Глобалізм проти ідентичності. Чи залишиться Атлетік вірним своїй філософії?

The Athletic – про різні погляди на довгостроковий розвиток «Атлетіка» Більбао

Протягом більшої частини своєї 125-річної історії «Атлетік» Більбао був відомий своєю унікальною політикою щодо гравців.

Ця політика, відома як філософія, наказує «Атлетіку» використовувати тільки тих гравців, які народилися або виросли в Країні Басків - регіоні на півночі Іспанії та частково у Франції, що налічує три мільйони жителів і має спільні лінгвістичні, історичні та культурні зв'язки.

Це послужило їм добру службу: після «Реала» і «Барселони» вони є третім найуспішнішим клубом Іспанії за кількістю завойованих трофеїв і залишаються єдиною командою, крім двох грандів, яка ніколи не вилітала з елітного дивізіону. У них є історія виховання чудових гравців, включно з Кепою Аррісабалагою, Емеріком Лапортом і Ніко Вільямсом, нинішнім зірковим нападником клубу.

Однак наприкінці загальних зборів клубу, що відбулися в жовтні, група socios (акціонерів клубу) запитала, чи слід розширити тлумачення філософії «Атлетіка», щоб дозволити дітям і онукам басків, які живуть за кордоном, грати за клуб.

«Сини та доньки басків можуть грати за збірну Країни Басків: хіба вони не можуть грати за «Атлетік»?», - запитав Давід Салінас-Армендаріс. «Хіба сини і дочки басків не вважають себе басками? Ми повинні відкрити процес, щоб раз і назавжди дізнатися, якою є філософія «Атлетіка».

Філософія «Атлетіка» - це делікатне питання з давніми традиціями. Воно зачіпає суть баскської ідентичності та приналежності. Для написання цієї статті The Athletic поговорив із кількома вболівальниками, колишніми гравцями, включно з легендами Андоні Субісаррету й Андоні Гойкоечеа, колишнім членом ради директорів і журналістом, пов'язаним із клубом. Ніхто з них не хотів повністю відмовлятися від нинішньої політики, багато хто хотів, щоб вона залишилася такою, яка є, але інші були не проти внести зміни, щоб відобразити сучасні тенденції в суспільстві.

Ось який вигляд має політика, звідки вона взялася і куди може піти далі.

«Атлетік» не завжди використовував лише басків. Клуб був заснований у 1898 році після того, як британські робітники і молоді баски, які навчалися там, привезли футбол у Більбао, у перші роки за клуб грало безліч іноземців.


Getty Images/Global Images Ukraine

У 1911 році «Атлетік» був позбавлений титулу переможця Копа дель Рей, оскільки в складі команди виступали іноземні гравці, які не мають права на участь у турнірі (пізніше Федерація футболу Іспанії відновила їх у правах чемпіонів). Легенда свідчить, що клуб вирішив показати суперникам два середні пальці, вирішивши надалі використовувати тільки тих, хто народився на батьківщині.

Але історики Йон Рівас і Йосу Турусета стверджують, що така політика була зумовлена обставинами. Кількість іноземців в іспанському футболі скоротилася в 1910-х роках через посилення правил Федерації та призов британських гравців на Першу світову війну. Тим часом регіон Біскайя, столицею якого є Більбао, перетворився на осередок футболу, що зробило непотрібним придбання гравців зі сторони. Нападник Ендрю Вейтч, уродженець Сомерсета, став останнім іноземним гравцем «Атлетіка», який не був баском, коли він з'явився в товариському матчі проти лондонської команди «Сівіл Сервіс» у квітні 1911 року.

Згідно з сайтом «Атлетіка», ця філософія поширюється на гравців, які народилися або виросли в Країні Басків, до якої вони відносять регіони Біскайя, Гіпускоа, Алава і Наварра в Іспанії та Лабурда, Суль і Нижня Наварра у Франції. Це не прописано в статуті клубу, хоча в ньому і йдеться про те, що «Атлетік» керуватиметься у своєму розвитку повагою до традиційної спортивної філософії».

За роки існування клубу ця філософія не раз піддавалася інтерпретації. Спочатку вона стосувалася гравців, які народилися або виросли в Біскайї, а в 1970-х роках «Атлетік» перейшов до підписання відомих баскських гравців із клубів за межами регіону, що отримало назву «Operacion Retorno» (операція з повернення). Наприкінці того ж десятиліття в команду почали приходити гравці, які народилися за межами Країни Басків, але виросли там, зокрема нинішній тренер Ернесто Вальверде, який народився в західній іспанській провінції Касерес, Естремадура, і приєднався до команди в 1990 році в якості гравця.


Getty Images/Global Images Ukraine. Ернесто Вальверде

Інші приїжджі, схоже, ще більше розширили рамки правил. Луїс де ла Фуенте, нинішній тренер збірної Іспанії, народився в північній провінції Ла-Ріоха, що межує з Країною Басків, і прийшов в академію у віці 15 років, після чого провів 233 матчі в першій команді. Ляпорт також народився за межами Країни Басків, на південному заході Франції, але погодився приєднатися до молодіжної команди в 15 років у 2009 році і виступав за дорослу команду з 2012 по 2018 рік. У 2019 році жіноча команда «Атлетік» підписала Бібіану Шульце, центральну захисницю німецького походження з баскським корінням, чий прадід грав за «Атлетік».

«Від самого початку і дотепер філософію завжди інтерпретували», - сказав The Athletic Хуан Елехальде, який двічі входив до ради директорів «Атлетіка» в період з 1990 по 2001 рік. «Спочатку вона ніколи не була записана на папері, тому що ніхто не хотів цього робити. Усі ради директорів протягом усієї історії інтерпретували філософію».

Цього сезону «Атлетік» претендує на єврокубкові місця в Ла Лізі, але у 2024 році виповниться 40 років відтоді, як вони востаннє завойовували великий титул: у сезоні 1983/1984 років вони зробили переможний дубль, вигравши чемпіонат і Кубок Іспанії. За останні вісім років вони виграли два Суперкубки Іспанії, але у 2021 році у двох фіналах Кубка Іспанії їх обіграли баскські суперники, «Реал Сосьєдад», і «Барселона». Ці фінали відбулися з різницею в два тижні через пандемію коронавірусу. Не допомогло й посилення сусідніх клубів «Реал Сосьєдад» та «Осасуна».

«Реал Сосьєдад», що базується в місті Сан-Себастьян, упродовж майже 30 років дотримувався політики «тільки баски», здебільшого через фінансові обмеження, доки у 1989 році не підписав ірландського нападника «Ліверпуля» Джона Олдріджа. Після цього з команди пішло кілька ключових гравців, але до 2002 року вони не підписували іспанців з-поза меж Країни Басків, доки не придбали Серхіо Боріса з «Ов'єдо».

«Суперечки про філософію завжди існували відтоді, як я знаю «Атлетік», - каже Субісаррета, колишній воротар «Атлетіка», який допоміг команді вибороти останні титули Ла Ліги в 1983 і 1984 роках і був спортивним директором у 2001-2005 роках.

«Завжди є щось, про що ти кажеш: «Ми робили це не знаю скільки років, це працювало на нас досі, можливо, одного разу нам потрібно змінитися». Коли ми виграли Ла Лігу, ми не вигравали її 25 років, тож знайшлися послідовники, які вирішили, що настав момент для змін. Усе відбувається циклічно».


Getty Images/Global Images Ukraine. Андоні Субісаррета

Вболівальники «Атлетіка» люто пишаються своєю політикою, і багато хто вважав за краще б швидше вилетіти з Ла Ліги, ніж втратити її. Оскільки «Атлетік» - один із чотирьох іспанських клубів, які, як і раніше, належать уболівальникам, як і «Барселона», «Реал Мадрид» і «Осасуна», ті, хто балотується на посаду президента, знають, що у них не буде шансів, якщо вони запропонують щось змінити. «Є солодші способи скоїти самогубство», - так висловився у 2018 році колишній президент Хосе Хуліан Лертсунді.

«Ніхто не чіпає філософію», - каже Гойкоечеа, колишній центральний захисник, який провів 369 матчів за «Атлетік» в 1975-1987 роках. Філософія «Атлетіка» існуватиме ще багато-багато років - скажімо так, вічно. Тому що, якби це було не так, ми б не відрізнялися від інших. І сьогодні «Атлетік» - особлива команда».

Багато вболівальників прихильні до цієї філософії в її нинішньому вигляді. «Краще бути клубом-невдахою з філософією, ніж чемпіонами без неї», - каже Альваро де ла Фуенте, президент лондонської групи вболівальників Mr Pentland Club. «Якщо в мене будуть діти, я постараюся народити їх у Країні Басків, щоб вони перейнялися філософією», - додає Белен Алонсо Домінгес, вболівальниця «Атлетіка» з Галісії (північний захід Іспанії).

Але деякі вболівальники вважають, що настав час переглянути це рішення.

Група, яка на жовтневих загальних зборах підняла ідею дозволити дітям і онукам басків, які живуть за кордоном, грати за «Атлетік», планує провести прес-конференцію на цю тему в січні і каже, що отримала близько 250 електронних листів від уболівальників на свою підтримку.

Члени «Атлетіка» можуть порушити питання на зборах клубу або скликати позачергові збори, якщо їх підтримають третина всіх членів клубу, які мають право голосу, або 10% всіх членів клубу.

Салінас-Армендаріц, який підтримує плани групи з проведення референдуму, хоче, щоб уболівальникам було запропоновано чотири варіанти: повністю позбутися філософії, застосувати визначення, наведене на сайті клубу, включити до списку дітей басків, які народилися в інших країнах, або перетворити Лесаму, успішний молодіжний центр клубу, на «глобальну академію», яка включатиме в себе молодих гравців з усього світу.


Getty Images/Global Images Ukraine

61-річний футболіст виступає за третій варіант, але хоче, щоб «Атлетік» уточнив, що мається на увазі під словом «вихований» у визначенні філософії на сайті клубу. Ще один із трьох членів клубу, які порушили це питання на загальних зборах, заявив, що він виявив 51 приклад того, як «Атлетік» «обманює» свою політику.

«Філософія не ставиться під сумнів - ми з нею згодні. Але не вистачає визначення», - каже Салінас-Армендаріц. «Зараз саме час прояснити це».

Прихильники змін вказують на низький рівень народжуваності в Країні Басків порівняно з рештою Європи. За даними статистичного управління Eustat, у 2022 році рівень народжуваності в Країні Басків становив 6,2 (народжень на 1000 жителів), що є найнижчим показником від 1975 року і нижчим за рівень народжуваності в Іспанії (6,9) та в Європейському Союзі (8,7). Але, за словами журналіста Йона Агіріано, в деяких колах тема розширення філософії є табу.

«Десять років тому, перед виборами президента «Атлетіка», ми провели опитування, під час якого ставили сосіос різні запитання», - каже Агіріано, який висвітлював діяльність «Атлетіка» в місцевій газеті El Correo впродовж понад 25 років. «Одним із запитань була можливість відкрити академію для дітей з інших місць. 66% відсотків проголосували «за», але ніхто не звернув на це увагу, тому що існує страх. Люди бояться розглядати це питання».

Інші вже давно дивляться на цю філософію інакше, ніж офіційна позиція клубу. Айтор Ларрасабаль - колишній лівий захисник «Атлетіка», який зіграв 445 матчів за команду в 1990-2004 роках і очолював академію в 2013-2015 роках. За його словами, одного разу він запропонував підписати венесуельського нападника Фернандо Арістег'єту, який має баскське коріння через своїх бабусю і дідуся, але директори сказали йому, що це не відповідає філософії.

«Ми повинні чітко розуміти всі нюанси», - каже Ларрасабаль. «Для мене він (Арістег'єта) цілком міг би вписатися у філософію. Гравець із баскськими батьками, де б він не жив, може виступати за «Атлетік». З таким корінням вони залишаться басками на все життя».

Хав'єр Ітурріага виступав за «Атлетік» у 2006-2007 роках, народився і виріс у Мехіко через роботу батька, а в 15 років повернувся в рідну Країну Басків. Він хотів би, щоб «Атлетік» створював академії в країнах із великою громадою басків, таких як Мексика, де вони могли б передавати цінності клубу молодим людям.

«Мені подобається думати про романтику цінностей, які є в нас, басків, і поширювати їх по всьому світу - ось що мені найбільше подобається в цій філософії», - каже Ітурріага. Це не означає, що має бути хтось із чарівною паличкою, хто скаже: «Ця людина - баск, а ця - ні». Це складніше».


Getty Images/Global Images Ukraine

Офіційна відповідь «Атлетіка» тим, хто порушив це питання на генеральній асамблеї, була однозначною. Президент Йон Уріарте заявив на пресконференції, що жоден із трьох кандидатів, які балотувалися на посаду минулого року, не виступав за зміну філософії, і що вболівальники, які хочуть почати дебати, можуть зробити це через відповідні механізми. Люди з клубу не вважають, що бажання змін широко поширене серед уболівальників «Атлетіка».

Цю думку поділяють деякі вболівальники, з якими поспілкувався The Athletic, хоча вони визнали, що ця тема регулярно обговорюється. Альваро де ла Фуенте вважає, що виклад філософії в письмовому вигляді може нашкодити команді в довгостроковій перспективі.

«Якщо ситуація розвиватиметься і з'явиться багато дітей, які приїхали з інших місць, але навчені й почали грати в Лесамі, коли вони не є басками, ми можемо їх не прийняти», - каже він. «Ось тоді ви починаєте завдавати шкоди собі, тому що ніколи не знаєш, як розвиватиметься суспільство».

Навряд чи «Атлетік» найближчим часом знову виграє Ла Лігу - у 21-му столітті лише «Валенсії» та «Атлетіко» Мадрид вдалося перервати гегемонію «Барселони» та «Реала». Перебудований стадіон «Сан-Мамес» є одним із найкращих в Іспанії, а «Атлетік» щойно продовжив контракт Ніко Вільямса до 2027 року. У листопаді футбольна обсерваторія CIES опублікувала звіт, згідно з яким жодна команда з п'яти найбільших європейських ліг цього сезону не надала більше хвилин своїм вихованцям.

«Філософія дає вам більше», - каже Субісаррета. «Коли ви відрізняєтеся від інших на ринку, де всі роблять те саме, ваша футболка, безумовно, коштує більше грошей, ваші трансляції коштують більше грошей, ваші вболівальники вкладають більше коштів у цей товар, тому що ви унікальні».

Незважаючи на це, деякі вболівальники вважають, що філософія «Атлетіка» в її нинішньому вигляді обмежує клуб. Питання в тому, скільки з них готові обговорювати те, що є настільки важливою частиною ідентичності клубу.

«Можна подумати, що, якщо ми нічого не робитимемо всерйоз і просто дозволимо часу пройти повз, можливо, буде більше випадків, подібних до братів Вільямс (Іньякі та Ніко, два найкращі гравці «Атлетіка», які народилися на півночі Іспанії в ганських батьків)», - каже Гаїска Ача, вболівальник мексиканського походження і засновник клубу Mr Pentland.

«У світі багато міграції, люди приїжджають з Африки, Південної Америки та інших місць, але які шанси, що за п'ять чи десять років ви отримаєте таких хороших гравців, як брати Вільямс? Я б не став ставити на цю стратегію».

Томас Хілль Лопес-Манкеро, The Athletic

Переклад і адаптація - Олег Дідух

Олег Дідух Джерело: The Athletic
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Футбол | 22 листопада 2024, 11:18 0

Антоніо Кассано незадоволений призначенням Клаудіо Раньєрі