Олімпійська граматика

Зовсім небагато залишилося до старту Літніх Ігор...

За 13 днів до початку XXIX Олімпійських ігор у Пекіні ми знайомимо наших читачів із головними спортивними спорудами, поділимося секретами церемонії відкриття, розповідаємо, що потрібно дивитися й за ким спостерігати, і пояснюємо, чому софтбол і ВМХ на один місяць стануть важливішими за футбол...

Церемонія відкриття

Це візитна картка будь-якої Олімпіади, що цього разу оточує магія цифр - 08.08.2008. Саме в цей день формально стартують Ігри. Чому «формально » ? Тому що змагання з футболу розпочнуться на два дні раніше.
Сценарій церемонії та ім'я щасливчика, котрий запалить олімпійський вогонь, як завжди, тримаються у великому секреті. Відомо лише, що все дійство займе три з половиною години. Культурну програму увінчає масштабне піротехнічне шоу.

Головна втрата - лютнева відмова Стівена Спілберга від посади художнього консультанта Ігор. Про неї дотепер сильно шкодує головний режисер Чжан Імоу, який розраховував на підтримку відомого колеги.

Талісмани

Фува («лялька щастя»). Плід уяви дев'яти художників на чолі з Ханем Мейлинем. П'ять тільки на перший погляд загадкових персонажів: Бейбей (блакитна рибка), Цзіньцзінь (чорна панда), Хуаньхуань (червоний вогонь), Їньїнь (жовта антилопа) й Ніні (зелена ластівка). Усі імена разом становлять одну фразу: «Бейцзінь хуаньїн ні» - у перекладі - «Пекін вітає тебе!».

Основні спортивні спорудження

«Пташине гніздо». Головна олімпійська арена, що будувалася впродовж п'яти років. Місткість - 91 тисяча глядачів. Витвір швейцарських архітекторів Жака Херцога і П'єра де Мерона, лауреатів Притцкеровської премії. Параметри цього незвичайного стадіону, що дійсно нагадує гніздо: довжина - 330 метрів, ширина - 220 метрів, висота - близько 70 метрів. Організаторам Ігор це обійшлося майже в 430 мільйонів доларів.
Арена має не тільки оригінальний зовнішній дизайн, але й містить масу інженерних задумів. Дах стадіону легко засувається й рятує від дощу, а рамкова конструкція вберігає від ударів блискавки.

Водний куб. Плавальний центр, що перебуває поруч із головним стадіоном Ігор - «Пташиним гніздом». Місткість - 17 тисяч глядачів (після закінчення плавального турніру 11 тисяч місць буде демонтовано). Головна визначна пам'ятка - унікальні «роздуті» стіни, що нагадують міхури. Арена будувалася не на державні, а на приватні гроші.

Лаошаньський велодром. Місткість - 6000 глядачів. Будувався німецькими архітекторами, головними проектувальниками треків, упродовж чотирьох років. Будинок має три рівні загальною висотою 33,8 метра.

Квитки

Якщо ви гадаєте, що квитки не можна купити, то глибоко помиляєтеся. Останній шанс придбати їх у Пекіні уболівальники отримають 25 липня, - за інформацією Оргкомітету, 820 тисяч квитків продаватимуться безпосередньо у касах олімпійських стадіонів, не більше двох на одні руки за один раз (за бажанням можна ще раз стати в чергу). Причому на змагання у Пекіні, де розгортатиметься основна боротьба за нагороди, залишилися нереалізованими всього 250 тисяч квитків, тоді як інші - це квитки на футбольні матчі в Шанхаї, Циньхуандао, Тяньцзіні та Шеньяні.
У цілому на Ігри буде продано 6,8 мли. квитків, 75 відсотків із яких призначаються для покупців у Китаї, інші реалізуються по всьому світові через національні олімпійські комітети.

Медалі

У медалі інкрустований нефрит. Це перші олімпійські нагороди, які містять не тільки метал. Їхній проект був розроблений у квітні 2007 року. Вага кожного «кругляша» -150 г (найважчі медалі - по 454 г - були шість років тому в Солт-Лейк-Сіті). На лицьовому боці зображено символ пекінської Олімпіади й олімпійські кільця, на зворотньому - жінка з крилами.

Новинки

ВМХ-спорт. МОК продовжує популяризувати екстремальні види спорту, які приводять на трибуни легку на підйом молодь і змушують домогосподарок істерично стрибати на затишних диванах після запаморочливих трюків. Слідом за фристайлом, гребним слаломом, маунтинбайком і сноубордом програма Ігор розширилася на догоду маленьким велосипедам, на яких розпачливі сміливці витворяють елементи ультра-сі. Втім, у Пекіні не буде ні дерта (катання по ґрунтових трасах), ні верта (хаф-пайп). Дебют залишиться за звичайними заїздами на швидкість із перешкодами у вигляді пагорбів.

Марафон на воді. 10 кілометрів у відкритій воді - випробування не менш складне, ніж марафон на суші. У гребному каналі «Shunyf» плавці, які регулярно збирають медалі на чемпіонатах світу, постараються ввійти в історію. Що може перешкодити? Новий, ще не зовсім звичний гідрокостюм, пекінське пекло й ранній час старту, що від сонця якщо і врятує, то ненабагато.

Прощання

Софтбол.
«З очей геть - із серця геть», - подумали чиновники МОК і виключили жіночий бейсбол із програми Олімпіади. Такий вчинок напрошувався ще з 1996 року, коли цьому досить дивному виду спорту запалили зелене світло.

У Пекіні буде останній і рішучий бій за медалі. Можна не сумніватися, що арена «Fengtai» у день фіналу буде заповнена. Глядачі обов'язково почують дівочий вереск, побачать радість переможниць і сльози тих, хто програє. Емоцій буде не займати. А все чому? Бо китаянки мають непогані шанси скласти конкуренцію незмінним чемпіонкам - американкам.

Майбутні герої

Марія Шарапова. Головна європейська зірка, заради якої трибуни будуть заповнені вщерть. У Китаї Марія так само популярна, як свого часу група «Тату» в Японії. Квитки на теніс давно перетворилися в раритет. І все через те, щоби почути стогони російської блондинки, подивитися на її ексклюзивні плаття й зайвий раз переконатися, що саме краса врятує світ. Команда Шарапової давно заявила, що не буде жити в Олімпійському селищі, а зніме для своєї підопічної номер у п'ятизірковому готелі.

Лю Сян. Головний китайський герой, олімпійський чемпіон і чемпіон світу в бар'єрному спринті. На нього молиться вся країна, і він, як сам зізнався, уже втомився від підвищеної уваги. Навесні Лю мріяв виїхати до далекого Сіднея, щоби спокійно підготуватися до Ігор, але місцеве населення такий крок кумира просто би не зрозуміло.
А між тим перемога Сяна в Пекіні не очевидна. 21-літній кубинець Дейрон Роблес нещодавно побив світовий рекорд і перебуває в чудовій формі...

Майкл Фелпс. Чотири роки тому в Афінах американцю пророкували вісім золотих медалей. Геній світового плавання, на рахунку якого шість світових досягнень, мало-мало - усього-то дві медалі - не дотягнув. У Пекіні він постарається це виправити й перевищити легендарний рекорд Марка Спітца (сім перемог на одній Олімпіаді).
Бланка Властич. Хорватська красуня не програє вже більше 40 змагань поспіль. Як перестрибнути її у висоту - не знає, схоже, ніхто. Головне питання - чи зуміє Бланка побити в Пекіні світовий рекорд великої Стефки Костадінової (2,09), що тримається вже 20 років?

Яо Мін. 226-сантиметровий центровий «Х'юстона» зустрічає гостей на плакатах у пекінському аеропорті. У Китаї його боготворять ще більше, ніж Лю Сяна. Хоч як виступить баскетбольна збірна, Мін буде її головною дороговказною зіркою. Китайцям, випав нелегкий жереб - США, Іспанія, Ангола... Мабуть, без подвигів Яо найпрацьовитішій збірній не обійтися...

Усейн Болт. Головне відкриття легкоатлетичного сезону. Рекордсмен світу в спринті (9,72), який спеціалізується на дистанції вдвічі довшій. Заради олімпійської перемоги вундеркінд із Ямайки готовий вийти на доріжку двічі, тим більше - сили дозволяють. Головні суперники - співвітчизник Асафа Пауелл і американець Тайсон Гей. Хто стане найшвидшою людиною на планеті - одне із найінтригуючих питань у програмі Ігор.

Олена Ісінбаєва. Головна олімпійська надія Росії. В Афінах Олена встановила світовий рекорд, у Пекіні збирається здивувати глядачів ще більш високим польотом. Якщо хто й здатний перешкодити Ісінбаєвій виграти другі Ігри поспіль, так це 26-річна американка Дженніфер Стучинськи, яка весною показала пристойний результат (4,92).


«Спортивна газета»

Источник Sport.ua
По теме:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАИНТЕРЕСУЕТ

Другие виды | 21 декабря 2024, 01:35 0

История невероятного триумфа в самом массовом турнире WPT Prime