Лівий Берег мучився й дивував. Тепер президент і тренер по-різному мислять?
Розбираємо першу половину сезону у виконанні «лелек»
- 20 грудня 2024, 09:00
- |
- 20 грудня 2024, 14:23
- 2503
- 3
Влітку нинішнього року, напередодні старту чергового сезону української Прем'єр-ліги, організатори зіштовхнулися із серйозною проблемою: через зняття з турніру «Дніпра-1», яке відбулося буквально у останній момент, змагання недорахувалося одного з учасників. В результаті суперечок та дебатів було прийнято рішення виявити члена ліги, якого бракує, за допомогою експериментального плей-офф, участь в якому взяли «Минай», «Металіст 1925», «Лівий Берег» та «Епіцентр».
Переможцем міні-турніру за право зіграти в УПЛ-2024/25 виявився «Лівий Берег» - молодий клуб, перша команда якого в принципі не розраховувала на настільки швидке підвищення у класі та планувала здійснювати подальший розвиток поступово, не підвищуючи ставки одномоментно. Навіть вихід в УПЛ загалом не змінив базової концепції «лелек», й влітку клуб не почав в авральному порядку закликати до своїх лав усіх, кого тільки можна, що стало б очевидною демонстрацією повної дезорганізації.
Керівництво «Лівого Берегу» вирішило підсилитись буквально кількома футболістами з досвідом виступів у елітарному дивізіоні вітчизняного футболу, давши також шанс проявити себе на такому рівні тим, хто із самого початку готувався під Першу лігу. Та й на тренерському містку жодних змін прогнозовано не відбулося - президент Микола Лавренко надав повний карт-бланш 54-річному Віталію Перваку, котрий працює із командою з початку 2023 року.
Первак до самого моменту виходу в УПЛ разом із «Лівим Берегом» не був впізнаваною фігурою в українських спортивних медіа. Його наставницька кар'єра загалом до цього обмежувалася роботою помічником Володимира Шарана в «Олександрії», а потім - Андрія Купцова у тернопільській «Ниві», в якій свого часу Первак пограв у статусі футболіста, а влітку 2009-го повісив бутси на цвях.
Власне, через недосвідченість Первака на найвищому рівні українського футболу багато експертів й пророкували «Лівому Берегу» статус безпросвітного аутсайдера. Другою ключовою причиною таких оцінок був підбір гравців, який мав під рукою наставник «лелек» на старті сезону. Очевидно, що для більшості вболівальників у лавах «Лівого Берега» на момент дебюту цієї команди в УПЛ було зовсім небагато впізнаваних осіб - насамперед, це 32-річний Євген Банада та 27-річний Андрій Якимів, а також 26-річний Сергій Косовський і 24-річний Клим Приходько, причому двох останніх столична команда підписала вже безпосередньо під виступи в УПЛ.
Старт сезону видався украй складним для «Лівого Берега». Підопічні Первака не набрали жодного очка у перших трьох матчах, поступившись ЛНЗ (0:1), «Ворсклі» (0:3) та «Шахтарю» (0:1). І хоча не обійшлося без, відверто кажучи, спірних суддівських рішень, для багатьох експертів та вболівальників цього вже виявилося достатньо, аби утвердитися на думці - «Лівий Берег» буде безпросвітним аутсайдером.
Але в четвертому турі до «лелек» прийшла перша перемога (над «Чорноморцем» - 1:0), а у п'ятому - команда Первака здивувала рівненську публіку, обігравши на виїзді «Верес» із рахунком 3:1. Щоправда, потім знову були три поразки, в яких «Лівому Берегу» не вдалося навіть й просто забити у ворота суперників (0:1 - від «Кривбаса», 0:2 - від «Олександрії», 0:3 - від «Динамо»).
Загалом із 15 вересня до 30 листопада «Лівий Берег» видав 9-матчову (по суті, це практично третина чемпіонату!) безгольову серію. За цей період «лелеки» змогли лишень вимучити нульові нічиї проти «Колоса», «Полісся» та «Інгульця», а ще у шести зустрічах програли (окрім трьох згаданих у попередньому абзаці поразок, були ще фіаско проти «Зорі» (0:2), «Карпат» (0:3) та «Руха» (0:1).
Наприкінці листопада «Лівий Берег» на шостій компенсованій хвилині вирвав нічию у поєдинку проти «Оболоні» (1:1), фактично провівши повний десятий матч (90 хвилин) без забитих м'ячів. Тільки завдяки тому, що самі «пивовари» проводять відверто провальний сезон, а також катастрофічним виступам «Інгульця», який здобув свою першу перемогу лишень у 15-му турі, підопічні Первака не перебували у зоні прямого вильоту, але загалом ситуація виглядала для них абсолютно непривабливо.
Тому дві перемоги перед відходом на зимову паузу стали для шанувальників «Лівого Берега» чимось на кшталт чудового різдвяного подарунка, який їм вдалося отримати заздалегідь. Зняти скальп «лелекам» вдалося із двох кризових команд чемпіонату - спочатку з ЛНЗ (3:1), а потім і з «Ворскли» (1:0). Причому після 17 турів у «Лівого Берега» в активі абсолютно аналогічні показники із полтавцями - 16 очок (4 перемоги, 4 нічиї, 9 поразок). А це, як усі розуміють, якщо і є компліментом, то виключно для тренерського штабу Первака, але аж ніяк не для більш амбітних та фінансово забезпечених представників футбольної Полтавщини.
Відверто кажучи, за грою «Лівого Берега» в першій частині сезону було спостерігати дуже непросто. Рівень футболу, який демонстрували «лелеки», точно не захоплював і не змушував вмикати телевізор наступного разу, коли команда Первака з'являлася на екрані. Важливо, що це чудово розуміє і сам наставник «лелек», котрий перед відходом на зимову паузу відкрито зізнався, що й сам не отримував жодного задоволення від якості футболу своєї команди.
«Цей рік був насиченим. Готувалися до Першої ліги, але потім був той турнір, і ми піднялися до УПЛ. Почухали голови, але сказали гравцям, що тепер гратимете в Прем'єр-лізі. Будемо чесними: мучилися на полі та мучили людей, котрі дивилися наш футбол», - зазначив Первак.
Президент столичного клубу Микола Лавренко після перемоги над «Ворсклою» пояснив, чому зважився на те, аби відіграти першу частину сезону із мінімумом кадрових змін у складі.
«В мене була моральна відповідальність - я сказав футболістам, що вони гратимуть далі як мінімум перше коло. А потім уже визначимося, наскільки кожен зможе себе проявити, наскільки знайде себе в УПЛ і далі може проявити себе на рівні цього футболу. Зараз я їм подякував за те, що багато футболістів змогли себе знайти та дати поштовх, бо показали характер, волю, а десь і майстерність», - заявив бос «лелек».
Але найцікавіше полягає в тому, що очікує на «Лівий Берег» найближчим часом. Ні, на щастя й на відміну від «Миная», який чутки відправляють кудись слідом за «Дніпром-1», мова про проблеми для «лелек» не йдеться. Просто президент клубу та головний тренер першої команди перед самим відходом на «зимівлю» у спілкуванні з журналістами висловили абсолютно різні думки, й поки що неясно, хто і що мав на увазі, і чи дійсно по-різному функціонер та фахівець дивляться на найближче майбутнє команди-учасниці УПЛ?
Про що йдеться? Президент Лавренко заявив, що взимку планує масштабні зміни: «Ми проаналізували, і будуть значні зміни у «Лівому Березі». Усі їх побачать вже на початку наступного року. Ми розуміємо, де є проблеми».
А ось Віталій Первак висловив припущення, що суттєвих змін у складі на другу частину сезону навряд чи варто очікувати: «Зміни у складі будуть, але не думаю, що радикальні».
Якщо аналізувати слова Лавренка та Первака буквально, то можна помітити, що президент чітко говорив про зміни у «Лівому Березі», а головний тренер - у складі команди. Іншими словами, якщо обидва висловлювалися максимально точно, то виходить, що керівник клубу мав на увазі масштабні зміни саме в структурі усього проекту, чи ще в чомусь, але не вів мову про «кадрові чистки» футболістів та запрошення великої кількості новачків.
З іншого боку, не можна виключати, що зі своїми планами Лавренко ще не ознайомив Первака, і головний тренер поки не усвідомлює масштабності можливих змін, які можуть статися у команді вже найближчими місяцями. Причому другий варіант, відверто кажучи, виглядає навіть вірогіднішим, враховуючи той фактор, що ще у серпні президент «Лівого Берега» чітко заявляв про небажання сахатися по кадрах влітку, перенісши процес планомірної селекції на зиму.
Та й загалом дві перемоги перед зимовою перервою, вочевидь, виявляться дуже корисними для Віталія Первака та його підопічних. Президент Лавренко, як досвідчений керівник, не поспішав розкидатися грошима від самого факту виходу до УПЛ, аби потім не виглядати, як деякі інші його колеги, котрі зараз вже сидять у Першій лізі та замислюються про відхід з футболу, оскільки не досягли бажаного. Бос «лелек» вирішив почекати до зими, подивитися, на що реально здатні його футболісти та тренери, а потім ухвалювати рішення.
І зараз Лавренко чітко бачить: команда готова битися за результат, але тренерському штабу відверто не вистачає досвідченіших, а часом навіть більш якісних футболістів. Ймовірно, не завадили б «Лівому Берегу» й легіонери, адже зараз у команді є лише один - бразилець Сіднней, котрий прийшов ще у січні нинішнього року під Першу лігу, але й на рівні УПЛ загалом показав, що може бути більш ніж корисним виконавцем.
Але головне, що виділяє «Лівий Берег» - це гарна клубна інфраструктура, про яку вже було сказано чимало, зокрема й нами ще на старті сезону в УПЛ. Завдяки цьому «лелеки» виглядають в елітарному дивізіоні куди органічніше, аніж деякі інші клуби, і якщо взимку Лавренко та Первак дійсно зуміють знайти низку гарних рішень щодо того, як покращити склад, то у другій частині сезону ми, можливо, нарешті побачимо, як «Лівий Берег» не тільки вимучує свої очки, а й завойовує собі нових уболівальників цікавим для глядача футболом. Хоча загалом до якості гри наших команд в певній мірі все одно треба бути поблажливим, виходячи із реалій, у яких зараз перебуває вся країна. Цю поблажливість як мінімум заслужили ті, хто б'ється та переживає за результати своєї праці, і тут вболівальників не обдуриш - вони самі чудово розберуться, кого треба похвалити, хай навіть і за відсутності потрібного класу та майстерності, а кого - критикувати за явне «відбування номеру»…