Перший американець українського футболу

Свого часу Богдана Недільського запросили в радянський чемпіонат

Перший американець українського футболу
© Карпаты Львов

В історії українського футболу — лише двоє американців, які приїздили в наш чемпіонат. Але на відміну від Луїса Барбарі, котрий спробував сили у «Ворсклі» часів Пожичевського, перший американець у наших краях здійснив не стільки переїзд у незвідані краї, як повернення до витоків. Адже Богдан Недільський найперший легіонер в історії «Карпат», належить до української діаспори США та пишається своїм українським походженням.

Зірка університетського футболу

Богдан народився в родині українських емігрантів: мама походила зі Львова, а тато — зі Станіслава (нинішній Івано-Франківськ). Після війни вони емігрували до США, оселившись у Чикаго. Батько майбутнього футболіста почав працювати адвокатом, адміністратором федерального суду. Як повідомив Омелян Твардовський у діаспорянській газеті «Спортові вісті», Богдан виявляв «нахил» до спорту, а надто — до футболу, починаючи від наймолодшого віку. Коли хлопчику виповнилося 10 років, батьки привели його до футбольної школи «Чорноморська Січ», де він тренувався в Ігоря Чупенка. То була гарна робота — Недільський двічі визначався найкращим учнем футбольної секції, а в складі команди школи «Ніколет» був капітаном, найціннішим гравцем, виступав у збірних конференції та штату.

Після навчання в школі він вступив до університету «Маркетт», навчаючись психології та поповнивши півзахист тамтешньої команди «Маркетт Юніверсіті». Університетська команда мала свої традиції — недарма тут пишаються кількома підготовленими американськими збірниками, останній з яких — Тоні Санне — був членом збірної США на чемпіонаті світу 2002 року, виступав у клубах МLS («Ді-Сі Юнайтед») та навіть у німецькій бундеслізі («Герта», «Нюрнберг»).

Недільський упродовж виступів за «Маркетт» був лідером півзахисту. Впродовж першого сезону за «Воїнів» він записав до свого активу 9 голів та 7 асистів у 21 матчі. У сезоні 1987 року став найкращим у команді за кількістю результативних передач (8 асистів) і отримав приз найціннішого гравця сезону (М\/Р). Навіть нині, понад 20 років потому, Богдан входить в історичні десятки найкращих футболістів університету (за результативними передачами та кількістю ударів за сезон).

1988 року він був запрошений на Українську олімпіаду та збір молоді з нагоди 1000-річчя хрещення Русі, став у США чемпіоном II Української Спортової Олімпіади. Поєднуючи навчання, роботу і футбол, Недільський прислужився таким українським командам США, як «Крила» (Чикаго), «Леви» (Чикаго), УСВТ «Чорноморська Січ». Маючи хорошу репутацію в американських футбольних колах, Богдан отримав запрошення до української збірної Америки. Діаспорянська презентація готувалася до історичної події — у Горшемі на стадіоні «Тризубівка» вони мали приймати львівські «Карпати» з поки що радянської України.

«Насолити», щоб привернути увагу

Під керівництвом Євгена Чижовича (у недавньому минулому — тренера олімпійської збірної США), до матчу з братами з-за океану готувалися два десятки гравців. Воротарі: Яро Дахнівський (УАСТ «Леви» Чикаго) і Данило Василяк («Ньюарк Португіз» Нью-Джерсі); оборонці: Євген Чижович-мол. («Браун Юніверсіті»), Орест Гарматій і Тарас Козак (УСО «Тризуб» Філадельфія), Андрій Махліський і Тарас Вовк (УАСТ «Черник» Детройт), Ніко Кочерга (СК СУМА «Крила» Чикаго); напівоборонці: Ігор Чижович-мол. («Цинцинатті Юніверсіті»), Богдан Недільський (УАСТ «Леви» Чикаго), Зенон Лужняк («Вейк-Форест Юніверсіті»), Павло Скороход (СК СУМА «Крила» Чикаго), Християн Шалай (УАСТ «Черник» Детройт); нападники: Северин Палидович («Пассейк Джерманс»), Андрій Вовк (УАСТ «Черник» Детройт), Ясин Лузак («Гарвард Юніверсіті»), Андрій Бакун і Петро Тадрик («Нью-Джерсі Іґлз»), Роман Гупало і Ярослав Турко (УСК «Нью-Йорк»). Судити матч випало арбітру ФІФА із Нью-Джерсі Леоніду Гребінці. Матч у Філадельфії американські українці програли — 1:3, проте Недільський з товаришами справили на радянських «любителів»-професіоналів дуже приємне враження. Богдан зіграв і в братньому матчі в Чикаго, привернувши увагу радянської команди майстрів. Ще б пак, у тих товариських матчах він завдав обороні «Карпат» чимало труднощів, та ще й відзначився голом. Світлої пам'яті Карло Мікльош поговорив з Недільським, дізнався про його бажання спробувати сили в Україні, й відтак з'явилася воістину історична ідея — запросити громадянина США, українця з діда-прадіда. повернутися на рідну землю.

Американець в СРСР

Проте здійснити бажане було зовсім непросто. «Карпати» відразу по приїзді додому почали готувати базу для резонансного переходу, однак наштовхнувся на супротив радянської федерації футболу. Близько півроку тривала бюрократична тяганина, і Богданові впродовж грудня-січня довелося проходити стажування в угорських МТК і «Ференцвароші». Аж коли зі США прийшло підтвердження, що Недільський не має статусу професіонала, зникла остання перешкода на шляху до заявки футболіста.

У розташування «Карпат» Богдан прибув у березні 1991 року. Як неодружений гравець був поселений у клубний гуртожиток до воротаря Валерія Паламарчука. Як і всі, отримував зарплату інфляційними карбованцями, не мав жодних поблажок і в тренувальному процесі. Дебют Недільського в радянському футболі відбувся 9 травня в матчі «Карпат» проти «Галичини» з Дрогобича. На 85-й хвилині, за рахунку 2:0 на користь господарів, під бурхливі оплески вболівальників український американець змінив Романа Толочка. Кількома хвилинами раніше на поле вийшли Юрій Гій та майбутній рекордсмен еліти нашого футболу за проведеними матчами Олександр Чижевський. Команда в Ростислава Поточняка тоді була просто прекрасна — Лайзан, Мокрицький, Шаран, Мущинка, Леськів — це лише кілька імен, окрім уже названих, щоб оцінити потенціал тодішніх «Карпат».

Особливо щемливою для Богдана, «Карпат», усієї львівської громади стала зустріч 22 червня «Карпат» і збірної американської української діаспори в товариському матчі, присвяченому 80-річчю видатного СТ «Україна», яке несло дух українства через найтяжчі випробування буремного XX століття. У цьому матчі, на який були запрошені й батьки футболіста «Карпат», йому випало грати у складі збірної Української спортивної централі Америки та Канади проти своїх нових українських товаришів. І треба ж такого, Недільський відзначився голом у ворота «Карпат»! Проте в товариському матчі, та ще й приуроченому до такої визначної дати, таке влучання викликало лише оплески. Олександр Скоцень і Євген Чижович, інші уславлені ветерани українського футболу в США та Канаді, вперше за десятиліття ступили на рідну землю. Того ж дня кожен гол (а їх було аж 8 в ворота обох команд) сприймався бурхливими оваціями. А надто — такий гол, який удався Богданові. Попри товариський статус матчу, м'яч, забитий Недільським у ворота «Карпат», було визнано найкращим у всьому сезоні 1991 року.

Упродовж чемпіонату американський українець провів за «Карпати» 14 матчів. За спогадами очевидців, активно прилучався до атак із середини поля й нерідко починав результативні контрвипади на ворота суперників. У чому ж причина, що Недільський провів в Україні лише сезон? Львівський журналіст та історик футболу Олександр Паук вважає, що спричинило до цього різне ставлення до футболу в СРСР та тогочасних США. Випускник престижного вузу, вельми ерудований Недільський хотів продовжити свої наукові студії, тоді як радянський футбол, попри його формально любительський статус, був на рівні справжнього професіонального змагання, яке вимагало цілковитого підпорядкування життя суто спортивній цілі.

Богдан же був куди ширшою особистістю. Вже зараз, спілкуючись з ним і знайомлячись з відгуками американської преси про його школу, бачу, що коло його інтересів вимагало чимало часу й зусиль. Тож наука в цьому сенсі взяла гору над футболом. Проте в «Карпатах» Недільського пам'ятають, і перебування Богдана в СРСР збіглося в часі з історичною подією в долі нашої батьківщини. 23 серпня півоборонець «Карпат» відзначав своє 24-річчя, а наступного дня, 24 серпня 1991 року, Верховна Рада УРСР проголосила акт державної Незалежності України. Весь світ на той час звернув свою увагу на Україну. Всерйоз боялися початку військових дій, а то й початку громадянської війни. Телефонні лінії не працювали певний час, і Недільський не міг додзвонитися до родини, яку вже дістали американські ЗМІ запитаннями про сина. Того сезону «Карпати» виграли буферну зону радянської другої ліги. У швидкоплині подій того тривожного й сповненого сподівань року навряд чи хтось думав, що вже наступного року «Карпати», як і належить одному з найславетніших клубів нашої землі, дебютують в елітній вищій лізі незалежного чемпіонату України. Пізньої осені того ж року Богдан повернувся у США, а з ФК «Карпати» (Львів, Україна) на його адресу надійшов лист із подякою за прекрасний сезон.

Від футболу — до викладацтва

Ще продовжуючи активні виступи, як це водиться в Америці, Богдан почав прилучатися й до тренерської роботи. Він був тренером Вінконсинської міжшкільної атлетичної асоціації, а зараз є професором школи «Шорвуд» у Мілуокі. Ще в 25 років разом із своїм наставником Майклом Коноваленком (емігрував з Мінська, виступав за дублерів «Динамо» (Київ), підготував кількох майбутніх гравців збірної СРСР) вони почали тренувати шкільну команду, котра здобула чимало локальних перемог. Так, 1997 року під керівництвом цього тренерського дуету команда школи «Шорвуд» виграла чемпіонат Вінконсинської міжшкільної атлетичної асоціації із блискучим показником — 27 перемог у 27 матчах. Отакий результат зустрічався тільки двічі за всю історію Вінконсину. Завдяки цьому звершенню молодий Богдан Недільський був визнаний найкращим тренером року штату Вінконсин.

Щоб зрозуміти, наскільки новаторською є освіта в США, можна процитувати американську пресу, яка написала про школу Недільського такі слова: «У школі «Шорвуд» студенти і викладачі звільнилися від традиційної моделі навчання і знайшли більш глибокий зв'язок з навколишнім середовищем».

Нині пан Богдан працює над дисертацією, проте всі ми розуміємо: цей визначний діяч українського футболу Америки, хоч яким був би зайнятим науковою діяльністю, все одно не забуватиме про розвиток народної гри й принесе ще чимало користі у його розвитку.


Артур ВАЛЕРКО, газета «Український футбол»

Подписывайся на наш канал в Telegram и узнавай все самые свежие новости первым!

Источник — Sport.ua

(1 голос)

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Новости партнеров
Загрузка...
Комментарии
  Doc.Roberts
  Doc.Roberts, 16.07.2010 17:27
  0
  LzДякую за статтю, дуже цiкаво!
  Doc.Roberts
  Doc.Roberts, 16.07.2010 17:27
  0
  LzДякую за статтю, дуже цiкаво!
Вы не авторизованы.
Если вы хотите оставлять комментарии, пожалуйста, авторизуйтесь.
Если вы не имеете учётной записи, вы должны зарегистрироваться.
Продолжая просматривать SPORT.UA, Вы подтверждаете, что ознакомились с Политикой конфиденциальности