Організація турніру ДЮФЛУ – приклад для інших дитячих змагань
З 14 квітня поновилися змагання у Дитячо-юнацький футбольній лізі України
- 17 апреля 2018, 11:12
- |
- 17 апреля 2018, 11:21
- 7387
- 0
У чотирьох вікових групах грають 324 команди. Перед стартом другого кола змагань перший віце-президент Федерації футболу України Вадим Костюченко розповів про перспективи змагань у ДЮФЛУ та плани ФФУ щодо змін у дитячому футболі загалом.
- Вадиме Костянтиновичу, зважаючи на те, що президентом ФФУ Андрієм Павелком питання розвитку та популяризації дитячо-юнацького футболу були визначені в роботі федерації пріоритетними, та саме ви є керівником цього напрямку, просимо вас проінформувати, що на сьогодні є головним у роботі відповідного комітету ФФУ.
- Справді, саме питання розвитку та популяризації дитячо-юнацького футболу керівництво ФФУ вважає найважливішими та найперспективнішими у своїй роботі. Комітет дитячо-юнацького футболу ФФУ, який очолюють Ярослав Москаленко та Андрій Прохорович та до складу якого входять кваліфіковані фахівці, на сьогодні працює в декількох напрямках.
У співпраці з ДЮФЛ України чітко організовуються та проводяться на високому організаційному рівні регулярні Всеукраїнські змагання серед команд дитячо-юнацьких спортивних закладів. За це окрема подяка президенту ДЮФЛУ Віталію Борту! 14 квітня команди ДЮФЛ України, яких, до речі, нараховується 324, вийшли на старт весняної частини змагань. Перші протистояння стали досить серйозними, а попереду - запекла боротьба в кожному матчі. Відзначу, що ми постійно вдосконалюємо регламент змагань, намагаючись підвищити якість саме спортивної складової.
Уже починаючи з лютого, відразу по завершенні ІІІ Всеукраїнського зимового кубку ДЮФЛУ, який проводився серед команд U-16 (гравці 2002 року народження) і перемогу в якому втретє святкували київські динамівці, та першого в історії ФФУ Зимового кубку серед команд U-19, де перемогли футболісти полтавської «Ворскли», ФФУ розпочала роботу з підготовки місць проведення фінальних турнірів ДЮФЛУ. Нагадаю, що таких турнірів буде сім, а саме: чотири - серед команд вищої ліги (вікові категорії U-14, U-15, U-16 та U-17), два - серед команд першої ліги (вікові категорії U-15 та U-17) та фінал серед команд U-19 (перша ліга).
Слід зазначити, що саме фінальні турніри Всеукраїнських змагань з футболу серед команд дитячо-юнацьких спортивних закладів є апогеєм усього змагального року для команд-учасниць, саме тому ФФУ приділяє велику увагу підготовці та проведенню зазначених змагань. Відзначу, що федерація повністю бере на себе фінансові витрати на забезпечення якісних умов для кращих дитячо-юнацьких команд під час проведення фінальних турнірів.
Зазначена робота вже знаходиться на завершальному етапі. Визначені міста для проведення фінальних турнірів серед старших вікових груп, U-17 та U-16. Ці фінали будуть проведені в Запоріжжі. У цьому місті, яке має чудові традиції в дитячо-юнацькому футболі, існує велика зацікавленість у проведенні фіналів.
Фінальні турніри серед команд першої ліги цього року прийме Конотоп, що на Сумщині. Це місто також має чудові традиції з проведення великих футбольних свят. Палкі вболівальники дитячо-юнацького футболу мають пам'ятати великі міжнародні дитячо-юнацькі турніри, які організовувалися та проводилися в Конотопі. Віддаючи право проведення фіналів цьому місту, ми робимо крок назустріч шанувальникам дитячо-юнацького футболу Сумщини, сподіваючись на відродження славетних футбольних традицій у аграрному краї України.
Фінал серед команд U-19 (перша ліга) цього року, швидше за все, буде проведено в Чернівцях.
А от визначення міст проведення фіналів для команд U-15 та U-14 ще триває. Але я маю запевнити, що рівень організації фінальних турнірів, який покращується з кожним роком, буде, безумовно, високим.
Також я маю проінформувати вас про те, що одним із поважних гостей одного чи навіть двох фінальних турнірів повинен стати провідний експерт із питань розвитку елітного дитячо-юнацького футболу УЄФА - Роджер Мейхтрі. Його візити до нашої столиці, які протягом минулого року відбувалися двічі, дають нам право сподіватися на те, що саме Україну УЄФА розглядає як одну з найперспективніших держав у питаннях розвитку та популяризації дитячо-юнацького футболу.
- Останнім часом усе частіше говорять про механізм компенсації за підготовку футболістів, що розробляється в Україні. Можете розповісти про цю ініціативу ФФУ більш детально?
- Так. Ми працюємо над створенням дієвого механізму з виплати професіональними клубами компенсації на користь дитячо-юнацьких спортивних закладів за підготовку юних футболістів.
Відразу проінформую про статистичні показники, які свідчать про стан ситуації в українському футболі в цьому питанні.
За інформацією, наданою ПФЛ України, з початку сезону-2017/2018 за команди ПФЛ було заявлено близько ста молодих футболістів. Тобто укладено близько ста професіональних контрактів із молодими футболістами. Нагадаю, що зобов'язання сплати компенсації за підготовку виникає саме під час укладання першого професіонального контракту. Але професіональними командами не було здійснено практично жодного платежу за підготовку на користь дитячо-юнацьких спортивних закладів, які готували цих футболістів.
Як це стало можливим, запитаєте ви. Справа в тому, що в Регламенті ФФУ зі статусу та трансферів футболістів є одна норма, яка була прийнята ще за часів управління українським футболом минулого керівництва й яка надає пряме право дитячо-юнацьким спортивним закладам нібито відмовитися від отримання відповідних коштів за підготовку юних футболістів. Саме цю норму беруть за основу професіональні команди, які фактично вимагають від молодих футболістів наявності так званих «відкріпних» листів з обов'язковим зауваженням про те, що дитячо-юнацький заклад відмовляється від компенсації за підготовку.
Це виглядає як мінімум незрозуміло, але працює! Саме тому керівництво ФФУ поставило завдання профільним комітетам, а саме: Комітету дитячо-юнацького футболу ФФУ, Комітету ФФУ з питань статусу та трансферу футболістів, Комітету з атестації футбольних клубів, - спільно з УПЛ та ПФЛ України розібратися в ситуації, що склалася, та надати пропозиції щодо внесення змін та доповнень до головного документу, який регламентує механізм виплати компенсації.
Також ми маємо на меті закріпити на рівні офіційних документів ФФУ можливість отримання коштів у відсотковому значенні безпосередньо тренерами закладів, які готували юних футболістів. Ця робота триває, і вже скоро ми проінформуємо про її результати.
У цьому ж форматі Виконком ФФУ надав відповідні повноваження робочій групі запропонувати до розгляду документи з атестації саме дитячо-юнацьких спортивних закладів, які проводять свою роботу з розвитку та популяризації футболу. Ми маємо на меті створити базу всіх дитячо-юнацьких футбольних клубів та надати їм відповідний статус.
Відзначу також, що у зв'язку з роботою наших парламентарів у Верховній Раді України, зокрема, президента ФФУ Андрія Павелка, не за горами підписання закону «Про меценатство в спорті», і головним критерієм для укладання відповідних угод у ньому є вимога працювати всім закладам у сфері так званого організованого футболу.
Саме тому ми маємо відпрацювати вимоги для всіх учасників футбольного господарства. І чим раніше ми це зробимо спільно з клубами, ДЮСШ та закладами різних форм організації та підпорядкування, тим простіше буде саме цим клубам працювати в правовому полі організованого футболу. Наша мета - зробити роботу в дитячо-юнацькому футболі зрозумілою, прозорою та чітко організованою.
- У соціальних мережах спостерігається велика кількість коментарів невдоволених батьків та тренерів щодо організації змагань у секторі дитячо-юнацького футболу, де виступають так звані підставні гравці. Як ви намагаєтеся боротися з цією застарілою проблемою?
- Ми розуміємо, що ця проблема існує. Полягає вона виключно у відповідальності тренерів команд-учасниць таких змагань. Не існує такої проблеми в турнірах, які чітко організовані та в яких усі учасники дотримуються регламентних норм змагань. У нас є чудовий приклад такого турніру - Дитячо-юнацька футбольна ліга України, яка в цьому питанні працює дуже якісно. Останнім часом таких інцидентів у змаганнях, які проводить ця організація, не трапляється. Ви запитаєте чому? Чітка організація та постійний контроль за дотриманням регламентних норм - складова успіху цієї роботи. До цього доцільно додати серйозну відповідальність за зазначене порушення, яка також чітко прописана в Регламенті Всеукраїнських змагань з футболу серед дитячо-юнацьких спортивних закладів. Нагадаю, що зазначений регламент затверджується відповідним рішенням Виконавчого комітету ФФУ на початку кожного сезону.
Також відзначу, що в цьому питанні дуже важливою є реєстрація всіх футболістів в єдиній базі ФФУ. Відповідний відділ ФФУ проводить реєстрацію всіх футболістів, задіяних у змаганнях ДЮФЛУ, саме тому претензій щодо так званих «підставок» тут не виникає. Але ми не відсторонюємося від цієї проблеми. Зокрема, у Київі пройшла нарада за участю представників ДЮФЛУ та Комітету дитячо-юнацького футболу ФФУ з метою роз'яснення відповідних положень у боротьбі з цим негативним явищем.
- Навчальні тренерські семінари - що вони дають тренерам та як до їхнього проведення ставиться ФФУ?
- ФФУ завжди підтримує такі заходи. Ми усвідомлюємо, що їхнє проведення дуже важливе для тренерів. Ми збираємося проводити такі семінари на постійній основі, залучаючи до участі в них якісних спікерів - як вітчизняних, так і закордонних. Наразі готується програма наступного семінару, який, на нашу думку, доцільно провести вже найближчим часом. Можливо, такі семінари будуть проведені під час фінальних турнірів ДЮФЛУ, на яких будуть присутні тренери збірних команд України у відповідних вікових категоріях. Саме вони й стануть головними спікерами на цих семінарах, а всі тренери, які забажають бути присутніми, отримають таке право.