Місце, де розміщуються глядачі
Цікаві факти з життя стадіонів
- 25 марта 2008, 17:00
- |
- 992
- 0
Саме слово «стадіон» походить від грецького «стояти» й означає місце, де розміщуються глядачі.
Найдавніший з усіх стадіонів, які збереглися до наших днів, - Олімпійський в Афінах (Греція). Він включає в себе бігову доріжку й сходинки з білого мармуру. Споруду побудовано з того ж каменю, що й усі великі будови Акрополя, - найсвітлішого в Аттиці мармуру, видобутого на горі Пенделікон. Саме тому греки називають цей стадіон «Прекрасно мармуровим» (Каllimarmaro). Параметри його залишаються незмінними з 1896 року, коли тут відбулося відкриття перших сучасних Олімпійських ігор.
Найвідоміший з усіх древніх стадіонів - Колізей у Римі. Це визначна пам'ятка давньоримської архітектури, збудована у 75-80 рр. до н.е. для боїв гладіаторів, циркових видовищ тощо. Назва «колізей» походить від двох слів - соlІіез та еum, які тлумачаться як «його пагорб» або «пагорб сатани». Свято в Римі на честь урочистого відкриття Колізею тривало 100 днів поспіль. Публіка отримувала подарунки у вигляді золотих монет та солодощів. Арена Колізею мала овальну еліптичну форму, осі якої становлять близько 1156 і 188 м. Висота зовнішніх стін складала 48 м. У Колізеї за виставами мали змогу спостерігати водночас понад 50 тисяч людей. Ряди глядачів у римському амфітеатрі, на відміну від Греції, розподілялися за соціальною ознакою. Для захисту публіки від дощу і палючого сонця над ареною натягували тент із полотна, що закріплювався до високих мачт. Арена мала дерев'яну підлогу, яка могла опускатися й підніматись. Інколи вона наповнювалася водою за допомогою каналу від акведука, і тоді в Колізеї відбувалися морські битви за участі справжніх кораблів.
У теперішній час ця пам'ятка давньоримської архітектури вражає своєю величчю і станом збереження, хоча за часи свого існування ця гігантська споруда неодноразово зазнавала різних пошкоджень - потерпала від впливу землетрусів, пожеж та повеней. У Колізей декілька разів потрапляла блискавка.
Найбільшим у світі вважається стадіон у Пхеньяні (Північна Корея), побудований на 150 тисяч місць. Другий за величиною стадіон місткістю на 120 тисяч глядачів побудували в Калькутті (Індія), а третій - на 114 тисяч місць - у Мехіко. Стотисячних стадіонів на Земній кулі вісім: чотири - в США, по одному - в Ірані, Індонезії, Австралії та Індії.
Найбільший стадіон у Європі - «Камп Ноу» (ФК «Барселона»), який вміщує майже 99 тисяч глядачів. Слідом за ним ідуть новий «Уемблі» - на 90 тисяч, стадіон Джузеппе Меацца в Мілані (ФК «Мілан») - 85 700, «Лужніки» в Москві - 84 700 та «Олімпійський» у Києві - 83 450.
Загалом у світі нараховується 279 стадіонів, кожен із яких розраховано на мінімум 50 000 місць. Найбільше таких спортивних споруд побудовано в США, на другому місці - Австралія, на третьому - Китай і Бразилія.
Стадіони, як правило, називають на честь відомих осіб. У 70-ті роки минулого століття в США стало модним продавати їхні назви спонсорам, з метою отримання додаткових капіталовкладень. У зв'язку з цим траплялося чимало казусів. Найчастіше стадіони змінювали назви через те, що спонсорські компанії ставали банкротами. Так, щонайменше часу корпоративну назву носив бейсбольний стадіон «Енрон Філд» у Х'юстоні, який перейменували на «Астрос Філд» швидше, ніж за рік.
Валентина ЮРЧИШИНА, «Спортивна газета»