Каштру переводить Марлоса в центр. Що це обіцяє Шахтарю та збірній
Оглядач Sport.ua розбирає одне з тактичних нововведень Луїша Каштру в «Шахтарі»
Нова мітла, як відомо, по новому мете. Приблизно це зараз і відбувається в «Шахтарі», де влітку змінився головний тренер - замість португальця Паулу Фонсеки, який за три сезони здобув з «гірниками» три чемпіонські титули та три Кубки України, донецьку команду очолив його співвітчизник Луїш Каштру.
57-річний фахівець, як і колись Фонсека після Луческу, відразу ж провів певні зміни в тренувальному процесі, а також тактичних нюансах, що торкнулося не тільки вельми умовної в нинішніх реаліях розстановки футболістів на полі, а й ігрових амплуа деяких з них. Зокрема, зліва в обороні у Каштру пробується інвертований правий вінгер Маркіньос Сіпріано, а ось ключовий виконавець на позиції праворуч в атаці при Паулу Фонсеці Марлос був переведений тренерським штабом Каштру в центр поля.
Під керівництвом Каштру на зборах в Німеччині та Австрії Марлос провів п'ять поєдинків, в чотирьох з яких вийшов на позиції правого центрального хавбека. У той же час на правому фланзі ближче до атаки Каштру в цих іграх переважно використовував перспективного Тете, схоже, збираючись вирішити проблему одночасного перебування на полі досвідченого й молодого хавбеків. Лише в заключному матчі австрійського збору проти кіпрського АПОЕЛу Марлос вийшов на звичній для себе позиції правого вінгера, провівши на полі більше 70 хвилин, після чого поступившись місцем Тете.
Переведення Марлоса в центр - до певної міри експеримент тренерського штабу Каштру, результати якого зараз передбачити складно. Відзначимо лише, що в «Шахтарі», якщо вірити даним Wyscout, за останні чотири сезони Марлос лише двічі з'являвся на позиції правого центрального півзахисника - 15 вересня 2015 року футболіст провів 15 хвилин в цій ролі в матчі Ліги чемпіонів проти «Реала» (0:4), а 21 квітня 2017 року зіграв всього-то 3 хвилини на позиції в центрі поля в поєдинку української Прем'єр-ліги проти «Динамо» (1:0).
Звичайно, поки статистична вибірка дуже мала, щоб робити будь-які повноцінні висновки про здатність Марлоса успішно грати в центрі поля, але у Каштру та його помічників, по суті, часу більше і не буде. Вже за підсумками зборів у Німеччині та Австрії, схоже, доведеться вирішувати - чи здатний Марлос допомагати команді, граючи не на фланзі, а в центрі.
Оцінюючи теплові карти Марлоса в чотирьох матчах літніх зборів, коли він грав у центрі, та минулосезонних поєдинків, кидається в очі, що півзахисник при Каштру став значно рідше йти на саму «бровку», хоча його все одно незмінно тягне ближче до позиції на фланзі, яка стала такою рідною. При цьому, загальний контур конфігурації розташування Марлоса на полі в цілому чітко проглядається на обох теплових картах - найбільше український бразилець любить діяти ближче до границі останньої третини поля, а в штрафний майданчик входити по правому його кордону.
Цікаво, що поки Марлос в тактичній моделі Каштру не опускається занадто глибоко. У чотирьох зіграних матчах, які хавбек провів на позиції в центрі поля, він лише в грі з «Вольфсбергером» істотну частину часу перебував в районі зони опорного півзахисника, а у всіх інших поєдинках діяв куди вище. Найімовірніше, дуже багато тут буде залежати від суперника, а тому Каштру вже зараз передбачає, що від Марлоса потенційно можна вимагати інтенсивний перехід від оборони до атаки і навпаки. Саме такий футбол португальський тренер хоче бачити у виконанні своєї команди, а тому переведення досвідченого Марлоса на досить відповідальну позицію бачиться як мінімум зараз цілком логічним і виваженим рішенням. Від молодих Тете або Соломона навряд чи варто очікувати такого рівня розуміння футболу, який є в розпорядженні Марлоса.
Але чи не постраждає від цього знаменита креативність Марлоса, і чи не стане він більш передбачуваним для суперників і, як наслідок, менш небезпечним? Це як раз ключова головоломка, яку найближчим часом треба буде розв'язати та зрозуміти Каштру разом з помічниками. Поки все виглядає так, що в центрі Марлос може видавати велику працездатність й активніше брати участь у грі команди через пас.
Принаймні, на зборах Марлос в центрі поля демонстрував на 10% більшу кількість техніко-тактичних дій, ніж в минулому сезоні на позиції правого вінгера. При цьому, навіть трохи більше, ніж на 10% виявилася вищою і успішність ТТД українського бразильця. Основу цього заклало зростання кількості передач у виконанні Марлоса - в середньому хавбек при переході в центр став виконувати на 16 пасів більше, ніж з позиції вінгера. Збільшилася і точність передач Марлоса - з 88,6% до вельми істотних 93,7%.
Звертає на себе увагу суттєве зростання середньоматчової кількості гольових передач, але тут якраз той випадок, коли обсяг статистичної вибірки має значення. Тому поки говорити про те, що переведення Марлоса в центр поля дозволить хавбеку однозначно підвищити кількість асистів - передчасно.
У той же час суттєве збільшення кількості передач назад у виконанні хавбека безпосередньо пов'язане зі зміною його місця на полі. Якщо на фланзі Марлос міг відчувати себе більш вільно, то в центрі поля пресинг суперника, як правило, куди відчутніший, а тому змушує шукати ближнього вільного партнера і, по можливості, знижувати ризик до мінімуму, так як непередбачувана обрізка може носити фатальний характер для всієї команди. До слова, кількість втрат м'яча у Марлоса на новій позиції також істотно скоротилася, що ще раз свідчить на користь теорії, згідно якої Каштру має намір використовувати українського бразильця для створення певного базису в центрі поля, а не для ризикованих рішень. Останні, мабуть, будуть віддані на відкуп тому ж Тете.
А от зменшення показників єдиноборств, перехоплень і відборів м'яча трохи насторожує. Звичайно ж, роль розігруючого не передбачає великої кількості зіткнень за м'яч - тут, перш за все, потрібно вчасно його віддавати і вчасно під нього відкриватися. Однак при відході трохи глибше для допомоги Степаненку або іншому гравцеві, який буде відпрацьовувати в опорній зоні, від Марлоса буде потрібно більше агресії й націленості на відбір м'яча. Чи зможе це забезпечити футболіст - питання, на яке передсезонні збори «Шахтаря» відповіді поки не надали. Очевидно, що розбиратися з цим Каштру буде змушений вже по ходу офіційних поєдинків, через що певний додатковий ризик в діях «гірників» буде присутній.
***
Що стосується збірної України, то якщо переведення Марлоса в центр поля виявиться чимось більш серйозним, ніж просто експериментом на передсезонних зборах від Луїша Каштру, дещо може змінитися і для команди Андрія Шевченка. Наставник національної збірної і раніше пробував вирішувати питання надлишку якісних гравців на правому фланзі атаки (Андрій Ярмоленко, Марлос, Віктор Циганков, Мар'ян Швед - четвірка футболістів, які найкраще себе проявляють саме на позиції правого вінгера) шляхом переведення когось із них на інші ділянки поля.
Найчастіше таким опинявся якраз Марлос. Натуралізований хавбек нерідко виходив в центр поля в поєдинках Ліги націй, але нічим особливо яскравим, крім гольової передачі на Євгена Коноплянку у виїзному поєдинку проти Чехії, не відзначився. Було видно, що Марлосу не вистачає досвіду виступів саме на цій позиції, через що він нерідко йшов на правий фланг, створюючи тим самим певну плутанину та дискомфорт для Андрія Ярмоленка.
Якщо в клубі Марлос стабільно буде отримувати ігрову практику на новій позиції і зможе бути корисним команді, то для Андрія Шевченка Гордіїв вузол з вибором гравця на правий фланг атаки стане не таким вже й складним. Однак не варто забувати, що в останніх матчах національної збірної в центрі поля непогано себе показали куди більш молоді Руслан Малиновський та Олександр Зінченко. Переведення Марлоса в центр буде означати початок його конкуренції вже з цими вітчизняними майстрами, що мають хорошу пресу в Європі. У такому випадку для Шевченка та його помічників дещо спроститься одне кадрове питання, але виникне можливість сумнівного рішення на іншій ділянці поля.
Втім, конкуренція - річ хороша, так само як і універсалізм футболіста. Зрештою той же Олександр Зінченко зумів освоїти позицію лівого фулбека і нині показує себе на ній так, що часом потрапляє на топ-позиції різних експертних рейтингів. Чому б щось подібне не виконати нині й Марлосу, тим більше його досвід та вміння дуже знадобляться Луїшу Каштру в період його становлення в ролі головного тренера «Шахтаря» - команди, яка традиційно ставить перед собою максимальні цілі в Україні та яка звикла вирішувати амбітні завдання в єврокубках.
Олексій СЛИВЧЕНКО
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Підопічні Карло Анчелотті не хочуть грати пізні матчі у чемпіонаті
Воррену не сподобався вчинок британця Дюбуа у недавньому реванші
---------------------------------------
Есть ли жизнь на Марсе? (Карнавальная ночь)