Невідворотний момент істини наближається - третя чемпіонська корона Льюіса Хемілтона фактично вже чекає на британця, але поки залишається мінімальний математичний шанс на те, що титул отримає німецьку прописку, то як мінімум в Техасі Росберг з Феттелем старатимуться відтермінувати коронацію лідера «срібних стріл».
Техаська траса, що відкрила свої двері для Формули 1 три роки тому, стала справжнім подарунком пілотам і глядачам, які з певною часткою скепсису очікували на результат співпраці американських промоутерів з німецьким придворним конструктором автодромів. На щастя, гірші побоювання абсолютно не виправдалися - кільце в Остіні хоч і схоже за своїми характеристиками на багато інших трас, проте має свою родзинку. Насамперед, це стартова пряма, що завершується різким підйомом і сліпим першим поворотом, який при цьому достатньо широкий і дозволяє обирати різні траекторії проходження. Пілотам безперечно найбільше подобається відрізок від 3-го до 9-го віражів, який нагадує аналогічні зв'язки Сільверстоуна та Сузуки - технічні повороти з постійною зміною напрямку руху. Ну а вболівальники не скаржаться на відсутність обгонів, бо перший та 12-й повороти - найкращі місця для боротьби із суперниками, тим паче, що на прямих діють дві зони DRS.
Для машини напрочуд важливу роль відіграватиме потужність силової установки, тож команди з агрегатами Мерседес почуватимуться добре, серйозний перепад висот на трасі вимагає приділити особливу увагу надійності й ефективності гідравлічних систем, а також постійно контролювати тиск мастила. А от з витратою пального, як і гальмами особливих проблем в Остіні немає. Що ж до аеродинаміки, то базові налаштування схожі з тими, які використовуються на низці інших трас, спроектованих Германом Тільке - середньо-високий рівень притискної сили, аби ідеально проходити 20 поворотів.
В Піреллі з вибором шин на етап вирішили нічого не вигадувати й привезли таку знайому комбінацію Medium і Soft. Пол Хембрі, керівник Піреллі Моторспорт: «На американській трасі є всі види навантажень на шини, тому ми знову обрали суміші Medium і Soft - вони достатньо універсальні, аби ефективно працювати в широкому діапазоні погодних умов і відповідати усім вимогам. Боротьба за чемпіонський титул виходить у вирішальну фазу, тож до майбутньої гонки приковано величезну увагу, а Остін - прекрасне місце для демонстрації усього кращого у Формулі 1. Конфігурація траси та вибір комплектів гуми дають різні можливості для обгону й різних варіантів стратегії, враховуючи відносно невелику втрату часу на піт-лейн, тож гонка може виявитися досить непередбачуваною - зрештою саме цього й чекають уболівальники». В принципі великою мірою шинна тактика буде залежати від погодних умов на трасі, проте, якщо гонка буде сухою, то варто чекати на два піт-стопи - таким буде вибір більшості пілотів.
Протягом трьох попередніх років в Остіні стояла незмінно сонячна суха погода, проте цього разу небесна канцелярія вирішила внести корективи: на сьогодні очікуються сильний дощ з грозами і температурою повітря +25С. В суботу ранок також обіцяє бути дощовим, проте до початку кваліфікації ситуація покращиться, а асфальт мав би підсохнути. І вже в неділю ймовірність опадів зменшується, хоча повністю виключати можливість їх появи не варто, а температура повітря понизиться до +22С. Тож уперше в Техасі гонка (як й інші сесії уїк-енду) може пройти на мокрому асфальті, що іще більше розпалить полум'я інтриги.
Очевидним фаворитом Гран Прі є Льюіс Хемілтон, який в Остіні за три попередні роки перемагав двічі, причому минулого року здолав Росберга в ситуації, коли німцеві відступати особливо вже не було куди. Букмекери також мало сумніваються у перевазі британця під час головних двох сесій уїк-енду. Лінія на переможця кваліфікації має такий вигляд: Хемілтон - 1,40; Росберг - 3,25; Феттель - 11,00; Боттас - 26,00; Масса і Ряйкконен - по 34,00. Шанси на недільну перемогу в гонці розцінюються в такому ж порядку, але з іншими коефіцієнтами: Хемілтон - 1,50; Росберг - 3,50; Феттель - 11,00; Боттас - 34,00; Масса і Ряйкконен - по 41,00.
Цікаво буде дивитися за розвитком подій у стані Ред Булл і Торо Россо, які поки що не можуть домовитися стосовно силових установок на наступний рік, але якщо «молодша» команда має шанс отримати цьогорічну специфікацію з Маранелло, то у випадку колективу Крістіана Хорнера все набагато більш заплутано, проте найближчі два гоночних уїк-енди можуть привідкрити завісу. Крім того, Рено підготувала оновлення установки, використавши 11 із 12 умовних балів, що ще були у розпорядженні французів. От тільки невідомо чи захочуть бодай в одній з двох команд випробувати нову версію, адже це автоматично означатиме штраф з втратою місць на старті. До речі, свою нову версію установки на обох машинах поставить Скудерія - це коштуватиме Кімі та Себастіану 10 місць на старті, проте «червоні» вважають, що новий мотор з легкістю компенсує втрати, крім того його команда планує використовувати вже до завершення сезону. І абсолютно впевнено можна стверджувати, що проблеми Макларен (точніше Хонди) в Остіні продовжаться - японські силові установки знову тягтимуть Дженсона з Фернандо донизу.
І на завершення про умови, необхідні Льюісу для оформлення титулу вже в Техасі: британцю треба випередити напарника на 2 очка, Феттеля - на 9, з огляду на форму Мерседес і штраф Феррарі, цілком прогнозованим і очевидним є варіант, за якого останнього шансу обоє німців вже не матимуть. Якщо Льюіс переможе, а Себастіан при цьому фінішує не вище третього місця (при гарантованому штрафі на старті) - Хемілтон вже в Остіні стане першим британським пілотом, що два роки поспіль перемагає в чемпіонаті. Жодному з його легендарних попередників відстояти титул не вдавалося.
Зрештою з упевненістю можна стверджувати, що недільного вечора у далекому Техасі буде спекотно як на трасі, так і за її межами, а конфігурація гоночного кільця тільки сприятиме видовищності гонки!
В'ячеслав КОБРЖИЦЬКИЙ
Гран Прі США, Остін, Автодром Америк, 23 жовтня - 25 жовтня, п'ятниця - неділя
Довжина кола
|
Кіл в гонці
|
Дистанція
|
Найшвидше коло:
|
5,513 км
|
56
|
308,405 км
|
кваліфікація: 1'35.657 (2012, Себастіан Феттель)
гонка: 1'39.347 (2012, Льюіс Хемілтон)
|
Перша практика 17:00 - п'ятниця 23 жовтня
Друга практика 22:00 - п'ятниця 23 жовтня
Третя практика 18:00 - субота 24 жовтня
Кваліфікація 21:00 - субота 24 жовтня
Гонка 22:00 - неділя 25 жовтня