Даяна Ястремська: на шляху вгору

Аналізуємо перемогу в Гонконгу та перспективи юної українки в жіночому Турі

18-річна одеситка Даяна Ястремська здобула дебютний для себе титул рівня WTA, розгромивши у фіналі турніру в Гонконзі 24-ту ракетку світу Ван Цян з Китаю. Несподівана, але по грі стовідсотково заслужена перемога.

А починався шлях до тріумфу не дуже обнадійливо. Жереб виявився непоганим, угорська кваліфаєрша Фанні Столлар виглядала хорошим варіантом для першого кола. Перемогу 6:4, 6:4 було, щоправда, здобуто без надзусиль, але хвилювали проблеми Даяни з коліном, через які довелося брати медичний тайм-аут та викликати на корт лікаря. Склад учасниць турніру був пристойним, і для подальших перемог необхідно було відчувати себе повністю здоровою. Добре, що серйозним пошкодження не виявилося. Тим не менше, всі подальші матчі Ястремська грала з тейпом на лівій нозі.

У другому раунді Даяні довелося зустрітися з третьою ракеткою Китаю Сайсай Чжен. Буквально тиждень тому вони вже грали у першому колі Пекіну. Дебютна гра в основній сітці турніру серії Premier Mandatory виявилася тоді провальною для юної українки. Не за рахунком - 4:6, 3:6 - за якістю гри. Більше п'ятдесяти невимушених за два сети - катастрофа. Та висновки, вочевидь, було зроблено. Хоч зі своєю подачею були деякі проблеми (китаянка зробила за гру три брейки), натомість прийом досить легких подач суперниці працював добре. 6:3, 6:3 - і Даяна пройшла до другого у своїй кар'єрі чвертьфіналу турніру WTA. Свій перший вихід до такої стадії Даяна, без сумніву, запам'ятала назавжди. Минулого року в Стамбулі, на фактично домашньому в той час корті Ястремську несподівано прорвало. Ультраатакуючий теніс вперше став виходити в неї на дорослому рівні. Розгром Петкович та Калінської, рахунок 6:2, 5:2 у чвертьфіналі з Чепеловою і… все. Ніби вимкнули світло. Неймовірна кількість невимушених і поразка в трьох сетах.

Саме з режиму off Даяна розпочала гонконзький чвертьфінальний матч проти словачки Кучової. Та, стабільний гравець приблизно топ-200, після серії пошкоджень впала аж до четвертої сотні. Втім, ні її місце в табелі про ранги, ні рівень гри великого значення не мали. Ястремська припускалася купи помилок (під 30 тільки у першому сеті), і сама довела справу до рахунку 0:4, а згодом 2:5. Аж тут їй вдалося натиснути якусь внутрішню кнопку, м'ячі почали летіти, куди треба. Кучова ще мала сетбол у десятому геймі, а на тайбрейку змогла відіграти потрійний сетбол Даяни, але то був її останній успіх. Коли Ястремська починає влучати, гравцю рівня словачки точно її не зупинити. Три поспіль ейси при подачі на матч (9 загалом!), 7:6(6), 6:2 - є перший півфінал у кар'єрі!

У своїй четвертій грі на турнірі Даяна зустрілася з другою ракеткою Китаю, №40 WTA Шуай Чжан. Це вже зовсім інший рівень опозиції. Тому за стабільність Ястремської перед матчем були серйозні побоювання. Недарма. Непогано почавши гру, захопивши лідерство 2:1 з брейком, знов почалася злива невимушених, що призвела до чергових 2:5. Тут вкотре вдалося заспокоїтися та почати влучати. 5 геймів поспіль - 7:5 у сеті. Але Чжан - досвідчений боєць. Зі старту другої партії вона змогла підтиснути Ястремську та повести 3:0. Даяна у відповідь взяла допомогу залу, тобто свого тренера, Олів'є Женома. Той зумів заспокоїти українку та донести до неї необхідність правильної роботи ніг при підході до м'ячу. Знову взяла п'ять геймів поспіль і спокійно довела гру до перемоги. 7:5, 6:4 - щастю Даяни не було меж!

Друга фіналістка турніру визначалася у матчі ще однієї китаянки Ван Цян та екс-першої ракетки світу Гарбіньї Мугуруси. Тут хотілося побачити трисетовий поєдинок. По-перше, переможниця витратила би багато сил перед фіналом, а по-друге, просто гра була класна, найкраща на турнірі. Шальки терезів коливалися в обидва боки, іспанка навіть вела у вирішальній партії 3:0, але все ж поступилася 5:7. Взагалі, Ван після ЮСО, що називається, «у вогні», дійшла на п'яти турнірах поспіль мінімум до півфіналу, а в Гуанчжоу взяла титул. 24-та ракетка світу вважалася букмекерами беззаперечною фавориткою головного поєдинку. Українські ж уболівальники сподівалися на атакуючу міць Даяни та накопичену втому китаянки.

Чи мала серйозне значення та втома, хай розбираються в Китаї. Нас повинно цікавити те, що Ястремська захопила ініціативу зі стартового гейму, і вже не віддала її. До рахунку 2:2 Ван ще намагалась пручатися. А потім її просто знесло з корту під натиском українки. 8(!) геймів поспіль призвели до рахунку 6:2, 4:0. Тільки тут китаянці, нарешті, вдалося зробити брейк, але розвинути успіх вона не мала шансів. Даяна продовжувала заколочувати цвяхи у половину корту Ван, давши волю емоціям тільки в останньому геймі. Можна тільки уявити, яке полум'я бушувало всередині юної тенісистки! Я сам, вдвічі старший за неї мужик, стрибав навкруги монітора, ніби мавпеня по гілках. Тому можна пробачити Даяні і подвійні, і невимушені за всі ці 11 хвилин останнього гейму. Але все ж точна коса подача у другий квадрат - є омріяна та блискуча перемога! 6:2, 6:1 - винос першої ракетки Піднебесної та перший титул WTA в житті! А разом з цим 280 рейтингових очок та трохи більше за 163 тисячі доларів.

Завдяки перемозі Ястремська піднялась на кілька десятків сходинок у рейтингу, на 66-е місце. Крім того, встановила новий рекорд України, вигравши перший титул WTA у віці 18 років та майже п'яти місяців. Попередньою володаркою досягнення була Еліна Світоліна - 18 років та 10 місяців. Ще раніше, у липні, Даяна стала першою представницею тенісисток, народжених у новому тисячолітті, в топ-100 рейтингу. Що ж стало причиною такого прориву?

***

Тут треба нагадати про юніорські успіхи Ястремської. У 2016-му вона разом із колишньою українкою Зарицькою стала фіналісткою юніорського Australian Open у парному розряді. Того ж року, вже в одиночці дійшла до фіналу Вімблдону, де в драматичному матчі поступилася росіянці Потаповій. Мабуть, багато хто пам'ятає ті хоук-аї Даяни на матчболах суперниці. Грала Даяна вже тоді в атакуючому стилі, як і майже вся талановита молодь. Найвищим досягненням по юніорах було десяте місце в рейтингу. Непогано, але ми знаємо, що це не має дуже великого значення, бо перехід у дорослий теніс у більшості юних гравців є вкрай важким. Та дебют на рівні WTA у Даяни вийшов приголомшливим. Вище я вже згадував про це. Чвертьфінал минулого року після WC на знайомому стамбульському ґрунті, зупинка за півкроку до півфіналу. Але то виявилося лише спалахом. Теніс Ястремської був чисто юніорським, тим, що я називаю «бий-біжи». Атаки майже з кожного м'ячу, більше влучань - перемога, більше помилок - поразка. Даяна має яскраво виражений хист до потужної атакуючої гри. За рівнем чистого таланту серед нашої молоді вона поступається хіба що Марті Костюк. При тому давно було зрозумілим, що потрібно шукати баланс у грі, вчитися тримати м'яч у довгих розіграшах, діяти комбінаційно.

Минулого року прогресу не було. Тому з початку 2018-го Ястремська розпочала роботу в академії Жустін Енен. Перші результати рівня ITF прийшли ближче до середини року. Спочатку травневий ґрунтовий фінал у Кань-сюр-Мер, потім червневий такий же результат на траві Ілклі. Невдача в кваліфікації Вімблдону, а потім перемога на ґрунті в Римі. Там, до речі, Даяна у фіналі знищила давню знайому Потапову, віддавши тій лише один гейм. Ястремська стала частіше влучати в корт, але стиль «бий-біжи» продовжував домінувати в її грі. Вперше по-новому українка розкрилася перед самим US Open, на турнірі у Нью-Хейвені. Там вона пройшла три кола кваліфікації, здолавши серйозні бар'єри у вигляді Пери, Лінетт та Бенчіч. Винесла розібрану Коллінз у першому колі основи. І вже проти Гергес показала, чому навчилася в сезоні. Хороші націлені подачі, глибока потужна (не навідліт, а осмислена комбінаційна) гра ледь не принесли перемогу над десятою ракеткою світу. На жаль, стабільно показувати теніс такого рівня Даяні ще важко, тому ЮСО їй не вдався.

Але пройшов місяць, і ось він - перший дорослий титул! У вирішальних матчах турніру Даяні вдалося показати і свою направлену подачу в районі 160-170 км/год (навіть один ейс прилетів 180!), і блискучі прийоми навиліт, і нове вміння тримати м'яч у грі, і, звичайно, улюблену справу - різноманітні атаки з обох боків, під будь-якими кутами. З'явилося позитивне співвідношення вінерсів/невимушених. Окремо слід відмітити роботу ніг. Нарешті її навчили добре підходити до м'ячів. Тому, власне, з влучаннями стало значно краще.

Вогонь та воду Ястремська вже навчилась долати, на часі найважче. Випробування мідними трубами, тобто славою. Вік такий. Зроблено тільки перші кроки у великому спорті. Можливості величезні, але спокуси - теж. Також для потрапляння в топ необхідно пройти психологічну дорогу від нестабільності, спалахів у грі до впевненості у своїх діях на корті. Тому утримаюсь від будь-яких прогнозів розвитку кар'єри Даяни. Просто потримаю пальці схрещеними.

Вже цього тижня Даяна Ястремська, не збираючись зупинятися на досягнутому, буде виступати в Люксембурзі, пролетівши з Гонконгу майже півсвіту. Побажаємо їй удачі та сил на важкому шляху. Перша суперниця - Кірстен Фліпкенс.

Станіслав Матусевич Sport.ua
По теме:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАИНТЕРЕСУЕТ

Футбол | 27 декабря 2024, 08:29 3

Ботафого обсуждает с Марлоном Гомесом зарплату и условия личного контракта

Мир азарта | 26 декабря 2024, 11:00 0
Комментарии