Нова реальність. Матчі по 60 хвилин можуть врятувати футбол
Зміни здатні допомогти гравцям витримувати шалені навантаження й інтенсивні ігрові періоди
- 15 квітня 2020, 14:05
- |
- 16 квітня 2020, 11:19
- 11174
- 23
Футбол еволюціонує, як і багато інших явищ в людській цивілізації. Недавнє введення VAR ще якихось 10-15 років тому виглядало чимось диким і надто «комп'ютерним», проте зараз все більше та більше уболівальників і фахівців по всьому світу схиляються до того, що ця новинка робить футбол краще.
Якщо взяти найстаріший з існуючих на сьогодні в світі футбольний звід правил, то ми побачимо, що гра повністю змінилася. У тій чудовій рукописній брошурі під гордою назвою «Правила, положення та закони футбольного клубу Шеффілда», яка була створена в 1859 році і продана на аукціоні Sotheby's дев'ять років тому за неймовірні 881 250 фунтів, містилося чимало пунктів правил, з якими сучасні вболівальники аж ніяк не пов'яжуть гру в футбол.
Зокрема, тоді заборонялися підкати і удари по ногах, а ось руками навіть польовим гравцям користуватися можна було й досить активно. Наприклад, різні штовхання та пихання руками суперника не вважалися порушеннями, так само як і те, що польовий футболіст ловив м'яч в руки, якщо до цього він не торкнувся землі після удару ногою. Також участь в матчі брало по 20 гравців з одного боку, а самі поєдинки тривали по дві години з невеликою перервою між часовими відрізками (свого роду таймами).
Лише через чотири роки Футбольна асоціація Англії, заснована в жовтні 1863-го, випустила свій звід правил, хоча багато клубів в країні, як і раніше, вважали за краще проводити поєдинки, керуючись правилами ФК «Шеффілд». Згодом розуміння того, що розвиток футболу неможливий без єдності в правилах, призвело до уніфікації вимог до гри, проте зміни в цьому питанні відбуваються донині.
Зокрема, тривалість матчів в 90 хвилин була офіційно встановлена в 1877 році, а через 140 років, напередодні проведення чемпіонату світу-2018, в ФІФА спантеличились питанням зменшення тривалості поєдинків. Тоді спеціально створена група проаналізувала ситуацію в футбольному світі, і прийшла до висновку, що середній час володіння м'ячем і ведення інтенсивної гри в сучасних матчах становить 59 хвилин і 23 секунди. Іншими словами, ще три роки тому в ФІФА задумалися над доцільністю зміни тривалості матчів з 90 до 60 хвилин, і як наслідок, таймів - з 45 до 30 хвилин кожен. Однак «рубати з плеча» в організації не стали, записавши в підсумковий протокол намірів на найближчі п'ять років пункт про проведення відповідних консультацій з усіма зацікавленими органами з приводу доцільності такого рішення.
Зараз, коли світ зіткнувся з пандемією коронавірусу, через яку футбольні поєдинки майже у всіх країнах вимушено перебувають на паузі, питання з «короткими матчами» здається як ніколи актуальним. Коли футбол на європейському континенті повернеться до колишнього життя - не знає ніхто, але навіть за попередніми підрахунками, в момент, коли подібне все ж трапиться, доведеться передбачати дуже щільні календарі матчів для більшості команд. Це означає, що гравці можуть зіткнутися з проблемою надлишку навантажень, за якою послідує інша неминучість - часті й серйозні травми...
Дослідження травматизму в УЄФА проводили ще за підсумками сезону-2013/14. Тоді більшість топ-клубів континенту надали організації дані, згідно з якими в середньому на кожні 1000 ігрових годин приходилося 22 травми у футболістів. Отже, зменшивши кількість проведеного гравцями на полі часу, теоретично можна буде розраховувати і на зниження числа пошкоджень. Але це надто спрощені припущення, так як для більш точних розрахунків буде потрібно створення математичних моделей, що враховують кореляційні залежності. Наприклад, логічно можна припустити, що в останні 30 хвилин матчів футболісти відчувають велику втому, через що найбільш схильні до травматизму саме в цей час.
Крім того, давайте дивитися правді в очі - багато 90-хвилинних матчів в сучасних реаліях виглядають абсолютно нудно. Виросло вже ціле покоління футбольних уболівальників, які активно стежать за грою, але лише по нарізках небезпечних моментів матчів, вважаючи за краще не витрачати час на повний перегляд поєдинків. Так звані «мілленіали» виросли зовсім в іншу епоху, коли спокус і напрямків для цікавого проведення часу куди більше, ніж за часів молодості їх батьків, не кажучи вже про дідусів і бабусь.
Проблема нудності матчів обговорюється в футбольному світі ось уже кілька років, причому на найвищому рівні. Наприклад, генеральний директор «Ліверпуля» Пітер Мур ще пару років тому говорив, що відчуває страх в питанні роботи з майбутніми поколіннями футбольних уболівальників.
«Дев'яносто хвилин - це дуже тривалий час для чоловіка з покоління «мілленіалів», який включає телевізор і сідає на диван. Коли я дивлюся на дані про відвідування «мілленіалами» наших матчів, то відчуваю занепокоєння, так як є керівником одного з футбольних клубів, в якому розраховують на активну підтримку наступних поколінь уболівальників», - заявив Мур.
Більш короткі матчі здатні не тільки стимулювати підвищення темпу гри, а також буквально змушувати тренерів та гравців робити ставку на швидкі голи, що дасть шанс на більшу кількість зустрічей з відкритим футболом, а й здатні стати вирішенням тимчасового цейтноту по дограванню поточного сезону в посткоронавірусну еру. Адже навіть, якщо сезони в європейських чемпіонатах вдасться закінчити до кінця липня, то виникає ще питання з єврокубковими турнірами, а там і про хоч незначну перерву для міжсезоння не варто забувати...
Читайте також: Три тижні божевілля. УЄФА придумав несподіваний план, як дограти єврокубки
Наскільки реальний цей варіант вже в поточному сезоні? Немає нічого неможливого - саме про це говорить детальний аналіз діючих правил гри в футбол, сучасний варіант яких розроблений Міжнародною радою футбольних асоціацій (IFAB) і опублікований Міжнародною федерацією футболу (FIFA). Зокрема, в аспекті тривалості гри в правилах значиться наступне: «Футбольний матч складається з двох рівних таймів по 45 хвилин кожен, якщо суддя і команди-учасниці не погодили перед грою іншого варіанту. Будь-яка домовленість про зменшення часу тайму повинна бути досягнута до початку матчу і не повинна суперечити регламенту змагань».
Іншими словами, зменшити ігровий час з 90 до 60 хвилин теоретично можливо, але для цього національним лігам потрібно змінити власні регламенти, в яких дозволити догравати матчі чемпіонатів по «короткому варіанту». Хтось скаже, що регламент по ходу турніру не змінюють і буде абсолютно правий, проте будь-які правила і закони покликані працювати, перш за все, в «звичайних умовах», а коронавірус - це форс-мажор планетарного масштабу, через який в світі змінюються куди більш фундаментальні речі, ніж правила гри в футбол.
Звичайно, від подібних змін можуть залишитися незадоволені - наприклад, спонсори, або телемовники. Однак для них, якщо брати глобально, нічого не зміниться - вони зможуть демонструвати вболівальникам необхідні блоки реклами в перервах, тривалість яких не зазнає змін, а також до і після матчів. Так, на телекартинці під час самого футбольного матчу «миготіти» ті чи інші рекламні банери або слогани будуть рідше, але це вже технічні нюанси...
Підводячи підсумок, можна чітко сказати, що виходи з ситуації, що склалася, у світового і європейського футболу однозначно є. Один з них - варіант з «короткими матчами». Він не є чимось фантастичним, оскільки вже опрацьовувався в кулуарах раніше (як ті ж багаторічні дискусії про VAR до цього), та й самі правила гри в футбол, як не здавалися б неприступними до змін, а все-таки є всього лише плодом домовленостей, що й доводить банальне порівняння «споконвічного» варіанту від «Шеффілда» з поточною їх редакцією...
Олексій СЛИВЧЕНКО