Гент. Тут грали Яремчук, Безус і Пластун, а не Маліновський
Блогер Sport.ua Ігор Яслик розповідає, що треба знати про Гент
- 21 вересня 2023, 11:46
- |
- 14 сiчня 2024, 04:05
- 8600
- 6
Гент тренує найкращий наставник у клубній історії
Жарти жартами, а «Гент» та «Генк» переплутати справді легко, якщо сприймати назву виключно на слух. Та й історичний український слід мають обидва клуби, про що нижче.
Нинішній суперник «Зорі» навіть своєму майже тезці в успішності значно поступається, що вже говорити про знаменитих «Андерлехт», «Брюгге» або «Стандард». У «Генка» чотири титули чемпіона Бельгії, тоді як у «Гента» - лише один. Але здобутий він був під керівництвом нинішнього головного тренера «буйволів» (клуб взяв прізвисько та герб на честь легендарного циркача Буффало Білла, який провів виставу в Генті на початку ХХ століття) Хейна Ванхазебрука, який повернувся до «Гента» у грудні 2020 року.
З 2014 по 2017 роки Ванхазебрук встиг виграти не тільки єдине в клубній історії чемпіонство (вісім років тому), але також: додав до нього Суперкубок Бельгії, у 2016 році вивів у плей-оф Ліги чемпіонів (першим серед бельгійських клубів, у минулому сезоні успіх повторили найлютіші вороги з «Брюгге»), у 2017-му - в 1/8 фіналу Ліги Європи (вибили «Тоттенгем» та повторили клубний рекорд у цьому турнірі).
Друга каденція Ванхазебрука також виходить успішною. Без чемпіонств, але у 2022 році взяли четвертий у клубній історії Кубок країни. Є досягнення і в єврокубках, а саме у Лізі конференцій: 1/8 фіналу у 2022 році та чвертьфінал минулого сезону, причому вилетів «Гент» від майбутнього переможця турніру «Вест Гема».
Хейн Ванхазебрук є фанатом атакуючого футболу, від якого страждає захист, використовує схему 3-4-1-2 (зрідка відходить від неї до 4-3-3 або 4-4-2, причому зазвичай вводить такими рішеннями в ступор свою ж команду) і чудово налагодив стандарти.
Українці становили потужну діаспору у Генті
Якщо брати пристойні європейські чемпіонати, то важко знайти більш українізований клуб, ніж був колись «Гент».
У 2017 році «буйволи» повірили у 21-річного форварда Романа Яремчука, який не використовував рідкісні шанси проявити себе в «Динамо», але в «Олександрії» продемонстрував вміння багато забивати за наявності довіри та впевненості в собі. Заплачені за нього два мільйони євро українець відпрацював сповна. Він забив 61 гол і зробив 18 асистів у 152 матчах і влітку 2021-го був проданий до «Бенфіки» за 17 мільйонів євро. Більше грошей «Гент» отримав лише за іншого форварда Джонатана Девіда - за канадця «Лілль» відвалив 27 мільйонів.
Інша річ, що йшов Роман Яремчук зі скандалом, ображаючись на клуб за те, що не відпустив його ще за рік до трансферу у «Бенфіку». А влітку 2022 року український форвард остаточно спалив усі мости, коли перейшов до «Брюгге» - суперника «Гента» у «Битві за Фландрію». Яремчук ще й брав активну участь у святкуваннях після перемоги над «буйволами». Частина фанатів «Гента» вивісила банери, на яких українського форварда обзивали «продажним», «юдою» та «щуром».
А ось Роман Безус влітку 2022 року розлучився з «буйволами» та їхніми фанатами по-доброму, ще й у статусі переможця Кубка Бельгії. Уродженець Полтавщини за «Гент» забив 18 голів та зробив 18 асистів у 118 матчах. При цьому Безус відрізнявся нестабільністю і тим, що був людиною настрою - в УПЛ добре знають, про що йдеться. Іронія долі - буквально за кілька тижнів після відходу до «Омонії» Роман допоміг кіпрському клубу вибити «Гент» у кваліфікації Ліги Європи (4:0 за сумою двох матчів), хоч і не відзначився результативними діями, та й виходив лише на заміну.
У Ігоря Пластуна відносини з «Гентом» склалися без надмірного драматизму. За три сезони (з 2018-го по 2021 рік) провів 87 матчів, у яких забив чотири голи, зробив три асисти та отримав дві червоні картки. При цьому саме Пластун входить до топ-20 найдорожчих покупок «індіанців» в історії - за нього заплатили «Лудогорцю» 3 мільйони євро, тобто більше, ніж за Яремчука (див. вище) та Безуса (1,2 млн євро).
Троє українців разом перебували в «Генті» два з половиною роки - з січня 2019-го (перехід Безуса) до літа 2021-го (відхід Пластуна і Яремчука).
Українські клуби мають хорошу статистику проти Гента, але її набили топи УПЛ
«Гент» хотів би забути більшість протистоянь з українськими клубами. У восьми матчах «буйволи» мають одну перемогу, одну нічию та шість поразок (три розгромні), а також сумарно 23 пропущені голи.
Інша річ, що «Гент» били наші найкращі сили. Як «Шахтар» у сезоні-2016/2017 на груповому етапі Ліги Європи (5:0, 5:3), причому тоді з відверто авантюрною тактикою проти помаранчево-чорних прорахувався саме Хейн Ванхазебрук. Іронія долі, але шість років тому «Гент» у турнірі просунувся далі за «Шахтар», а вилетів у 1/8 фіналу від «Генка», пропустивши зокрема від Руслана Маліновського.
Як «Динамо» у двох кваліфікаціях Ліги чемпіонів - що влітку 2010 року (3:0, 3:1), що вже восени 2020-го (2:1, 3:0). На протистоянні трирічної давнини варто зупинитися, оскільки українцям «Гента», на відміну від українців, «Динамо» (навіть Владислав Супряга забивав) ті матчі відверто не вдалися. У Бельгії за рахунку 1:1 Роман Безус отримав червону картку, а Роман Яремчук ще в першому таймі травмувався і пропустив зустріч-відповідь. Ігор Пластун не зміг навести лад в обороні, яка була присутня на полі хіба номінально. Той «Гент» був настільки слабкий, що й у групі Ліги Європи програв усі шість матчів, а згодом дочекався повернення Хейна Ванхазебрука.
А ось з «Олександрією» «Гент» сяк-так впорався на груповому етапі Ліги Європи в сезоні-2019/2020 - 1:1 у Львові, 2:1 удома. Бельгійці тоді виграли групу, в якій також грали «Вольфсбург» та «Сент-Етьєн». А українці «Олександрію» не кривдили.
Якщо об'єктивно, то рівень нинішньої «Зорі» набагато ближчий до тієї «Олександрії», ніж до «Шахтаря» чи «Динамо» часів протистоянь із «Гентом».
В атаці Гента грає рекордсмен єврокубків
«Гент», повторимося, любить атакуючий футбол, що підтверджує цього сезону. «Буйволи» лідирують у чемпіонаті Бельгії, набравши у шести матчах 14 очок та забивши 12 голів. У кваліфікації Ліги конференцій їхня результативність так просто вражала - 20 голів у шести матчах, 12 з них були забиті у трьох домашніх поєдинках.
Не дивно, що у трійці найдорожчих гравців команди за версією Transfermarkt є лише форварди. Тим більше, що влітку за 12 мільйонів продали «Реймсу» центрального захисника Джозефа Окуму. Не дивно, що два найдорожчі трансфери в клубній історії - це форварди, згаданий Джонатан Девід і наш Яремчук.
Рекорд канадця може побити Гіфт Орбан. Цей 21-річний швидкісний форвард із потужним ударом - подарунок для «Гента», який вихопив його у норвезького «Стабека» у січні за 3,3 млн євро, і не подарунок для суперників. Нігерієць вже зараз оцінюється у 20 мільйонів. Він забив за «Гент» 26 голів у 32 матчах - середня результативність африканця вища, ніж у його партнера по атаці та найкращого бомбардира чемпіонату Бельгії минулого сезону Уго Куйперса (44 голи у 68 матчах за «буйволів»). А головне, що Гіфт Орбан уже увійшов до історії єврокубків. У матчі 1/8 фіналу Ліги конференцій у Стамбулі проти «Башакшехіра» нігерієць зробив хет-трик за 205 секунд - це рекорд для турнірів під егідою УЄФА.