Рубен Аморім у МЮ: хто тренуватиме манкуніанців замість тен Хага?

Розповідаємо про нового наставника «Манчестер Юнайтед»

Чутки підтвердилися: Рубен Аморім став новим наставником «Манчестер Юнайтед». Фахівець перейшов у «МЮ» зі «Спортінга», з яким, між іншим, лідирував у чемпіонаті Португалії. Сторони підписали контракт до червня 2027 року з опцією продовження. Манкуніанці заплатять 11 млн євро за 39-річного португальця. Цікаво, що португалець очолить клуб лише з 11 листопада. До цього часу командою керуватиме легендарний Руд ван Ністелрой.

За останні кілька років Аморіма пов'язували з цілим рядом клубів із топ-ліг. Лише 2024-го року він, як повідомлялося, був кандидатом на тренерську посаду в «Барселоні», «Ліверпулі» та «Челсі», а також вів переговори з «Вест Хемом» хоча пізніше заявив, що це було помилкою. Рубена також активно рекламували як наступника Пепа Гвардіоли в «Манчестер Сіті» після того, як «містяни» оголосили про угоду щодо підписання спортивного директора «Спортінга» Уго Віани. Але португалець, зрештою, опинився в червоній частині Манчестера.

Аморім почав працювати на високому рівні відносно нещодавно. У 2019 році йому представилася можливість очолити «Брагу» після роботи з молодіжною командою. Після того, як Рубен виграв свій перший матч з рахунком 7:1 проти «Беленсенеша», «Брага» швидко стала командою, здатною перемогти практично будь-якого суперника, принаймні, в Португалії. З середини січня до середини лютого «каноніри» двічі зустрічалися з «Порту» та «Спортінгом», а також один раз із «Бенфікою». Календар був максимально складним, але «Брага» виграла всі 5 матчів, включаючи фінал Кубка ліги проти «Порту».

Аморім виграв свій перший трофей всього лише через місяць та два дні після початку кар'єри головного тренера. У березні 2020 року свій хід зробив «Спортінг». Заплативши 10 млн євро - третю за величиною суму відступних за тренера на той момент - «леви» найняли фахівця з менш ніж чотиримісячним досвідом роботи на високому рівні. Керівництво «Спортінга» стало об'єктом для глузування, але це виявилося геніальним рішенням. «Леви» пішли на величезну авантюру, заплативши значну суму за недосвідченого тренера, але вони так довго не досягали успіху, що було зрозуміло, чому вони відчули необхідність зробити щось радикальне.

На момент приходу Аморіма «Спортінг» не вигравав чемпіонат майже 18 років. З 2009 року «леви» фінішували на другому місці лише двічі, і 4 рази за це століття завершували кампанію за межами трійки лідерів. Але наприкінці його першого повноцінного сезону (2020/21) біля керма, «Спортінг» поклав край своїй серії без трофеїв. «Леви» стали чемпіонами Португалії, програвши лише один матч у всій кампанії - «Бенфіці». Вони не змогли повторити цей подвиг наступного сезону, посівши друге місце після «Порту», ​​а потім повністю вибули з трійки лідерів у кампанії 2022/23, після чого навколо Аморіма та його майбутнього почали виникати питання.

Getty Images/Global Images Ukraine. Рубен Аморім

У сезоні 2023/24 Аморім знову привів «Спортінг» до титулу, цього разу з 10-очковим відривом від «Бенфіки», а нинішню кампанію «леви» розпочали з дев'яти перемог у такій же кількості матчів у лізі. З початку сезону 2015/16 до приходу Рубена 347 очок «Спортінга» в Прімейрі були набагато нижчими за показник у 396 балів і 381 пункт, набраних «Бенфікою» та «Порту» відповідно. Після призначення Аморіма «Спортінг» набрав 372 очки в лізі - на 7 більше, ніж «Порту», і на 27 балів більше, ніж «Бенфіка». Рубен залишив «левів» у набагато кращому становищі, ніж вони були до його приходу.

Тепер одне з головних питань полягає в тому, як Аморім проявить себе у «МЮ», і як гратиме команда під його керівництвом. Чи збирається він все зруйнувати та почати з нуля із системою, яка абсолютно нова для цієї групи гравців? Чи дозволить він футболістам підкоригувати те, що не працювало раніше? Поки що неможливо відповісти на це питання, але можна подивитися на те, як грав «Спортінг» під керівництвом фахівця. Одним із найвизначніших аспектів роботи Рубена є той факт, що він майже завжди використовує трійку захисників. Це важливо, тому що «Юнайтед» дуже рідко вибудовувався таким чином, особливо під керівництвом тен Хага.

Аморім переважно використовує схему 3-4-3, яка іноді трансформується в 3-4-2-1. У цьому випадку фулбеки піднімаються в півзахист, а центральні хавбеки змінюють позиції при обороні та атаці. В іншій інтеграції фахівець використовує ромб, де один із захисників стає опорником, а нападник використовується як наконечник того самого ромба. Два центральні півзахисники у цьому випадку діють трохи ширше, а вінгери підтримують форварда. Взагалі Рубен вважається прагматиком. Його «Спортінг» регулярно вишиковувався в низький блок під час матчів із противниками аналогічного або вищого рівня. Але в цьому немає нічого поганого, якщо досягається результат.

Аморім цінує володіння м'ячем. З початку минулого сезону «Спортінг» провів 173 позиційні атаки, які складалися не менше ніж з 10-ти передач і закінчувалися або ударом, або торканням м'яча у штрафному майданчику суперника. Це на 30 атак більше, ніж у будь-якої іншої команди Прімейри. Незалежно від того, як атакують його команди, основна увага приділяється побудові гри через центр. Захисники відіграють у цьому важливу роль. Серед захисників, які зіграли не менше 1000 хвилин у вищому дивізіоні Португалії з початку сезону 2023/24, пара гравців «Спортінга» Матеус Рейс (12,6) та Гонсалу Інасіу (13,9) посідає перше місце за кількістю розвиваючих атаку передач за 90 хвилин.

Getty Images/Global Images Ukraine. У 2012-му році Рубен Аморім приїжджав на Олд Траффорд як гравець Браги

Скептики можуть вказати на той факт, що тен Хаг теж мав хороший послужний список перед призначенням у «МЮ». Голландець був поважним тренером із впізнаваним стилем гри, але йому не вдалося створити щось серйозне на «Олд Траффорд», хоча він щосили намагався зробити команду послідовною та згуртованою. Робота в «Юнайтед», та й загалом у Прем'єр-лізі буде зовсім іншим завданням порівняно з роботою в «Спортінгу», але Аморім має досвід розвитку молоді, покращення гравців і завоювання трофеїв. Він харизматичний, має власний стиль і є сильною особистістю.

На перший погляд, є багато причин для оптимізму, але те саме говорили і перед призначенням тен Хага. Справа в тому, що невдачі «МЮ» мають глибше коріння, ніж неправильна тактика або неправильний вибір складу. Манкуніанцям знадобляться роки, щоб досягти того рівня, на якому клуб функціонуватиме як єдиний механізм. У цьому сенсі Аморім піде мінним полем. Хтось колись зрештою зробить те, що не вдавалося жодному тренеру з часів Алекса Фергюсона, і поверне «МЮ» на вершину англійського футболу. Але для цього потрібно багато працювати. Аморім - молодий, енергійний та перспективний фахівець, тож він спробує.

Cергій ЗАВАЛКО, за матеріалами The Analyst

Сергій Циба Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Бокс | 22 грудня 2024, 01:31 163

У саудівському Ер-Ріяді відбулося боксерське мегашоу

Коментарі