Ушеніна та Осьмак завоювали європейський клубний кубок із шахів
Українки тріумфували у складі австрійської команди ASVOe Pamhagen
- 10 жовтня 2022, 21:42
- |
- 10 жовтня 2022, 22:47
- 1172
- 0
Українські шахісти й шахістки чудово зіграли на змаганнях в австрійському містечку Майрхофен.
Європейські клубні шахові турніри - швидкоплинні змагання, складаються лише із семи турів. Тому тут напрочуд високою є ціна кожної помилки. Команда ASVOe Pamhagen, кольори якої захищали на 2-й і 3-й шахівницях відповідно українські збірниці переможниці шахової олімпіади 2022 р. Анна Ушеніна та Юлія Осьмак, помилок на дистанції практично не припускалася.
Крім українок, за австрійський клуб грали вірменка Еліна Даніелян і представниця Польщі Єкатерина Мальцевская (із 24 лютого ця уродженка Волгограда має український прапор на аватарці в соцмережах). Й Ушеніна, й Осьмак набрали по 5 очок із 7 можливих, записавши до свого активу низку звитяг над потужними опонентками. Зокрема ексчемпіонка світу Анна Ушеніна здолала чорними опір іншої ексчемпіонки світу з Болгарії Антоанети Стефанової, поставивши ефектну крапку з вилкою та загрозою проведення пішака в ферзі. Додам, що ця перемога багато в чому стала визначальною, адже Стефанова репрезентувала клуб СЄ «Монте-Карло», який вважали головним фаворитом змагань. Це не дивно, адже в складі цієї команди, крім Стефанової, і наша співвітчизниця Анна Музичук (набрала 50% можливих очок зрештою), і славнозвісна шведка Піа Крамлінг, і німкеня Елізабет Петц. А Осьмак змогла здолати опір таких знаних суперниць, як Кетеван Арахамія-Грант з англійської команди «Вуд Грін» (ефектною матовою атакою) та Гюльнар Мамедова з азербайджанського клубу «Одлар Юрду» (в цікавому ендшпілі із зайвим пішаковим матеріалом). За підсумками змагань, Ушеніна додала 8,9 одиниці до свого рейтингу, а Осьмак - 7,9. А в загальній турнірній таблиці клуб ASVOe Pamhagen набрав 12 очок, на очко випередивши конкуренток із румунського клубу «ЧСУ АСЕ Супербет» і вже згадувану команду СЄ «Монте-Карло». Додам, що вперше австрійський клуб завоював шаховий клубний кубок, і приємно, що не без участі українок. А всього в жіночому кубку змагалося 17 команд.
Український клуб «Синьо-жовті», зібраний буквально перед стартом змагань, посів 9-те місце. Склад команди: Наталья Букса, Інна Гапоненко, Євгенія Долуханова, Діана Тарлєва. Ідея створення колективу виникла спонтанно й була реалізована просто шаленотемпно. Зіграли дівчата приблизно в свою силу. Найбільше очок команді принесла Долуханова - 5 із 7, а з плюсом до свого рейтингу закінчила змагання Букса. Осібно, звісно, слід відзначити її перемогу над Анною Музичук в останньому турі: зарадила цьому чудово сплетена Буксою матова сітка!
На високому рівні зіграли й інші українки, які входили до складів різних команд. Так, лідерка словенського клубу «Тайфун» Марія Музичук принесла своїй команді 5 очок із 7 можливих і має за підсумками змагань плюси до свого рейтингу. А лідерка ізраїльського клубу «Хайфа-Нешер» Анастасія Рахмангулова додала аж 26,2 одиниці до свого рейтингу. Наша співвітчизниця змогла завдати поразок представниці Польщі Аліні Кашлінській (поступаючись їй до партії більш як 200-ми одиницями рейтингу), а також Буксі.
На жаль, у чоловічому, або у відкритому кубку цьогоріч не було команди, яка репрезентувала Україну (хоча й змагання виявилися представницькими - 70 команд взяло участь!). Натомість була команда, кольори якої захищали одразу четверо наших співвітчизників. Шаховий клуб «Фірхайм 1934» з Німеччини посів у підсумку почесне 3-тє місце, а Юрій Кузубов, Сергій Федорчук і Костянтин Тарлєв зробили вагомий внесок у цей успіх й істотно додали плюсів у своїх рейтингах. Може, менш успішно зіграв інший український представник цієї команди - Юрій Криворучко, та й він, зрештою, зміг обіграти, приміром, знаного хорватського гросмейстера Івана Саріча із словенської команди «Тайфун». Завдяки тій перемозі, до речі, «Фірхайм 1934» зміг у матчі подолати опір «Тайфуна».
До речі, про «Тайфун». Може, ця команда й не виправдала сподівань своїх прихильників, ставши лише 8-ю, хоча за складом цілком могла би розраховувати на потрапляння в призери, проте українець Андрій Волокітін, який грав за словенський клуб на 4-й шахівниці, показав просто феноменальний результат: 6,5 очка із 7! І додав аж 18 одиниць до свого рейтингу. Надто потішила звитяга нашого співвітчизника над зіркою, що сходить, Доммараджу Гукешем, який грав за румунський клуб «ЧСУ АСЕ Супербет». Вдало відіграв і Кирило Шевченко в складі азербайджанського клубу «Вугар Гашимов» - 5 із 6. В Шевченка - 13,5 очка на додачу до рейтингу та яскрава звитяга над майстровитим семисотником Ріхардом Раппортом.
У складі іспанського колективу «Сілла - Валенсія» непогано зіграв Віталій Бернадський - 6 із 7, натомість лідер цієї команди Антон Коробов показав 50%-й результат. Такий самий відсоток у доробку Юрія Корсунського з команди «Перфект» (Молдова). Олександр Сулипа, який грав за ісландський «Рейк'явік», набрав 4 очки із 7.
А перемогу в відкритій секції дістала чеська команда «Нові Бор», яка виграла всі сім матчів, 2-м залишився французький колектив «Кліші Ечесс», який відстав від переможця на 2 очки. Певного колориту змаганням додала участь у них найкращого шахіста сучасності - норвежця Магнуса Карлсена. Він грав за команду «Оффершпіль чесс клуб» зі своєї країни. Набрав у підсумку 5 очок із 6, та очолювана ним команда залишилася 7-ю (що прикметно, якраз згідно зі своїм рейтингом).
Попри всі негаразди, українські шахісти раз по раз доводять свою спроможність сягати найвищих результатів. Шкода от лише, що в таких представницьких європейських змаганнях усе ж таки взяла участь певна кількість шахістів із країни-агресора, щоправда, під прапором ФІДЕ. Навдогідь архітекторам терористичних обстрілів українських міст, чи не так? Кубків вони не доскочили, однак своєю професійною діяльністю продовжують опікуватися безперешкодно. Хіба так має бути, ФІДЕ?
Олексій РИЖКОВ