Син за батька не відповідає? Дика історія з родини голкіпера збірної Мальти
Анрі Бонелло – цікавий персонаж, але його батько, мабуть, ще більш знаковий для «червоних»
- 17 жовтня 2023, 12:32
- |
- 17 жовтня 2023, 16:23
- 19959
- 1
Передостаннім суперником збірної України у відбірковому циклі на Євро-2024 стане національна збірна Мальти, з якою сьогодні «синьо-жовті» проведуть виїзний для себе поєдинок. Ця гра лише номінально бачиться для переважної більшості експертів та вболівальників такою, яка зобов'язана завершитися надходженням трьох очок «у скарбничку» української команди. Насправді ж, напевно, мальтійці робитимуть усе, аби не допустити подібного сценарію, і першим, хто намагатиметься щосили, є основний воротар «червоних» Анрі Бонелло.
35-річний Бонелло є маловідомою фігурою за межами Мальти. Наразі воротар виступає у лавах 9-разового чемпіона острова «Хамрун Спартанс», а всього в його кар'єрі є шість перемог у національній лізі (по одній - з «Хіберніансом» та «Хамрун Спартанс» та чотири - із «Валеттою»). Анрі Бонелло ніколи у своїй професійній кар'єрі не залишав рідну Мальту, проте це зовсім нічого не означає, оскільки цей персонаж є більш ніж цікавим, причому як сам по собі, так і з точки зору своєї родини.
Батько - зрадник батьківщини чи жертва махінацій Іспанії?
Мабуть, найцікавіша історія, яку можна відкопати в аспекті Анрі Бонелло, пов'язана із його батьком - Джоном Бонелло, котрий також був у минулому професійним футболістом та діяв у рамці воріт. Кар'єра Джона Бонелло тривала з 1976 до 1993 року, і в основному також пройшла на Мальті (тільки сезон-1980/81 Бонелло-старший провів у німецькому клубі «Херфорд»).
Найбільш «знаковим» моментом у кар'єрі Джона Бонелло є історичний для Мальти матч проти Іспанії, який відбувся в рамках кваліфікації на Євро-1984. Тоді в одну відбіркову групу волею жереба потрапили Іспанія, Нідерланди, Ірландія, Ісландія та Мальта. За регламентом на чемпіонат Європи виходив виключно переможець групи, і до фінального туру ситуація у ній, як здавалося, була більш ніж визначена: Нідерланди мали 13 очок в активі (на той час давали по 2 бали за перемогу), а також різницю м'ячів +16. Проте в останньому турі «помаранчеві» не грали з огляду на непарну кількість учасників у групі. Єдиним теоретичним претендентом на путівку на Євро-1984 в той момент була Іспанія, але піренейці мали не лише на 2 очки менше, ніж Нідерланди, але ще й суттєво гіршу різницю м'ячів (всього +5 перед останнім матчем). Щоб обійти «помаранчевих», іспанцям потрібно було в останньому турі вигравати на своєму полі у Мальти з різницею в 11 м'ячів або більше.
Воротарем збірної Мальти на той час був саме Джон Бонелло. І перед грою цей футболіст дозволив собі низку резонансних заяв, які згодом неодноразово пригадували стражу воріт. Зокрема, Бонелло-старший, усвідомлюючи, що Іспанія до цього у семи матчах відбору забила лише 12 м'ячів, бравірував: «Я не повернуся до своєї країни, якщо вони заб'ють 11 м'ячів» і додавав, що на подібне диво піренейцям не варто було б сподіватися, навіть якби їх суперником були діти.
До перерви рахунок був 3:1 на користь Іспанії, і загалом слова Джона Бонелло виглядали більш ніж логічними. Але фінальний свисток зафіксував перемогу «червоної фурії» із рахунком 12:1, що було справжнім шоком для Нідерландів та є найбільшою поразкою в історії для мальтійців. На Євро-1984 поїхали іспанці, а футболісти збірної Мальти почали підшукувати виправдання, хоча багато хто звинуватив їх у відвертій здачі поєдинку, стверджуючи, що під час зустрічі футболісти «червоних» про щось надто часто перешіптувалися з опонентами…
Головний невдаха матчу Джон Бонелло, котрий пропустив цілу торбу м'ячів та сів у калюжу, враховуючи його передматчові заяви, після гри продовжив робити резонансні коментарі. Зокрема, він розповів, що нібито бачив, як іспанські функціонери входили до суддівської кімнати з широкими усмішками на обличчях, а також із шампанським та золотими годинниками, які, вочевидь, призначалися для рефері. Проте арбітр Ерхан Гексель категорично відкинув подібні звинувачення, тому за фактом у цьому епізоді залишаються лише слова однієї сторони проти слів іншої.
У 2018 році два екс-гравці збірної Мальти тих часів Сільвіо Демануеле та Кармел Бусуттіл заявили, що у провальному матчі проти Іспанії в грудні 1983-го суперники використали проти них… допінг! За словами Демануеле та Бусуттіла, у всіх гравців мальтійської збірної була піна в роті й вони не могли перестати пити воду.
Підтримав цю версію і колишній головний тренер збірної Мальти Віктор Скеррі, котрий керував командою в тому поєдинку, і вже, на жаль, відійшов у кращий світ (фахівець помер 4 серпня 2019 року, коли йому було 90 років).
«У перерві матчу до нас в роздягальню зайшов невисокий на зріст чоловік у білому костюмі із великим підносом, на якому лежали лимони, що були розрізані на шматочки. Мої футболісти взяли їх та почали їсти. Я сказав нашому лікарю: «Може, їх накачали наркотиками? Тому що у другому таймі вони просто втратили свідомість. Але доказів ми не маємо. Якби вони були, футбол закінчився б», - заявляв Скеррі.
Але що точно тоді закінчилося, то це кар'єра самого Скеррі. Після матчу з Іспанією коуч пішов у відставку та більше ніколи так і не повернувся на тренерську лавку, хоча на той момент йому було лишень 54 роки.
Щодо згаданого вище Сільвіо Демануеле, то він розвинув версію свого екс-наставника: «Коли я з'їв лимон, то відчув себе п'яним, ніби всю ніч провів десь на вечірці. Здавалося, що суперник має неймовірну енергію, а в наших футболістів біля рота була піна, й ми постійно пили воду. Мій брат був бодібілдером, і тоді я зрозумів, в чому річ, оскільки вони застосовували допінг».
Цікаво, що після того поєдинку з Іспанією багато футболістів того складу збірної Мальти через звинувачення з боку вболівальників та ЗМІ завершили свою кар'єру у стані «червоних». А ось Джон Бонелло передматчової обіцянки не дотримався, не лише повернувшись на рідний острів, а й продовживши виступати за мальтійську національну команду, кар'єру у якій завершив в 1987 році.
Анрі Бонелло - давній знайомий України
Щодо самого Анрі Бонелло, то він вже зіграв більше матчів за збірну Мальти, аніж його батько (49 проти 29). Крім того, цей кіпер є давнім знайомим українців, оскільки декілька разів грав проти наших команд на міжнародному рівні…
Вперше «стежки» Анрі та України перетнулися у відборі на молодіжний чемпіонат Європи 2011 року. Тоді збірні Мальти U-21 та України U-21 потрапили в одну групу кваліфікації разом із однолітками з Франції, Бельгії та Словенії. І нашій команді вдалося здійснити такий собі міні-подвиг - молоді «синьо-жовті», у лавах яких виділялися Коноплянка, Зозуля, Ярмоленко, Ракіцький, Чеснаков, Голодюк, Морозюк та багато інших, у восьми матчах здобули чотири перемоги при чотирьох нічиїх, та посіли перше місце у групі.
Однак обидва матчі проти Мальти U-21 були для нашої молоді дуже напруженими, причому багато в чому - завдяки якісній грі Анрі Бонелло у «рамці» воріт суперника. В домашньому матчі, який відкривав ту кваліфікацію, Україна змогла обіграти «червоних» мінімально (1:0), чому посприяв гол Коноплянки на 65-й хвилині. А ось виїзний поєдинок наші молоді таланти виграли із рахунком 3:0, однак усі свої м'ячі українці забили після 87-ї хвилини, причому «розпечатати» Анрі Бонелло вдалося лише з «точки», коли пенальті реалізував Ракіцький. Після цього м'ячами Ярмоленка та Федорчука наші закріпили перемогу, добивши надламаного опонента.
Безпосередньо на рівні національних команд Анрі Бонелло зіграв проти України у двох матчах, причому в обох - виключно по 45 хвилин. В плані статистики у воротаря тут абсолютний паритет - перемога та поразка з різницею м'ячів 1:1, хоча сам Бонелло від наших ще не пропускав. Пам'ятну перемогу над українцями Бонелло та Мальта здобули 6 червня 2017 року у спарингу (1:0), а ось програти острів'яни встигли вже в рамках відбору на Євро-2024 (0:1), але тоді Бонелло не пропустив, зігравши лише перший тайм, після чого через травму був замінений.
Екстравагантний рекордсмен
Анрі Бонелло є досить колоритною фігурою у воротах збірної Мальти і вже кілька разів потрапляв до рейтингів різних авторитетних видань та порталів.
У відборі на Євро-2020 голкіпер збірної Мальти, за підрахунками італійської газети Corriere dello Sport, зробив більше сейвів, аніж будь-хто інший. В активі Бонелло статистики нарахували 49 «порятунків», тоді як у його найближчих конкурентів Беньяміна Бухеля зі збірної Ліхтенштейну та Павела Штейнбора зі збірної Латвії виявилося 48 та 46 сейвів відповідно.
Щоправда, у нинішній кваліфікації на Євро-2024 Бонелло вже не входить навіть у топ-10 за сейвами, якщо орієнтуватись на статистику від Wyscout. Наразі в Анрі 16 «порятунків», і це дозволяє йому перебувати на 16-му рядку відповідного рейтингу.
А ось чим ще Бонелло здатний здивувати, то це своїм прагненням показати техніку. За даними WhoScored, які також підтверджуються й підрахунками порталу Wyscout, Анрі у відбірковому турнірі на ЧС-2022 здійснив одразу три спроби обведень, з яких дві стали для нього успішними, а одна - й зовсім епічною. У виїзному матчі проти Кіпру Бонелло спершу втік від пресингу одного опонента, але потім натрапив на іншого, проти якого і пішов у дриблінг, прокинувши м'яч, а потім встиг не дати заволодіти ним третьому супернику, віддавши точний пас на партнера по команді.
Усього ж з 2016 року Бонелло відзначився у матчах різних турнірів 13 спробами обведень, з яких 8 виявилися успішними.
Примітно, що за підрахунками Wyscout, серед воротарів збірної України, які заявлені на найближчий матч проти Мальти, є лише один любитель ризикувати за рахунок дриблінгу та спроб обвести суперника більше, ніж Анрі Бонелло - це Дмитро Різник. Статистика наступна: Бущан - 1 обведення (невдале, причому за період з 2015 року й донині в рамках усіх турнірів), Трубін - 2 обведення (обидва вдалі, але за період з 2017 року й донині в рамках усіх турнірів), Різник - 27 обведень (20 вдалих, починаючи з 2018 року та також у рамках усіх турнірів).