Топ-10 найдорожчих трансферів українських футболістів
Зінченко увірвався одразу на друге місце
- 23 липня 2022, 09:00
- |
- 05 сiчня 2024, 23:10
- 33679
- 19
Після переходу з «МанСіті» до «Арсеналу» універсального футболіста національної збірної України Олександра Зінченка зазнала змін історична таблиця найдорожчих трансферів нашого футболу. Мільйони, заплачені лондонським клубом за 25-річного гравця, дозволили йому не лише потрапити до десятки найдорожчих українських трансферів, а й одразу ж увірватися на друге місце. Хто ще там у сусідах у «Зіни» - читайте нижче.
10. Дмитро ЧИГРИНСЬКИЙ
Рік: 2010
Звідки: Барселона
Куди: Шахтар
Сума: 15 млн євро
Запрошення основного центрбека «Шахтаря» в найкращу на той час команду світу - особиста ініціатива її тренера. Гвардіола «натиснув» на керівництво «блауграни», щоб ті купили саме віце-капітана «гірників». У Чигринському Пепа підкуповували насамперед уміння підключатися до атак, гарна гра головою, чіткий вибір позиції. Але головне - вміння віддати зрячу передачу на півполя.
Однак у «Барсі» у Дмитра не склалося. І не скажеш, що шансів йому не давали. Давали, але з різних причин український захисник ними не скористався. У його активі - 18 ігор за каталонську команду.
Не минуло й року, як Чигринський повернувся до «Шахтаря». Але грати як раніше - на високому рівні - йому вже не вдалося.
9. Роман ЯРЕМЧУК
Рік: 2021
Звідки: Гент
Куди: Бенфіка
Сума: 17 млн євро
Так уже сталося, що один із нинішніх лідерів української збірної і «паралельно» найкращий на даний момент вітчизняний нападник розквітнув лише після того, як залишив Україну. Заграти у «Динамо» Яремчуку не вдалося. А ось у «Генті» - вийшло дуже навіть непогано. За чотири сезони у Бельгії на рахунку Романа 61 забитий м'яч та 18 результативних передач.
В останній сезон у Лізі Жюпіле було видно, що Роман утомився від «Гента» і хоче піти. Українець банально переріс рівень скромного бельгійського клубу. На нього було багато претендентів, але у результаті форвард опинився у «Бенфіці». Почав він там «за здоров'я», але потім трохи забуксував. Може, у новому сезоні вийде краще.
8. Сергій РЕБРОВ
Рік: 2000
Звідки: Динамо
Куди: Тоттенхем
Сума: 18 млн євро
Після відходу Шевченка до «Мілана» його партнер з динамівського нападу Ребров став беззаперечним лідером команди Лобановського. Сергій дуже багато забивав, причому у різний спосіб і на різних рівнях. Подейкували, що Берлусконі у «Мілані» хотів відтворити зв'язку форвардів Шевченко - Ребров. Але в результаті Сергій опинився в АПЛ.
На момент переходу до «Тоттенхема» Реброву виповнилося 26 років - справжній розквіт для футболіста. Здавалося, що він метеором увірветься до чемпіонату Англії і там робитиме різницю. Але, на жаль, не вийшло.
Хоча спочатку справи у Сергія йшли непогано. Принаймні тренер «Тоттенхема» Грем йому довіряв. Але Ходдл, що змінив його, впритул не бачив українця у стартовому складі. У результаті пробитися в основу Реброву так і не вдалося, і він безславно покинув клуб. А його трансфер досі вважається одним із найгірших в історії «Тоттенхема».
7. Андрій ЯРМОЛЕНКО
Рік: 2018
Звідки: Боруссія (Д)
Куди: Вест Хем
Сума: 20 млн євро
Ярмоленко пересидів у «Динамо». Це очевидно. До «Боруссії» він потрапив у 27 років, коли вже досить складно адаптуватися до зовсім інших умов та вимог. Проте починав він у «Боруссії» непогано: і забивав, і асистував. Але потім отримав неприємну травму й вибув на кілька місяців.
А тут ще й тренер змінився. А у «Вест Хемі» вчергове затіяли будівництво суперклубу, і Ярмоленко розглядався як очевидний варіант підсилення. Загалом, у підсумку і продавець, і покупець виявилися задоволені. Хоча, звичайно, більше задоволений був продавець.
6. Віталій МИКОЛЕНКО
Рік: 2021
Звідки: Динамо
Куди: Евертон
Сума: 23 млн євро
Перехід лівофлангового захисника «Динамо» та збірної України Віталія Миколенка до англійського «Евертона» став третім найдорожчим трансфером в історії «біло-синіх» - після переходів двох Андріїв: Шевченка та Ярмоленка. Відхід Віталія з «Динамо» став досить несподіваним, оскільки і сам футболіст, і керівництво клубу неодноразово констатували про намір зберегти статус-кво. Раніше були певні чутки, які «відправляли» Віталія до «Мілана», але потім вони вщухли. Напевно, не в останню чергу через те, що Миколенко не вдалось голосно проявити себе на Євро-2020. Проте головного тренера «Евертона» Бенітеса український захисник переконав. Наставник «ірисок» особисто ініціював цей трансфер.
Проте грав під керівництвом Рафи Віталій недовго: іспанцю вказали на двері, натомість прийшов Лемпард. Але все одно справи команди йшли погано: вона боролася за виживання. Проте Миколенко став у Лемпарда гравцем основного складу. І улюбленцем місцевої публіки. Фани назвали саме гол українця (у ворота «Лестера») найкращим у сезоні.
5. Андрій ШЕВЧЕНКО
Рік: 1999
Звідки: Динамо
Куди: Мілан
Сума: 24 млн євро
Перехід найкращого в історії нашої Незалежності футболіста, який відбувся понад два десятки років тому, все ще залишається у топовій десятці наших найкращих трансферів. Можна з упевненістю говорити, що якби перехід Шеви «за бугор» відбувся набагато пізніше, він би оцінювався вдвічі дорожче. Але й тоді, наприкінці дев'яностих, ті 24 мільйони виглядали фантастичною сумою. «Мілан» довго «вів» Андрія: було багато переглядів - гласних та негласних, багато консультацій. «Россонері» не хотіли брати «кота в мішку», а хотіли взяти готового для основи футболіста. Саме такого - готового до найвищих завдань - вони й взяли. Із «Міланом» Андрій виграв усе - як на італійській арені, так і на міжнародній. Вінцем його міланської кар'єри став «Золотий м'яч» - титул найкращого футболіста Європи. Швидше за все, Шевченко став би справжньою легендою «Мілана» і побив би бомбардирський рекорд Нордаля, якби не поїхав за «довгим фунтом» до «Челсі», де на нього чекало розчарування…
3-4. Андрій ЯРМОЛЕНКО
Рік: 2017
Звідки: Динамо
Куди: Боруссія Д
Сума: 25 млн євро
Незважаючи на статус «другого Шевченка», Ярмоленко дуже довго «запрягав» у «Динамо». Ще 2004-го року тодішній тренер «біло-синіх» Анатолій Дем'яненко анонсував появу в команді суперталанту із «130-го кілометра», але лише 2010-го про Ярмоленка заговорили на повний голос. Андрій потрапив у стартовий склад «Динамо» за Газзаєва. Незважаючи на гостру критику, російський фахівець продовжував ставити Андрія до основи. Спочатку справи у «Ярмоли» йшли не дуже: начебто не особливо технічний, не особливо швидкий, та й не семижильний. Проте на початку «десятих» Ярмоленко став одним із найкращих футболістів «Динамо» та збірної України. А з початком війни проти росії та відтоку легіонерів - і зовсім найкращим. Приблизно з 2013-го ходили затяті чутки про зацікавленість персоною Ярмоленка багатьма топ-клубами. Зокрема, ПСЖ. Але незважаючи на бажання Андрія перебратися за кордон, керівництво «Динамо» його не відпускало. Відпустило лише у 2017-му, спокусившись на 25 мільйонів євро, в поспішному порядку запропонованих «Боруссією», що раптово розбагатіла на продажу Дембеле.
3-4. Дмитро ЧИГРИНСЬКИЙ
Рік: 2009
Звідки: Шахтар
Куди: Барселона
Сума: 25 млн євро
Дуже цікавий перехід. Якщо не сказати більше. 2009-го, коли «Шахтар» виграв Кубок УЄФА, Чигринський був одним із лідерів донецької команди. Дмитро «цементував» оборону, а ще мав відмінну першу передачу. Саме ця його якість, а ще - лідерські характеристики (Дмитро довгий час був капітаном «гірників», одним із авторитетів у роздягальні) - і підкупило тодішнього головного тренера «Барселони» Гвардіолу, який шукав собі в команду кваліфікованого центрбека. За Чигринського «Барса» відвалила тоді рекордні для українського футболу 25 мільйонів євро. Але заграти у столиці Каталонії захисник не зумів. І вже через рік він повернувся до «Шахтаря», подешевшавши на десять мільйонів.
2. Олександр ЗІНЧЕНКО
Рік: 2022
Звідки: Манчестер Сіті
Куди: Арсенал
Сума: 35 млн євро
Найгучніший український трансфер нинішнього міжсезоння. Це як мінімум. «Універсальний солдат» з «Манчестер Сіті» захотів змінити обстановку: після чотирьох сезонів на «Етіхаді» він переходить в «Арсенал».
На необхідності цього трансферу наполіг головний тренер «канонірів» Артета. З іспанцем Зінченко знайомий із спільної роботи у «Сіті», де той був асистентом Гвардіоли.
Спочатку «містяни» не збиралися відпускати українця. Але потім змінили свою позицію: мовляв, якщо буде вигідна пропозиція, то чому б і ні. Пропозиція виявилася вигідною. Не встояв і сам футболіст, який мав контракт із «Сіті» до літа 2024 року.
Напевно, в «Арсеналі» Саша отримуватиме більше ігрової практики. Але чи боротиметься він так само за чемпіонство - велике питання.
1. Андрій ШЕВЧЕНКО
Рік: 2006
Звідки: Мілан
Куди: Челсі
Сума: 44 млн євро
З того часу витекло дуже багато води, але той резонансний перехід найкращого українського футболіста часів Незалежності залишається і однозначно найдорожчим, і однозначно недосяжним.
Напевно, насамперед слід зазначити, що Шева перебрався на Туманний Альбіон пізно: форварду «стукнуло» вже 30. Свої найкращі якості в «Челсі» він так і не зумів продемонструвати. Не в останню чергу і тому, що не знайшов спільної мови з наставником «аристократів» Моурінью.
Цей трансфер і зараз здається справжньою бомбою - а що казати про той час. Однак, якщо бути до кінця об'єктивним, то слід визнати, що той перехід став найбільшою помилкою Шевченка-футболіста. Він міг би і мав стати ідолом «Мілана». Але відхід у «Челсі» все зіпсував. А на «Стемфорд Брідж» Андрій був лише одним із багатьох.