Футбол «льодовикового» періоду

На футбол у відносно теплій Англії (а також Італії та Голландії) небесна канцелярія вплинула неабияк

Менеджери провідних клубів не полінувалися висловити невдоволення з цього приводу. Мовляв, календар у березні-квітні і без того завантажений, а тут ще й додаткові ігри треба проводити. За підтримки засобів масової інформації невдоволення швидко набули резонансного розголосу і створили на Туманному Альбіоні нездоровий ефект кінця «футбольного світу». Та не знають сучасні тренери справжніх зим - раніше у Британії були куди суворіші сезони. І переносили тоді матчі сотнями…

Задовго до глобального потепління зими «по той бік Ла-Маншу» були довгими і холодними, а сніг - щедрим природним явищем. Проте мінус дванадцять за Цельсієм у 1963 році стали справжньою катастрофою. Причому не лише для футбольного господарства, а усієї держави в цілому. Знищені посіви теплолюбних культур, сотні смертей від переохолоджень, безлюдні міста і села - про свою безпосередню роботу гравці «Манчестера» чи «Ліверпуля» мріяли, закутавшись у ватники та зі склянкою гарячого чаю «під носом». Футбольна анархія досягла у той момент свого апогею: приміром, матчі 1/32 фіналу розіграшу Кубка Англії розпочалися п'ятого січня, а завершилися аж через два місяці, коли 11 березня «Міддлсбро» таки зіграв з «Блекберном». Тридцять два поєдинки третього раунду змагань за шістдесят шість календарних днів - Олімпіади вдвічі менше тривають! Місцева футбольна асоціація за цей час встигла призначити і скасувати ігри… 261 раз.

«Підйом - відбій» - і так тридцять разів
Працівники стадіонів старалися в поті чола, розчищаючи сніг, а він все сипав і сипав. Найбільше від негоди постраждали у Бірмінгемі: матч однойменного клубу з «Бері» був зіграний аж з чотирнадцятої спроби і, за іронією долі, у ньому була зафіксовані нічия (з повторним переграванням вже на полі суперника). Протистояння «Лінкольна» та «Ковентрі» відбулося з п'ятнадцятого заходу, а абсолютний рекорд був зафіксований у північній Шотландії - «Странрар» та «Ейрдрі Юнайтед» процедуру «підйом-відбій» пройшли аж тридцять три рази. Погодьтеся, теперішні два перенесення поєдинків за участю «Арсенала» видаються на такому тлі справжніми дрібницями…

Найбільш заможні британські клуби намагалися заповнити вимушену паузу у чемпіонаті з максимальною вигодою. «Челсі» поїхав грітися та тренуватися на Мальту, «Манчестер Юнайтед» - на базу ірландської збірної у Дубліні. Були й цікаві варіанти: керівництво малоамбітного у фінансовому плані «Норвіч Сіті» вирішило привести у порядок власний стадіон. Комунальні служби міста підігнали до «Керроу Роуд» автоцистерни, заповнені теплою водою, мерія міста дозволила прокласти безпосередньо до газону кілька труб від загальної теплотраси… Сніг почав танути на очах, однак через півдоби під загрозою затоплення опинилися не тільки підтрибунні приміщення, а й прилеглий до арени житловий масив. Витівку довелося терміново припинити, а президенту спало на думку влаштувати для обурених мешканців… ковзанку. Звісно, платну.

Окрім футболістів та керівників клопотів додалося і в організаторів вже популярних на той час спортивних лотерей. Матчі переносились, тож вертляві остапи бендери змушені були шукати нових способів виманювання грошей у найбільш азартних вболівальників. Вихід з букмекерської кризи знайшли доволі оригінальний: почали приймати ставки на те, з якої спроби буде зіграний той чи інший поєдинок. Або визначали переможця перенесеного протистояння шляхом звичайного жеребкування. Якщо вірити популярній у той час байці, один футболіст навіть вимагав у менеджера клубу грошову премію за таку «перемогу». Останній, вочевидь, також не був обділений почуттям гумору - цілком серйозно відповів гравцеві, що на той матч він не був включений до основного складу.

Зрештою, були й такі представники англійського чемпіонату, яким морози стали у пригоді. Мова насамперед про недавнього суперника донецького «Шахтаря» на євроарені, лондонський «Фулхем». «Дачники» досить невдало стартували в осінній частині першості і до моменту початку холодів були одним з головних претендентів на пониження у класі. Коли ж стовпчик термометра впав до рекордних величин, команді вдалося прилаштуватися на домашній арені команди «Лезерхед» - та була обладнана двома височенними трибунами, які слугували надійним оплотом від поривів снігових мас. Натренувавшись досхочу, «Фулхем» набрав таких високих функціональних кондицій, що у відновленому чемпіонаті не знав гіркоти поразок цілих тринадцять турів.

Природа грає за «Динамо»
На відміну від Англії, «снігові» баталії в Україні чи Росії - явище майже традиційне. Білі кучугури та люті морози завжди «грали» на боці київського «Динамо», тому скасовувати матчі федерація футболу не наважувалася ні в союзну епоху, ані в часи незалежного становлення. Не на фарт - стабільність результатів у негоду слугувала вагомим аргументом. Навіть молоді вболівальники пам'ятають, як підопічні виконувача обов'язків головного тренера Олега Лужного у жахливу заметіль переграли донецький «Шахтар», причому голи забивали представники спекотних країн - гвінеєць Ісмаель Бангура (двічі) та бразилець Жадсон. Трохи раніше - у 2004-му, при мінус семи за Цельсієм, «біло-блактині» здолали італійську «Рому» з рахунком 2:0. Італійські футболісти аж ніяк не очікували такої велелюдної підтримки на НСК «Олімпійський» і лише після стартового свистка зрозуміли, що тисячі осіб з помаранчевою символікою (колір футболок «Роми») - це українські «революціонери»: у Києві в той момент тривали демонстрації на підтримку кандидата у президенти Віктора Ющенка…

Що росіянину добре…
А от рекорд «льодовикового» футболу на найвищому рівні оновився зовсім нещодавно - цілком логічно, що його автором став географічно віддалений російський «Рубін». У першому матчі 1/8 фіналу розіграшу Ліги Європи казанці розгромили «Хапоель» із Тель-Авіва не тільки завдяки вищій командній майстерності, а й через… шістнадцятиградусний мороз. Трави на стадіоні «Центральний» просто не було, тож технічні ізраїльтяни твердий, наче камінь, м'яч приборкувати навчилися тільки у другому таймі. Наставник «Хапоеля» Елі Гутман мало не відкритим текстом кляв УЄФА за таку організацію турніру, але ж неписаного правила - «футбол відбудеться за будь-якої погоди» - ніхто не відміняв. Тут претензії радше до самого Гутмана: як можна було готуватися до відповідального лютневого протистояння у північній країні на батьківщині? В Ізраїлі зараз стоїть неймовірна спека, тому такий перепад температур був для футболістів неабияким шоком… От привіз би свою команду до Харкова чи Луганська - і наслідки двобою могли б бути більш оптимістичними.

Анекдотичний випадок трапився у 1970-х роках під час матчу англійської прем'єр-ліги між «Ноттінгем Форест» та «Лестер Сіті». Під час гри стадіон накрила справжня снігова завіса і видимість на полі не перевищувала кількох метрів - у другому таймі головний арбітр був змушений перервати зустріч. Вже у роздягальні гравці «Лестера» із здивуванням констатували відсутність воротаря Глея Медсона. Одразу вирушили на пошуки і знайшли того… на бойовому посту. Голкіпер не почув передчасного фінального свистка і все чекав атак суперника…

Микола ЛУКІВ, Високий Замок

Источник Sport.ua
По теме:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАИНТЕРЕСУЕТ

Бокс | 24 ноября 2024, 10:05 2

Джастис Хуни считает, что верх снова возьмет украинец