Андрій Кравчук. Історія українського футболіста-біженця, який грав у росії

The Athletic – про українського футболіста Андрія Кравчука

У погані дні все стає червоним. Андрій Кравчук простягає телефон, щоб показати застосунок з картою повітряної тривоги. Червоний колір означає небезпеку, і в сучасній Україні величезні території країни часто оповиті темними відтінками цього кольору.

І хоча футбол дає Кравчуку притулок, наприклад, коли він перебував під опікою «Манчестер Сіті», ці ділянки червоного кольору слугують болісним нагадуванням про жорстокість війни в країні, де він виріс.

Минулого року Кравчук провів у «Сіті» три місяці, живучи у квартирі на тренувальній базі клубу, після того, як сталася низка подій, унаслідок яких він, українець, який грав за московське «торпедо», коли росіяни почали вторгнення, опинився під опікою «Сіті».

Його переїзд до Манчестера став місією милосердя, організованою Олександром Зінченком, на той час гравцем «Сіті», з повного схвалення головного тренера Пепа Гвардіоли.

Зінченко був знайомий із Кравчуком, який був молодший за нього на два роки, ще по академії донецького «Шахтаря». Кравчук, зі свого боку, завжди буде зобов'язаний «Сіті», а також гравцеві, який зараз носить футболку «Арсенала» під номером 35, за те, що вони допомогли йому в найважчий період його життя.

«Я ніколи цього не забуду», - каже він. «Відтоді як почалася війна, він (Зінченко) був дуже потужною фігурою для України. Я знаю, що, якщо я йому зателефоную, він завжди відповість: «Чим я можу допомогти? Що я можу зробити?». Я хочу сказати «Сіті» спасибі, тому що я завжди буду пам'ятати, як вони дбали про мене».

Близько п'ятої ранку Кравчук прийняв дзвінок, який перевернув його життя.

Він зарекомендував себе як елегантний лівоногий півзахисник у складі московського «торпедо», яке йшло до перемоги в РФНЛ - аналогу Чемпіоншипа.

Кравчук, колишній гравець збірної України U-21, разом із товаришами по команді прилетів до Туреччини, щоб потренуватися в теплу пору року під час зимової перерви в чемпіонаті росії. Це було 24 лютого 2022 року.

«Я вже спав, коли мені зателефонувала мама», - згадує він. «Першими її словами були: «росія нас бомбить». Я не міг повірити в те, що почув, - про бомби й атаки, про 100 000 солдатів на шляху до Києва».

Коли я ріс, росія і Україна були як брати. Багато росіян і українців одружувалися один з одним. Люди з обох країн жили поруч один з одним.

Я намагався зрозуміти, як у XXI столітті росія може розв'язати війну. Я досі не можу знайти слів, щоб описати це. Я просто одразу зрозумів, що нізащо не зможу залишитися в московському «торпедо».

Те, що сталося за останні 20 місяців, досі важко осмислити з огляду на те, що Донецьк, наприклад, окупований російськими військами, а в місті, де Кравчук, якому зараз 24 роки, провів свої юні роки, багато чого зруйновано.

«У нас була Перша світова війна, Друга світова війна, а це вже третя», - каже він. «Дуже багато наших міст - Бахмут, Маріуполь та інші - зникли, зруйновані. 500 000 людей загинули або були поранені. Мені дуже сумно. Я весь час переживаю за свою сім'ю. Зараз вони в безпеці, але бувають моменти, коли я дзвоню додому і чую на задньому плані атаки безпілотників».

Його батьки, Сергій і Наталя, живуть у чотириповерховому багатоквартирному будинку в Києві. Його двоюрідний брат Олександр - Кравчук часто називає його «як рідним» - служить в українській армії, що намагається відбити наступ росії.

Завдяки рішенню ФІФА Кравчук зміг розірвати контракт із «торпедо». За його словами, це був єдиний вихід. Але, по-перше, не було можливості повернутися до сім'ї. Усе його життя опинилося в підвішеному стані.


Instagram. Андрій Кравчук і Олександр Зінченко

Він і уявити собі не міг, що йому зателефонує Артем Рябов, друг і радник Зінченка, і запропонує допомогти з боку чемпіонів Англії.

Зінченко запропонував цю ідею людям із вищого керівництва клубу. Гвардіола схвалив цю ідею. Але «Сіті» необхідно було отримати дозвіл Міністерства внутрішніх справ і футбольної влади.

«Через два тижні ми отримали звістку, що «Сіті» дали дозвіл», - каже Кравчук. «Вони перевірили моє резюме і сказали, що я можу тренуватися в них до кінця сезону, поки буду намагатися знайти новий клуб».

У Манчестері Кравчук тренувався у складі Елітної команди розвитку «Сіті» (EDS), у міру можливості відвідував свою сім'ю в Києві та облаштовував свій дім на території тренувального комплексу «Етіхад».

«У мене було все необхідне. Мені надали кімнату, всю їжу. Був тренажерний зал, басейн. Я почав вчити англійську мову, тому що, коли я ріс в Україні, другою мовою в школі була російська. Я тренувався щодня, іноді по два рази на день. Це неймовірне місце (тренувальна база «Сіті»)».


Getty Images/Global Images Ukraine. Андрій Кравчук

Кравчук тренувався разом із Коулом Палмером, Оскаром Боббом, Ріко Льюїсом та іншими молодими зірками з конвеєра нових талантів «Сіті», тоді як на сусідньому полі суперзірки, зірки та багатомільйонні підписання виконували свої тренувальні вправи разом із Гвардіолою.

Часом Кравчука та інших гравців викликали на сусіднє поле для створення стінки, коли Кевін Де Брюйне відпрацьовував штрафні удари. Кравчук згадує «повну зосередженість» Гвардіоли в сезоні, який приніс клубу черговий титул, але він також виділяє Браяна Баррі-Мерфі, тренера EDS, серед співробітників, які прийняли його, поговорили про його минуле і дали зрозуміти, що готові допомогти.

Це був, за словами Кравчука, «такий досвід, який буває раз у житті... Психологічно це також додало мені впевненості, тому що я побачив, що я можу грати в такий стиль футболу. Уся справа в пасі, збереженні м'яча, і саме так я вчився грати в академії «Шахтаря».

Шкода тільки, каже він, що, бажаючи повернутися в Україну, він збирався прийняти кар'єрне рішення, яке внесе в його життя ще більше потрясінь.

На той час, коли Кравчук повернувся в Україну, влада визнала, що проводити футбольні матчі на очах у глядачів занадто небезпечно.

«Якщо ми чули сирени, ми мали зупинити матч і спуститися вниз (у бомбосховища)», - розповідає Кравчук. «Після цього потрібно було просто чекати. Якщо сирени припиняються і можна відновити гру, то ти повертаєшся на поле. Якщо, скажімо, гра була зупинена після 30 хвилин, то ти продовжуєш гру з 30-ї хвилини».

Кравчук підписав дворічний контракт із полтавською «Ворсклою», що виступає в УПЛ. Він переїхав до Полтави, розташованої за 220 миль на південний схід від Києва, і розпочав обнадійливо впродовж трьох матчів, у яких він забив один гол, зробив ще одну гольову передачу і нагадав своїм новим роботодавцям, чому він грав у вищому українському дивізіоні за донецький «Олімпік» у віці 19 років.


ФК Ворскла. Андрій Кравчук

Однак після такого вражаючого старту він обмежився єдиним п'ятихвилинним виходом на заміну до зимової перерви. І коли він попросив пояснень, їх не було.

«Це було дуже дивно», - каже Кравчук. «Коли ти забиваєш і допомагаєш команді виграти, ти зазвичай не втрачаєш свого місця. Я пішов до головного тренера Віктора Скрипника і запитав його: «Як це можливо, адже я так добре грав?». Він сказав, щоб я чекав іншого шансу, і я чекав, чекав і чекав».

Усе з'ясувалося після того, як група ультрас, пов'язана з полтавським угрупуванням «Центурія Полтава», записала відеозвернення, в якому дала зрозуміти, що не хоче, щоб Кравчук представляв їхній клуб, і що це потягне за собою наслідки. Претензія полягала в тому, що він виступав за московську команду в роки загострення конфлікту, що призвів до того, що президент росії володимир путін розпочав вторгнення.

Для Кравчука це був нищівний удар. «Я намагався пояснити, що завжди підтримував Україну. Коли почалася війна, я розірвав контракт із московським «торпедо». Я хотів допомогти Україні. Але деякі вболівальники (ультрас) були незадоволені, і клуб мені не допоміг.

Я сказав клубу, що вони повинні дати інтерв'ю, щоб підтримати мене, але спортивний директор Олександр Фундерат не захотів воювати з уболівальниками. Він не виступив на мій захист, хоча «Ворскла» знала, коли підписувала контракт, що я грав у росії».

Влітку минулого року його хотів підписати «Флітвуд», який виступає в третьому дивізіоні чемпіонату Англії, і, знаючи, що він знає зараз, Кравчук думає, чи не краще було б піти цим шляхом?

«Уболівальники «Ворскли» націлилися і на інше придбання клубу - воротаря Івана Пономаренка на тій підставі, що раніше він виступав за «Кримтеплицю» в Прем'єр-лізі Криму.

Уболівальники говорили клубу: «Якщо Кравчук буде в команді, ми підемо на стадіон і рознесемо його». Ситуація дійшла до того, що в клубі сказали, що на ігри мені приходити не можна», - розповідає Кравчук.

«Президент сказав, що я повинен сидіти вдома, а він поговорить з уболівальниками. Минув місяць, а я все чекав. Це було неможливо. Уболівальники сказали клубу, що якщо я навіть тренуватимуся з командою, то все одно вони зіпсують стадіон.

Місяць я тренувався один. На початку сезону моя фізична форма була хорошою, але без матчів вона падала і падала. Ситуація була неможливою, і врешті-решт мені сказали, що я маю покинути клуб. Я не грав півроку, і було дуже важко пояснити іншим клубам, що сталося».

І ось, через майже рік після свого останнього матчу, Кравчук у серпні прибув до ірландського «Корк Сіті», підписавши короткострокову угоду в місті, де на одній із головних вулиць Grand Parade висить величезний банер із написом «Ми з тобою, Україно».


corkcityfc.ie

Його останнім на даний момент матчем був поєдинок проти «Сент-Патрікс Атлетік» під світлом прожекторів стадіону «Тернерс Крос». Це була поразка з рахунком 1:0, і штори залишалися закритими на тій смузі будинків на Деррінейн Роуд, де господарі, якщо є бажання, можуть вільно спостерігати за тим, що відбувається, зі своїх верхніх вікон.

І все ж гравець, який носить 23-й номер «Корка», продемонстрував кілька класних дій для команди, яка грає у вищому дивізіоні чемпіонату Ірландії, сезон якої триває з лютого по листопад, і випереджає лише «Юніверсіті Коледж Дублін». Кравчук грав із піднятою головою, демонструючи вміння віддати пас і добре оцінюючи простір навколо себе.

«Я прийшов у «Корк», щоб допомогти їм залишитися в еліті та вийти до фіналу Кубка Ірландії (у півфіналі «Корк» знову зіграє з «Сент-Патрікс»)», - каже Кравчук. «Це новий досвід, тому що це інший тип футболу. У моїй країні він більш повільний. А тут - біг, біг, біг, і кожен бореться за емблему на своїй футболці».

Він живе в одному будинку з Рокасом Станулевічюсом, литовським півзахисником, який приєднався до «Корка» в липні. Двічі на тиждень Кравчук займається англійською мовою, і, хоча акцент Корка інколи буває непростим, йому допомагає те, що жителі «міста заколотників» Ірландії виявилися такими гостинними.

Не забув він і про своїх московських друзів, які, за його власними зізнаннями, повністю проти путіна.

«Проблема в тому, - каже він, - що якщо вони публічно скажуть погане про путіна, то їх можуть посадити до в'язниці на сім років. Прийде міліція, і тоді, повірте мені, у них буде багато проблем.

У мене є друзі в росії, які кажуть мені: «Що, чорт візьми, робить путін? Він божевільний». Але вони бояться його і бояться сказати про це, тому що він контролює все - соціальні мережі, телебачення, газети, журнали. Прийде поліція і або забере тебе, або поб'є тебе».

Не потрібно проводити багато часу в компанії Кравчука, щоб зрозуміти, що йому доводиться проявляти виняткову стійкість. Він говорить про те, як важливо зберігати позитивний настрій, наполегливо працювати і мріяти про те, що одного разу він повернеться в Англію, щоб нормально грати у футбол і заробляти більше грошей для своєї сім'ї. Він прямує до спортзалу, його речі упаковані в рюкзак «Манчестер Сіті».


Андрій Кравчук з батьками

Але майже неможливо уявити, що коїться в його голові, коли він знає, що за 2000 миль від нього кожен день таїть у собі нові небезпеки.

«Я щодня розмовляю з батьками», - каже Кравчук. «Коли все почалося, я дзвонив кожні 10 хвилин. «Як ви? Ви в безпеці?». Батьки сказали мені: «Ми не поїдемо з Києва, тому що ми любимо Україну». Але я дуже переживаю, щодня.

Мої мама і тато бояться, тому що ніколи не знаєш, що може статися. Вони чують безпілотники, і якщо один із них влучить у будівлю, то ти загинеш.

Вони спускаються в бомбосховища, і все, що вони можуть зробити, - це чекати, іноді годину, три години, можливо, навіть 20 годин. У них там нічого немає, тільки вони самі, але це єдине безпечне місце».

Деніел Тейлор, The Athletic

Переклад і адаптація - Олег Дідух

Олег Дідух Джерело: The Athletic
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Футбол | 13 листопада 2024, 15:31 3

«Аль-Ахлі» серйозно налаштований забрати в «Реала» Тібо Куртуа

Коментарі