Быстрее не бывает + ФОТО + ВИДЕО

Sport.ua представляет анонс Гран При Италии

Поки погода в Україні яскраво демонструє зміну пори року Великий цирк дуже швидко перебрався з Бельгії до Італії на останні цього року європейські гастролі. Певен, що перед очима багатьох уболівальників і частини учасників досі чітко видно картину старту в Спа - починаючи з диму гальм Sauber Кобаясі, транзитом через фальстарт Мальдонадо і завершуючи ультракороткими польотами машин Хемілтона, Грожана й Алонсо. Але місце цих кадрів вже зовсім скоро займуть нові, не менш захопливі - в Монці, так само як і в Спа, по іншому просто не буває!

Італійська траса вибивається з загальної групи автодромів на яких проводяться Гран Прі, насамперед тому, що далекого 1922-го коли її проектували та будували, то розраховували на досягнення максимальних швидкостей, сучасна Формула 1 навпаки намагається цю швидкість постійно зменшувати заради безпеки гонщиків та глядачів, а інженери команд шукають всі можливості повернутися до попередніх показників.

Та все-одно для багатьох уболівальників Монца є однією з найбільш улюблених трас саме через її олдскульну простоту старих класичних автодромів, коли прямих було більше ніж поворотів, а головним фактором для перемоги є потужність двигуна. В календарі Формули 1 більше немає такої траси, де боліди без проблем долають рубіж у 320 км/год аж чотири рази. Зрештою саме тут було встановлено неофіційний рекорд швидкості для болідів Формули 1, коли у 2004 під час практики Хуан-Пабло Монтойя за кермом Williams з двигуном BMW V10 подолав позначку в 367 км/год. Сучасні «вісімки» так розганятися не можуть і їх межею є 340 км/год, але і тут є свої нюанси. Звісно що мова йде про налаштування машини.

Коло в Монці є настільки унікальним, що для команд аеродинамічний пакет, розроблений для італійського Гран Прі, є ексклюзивним, бо більше ніде не використовується. Тут потрібна мінімальна притискна сила, але не менш важливим питанням є підбір передаточних чисел коробки передач. Більш «короткі» передачі дозволяють краще розганятися, але тоді й двигун швидше упирається в лімітатор обертів. «Довгі» ж передачі трошки повільніші при наборі швидкості, але вони дозволяють набирати вищу максимальну швидкість до того моменту, коли на довгих прямих двигун все-одно дійде до свого обмеження встановленого на позначці 18000 тис. обертів на хвилину (а ще ж слід пам'ятати, що команди часто-густо самі «придушують» двигун, щоб він залишився якомога більш неушкодженим - ліміт на 8 агрегатів на сезон поки ніхто не відміняв). Ще одним принциповим питанням є налаштування підвіски для того, щоб можна було ефективно атакувати поребрики, насамперед, у перших двох поворотах не втрачаючи при цьому дорогоцінного часу.

Особливими є й робота KERS і DRS - серйозних гальмувань, де батареї можуть нормально зарядитися, протягом кола дуже мало - тільки перед 1-м і 4-поворотами, а мінімальна притискна сила машин робить ефект від відкритого крила значно меншим ніж на інших трасах. Це звісно зменшить ефект від використання DRS під час гонки. Так само як і минулого року в Монці буде дві окремих зони активації крила: перша на стартовій прямій з лінією вимірювання відставання на вході до «Параболіки» (останній поворот), друга на прямій між другим Lesmo (7-й) і Variante Ascari (8-й) поворотами з заміром відставання перед 7-м поворотом. Але і без DRS на цьому кільці завжди є багато можливостей для обгону.

Ще однією особливістю траси, про яку мало хто здогадується є те, що вона є найбільш економною (за винятком Монако, де загальна дистанція гонки є меншою за стандартну) в плані споживання пального. Попри те, що 75% кола двигун видає свою максимальну потужність, ця траса є найефективнішою, що пояснюється високою аеродинамічною ефективністю болідів, сталим режимом їзди, відносно невеликою кількістю перемикання передач на колі.

Супер-швидкісна траса зі швидкими поворотами дуже інтенсивно зношує шини, тому Pirelli на свій домашній етап привезла таку ж пару комплектів, що й тиждень тому в Спа - Hard і Medium. Італійці зробили цікавий ролик, який показує з яким навантаженням доведеться зіткнутися їх шинам:

Пол Хембрі у своїх коментарях перед початком уїк-енду сказав: «Для нас гонку в Монці можна вважати найважливішою в сезоні, адже ми приїдемо на домашню трасу і зможемо продемонструвати наші унікальні технології багатьом співробітникам компанії та італійським уболівальникам. Цей етап супроводжує особлива атмосфера, але справа не тільки в цьому, бо Монца через високі швидкості та серйозні бокові навантаження - одна з найбільш вимогливих до гуми трас в календарі чемпіонату. Перевантаження, з якими доведеться справлятися шинам в Монці - другі після Спа. Ці етапи проходять один за одним, команди змогли досягти максимум від сумішей Hard і Medium, а боротьба в чемпіонті неймовірно загострилася - скоро нас чекає хвилюючий фінал. Погода в Італії може бути дуже спекотною, що ще збільшить навантаження на шини, тож ми чекаємо два піт-стопи на дистанції гонки».

Що стосується погоди, то прогноз обіцяє ясну теплу сонячну погоду з температурою повітря у +28 +30 С протягом усього уїк-енду.

Крім лідерів особливої уваги заслуговують також Пастор Мальдонадо і Жером д'Амброзіо, який замінив в Lotus дискваліфікованого Грожана. Перший цікавить тим чи зробив бодай якісь висновки з власних покарань та штрафу француза, а молодий бельгієць несподівано отримав шанс проявити себе за кермом дуже конкурентоспроможного боліду, який не йде у жодне порівняння з минулорічним Marussia Virgin.

Як не дивно це звучить, але серед чинних пілотів Гран Прі Італії підкорювалося тільки трьом гонщикам: по два рази Алонсо і Феттелю та п'ять разів Шумахеру. Що ж, для багатьох інших фаворитів - це відмінна нагода поповнити власний доробок кубком, якого ще немає у власній колекції.

Такого тотально-непередбачуваного сезону в Формулі 1 на моїй пам'яті не було, а отже братися за прогнози найкраще тільки після перегляду котирувань букмекерів (хоча і це не допомагає й у половині випадків). А вони, побачивши супер-швидкість McLaren в Спа, ставлять саме на команду з Уокінга в першу чергу. Хемілтон - 4,00; Баттон - 5,50; далі з однаковим коефіцієнтом розташовані лідери трьох інших команд: Алонсо, Ряйкконен і Феттель - по 6,00; а замикає цей секстет Веббер із 15,00.

Звісно пара британців на папері виглядає найкраще серед лідерів, а шанси клієнтів Renault Motorsport навпаки знижуються, та минулого року досить неочікувано виграв Феттель (хоча коли Себастіан в Монці перемагав очікувано?), тому скидати з рахунків не можна навіть пілотів Sauber, Force India, Mercedes і Williams (але у «срібних» ненажерливе шасі, яке стирає гуму, а «синіх» пам'ятаємо про «+10» у Мальдонадо). Взагалі-то перша третина сезону 2012 навчила тому, що ні про кого не варто забувати (крім трьох команд-аутсайдерів, тим паче, що сценарій а ля Монако-1996 чи США-2005 не передбачається жодним чином - по-перше, прогноз обіцяє ясну та сонячну погоду, а по-друге, бенкінгу та шин Michelin також немає). Тож чим більше цікавих ребусів перед пілотами поставлять шини, траса і обставини (наприклад, старт), тим цікавішою буде сама гонка, яка промайне на одному подиху за 75-80 хвилин.

В'ячеслав КОБРЖИЦЬКИЙ, Sport.ua

Гран-прі Італії, Монца, Аутодромо Націонале, 7-9 вересня, п'ятниця - неділя

Довжина кола

Кіл в гонці

Дистанція

Найшвидше коло в сучасній конфігурації:

5,793 км

53

306,720 км

кваліфікація: 1'20.089 (2004, Рубенс Баррікелло)

гонка: 1'20.046 (2004, Рубенс Баррікелло)

Перша практика 11:00* - п'ятниця 7 вересня

Друга практика 15:00 - п'ятниця 7 вересня

Третя практика 12:00 - субота 8 вересня

Кваліфікація 15:00 - субота 8 вересня

Гонка 15:00 - неділя 9 вересня

* - час київський

Михаил Шаповалов Sport.ua
По теме:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАИНТЕРЕСУЕТ

Авто/мото | 23 ноября 2024, 13:09 1

Гран-при состоится завтра, 24 ноября

Комментарии