Італійська драма на Париж - Рубе. Підсумки тижня в велоспорті

Sport.ua підбиває підсумки тижня в шосейному велоспорті

Італійська драма на Париж - Рубе. Підсумки тижня в велоспорті

Гонки тижня

Неділя, 3 жовтня - Париж - Рубе (Франція)

3 жовтня для дуже багатьох любителів велоспорту було найочікуванішим днем ​​сезону. Легендарна Париж - Рубе, найпрестижніша одноденна велогонка світу, в 2020 році спочатку була перенесена з квітня на жовтень, а потім взагалі скасована через пандемію коронавірусу. Коли в 2021 році «Північне пекло» знову перенесли на жовтень, багато хто побоювався, що історія минулого року повториться. Але, на щастя, «Королеву класик» все ж вдалося провести. Але чекати чергової версії Париж - Рубе довелося цілих два з половиною роки - ажіотаж був неймовірним.

Ще сильніше його підігрів прогноз погоди в північній Франції на день проведення гонки. У дощових умовах Париж - Рубе стає максимально важкою і епічною: коли за перемогу рубаються чоловіки з ніг до голови в болоті - це виглядає дуже суворо і олдскульно. Не кажучи вже про те, наскільки складнішою і небезпечнішою від цього стає гонка. Дощового Париж - Рубе вболівальники не бачили з далекого 2002 року. З тих пір щороку фанати моляться на опади в день проведення «Північного пекла», але кожен раз ці молитви виявлялися марними.

Проте, в цьому році прохання фанатів нарешті дійшли до небесної канцелярії, і погода на Париж - Рубе обіцяла бути максимально складною: сильні дощі в суботу та неділю, і сильні вітри. 2,5 роки перерви, дощова гонка - більшого ажіотажу навколо «Північного пекла» створити було, напевно, неможливо.

І в підсумку гонка очікування виправдала сповна - вона вийшла неймовірно драматичною і епічною. Почалося все з того, що ранній відрив вийшов дуже небезпечним. У нього відібралися відразу 28 гонщиків, причому в ньому опинилися такі люди, як екс-чемпіон Париж - Рубе Грег Ван Авермат, Джанні Москон і Яспер Філіпсен, який до цього виграв чотири одноденки поспіль. Особливо небезпечною ситуація була через те, що як мінімум по одному гонщику у відрив делегували практично всі топ-команди - складалася ситуація, за якої наздоганяти відрив було б просто нікому.

Тим більше, Париж - Рубе - це за своєю природою гонка, на якій добирати відриви дуже складно, і навіть 1 хвилина відставання за 80-90 км до фінішу може виявитися вироком для пелотону. Особливо ускладнювалося завдання по переслідуванню в дощових умовах. По мокрому кожен сектор бруківки був дуже селективний - після будь-якого з них пелотон розвалювався, і ставав дуже невеликим. І лідерам потрібно було або чекати хвости, або намагатися продовжувати роботу тією невеликою групою, яка залишилася від пелотону. І той, і інший варіант - погані для процесу переслідування.

Перед стартом Париж - Рубе багато хто побоювався, що через присутність в ній вічних суперників, Матьє Ван дер Пула та Воута Ван Арта, гонка стане дуже нудною: вони знову почнуть пасти один одного, а в цей час за перемогою вислизне якась випадкова фігура. Так могло б статися і цього разу. По суті, відрив дня був нейтралізований саме завдяки двом ситуаціям, коли Ван Арт і Ван дер Пул виявилися по різних групах, і обидва працювали на повну: Матьє - щоб втекти від Воута, а той - щоб наздогнати свого суперника.

Вперше вони опинилися окремо під час проходження Аренбергського лісу. Ван Арт позиційно помилився, і почав штурм легендарної траншеї занадто глибоко по пелотону. Пізніше перед ним впали два гонщика: сам бельгієць із «Jumbo Visma» падіння зумів уникнути, але розрив перед ним утворився. І для того, щоб закрити його, Воут витратив чимало сил.

За 71 км до фінішу Ван дер Пул вже цілеспрямовано пішов в атаку, причому на асфальті. Ван Арт цю атаку проспав, і вони знову опинилися в різних групах, що і було гарантією того, що обидва будуть працювати на всі 100%. Цього разу наздогнати свого головного суперника Воуту вже не вдалося. А ось Ван дер Пул, позбувшись бельгійця, зумів перекластися до Сонні Кольбреллі, який атакував з пелотону трохи раніше. Пізніше їхнє спільне формування зуміло добрати і залишки раннього відриву дня. Всіх, крім Джанні Москона, який на одній з ділянок бруківки скинув своїх попутників і більш ніж за 50 км до фінішу поїхав самотужки.

Італієць, який в кінці сезону покидає «Ineos» і переходить в «Астану», виглядав в той день чудово, і тримав своїх переслідувачів на чолі з Ван дер Пулом на дистанції більше ніж хвилини. У Москона були всі шанси довести справу до перемоги, але пані Фортуна явно була проти цього. Спочатку Джанні зловив прокол, а трохи пізніше ще й впав під час проходження чергового сектора бруківки. 1 хвилина і 15 секунд переваги дуже швидко перетворилися на 20 секунд.

У цей момент група переслідувачів, розуміючи, що шанси на перемогу знову з'явилися, нарешті почала працювати злагоджено і допомагати Ван дер Пулу. Москон довгий час героїчно чинив опір і в якийсь момент навіть наростив свою перевагу, але все ж здався на милість переслідувачам. Такий сценарій не міг не добити морально італійського гонщика, і він випав з лідируючої групи. Москон героїчно боровся, але в підсумку був змушений задовольнитися лише четвертим місцем.

А перемогу розіграло тріо: крім Ван дер Пула і Кольбреллі, попереду зумів втриматися ще один учасник раннього відриву - Флоріан Вермеерш. І в фінішному спринті Кольбреллі виявився найшвидшим. А ось у Ван дер Пула, який виконував найбільший обсяг роботи попереду, сил не вистачило - лише третє місце.

Емоції Кольбреллі після фінішу виглядали просто як істерика. Трохи дике видовище, але воно лише ще раз підкреслює важливість і цінність перемоги на Париж - Рубе. Феноменальний сезон для Кольбреллі, який за 2021 рік досяг колосального прогресу, і в його кінцівці здобув головну перемогу в своїй кар'єрі.

В цілому, Сонні ніколи не вважався фахівцем бруківки та північних класик (про що говорити, якщо в свій 31 рік він проїхав свою дебютну Париж - Рубе), але зараз його фізична форма на якомусь космічному рівні. До слова, дебютантом «Північного пекла» був не тільки він, а взагалі вся трійця призерів - унікальний випадок. Кольбреллі став першим гонщиком з часів Жана Форестьє в 1955 році, який виграв свою дебютну Париж - Рубе, а дебютантів у топ-3 не було з часів Тома Боонена в 2002 році - дуже яскрава ілюстрація того, наскільки важливий на цій гонці досвід, і наскільки унікальна подія відбулася в неділю. Хоча частково це можна пояснити: дощова Париж - Рубе - це особливий жанр, який сильно відрізняється від звичної, сухої гонки. І в сучасному поколінні гонщиків досвіду проходження дощового Париж - Рубе не було ні у кого.

Кольбреллі став першим італійцем за 22 роки, який виграв «Королеву класик» - до нього в 1999 році перемагав Андреа Тафі. Сонні - лише третій гонщик, який перемагає в Рубе в статусі діючого чемпіона Італії - до нього це вдавалося все тому ж Тафі і великому і міфічному Фаусто Коппі в далекому 1950 році.

Розчарував на нинішній Париж - Рубе «Deceuninck Quick Step». Команда Патріка Лефевра провела дуже бліду і пасивну гонку, а найкращим став Ів Лампарт - п'яте місце. Як від колишнього велокросмена, багато чого в умовах дощу і болота чекали від Зденека Штибара, але чех явно був готовий не найкращим чином і фінішував лише 26-м. Петер Саган у своїй прощальній гонці в складі «Bora Hansgrohe» дуже неприємно впав і в підсумку посів лише 57-ме місце. Ще більше шкода Штефана Кюнга і Яспера Стуйвена. Кожен з них впав по три рази, але героїчно продовжив боротьбу.

28 вересня - 1 жовтня - Тур Сицилії (Італія)

Інших гонок Світового туру на цьому тижні не проводилося, проте не можна обійти увагою проконтинентальну багатоденку Джиро делла Січілія. А все тому, що красиву перемогу на останньому етапі і в загальному заліку завоював Вінченцо Нібалі. Під самий кінець свого 2-річного перебування в «Trek Segafredo» легендарний італієць таки зумів принести своїй команді першу перемогу: в попередній раз Нібалі перемагав ще на 20-му етапі Тур де Франс-2019 до Валь Торанс в складі «Bahrain Merida».

Легендарний Нібалі переміг на своїй малій батьківщині - це вже сама по собі значуща подія. Але головне не це. Після двох невдалих сезонів багато хто вже поспішив списати майже 37-річного ветерана в утиль, не звертаючи увагу на численні стримуючі фактори, які заважали Нібалі показувати свій звичний рівень в ці два роки. І тепер «Мессінська акула» довів, що списали його занадто рано.

Перемогу на Турі Сицилії не варто недооцінювати: незважаючи на скромний статус гонки, переміг Нібалі в протистоянні з такими гонщиками, як Алехандро Вальверде, Ромен Барде, Лоренцо Фортунато і Давід Де ла Крус - солідна компанія. Наступної суботи сезон великих гонок буде закривати останній Монумент сезону - Ломбардія, одна з улюблених гонок Нібалі, яку він вже вигравав в 2015 та 2017 років роках. І в такій формі Вінченцо стає одним з фаворитів «Гонки опалого листя».

Наступний тиждень

Субота, 9 листопада - Ломбардія (Італія)

У нинішньому сезоні організатори Ломбардії вирішили перекроїти маршрут легендарної класики: тепер гонщики будуть стартувати в Комо і фінішувати в Бергамо, а не навпаки. При цьому гонщики поїдуть не реверс старого маршруту, а зовсім новий, і ще більш складний в плані рельєфу.

Компанія на старті збереться дуже серйозна. Крім Нібалі, на старт вийдуть Прімож Рогліч, Вальверде, Тадей Погачар, Тібо Піно, Марк Хірші, Давіде Формоло, Ден Мартін, Джанні Москон, Адам Йейтс, Естебан Чавес, Макс Шахманн, Джино Медер та інші зірки.

Спробує взяти реванш у долі Ремко Евенпул, який рік тому на Ломбардії пережив страшне падіння і отримав важкий перелом тазу. Маршрут Ломбардії змінили, спуску з Муро ді Сормано вже не буде, але розслаблятися Ремко точно не варто: небезпечних місць все одно буде більш ніж достатньо, та й Нібалі знову в строю, при формі та готовий видавати свої фірмові атаки на спусках.

Та й психологічний стан Евенпула викликає серйозні питання. Останній тиждень він провів в полеміках на фламандському телебаченні і в Твіттері. Ремко звинувачували в тому, що він не підкорявся командній тактиці на чемпіонаті світу і став причиною провалу збірної Бельгії. Що цікаво, Ван Арт багато критичних постів на адресу Евенпула в Твіттері лайкав, але самі гонщики пообіцяли зустрітися після завершення сезону і в спокійній обстановці помиритися - їм ще треба буде не один рік разом виступати за національну команду, тому ці конфлікти не потрібні нікому, крім жовтої преси.

Дайджест новин

- Комі Джанні Москона, «Астана» на цьому тижні оголосила про підписання Давида Де ла Круса. Дуже серйозне посилення під Гран тури - людина здатна і сама етапи вигравати, і в топ-10 загального заліку заїхати, і бути топовим грегарі. Схоже, «Астана» знову стає грізною силою на супербагатоденках. Одного бюджет «Астани» все ж не гумовий - Алекса Аранбуру довелося відпустити в «Movistar».

- Організатори Джиро д'Італія, компанія RCS Sport, офіційно оголосила про те, що Джиро-2022 стартує за кордоном. Причому почнеться Джиро в п'ятницю, 6 травня - це значить, що після стартового блоку на гонщиків буде чекати додатковий день відпочинку. З чуток, стартувати Джиро буде в Угорщині. «Гранде партенца» в Будапешті вже була запланована на 2020 рік, однак тоді від цих планів довелося відмовитися через пандемію коронавірусу.

- Тим не менше, Covid-19 продовжує впливати на календар Світового туру. Tour Down Under і Cadel Evans Great Ocean Race, які традиційно відкривають сезон в січні, в 2022 році знову не відбудуться через суворі карантинні обмеження в Австралії.

- На тижні у відомій французькій газеті L'Equipe з'явилася інформація про те, що Том Дюмулен може перейти в «Bike Exchange». Пізніше інформацію підтвердили й інші джерела, але з одним уточненням: обговорюється можливість такого переходу лише через рік, на сезон 2023 року. В цілому, відхід Дюмулен з «Jumbo Visma» виглядає в якійсь мірі логічним: при живому Роглічі та прогресі Вінгегора Том виглядає в цій команді зайвим.

Олег Дідух Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Теніс | 03 сiчня 2025, 05:55 17

Ангеліна переграла Кімберлі Біррелл у трьох сетах на змаганнях WTA 500 в Австралії