Наталія СВЕРЧКОВА: «Гандей зможе боротися за фінал А ЧЄ-2024 з шорт-треку»

Українська тренерка з шорт-треку – про очікування від сезону 2023/24

Українська тренерка з шорт-треку Наталія Сверчкова в ексклюзивному інтерв'ю для Sport.ua розповіла про підготовку своїх спортсменів та очікування від сезону 2023/24, а також про шорт-трек у Польщі

- Як пройшло міжсезоння? Як проходила підготовка до цьогорічного сезону?

- Все пройшло дуже добре! Особливо для наших топових спортсменів. Олег Гандей усю підготовку пройшов з основною збірною Польщі. Єлизавета Сидьорко, Ксенія Адаменко та Данило Федоренко з червня тренувалися з юніорською збірною Польщі.

- Юніорів? Адже вони виступають уже по дорослих, минулого сезону пройшли весь Кубок Світу, чемпіонати Європи та світу. У чому сенс тренувань із юніорами?

- В умовах та рівні тренерів. У них лід був уже з червня.

- Цього сезону, не рахуючи турніру в Словаччині, на міжнародний старт (при чому дуже сильний за складом) їздив лише Олег Гандей. Прокоментуйте, будь ласка, його виступ в Італії.

- Він дуже гідно виступив. Олег уже давно спортсмен високого рівня, але йому не вистачало впевненості в собі. Він тренується з однією з найсильніших команд світу та тягне тренування на їхньому рівні. Там у команді не лише поляки, а латвійці, також переможці та призери етапів Кубка світу.

- Так, невпевненість Олега в собі була помітна. Здавалося, що півфінал чемпіонату світу-2022 мав дати Олегу якийсь імпульс, можливість по-справжньому усвідомити, що він здатний багато на що. Але минулого сезону цей результат він не повторив. Чим це можна пояснити?

- Той результат був більшим на емоціях, ніж усвідомлений. Весь минулий рік Олег боровся зі своїми емоціями (зокрема через ситуацію в Україні) і на змаганнях не міг показати, на що здатний. Були ще проблеми з інвентарем та неможливістю виїхати з України, коли не вдалося після основної підготовки поїхати на перші Кубки світу в Америці.

- Ясно. Сподіваюся, цього року Олег виступить на всіх етапах Кубка Світу.

- Я теж на це сподіваюся.

- Чому перед початком Кубка світу на міжнародний старт виїхав лише Олег? Чому не виїжджала жіноча команда - ті ж Ксенія Адаменко, Єлизавета Сидьорко, Уляна Дуброва?

- Кожен виїжджав, куди міг, Адаменко, Сидьорко, Федоренко виїжджали на збори із юніорською збірною Польщі. Хоча Адаменко, наскільки я знаю, останній місяць була хвора, офіційна версія - гастрит. Дуброва їздила до Дрездена на Invitation Cup, де показала свої найкращі результати. У Борміо, де виступав Олег, ніхто не зміг би поїхати з фінансових причин. Тим паче цих змагань навіть не було в календарі, їх провели, як тест.

- Вихід Адаменко у фінал В чемпіонату Європи минулого сезону. Що можете про нього сказати? Чи може Ксенія боротись за виходи у фінали А?

- Зараз нічого не можу сказати, я її не треную, не знаю, як вона підготовлена. Дуже хочу вірити, що зможе. Можу сказати, що Олег зможе боротися за фінал А на Чемпіонаті Європи 2024 року.

З особистого архіву Наталії Сверчкової. Збірна України з шорт-треку

- А чому Ви припинили співпрацю з нею?

- Це не я припинила, а вона обрала іншого тренера.

- Буває. Вже згадали ЧЄ-2024. Які у Вас загалом плани на нинішній сезон? Якими є очікування від українських спортсменів?

- На ЧЄ-2024 - фінал А у чоловіків, топ-6 у жіночій естафеті. Дуже на це сподіваюсь!

- А на Кубку світу та чемпіонаті світу?

- На це питання зможу відповісти після цих етапів у Монреалі.

- А на самих етапах КМ у Монреалі чого можна очікувати від наших спортсменів? При тому, що це та сама Арена, де Олег вийшов у півфінал ЧС-2022.

- Я сподіваюся на вихід до чвертьфіналу, а там уже й до фіналів А та В недалеко!

- Перейдемо до більш спільних питань. Ви та спортсмени вже понад півтора року знаходитесь у Польщі. Що Україна могла б запозичити у Польщі щодо розвитку шорт-треку (та й спорту взагалі)?

- Все! У поляків в шорт-треку три збірні - основна, юніорська та юнацька. На всі збірні виділяються величезні фінанси. Є програми розвитку, теж з фінансуванням, для маленьких дітей, Золотий коник називається. Всепольські рейтингові змагання у всіх вікових категоріях відбуваються у кожному місті, де є шорт-трек. Проводяться вони щомісяця, починаючи з вересня - всього п'ять етапів та фінал. Крім них, є ще Олімпіада молоді, Чемпіонати Польщі в кожній віковій категорії. І найголовніше - вони у себе проводять змагання світового рівня. Цього сезону 2024 року у Польщі буде чемпіонат Європи, чемпіонат світу серед юніорів та етап Кубка світу.

- А як у поляків із ковзанками? Адже у них є і хокей, і фігурне катання. Як вони уникають проблем із льодом?

- Немає у них проблем з ковзанками, у багатьох містах розвинений шорт-трек, а хокей та фігурне більше базуються в інших, де його немає. Або просто у пріоритеті шорт-трек, тому проблем із льодом він не має. Також є сильний клуб у Душниках-Здруй, це на кордоні з Чехією. Вони їздять на ковзанку до Чехії, оскільки у них немає своєї ковзанки. Обіцяли звести через пару років такий як у Томашуві-Мазовецькому з ковзанярською 400-метровою доріжкою.

- Минулого сезону вперше, напевно, в історії велася пряма трансляція чемпіонату України (спасибі організаторам). І чемпіонат вийшов насиченим, видовищним, не затягнутим та явно гідним великого глядацького інтересу. Як зацікавити українців шорт-треком? Як привернути до нього широку увагу?

- Точно потрібно відкривати якомога більше ковзанок, виховувати людей, тренерів, які там працюватимуть і хотітимуть розвивати цей вид спорту. Але після війни буде не до ковзанок.

- Раз вже згадали клуб у Душниках-Здруй. Цей клуб, наскільки я знаю, більше спеціалізується на роликах, із яких потім переходять на лід. Такий самий перехід - не рідкість і в США, і не лише. Що Ви думаєте про таку, скажімо так, модель розвитку спортсмена (яка може бути цілком прийнятною для повоєнної України)? Чи одразу на лід - краще, ніж з роликів?

- У них там все, і ролики, і шорт-трек, і ковзанярський спорт. Спортсмен займається всім - влітку ролики, взимку ковзани. У них до речі обов'язкова вимога для батьків при взятті до клубу дитини, починаючи з категорії Юніори D - купівля шосейного велосипеда. Але клуб молодий, найстарші - юніори В. Далі навіть мені цікаво, як вони зможуть потягти всі три види спорту. Важко взимку брати участь і в шорт-треку, і в ковзанярському. У юніорах ще можна, а далі вже буде складно. Тільки в Нідерландах знаю Енжел Далеман. Це юніорка, яка минулого року на чемпіонаті світу серед юніорів з ковзанярського спорту виграла всі дистанції, бувши наймолодшою учасницею. Знаю, що їхня федерація це не вітає і зараз ставить перед вибором. А для дітей чудова практика. Я за!

- І останнє питання, щоби завершити на позитивній ноті. Зазирнемо у майбутнє. Яким Ви бачите український шорт-трек за 10…20…30 років?

- Нехай буде одним із найпопулярніших видів спорту в країні! Знаю, це неможливо, але будемо цього прагнути!

- Якщо хотіти та прагнути - то все можливо. Спасибі за інтерв'ю.

- Дякую і вам.

Олександр Шарадкін Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Футбол | 21 листопада 2024, 11:53 0

Тренер воротарів Реала розкрив клубний «секрет»