Карраско змінив менталітет ЛНЗ, але не покращив результати. Його звільнять?

Олексій Сливченко – про ситуацію довкола тренерського штабу черкаської команди

Влітку цього року в ЛНЗ вирішили піти на суттєві зміни, завершивши співпрацю з білорусом Олегом Дулубом та призначивши новим головним тренером першої команди іспанця Андреса Карраско. Вже тоді це призначення виглядало досить ризикованим, тому що загалом новоспечений наставник ЛНЗ до своїх 46 років в плані професійної тренерської кар'єри міг однозначно похвалитися лише результатами роботи із тбіліським «Динамо», а усі інші записи в його резюме говорили лишень про одне - Карраско непогано себе проявляв як методист і тренер у молодіжних командах, як асистент головного тренера чи технічний працівник, але стосовно посади наставника дорослих колективів питань вистачало.

Саме по собі призначення Карраско в ЛНЗ не стало сенсацією. У керівництві черкаського клубу давно давали зрозуміти, що досить консервативні методи роботи Дулуба, скажімо так, не зовсім вписуються у концепцію перспективного розвитку ЛНЗ як суб'єкта футбольної діяльності. Але білорус був потрібен на етапі становлення, коли команді потрібно було підтвердити своє право перебування в еліті українського футболу, закріпитися у Прем'єр-лізі.

З приходом Карраско в ЛНЗ, нарешті, заговорили про те, що відтепер команда з Черкас зможе кардинально змінити свою стилістику та почне робити ставку на проактивний комбінаційний футбол. І подібного роду концепція має сенс, враховуючи вектор розвитку нинішнього ЛНЗ. Не забуватимемо, що черкаський клуб прямо зараз, якщо спиратися на статистику Transfermarkt, разом із «Поліссям» є лідером УПЛ за кількістю легіонерів у складі. Їх в ЛНЗ аж 12, і в деяких матчах національної першості тренерському штабу доводиться всерйоз ламати голову, як відповідати нормам ліміту на іноземних гравців, які дозволяють одночасно з'являтися на полі не більше ніж семи легіонерам.

Цілком очевидно, що своєю кадровою політикою ЛНЗ демонструє бажання стати таким собі клубом-трампліном для талановитих іноземців, де останні могли б проявити себе в аж ніяк не найслабшому чемпіонаті європейського континенту, а потім поїхати в більш цікаву та сильну лігу, ще й принісши (що цілком природно!) фінансовий прибуток черкаському клубу. Для того, аби легіонери могли якнайкраще проявляти себе, у ЛНЗ збагнули, що команда повинна не просто відстоювати усіма правдами і кривдами результат на полі, а й грати у футбол - намагатися частіше атакувати, створювати супернику проблеми в обороні, діяти агресивно і в певній мірі ризиковано. Зрештою, як відомо, хто не ризикує, той і не п'є шампанського. Десь за цією логікою й вирішили піти в ЛНЗ, призначаючи Карраско.

І загалом іспанець за кілька місяців роботи справді зумів змінити деякі моменти у команді. Нинішній ЛНЗ ментально куди більш вільна команда, аніж колектив, який був у підпорядкуванні Олега Дулуба. Навряд чи варто всерйоз вивчати статистику нинішнього сезону УПЛ, аби зрозуміти, що ЛНЗ перебуває серед лідерів дивізіону за таким показником, як володіння м'ячем - це абсолютно очевидно для усіх, хто намагається стабільно стежити за поєдинками команди Карраско у чемпіонаті.

Так, часом ставка на подібне дає збій, як це сталося, до прикладу, у 9-му турі проти «Шахтаря» (1:5). Тоді «гірники» вже на 57-й хвилині вели у рахунку 5:0, і якби продовжили діяти із максимальною агресією та бажанням, то до фінального свистку рахунок на табло міг би стати вже двозначним. Проте загалом підкуповує те, що Карраско дає зрозуміти усім - незалежно від суперника його команда намагатиметься грати у свій футбол, а не вибудовувати по кілька ешелонів оборони, сподіваючись на те, що фаворит у якийсь момент банально розіб'є о неї своє чоло, і тим самим вдасться урвати нічию, а якщо сильно пощастить, то ще й здобути перемогу з вірою у шалену контратаку.

З іншого боку, цілком очевидно, що за таких результатів Карраско буде під критикою. І якщо після крупної поразки від «Шахтаря» знайшлося не так вже й багато охочих кинути камінь в іспанського тренера, то серія нещодавніх невдалих результатів черкаської команди призвела до того, що у ЗМІ почали «зливати» нібито інсайди про те, що в ЛНЗ назріває зміна тренерського штабу. Що насправді коїться «за лаштунками», ми зараз гадати не будемо, а просто довіримося публічному виступу генерального директора черкаського клубу Андрія Колісника, котрий заявив про те, що Карраско не має причин хвилюватися за власне майбутнє в ЛНЗ, адже його нинішньою роботою в цілому задоволені.

Щоправда, досвідчені футбольні вболівальники чудово знають, що сьогодні нам можуть розповідати про повну довіру до тренера, а вже завтра - відправити його у відставку, забезпечивши такою характеристикою, що жодного «вовчого квитка» не буде потрібно. Та й у ЛНЗ щось подібне вже відбувалося із попередником Карраско Дулубом, котрого той таки Колісник публічно виставив ще тим скнарою.

ФК ЛНЗ. Андрес Карраско

Тож давайте міркувати раціонально. І ключовий аргумент, який говорить явно не на користь Карраско, полягає в тому, що іспанець глобально не зміг покращити результати черкаської команди. Якщо після п'ятнадцяти матчів минулого сезону УПЛ на рахунку ЛНЗ під керівництвом Дулуба було 17 очок (4 перемоги, 5 нічиїх, 6 поразок, різниця м'ячів 14:17), то зараз їх в активі черкащан ненабагато більше - лише 18 (5 перемог, 3 нічиї, 7 поразок, різниця м'ячів 16:22). Як бачимо, стилістика стилістикою, менталітет менталітетом, а з точки зору показників у турнірній таблиці практично нічого не змінилося, хоча мало б змінитися в кращу сторону, адже рік тому ЛНЗ був безумовним дебютантом елітарного дивізіону, і дуже важко стартував на найвищому рівні, зумівши більш-менш «оперитися» тільки ближче до закінчення чемпіонату.

Та й загалом нинішній склад ЛНЗ цілком дозволяє керівництву цього клубу чекати від підопічних на вирішення такого амбітного завдання, як потрапляння до єврокубків. А це ще більше посилить трансферні позиції клубу, дозволивши підвищити капіталізацію окремих гравців першої команди.

Так, і зараз, якщо довіряти чуткам, до футболістів ЛНЗ вже є інтерес з-за кордону. Зокрема, до 26-річного центрального хавбека Мухаррема Яшарі начебто придивляються «Нюрнберг», «Аріс», а також неназвані клуби з Франції та Чехії. І нібито у черкаського клубу взимку може з'явитися шанс отримати за косовара близько 1 мільйона євро, тоді як купували його лишень за 50 тисяч (що правда, саме ці дані з порталу Transfermarkt справедливо викликають певні сумніви).

Є в ЛНЗ й інші цікаві легіонери, які можуть зовсім ненадовго затриматися в УПЛ, якщо продовжать прогресувати. Зокрема, під керівництвом Карраско дуже непогано себе показують африканці Молло Бессала та Френсіс Момо - два настирливі гравці атаки, які мають дуже збалансовані профайли та перспективу для подальшого професійного зростання.

З іншого боку, є до тренерського штабу Карраско й цілком справедливі питання щодо роботи з кадрами. Ключове з них - нездатність вивести на колишній рівень футболу колись одного з найкращих легіонерів УПЛ (тоді ще у лавах «Ворскли») Олів'є Тілля. 27-річний люксембуржець після початку повномасштабної фази війни залишив Україну, проте у лютому нинішнього року повернувся, оформивши дворічну трудову угоду з черкащанами. Перші кілька місяців Тілль адаптувався до нового колективу, проте з приходом Карраско була надія, що Олів'є знову «запалить» на повну, як у сезоні-2021/22, але поки що легіонер з Люксембургу не надто й виділяється. Заради справедливості, варто зазначати, що у 2022-му, невдовзі після від'їзду з України, Тілль порвав хрестоподібні зв'язки коліна й тривалий час був поза футболом. Можливо, та обставина і вплинула на гравця, але як мінімум Карраско не зумів поки що знайти способи та методи для того, аби спробувати повернути Олів'є «друге дихання» і в буквальному значенні цього слова реанімувати кар'єру.

Та й історія із колись одним з лідерів черкаської команди Сергієм Шестаковим також не додає вістів Карраско. Футболіст, котрий в минулому сезоні зіграв 26 поєдинків в УПЛ (3 голи, 1 асист), пройшов літні збори вже в іспанського наставника, а потім раптово виявився абсолютно непотрібним і був переведений у команду U-19. Причому, якщо довіряти самому Шестакову, оскільки Карраско цю ситуацію ніяк не коментував взагалі, такому рішенню головного тренера навіть не передувала розмова з футболістом. Виходить, що іспанець не побажав витратити буквально й кількох хвилин свого цінного часу, аби особисто пояснити аж ніяк непересічному виконавцеві свій вибір, а це - свого роду маркер рівня комунікації, яку вважає за краще вибудовувати Андрес зі своїми підопічними.

Що чекає на Карраско в ЛНЗ? Сам іспанець переконаний у тому, що «одного дня все зміниться». І, треба визнати, в цьому він абсолютно геніальний, тому що зміни черкаській команді точно потрібні. Тільки ось питання: чи відбудуться вони в аспекті покращення результатів (на що, вочевидь, і натякав Карраско цим своїм висловом), чи полягатимуть у відставці іспанця? Щоб не тиражувати різного роду інсинуації, давайте просто почекаємо і побачимо, що важливіше для босів ЛНЗ прямо зараз: все ж таки стилістична перебудова команди, або показники в турнірній таблиці. Є підстави вважати, що ще до кінця року відповідь на це питання ми вже отримаємо…

Олексій Сливченко Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Футбол | 04 грудня 2024, 19:57 9

В АПЛ велика кількість потенційних претендентів на українського хавбека «Шахтаря»

Коментарі