Повстання невакцинованих, або Чому в Баварії виникла коронавірусна криза
Через COVID-19 мюнхенці не привезли до Києва одразу сімох футболістів першої команди
- 23 листопада 2021, 12:00
- |
- 23 листопада 2021, 18:07
- 16732
- 99
Після відносного затишшя влітку і у вересні-жовтні, на початку листопада в Німеччині вкрай загострилася ситуація з коронавірусом. 18 листопада в країні було зафіксовано новий добовий максимум заражень на COVID-19 - 65371 людина отримали позитивні тести, а напередодні, 22 листопада, було виявлено 47887 випадків нових заражень. За останні сім днів у середньому в Німеччині щодня фіксується понад 50 тисяч нових інфікувань коронавірусом, і це є серйозною проблемою для влади.
Німецькі медики та експерти вже на весь голос заявляють, що на Німеччину чекає катастрофічне Різдво, якщо зараз не вживати дієвих заходів, одним із яких є локдаун та комендантська година для невакцинованих. Ряд районів країни вже запровадив подібні обмеження, а для стабілізації ситуації потрібно ще й наростити темпи вакцинації, довівши її рівень до 75% серед дорослого населення (нині цей показник у Німеччині становить 67,9%).
Не оминула коронавірусна криза і німецький футбол. Зокрема, від COVID-19 серйозно постраждав головний гранд - мюнхенська «Баварія», всередині якої далеко не все так просто із питаннями вакцинації. Більше того, низка засобів масової інформації напередодні повідомила, що деякі футболісти мюнхенського клубу навіть готові піднімати бунт і судитися із «Баварією», якщо ситуація залишатиметься настільки складною.
Що взагалі відбувається у Баварії з COVID-19?
Напередодні стало відомо, що перед візитом до Києва на матч п'ятого туру групового етапу Ліги чемпіонів проти «Динамо» «Баварія» через ковід не зможе взяти відразу сімох гравців. Якщо Серж Гнабрі, Джамал Мусіала, Ерік Шупо-Мотінг, Мікаель Кюїзанс та Йозуа Кімміх перебувають на карантині, то Ніклас Зюле та Йосип Станішич здали позитивні тести, і зараз очікують на одужання. На щастя, у останніх COVID-19 протікає у легкій формі, а тому всерйоз переживати за здоров'я цих футболістів не доводиться.
З іншого боку, керівництво «Баварії» незадоволене тим фактом, що клуб зіткнувся з настільки серйозними кадровими проблемами, коли низка гравців змушена перебувати на самоізоляції після контакту з інфікованими. Йдеться про невакцинованих футболістів, і нині у пресі згадуються п'ять прізвищ, які вже зазначені вище - Гнабрі, Мусіала, Шупо-Мотінг, Кюїзанс та Кімміх.
Кімміх - антивакцинатор?
Йозуа Кімміх проводить у «Баварії» вже сьомий сезон, і є одним із ключових футболістів першої команди. Це по-справжньому важливий гравець, з яким клуб ніколи раніше не мав серйозних проблем, але зараз Кімміх зайняв принципову позицію з питання вакцинації. Футболіст не хоче робити щеплення від COVID-19, мотивуючи своє рішення тим, що медичні препарати, що застосовуються, не до кінця вивчені, так само, як і їхній подальший вплив на людський організм.
Примітно, що сам Кімміх не називає себе затятим прихильником антивакцинації, а лише наголошує - небажання робити щеплення пов'язане тільки зі слабким розумінням наслідків. Однак з часом Йозуа, якщо вірити його словам, готовий розглянути можливість зробити щеплення.
«Я хочу дочекатися на результати довгострокових досліджень. Усвідомлюю свою відповідальність. Звичайно, я поважаю заходи гігієни, і невакциновані футболісти у клубі проходять тестування кожні два чи три дні. Що буде у майбутньому? Я не кажу категорично, що не вакцинуватимуся. В мене зараз є кілька проблем. Цілком можливо, що я згодом вирішу зробити щеплення від COVID-19», - заявив Кімміх.
Позиція футболіста, схоже, реально напружує клубне керівництво. З одного боку, рішення щодо вакцинації ніхто не може нав'язати, тим більше у Німеччині, де міцні ліберальні та демократичні погляди на більшість питань, але з іншого, Кімміх буде змушений щоразу йти на карантин після будь-якого контакту з інфікованим, а це боляче б'є по команді, та й по клубу теж, адже останній зобов'язаний виплачувати Йозуа зарплату, хоча той фактично не виконує своєї роботи за контрактом.
Санкції до невакцинованих
Вже зараз відомо, що Кімміх, як і інші невакциновані гравці «Баварії», отримали заборону на проживання разом із командою в одному готелі на виїзних матчах у Німеччині. Пов'язано це з тим, що у низці регіонів країни, як уже згадувалося вище, запроваджено обмежувальні заходи щодо невакцинованих. Серед них - заборона відвідування готелів, тому позиція Кімміха суттєво ускладнює життя адміністрації «Баварії».
Сам Йозуа каже, що суспільство має поважати позицію кожного, зокрема й тих, хто з якихось причин не хоче проходити процедуру вакцинації.
«Останнім часом ми лише й чуємо, що серед нас є вакциновані та невакциновані. У зв'язку з цим у суспільстві існує думка, що невакцинована людина - це той, хто заперечує необхідність вакцини і виступає проти неї. Але я думаю, що є багато інших людей, які просто мають побоювання з приводу вакцинації, або ж інші причини. І я вважаю, що їхня думка та інтереси також слід поважати. Тим більше, що є запобіжні заходи. У мене часто виникає відчуття, що у нашому суспільстві все більш серйозно постає проблема - коли ти невакцинований, то тебе буквально викреслюють звідусіль», - сказав Кімміх.
Важко сказати, про що конкретно говорив Кімміх, проте боси «Баварії» на чолі з президентом Гербертом Хайнером, генеральним директором Олівером Каном та спортивним директором Хасаном Саліхаміджичем напередодні ухвалили рішення, що мюнхенці не виплачуватимуть повну зарплату футболістам за той час, який вони проводять на карантині. За даними Bayerischer Rundfunk, невакциновані гравці були буквально шоковані цією новиною, і зараз між клубом та цією когортою футболістів встановилися вкрай непрості стосунки.
Попереду - суд?
Якщо «Баварія» дійсно ухвалить рішення і перестане виплачувати зарплату в повному обсязі гравцям, які перебувають на карантині, то за оцінками німецьких видань, лише Йозуа Кімміх ризикує втратити близько 800 тисяч євро. Подібна ситуація навряд чи влаштує німця і той разом із Гнабрі, Мусіалою, Шупо-Мотінгом та Кюїзансом готовий відстоювати свої права у суперечці з «Баварією» в суді.
Чим може завершиться подібний процес, зараз передбачити складно, але загалом шанси відстояти свою позицію мають обидві сторони. «Баварії» не важко довести, що клуб зазнає незапланованих втрат, спричинених виключно позицією окремих футболістів. Останні ж, у свою чергу, всіляко акцентуватимуть увагу на свободі вибору та громадянській позиції, порушувати які «Баварія» не має права. Втім, дуже важливо розуміти умови контрактів, які є у футболістів із клубом, і де, напевно, прописано чимало застережень, здатних допомогти тій чи іншій стороні у даній ситуації. Більше того, не можна забувати, що той таки Кімміх продовжив угоду з «Баварією» у серпні нинішнього року, а тому в ній цілком можуть бути прописані деталі, пов'язані з пандемією COVID-19.
Але зниження зарплати - це лише верхівка айсбергу. Набагато складніше для «Баварії» те, що клуб може втратити своїх футболістів, які відмовляються вакцинуватися. Наприклад, в аспекті Кімміха про таке вже всерйоз заговорили у пресі. Називається навіть цілком конкретний варіант продовження кар'єри для німецького футболіста - мадридський «Реал». І якщо потенційний відхід Шупо-Мотінга та Кюїзанса навряд чи всерйоз позначиться на боєздатності «Баварії», то без Гнабрі, Мусіали та Кімміха мюнхенцям у майбутньому буде дуже несолодко, й доведеться терміново виходити на трансферний ринок, де головне буде не підписати таких же «антивакцинаторів».