матчі. Найбільш же вразливою ця команда виглядає в середині першого тайму, хоча чітку закономірність тут, звичайно ж, виявити навряд чи вдасться.
 
Мінус № 2. Невміння вести контргру
 
За рахунок того, що в національному чемпіонаті «Будучност» є одним із стабільних лідерів турнірної таблиці, грати цій команді звичніше через організацію планомірних позиційних атак. Зокрема, в минулому сезоні «Будучност» в середньому за матч проводила 28,5 позиційних атак, завершуючи їх ударами в 19% випадків.
 
У той же час з контргрою справи у «Будучності» не дуже й добрі. У минулому сезоні команда відрізнялася 2,7 контратаками за гру, а в протистояннях з «Нарвою-Транс» проводила по 2,5 контратаки в середньому за матч. Невміння як слід організовувати контратаки зіграло з «Будучностю» злий жарт в минулому розіграші Ліги Європи, коли чорногорці вирішили зіграти «від грубки» проти словацького «Тренчина». Тоді за дві гри віце-чемпіон Чорногорії провів лише дві контратаки, з яких ударом завершив одну.
 
До слова, в сезоні-2017/18 «Будучност» брала старт у кваліфікації Ліги чемпіонів, де волею жереба відразу ж потрапила на «Партизан». З белградцями команда з Чорногорії також розумно вирішила бути обережною, спробувавши зіграти «другим номером». Однак за дві гри «Будучност» спромоглася створити аж 10 контратак, проте жодна з них не завершилася ударом по воротах.
 
Плюс № 3. Вміння загострювати гру
 
У матчах чемпіонату Чорногорії «Будучност» переважно грає через контроль м'яча, причому навіть в іграх проти беззмінного чемпіона останніх двох сезонів «Сутьєски». Це дозволяє команді з Подгориці здійснювати велику кількість передач та «розгойдувати» суперників. Однак такий стиль не завжди приносить успіх і призводить до помилок опонентів. У якийсь момент команді потрібно вміти і самій здійснювати якісні дії, що дозволяють розкривати оборону суперника.
 
У «Будучності» з цим справи йдуть досить непогано. Зокрема, в минулому сезоні команда в середньому за матч здійснювала 9,2 так званих розумних передач, під якими статистики мають на увазі паси, що безпосередньо надають атаці креативний напрям. Для порівняння показник «Зорі» за розумними передачами в минулому сезоні склав 6,9 в середньому за матч, а у грандів українського футболу він дорівнював: 7,5 - у «Динамо» та 9,8 - у «Шахтаря». Звичайно, тут складно врахувати відмінності в силі і конкурентоспроможності чемпіонатів, але в будь-якому випадку вміння футболістів команди видати розумний пас добре ілюструє її загальну креативність (до слова, ще пару цифр з цієї області для любителів статистичного аналізу і порівнянь - у «Манчестер Сіті» в минулому сезоні кількість розумних передач в перерахунку на один матч склала 12,3, а у «Барселони» - 13,8).
 
Мінус № 3. Низька точність розумних передач
 
Втім, третій мінус «Будучності» плавно випливає з третього ж плюса, який ми виділили для цієї команди. Гравці віце-чемпіона Чорногорії далеко не настільки вміло можуть використовувати розумні передачі, як команди рівнем вище. В середньому в минулому сезоні при хорошому кількісному показнику розумних пасів, їх якість (точність) склала лише 33,3%. Іншими словами, тільки кожна третя така передача знаходила адресата і теоретично могла приводити до створення небезпечного або гольового моменту. Хоча по матчах проти «Нарви-Транс» чорногорці трохи поліпшили якісну складову показника, збільшивши її до 40%, проте поки зменшилася кількісна - до 7,5 розумних передач в середньому за матч.
 
 
У «Зорі» точність розумних передач трохи вища, ніж у суперника - 41%. Це дозволяє сподіватися на те, що луганчани все-таки будуть помітно гострішими та креативнішими за суперника, особливо в завершальній фазі.
 
Як бачимо, «Будучност» в цілому досить непогана команда, яка стане гідним опонентом. Безумовно, це далеко не всі плюси й мінуси віце-чемпіона Чорногорії, але професіоналам, що працюють в тренерському штабі та аналітичній групі «Зорі», буде нескладно вивчити всі ключові моменти, на які п'ятій команді України за підсумками минулої першості потрібно буде особливо звернути увагу, щоб вийти в наступний раунд кваліфікації. Адже, як би там не було, а «Зорю» переважна більшість вітчизняних уболівальників хоче восени бачити серед учасників групової стадії Ліги Європи.
 
Олексій СЛИВЧЕНКО
Оцініть матеріал
(15)
Повідомити про помилку

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть

Налаштувати стрічку
Налаштуйте свою особисту стрічку новин

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Серйозний скандал. Футболка Усика сильно обурила місцеву публіку
Бокс | 22 грудня 2024, 02:16 19
Серйозний скандал. Футболка Усика сильно обурила місцеву публіку

Олександр одягнув футболку із забороненим у Саудівській Аравії написом

Олександр Усик – Тайсон Ф’юрі 2: яким буде сценарій бою-реваншу
Бокс | 21 грудня 2024, 20:33 29
Олександр Усик – Тайсон Ф’юрі 2: яким буде сценарій бою-реваншу

Оглядач Sport.ua Лев Кравців – про те, чого очікувати від Усика і Ф’юрі у другому поєдинку

Коментарі 9
Введіть коментар
Ви не авторизовані
Якщо ви хочете залишати коментарі, будь ласка, авторизуйтесь.
Vetal
Гарний аналіз для вболівальників які взагалі не уявляють силу чорногорців. Після ознайомлення зі статтею зявляється хоч якесь уявлення про силу суперника Зорі. Удачі їм. Маю надію вболівати за них у наступних раундах ЛЄ.
alzhovtyak
Если не обыгрывать Будучность - в еврокубках делать нечего. Удачи Заре
seregka1991
Вперед Заря!
Вячеслав Самойлов
Как бы то ни было - для тренировки Будочность - самое то. И расслабиться не даст, и не сильно напряжет, если что.
Это в фильме - тренироваться надо на "кошках", а мы - будем на "ежиках"!
nomad
Користувача заблоковано адміністрацією за порушення правил
Вячеслав Самойлов
Эти ребята (македонцы) каждый год - попадают в еврокубки, как бы то ни было...
Вячеслав Самойлов
Эти ребята (македонцы) каждый год - попадают в еврокубки, как бы то ни было...