Чому дискваліфікація через Мораеса – це буря у склянці води
Оглядач Sport.ua – про метушню навколо натуралізованого футболіста збірної України
- 27 березня 2019, 07:38
- |
- 27 березня 2019, 12:41
- 79036
- 46
Не дуже приємний післясмак від вимученої і місцями навіть незаслуженої перемоги збірної України над Люксембургом перебив «запах» новини про Мораєса. На ранок після люксембурзьких страждань збірної України, таке собі португальське видання Mais Futebol порвало наш інформаційний простір інформацією про те, що натуралізація Жуніора Мораєса була зроблена з порушенням норм і правил ФІФА. Отже, через те, що 31-річний бразилець, що став українцем нібито не за правилами, збірній України загрожують технічні поразки в двох стартових поєдинках відбору до Євро- 2020.
Чесно кажучи, час і місце для обнародування цієї «сенсації» вибрані майже ідеально. Збірна України зараз - лідер у своїй групі, чинний чемпіон континенту має лише два очки після двох домашніх поєдинків і не дуже райдужні перспективи у вигляді виїзних матчів в Києві і Бєлграді.Мабуть, португальці таким чином вирішили трохи перестрахуватися, закинувши пробний камінь. Пройде - і на одного суперника стане менше, і шлях на Євро- 2020 буде розчищений. А не пройде - значить, така доля. Даруйте. Такі справи. Дуже низька і підла тактика, але, як мовиться, на війні усі способи хороші. Особливо якщо вони ведуть до перемоги.
З точки зору португальського обивателя, не посвяченого в подробиці «перероблення» Мораєса з бразильця на українця, ця тема цікава лише в їх контексті. Команда Сантуша вже не та, що раніше, тому чом би її не підтримати ось таким несподіваним способом, нехай і за допомогою забороненого удару нижче пояса. Але в даному випадку цікавіший і показовий той момент, особливо для нас, де саме вийшла новина про «неправильного» Мораєса.
Фото: ФФУ
Mais Futebol - це видання для переважної більшості українців буде чимось на кшталт «широко відоме у вузьких колах». Не буде великим перебільшенням сказати, що це ЗМІ і в самій Португалії не є провідним. Тому і в Європі апріорі не може мати авторитету Marсa або As. Як і інших кіккерів чи франс футболів. Отже, і агентурної мережі, і власних кореспондентів або хоча би солідних джерел в Україні у цього «джерела» навряд чи може бути. З іншого боку, ну ось не віриться, що який-небудь затятий португальський журналіст-розслідувач Педру поклав на вівтар власної країни декілька місяців свого життя оглядача тільки для того, щоб колупатися в нюансах українського законодавства і в закордонних відрядженнях Жуніора Мораєса, з'ясовувавши буквально по днях, скільки часу той був у Китаї. Та марення це все. Тому, як на мене, варіант з появою цієї «новини» в португальському ЗМІ бачиться елементарним вкиданням. Ззовні. І замовників цього вірусу треба шукати, вважаю, зовсім не на Піренеях. А набагато ближче. Просто в Португалії вхопилися за таке зручне і безкоштовне рятівне коло. І їх зрозуміти можна, про що було детально сказано вище.
Якщо ми у загальних рисах розібралися в питанні «хто винен», то відповісти у даному контексті на питання «що робити» ще простіше. Як можна зрозуміти із звинувачувальних сентенцій Mais Futebol, головна претензія відносно Мораєса - натуралізований бразилець мешкав на території нашої країни не п'ять років, а типу чотири роки і сім місяців (ще раз: ви все ще вірите, що той самий затятий португальський журналіст Педру колупався в проїзних документах Жуніора, вивчаючи їх на предмет в'їзд - виїзд!?).
Фото: ФФУ
Правильність отримання Мораєсом українського паспорта завзяті португальські акули пера не ставлять під сумнів. Бо безглуздо. Тому що, за нашими, українськими законами, Мораєс став українцем абсолютно законно. Інша річ - чи потрібний він так вже сильно збірній? Але, знову-таки, зараз про інше. Жуніор міг бути хоч півроку у відрядженні в Китаї, Антарктиді або Гіпербореї, і це жодним чином не впливає на отримання ним синьої книжечки. Їх, тобто збиральних Педру, більше напружує законність отримання екс-бразильцем саме українського футбольного громадянства.
Тобто, по їх логіці, ФФУ і Мораєс порушили закони не стільки країни України, скільки Міжнародної футбольної федерації. Чесно кажучи, це ще більше марення. Наскільки відомо, цей футболіст ніколи не грав за збірні Бразилії, і українське футбольне громадянство для нього - перше. Крім того, вже усі, кому треба і не треба, встигли процитувати деякі статті відповідного циркуляра ФІФА. А саме: «Будь-яка особа, що має постійне громадянство, яке не залежить від місця проживання в певній країні, має право грати за збірні команди Асоціації цієї країни».
Тобто, кажучи цивільною мовою, Мораєс не порушував ні українського законодавства, ні футбольного. Він законно отримав український паспорт, і законно отримав право зіграти за збірну України. Проблема довкола Мораєса - буря в склянці води, висмоктана з одного пальця. І про неї забудуть вже завтра. Адже це навіть не той випадок, коли ложки знайшлися, а осад залишився.
Тільки ось турбує одне питання - якщо це вкидання все одно комусь вигідне, і не стільки Португалії або Люксембургу, чи означає це, що подібні пересуди навкруги ФФУ і гравців збірної з'являтимуться й надалі?
Валерій ВАСИЛЕНКО