Клуби, які зникли. Ч.8

У Харкові було шість професійних команд

Клуби, які зникли. Ч.8
© Динамо - ФК Харьков

Ми продовжуємо згадувати всі клуби та команди, які за період незалежності України існували в її чемпіонатах (вища, перша та друга ліги), але нині вже припинили існування (чи то за назвою, чи за статусом).

Нагадуємо, що виступи колективів ми розглядаємо за територіальним принципом - по областях в абетковому порядку. Від Автономної республіки Крим, потім по всіх 24 областях, а також містах Київ і Севастополь, які мають окремий статус.

У попередніх числах ми згадали про колективи АР Крим, Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської та Тернопільської областей. У цьому номері ми пройдемося по Харківській та Херсонській областях.

Частина 1

Частина 2

Частина 3

Частина 4

Частина 5

Частина 6

Частина 7

Харківська область

Хоча «Авангард» (Мерефа) виступав в українському чемпіонаті 1996 року, історія його більша на цілих сімдесят років, адже сама команда зародилася у містечку Мерефа Харківської області, під назвою «Будівельник» ще 1923 року. А якщо зважати на те, що стадіон у Мерефі був збудований при місцевому скляному заводі ще 1912 року, а футбольний колектив існував з 1909-го, то маємо факт, що «Авангард» має історію понад сто років. У чемпіонатах України харків'яни розпочали виступати з сезону-1996/97 у другій лізі, хоча відомо, що у Кубку України колектив грав ще в сезоні-1994/95. Та вже посеред дебютного сезону колектив переїхав до обласного центру і змінив свою назву на «Авангард-Металіст» (Харків). Нині: команда відродилася під назвою «Авангард» (Мерефа) і виступає у чемпіонаті Мерефського району Харківської області.

Команда «Авангард-Металіст» (Харків) фактично те саме, що й «Авангард» (Мерефа). Переїхавши до Харкова посеред сезону-1996/97 і змінивши назву на «Авангард-Металіст», тепер уже харків'яни, вони грали в другій лізі ще рік, аж поки посеред сезону-1997/98 не змінили свою назву на «Металіст-2». Нині: у вищій лізі Харківської області колективу з назвою «Авангард» немає.

Вважається, що «Арсенал» (Харків) був заснований 2005 року, хоча команда існувала вже 1998-го. У чемпіонатах України харків'яни почали виступати з сезону-1999/2000. Пробувши у другій лізі, колектив, за підсумками сезону-2001/02 виборов право грати у першій лізі. Ще за три роки, а саме — за підсумками першості-2004/05 арсенальці здобули право виступати у вищій лізі. Однак виступати в елітному дивізіоні харків'янам не судилося: того ж таки 2005 року на базі «Арсеналу» виник зовсім інший клуб, — «Харків». Саме він і став виступати у вищій лізі, арсенальцям же з сезону-2005/06 довелося знову розпочинати свій шлях із другої ліги. Можливо, саме тому харків'яни захотіли, щоб датою заснування їхнього клубу був 2005 рік. Пробувши у другій лізі ще три роки, на сезон-2009/10 харків'яни уже не вийшли. Нині: команди такої у чемпіонаті області немає, але у вищій лізі ДЮФЛ України вона виступає в чотирьох вікових категоріях (U-14, 15, 16, 17).

Хоча «Газовик-ХГВ» вважався юридично харківським колективом, фактично історія його повністю пов'язана з містечком Краснокутськ Харківської області. Саме на базі краснокутського підприємства з газовидобування і було засновано 2001 року команду. Вже за рік харків'яни стали чемпіонами та володарями Кубка області, а також Кубка Харкова. А вже з сезону-2003/04 «газовики» почали виступати в чемпіонатах України. Пробувши в другій лізі чотири роки, посеред сезону-2007/08 (після 19 туру) харків'яни знялися зі змагань. Нині: у чемпіонаті Харківської області виступає «Газовик», але представляє він містечко Червоний Донець Балаклійського району. У Харкові ж, так само, як і у Краснокутську, команд з такою чи подібною назвою немає.

Вважається, що команда «Локомотив» (Дворічна) з'явилася на початку XXI століття як дітище «Укрзалізниці», найвище керівництво якої було родом з Харківщини. Проте деякі історичні джерела вказують, що уже в 1990-х роках команда існувала як «Республіка» (Дворічна). У чемпіонатах України «залізничники» розпочали виступати із сезону-2006/07 у другій лізі, але провели в професіональній лізі лише чотири тури, після чого знялися зі змагань. Нині: у чемпіонаті області такої команди немає.

Команда «Оскіл» (Куп'янськ) з'явилася на футбольній карті України 1992 року й спочатку виступала у чемпіонаті області. У чемпіонатах України куп'янці розпочали виступати із сезону-1993/94 у третій лізі, а вже за підсумками сезону-1994/95 вибороли право виступати у другій професіональній. Там команда виступала аж сім сезонів і за цей час тричі ставала бронзовим призером першості у другій лізі. Але за підсумками сезону-2001/02 опинилася серед аутсайдерів змагань і вилетіла з другого дивізіону. Нині: у Куп'янську є дві команди — «Локомотив» та «Металург», які виступають у вищій лізі чемпіонату області, але це — два колективи, кожен з яких має історію приблизно по п'ятдесят років кожен.

Цікаво, що «Металіст-2» (Харків), фактично — резервна команда ФК «Металіст», має небагато спільного з флагманом харківського футболу. Колектив зародився не на початку XXI століття (саме тоді виник турнір дублерів у чемпіонаті України) і не в 20-х роках минулого століття, коли з'явився сам харківський клуб.   Історія цієї команди більша, ніж у «Металіста» майже на двадцять років (харківський клуб відсвяткував цього року 85-річний ювілей), а їхня співпраця тривала лише вісім років. «Металіст-2» — фактично та сама команда, що «Авангард» (Мерефа). У середині сезону-1997/98 вона, отримавши назву «Металіст-2» і ставши фарм-клубом ФК «Металіст» (Харків), виступала в чемпіонатах України ще вісім років, аж поки за підсумками сезону-2004/05 не опинилася в аутсайдерах і не опустилася до аматорського рівня. Нині: на першість Мерефського району виступає команда «Авангард», але вона пише історію вже окремого клубу, з Мерефи. Щодо «Металіста-2», то такої команди в чемпіонаті області немає. Але того ж таки 2004-го було засновано турнір дублерів команд вищої ліги. Тож справедливо буде вважати, що резервісти трансформувалися спочатку в команду дублерів ФК «Металіст», а згодом — у молодіжну команду харківського клубу. З того ж таки 2004 року «Металіст» незмінно виступає у елітному дивізіоні чемпіонату України, відтоді незмінно грає і його резервна команда.

ФК «Харків» — з когорти тих клубів, які не народилися як самостійний колектив, а переродилися в новий клуб на базі певного старого клубу. Харків'яни утворилися з ФК «Арсенал» (Харків) у той період, коли арсенальці здобули право виступати у вищій лізі чемпіонату України, а саме — 2005 року (сам же «Арсенал» змушений був розпочинати свій шлях знову з другої ліги). Харків'яни грали в елітному дивізіоні чотири роки, аж поки за підсумками сезону-2008/09 не опинилися в аутсайдерах і понизилися в класі. Там колектив теж надовго не затримався — за підсумками сезону-2009/10 вилетів до другої ліги, але в новому сезоні участі не взяв, а знявся зі змагань. Нині: такої команди не існує.

«Харків-2» з'явився на футбольній карті України водночас із «Харковом», як його резервна команда, тобто, теж 2005 року. Із сезону 2005/06 колектив узяв участь у чемпіонатах України. Однак, провівши в другій лізі рік, харків'яни опинилися за підсумками того ж таки сезону в аутсайдерах і вилетіли з неї. Нині: ще три роки після цього у клубу «Харків» була резервна команда (дублерів), тож можна говорити, що колектив ці три роки й існував. Але після того, як «Харків» вилетів до першої ліги, не стало і її.

Херсонська область

«Водник» (Херсон) — див. «Кристал» (Херсон).

Історія херсонського «Кристалу» офіційно починається з 1961 року (саме тоді було створено ФК «Маяк» (Херсон), хоча багато хто веде початок заснування цього клубу ще з 1938 року, коли на світ з'явився ФК «Водник». За період до виступів в чемпіонатах України команда 1946 року посіла друге місце в Спартакіаді України й здобула право виступати серед майстрів у другій групі на першість країни. Потім команда (на той час «Спартак») брала участь у першості СРСР і тричі (1951, 1953, 1955) ставала переможцем зональних змагань. З 1958 року команда виступає в класі «Б». Найвище досягнення: 1966 року «Локомотив» (Херсон) фінішував на другому місці в зоні, тож йому було надано право розіграти бронзові нагороди першості. З 1968 року херсонці — учасники першості країни в класі «А». Найвище досягнення — «Кристал» 1976 року посів почесне 5-е місце.

У чемпіонатах незалежної України «Кристал» розпочав виступати з 1992 року в першій лізі. Цього ж сезону херсонський колектив змушений був понизитися в класі. Там він одразу ж змінив назву на «Таврія» (Херсон). Пробувши два роки в другій лізі, команда (сезон-1994/95) змінила свою назву на «Водник». Ще за рік (сезон-1995/96) вона знову отримала назву «Кристал», ледь не вийшла до першої ліги, але в матчі плей-офф поступилася донецькому «Металургу». Ще за рік, а саме за підсумками сезону-1997/98, «Кристал» виграв першість України серед команд другої ліги, але у матчах плей-офф посів останнє місце і путівки до першої ліги не завоював. Минуло ще три роки, й у сезоні-1999/2000 команду було перейменовано на СК «Херсон». Така назва колективу, який так і залишався в другій лізі, протрималася до міжсезоння 2002 року, а потім він знов отримав назву «Кристал». Існувала команда з такою назвою ще три роки. На змагання сезону-2006/07 «Кристал» не заявився. Нині: команда регулярно виступає в чемпіонаті України і є чемпіоном і володарем Кубка Херсонської області. У першій лізі чемпіонату ДЮФЛ виступає в двох вікових категоріях (U-15 та 17).

Каховський «Меліоратор» розпочав свою історію ще 1988 року. Тоді ж став чемпіоном Херсонщини, а 1989-го — володарем кубка області. В чемпіонатах незалежної України «Меліоратор» почав виступати у другій лізі з сезону-1992/93. Провівши тут три роки, на сезон-1995/96 команда вийшла під назвою СК «Каховка». За підсумками цього ж сезону, вона вилетіла і з другої ліги. Нині: колектив під назвою «Каховка» виступає у чемпіонаті Херсонської області. І після того, як втратив професіональний статус, доволі успішно: тричі чемпіон області (2001, 2002, 2004), двічі володар Кубка області (2004, 2008), дворазовий чемпіон (2002, 2004) та срібний призер (2003) аматорського чемпіонату України, а також бронзовий призер Кубка регіонів УЄФА (2004/05). У першій лізі чемпіонату ДЮФЛ виступає в двох вікових категоріях (U-15 та 17).

СК «Каховка» — див. «Меліоратор» (Каховка).

«Таврія» (Херсон) — див. «Кристал» (Херсон).

СК «Херсон» — див. «Кристал» (Херсон).

ФК «Херсон» — див. «Кристал» (Херсон).

Олексій КОМАРОВСЬКИЙ, газета «Український футбол»

Подписывайся на наш канал в Telegram и узнавай все самые свежие новости первым!

Автор — Александр Тишура, Sport.ua

(1 голос)

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Новости партнеров
Загрузка...
Комментарии
    Комментарии отсутствуют. Вы можете стать первым.
    Комментарии отсутствуют. Вы можете стать первым.
Вы не авторизованы.
Если вы хотите оставлять комментарии, пожалуйста, авторизуйтесь.
Если вы не имеете учётной записи, вы должны зарегистрироваться.
Продолжая просматривать SPORT.UA, Вы подтверждаете, что ознакомились с Политикой конфиденциальности