7 відомих українських тренерів, котрі сидять без роботи
Їх досвід та знання напевно ще стануть у пригоді в Україні або за кордоном
- 21 вересня 2021, 12:00
- |
- 22 вересня 2021, 06:58
- 54547
- 21
На початку вересня Sport.ua представив добірку з семи топових тренерів сучасності, які початок сезону зустріли без роботи. Знайшлося в ній місце і для нещодавнього коуча збірної України Андрія Шевченка, чиї перспективи на тренерському терені здаються вельми пристойними, а тому сьогодні, вже без додаткових згадок про цього фахівця, ми виділимо топ-7 відомих українських тренерів, котрі станом на поточний момент сидять без роботи.
Роман САНЖАР
Вік: 42 роки
Останнє місце роботи: «Олімпік» (травень - липень 2021)
Роман Санжар добре відомий в українському футболі, а ім'я на тренерському терені зробив в донецькому «Олімпіку», який в 2014 році вивів у Прем'єр-лігу, а потім протягом декількох років поспіль очолював вже в елітарному дивізіоні вітчизняного футболу. Весь цей час донеччани, незважаючи на відсутність можливості грати на рідному стадіоні, утримували за собою статус команди-учасниці УПЛ, однак на початку жовтня 2018 року «Олімпік» досить несподівано заявив про розірвання контракту з тренером за взаємною згодою сторін. У кулуарах подейкували про розбіжності, що виникли між Санжаром та тодішнім президентом і власником «Олімпіка» Владиславом Гельзіним, які й привели до такого рішення.
Восени 2019 року Санжар повернувся до активної роботи у футболі, очоливши «Карпати». У Львові тренер спочатку зустрів неоднозначне ставлення до себе з боку фанатів, але спробував стати для тих своїм. Коуч почав вивчати українську мову, і давав інтерв'ю на ній, проте найголовніше, що не зміг забезпечити Санжар у Львові - це результат. Кризові «Карпати» вилетіли за підсумками УПЛ-2019/20, з коуч знову залишився без роботи.
У статусі безробітного Санжар залишався до травня нинішнього року, коли Гельзін знову запросив його в «Олімпік». Тренер підписав дворічний контракт, й зумів зберегти донеччанам місце в УПЛ, але потім трапився скандал з дискваліфікацією Гельзіна, який передав клуб іншим інвесторам, а разом з тим «Олімпік» скотився в Першу лігу, де зараз і виступає вже з новим головним тренером. Що стосується Санжара, то йому всього-на-всього 42 роки, він має пристойний досвід роботи в УПЛ, і немає сумнівів, що в короткостроковій перспективі його вміння знадобляться якомусь клубу, котрий ставить перед собою амбітні завдання.
Сергій КОВАЛЕЦЬ
Вік: 53 роки
Останнє місце роботи: «Чорноморець» (2020 - 2021)
Сергій Ковалець на тренерській ниві працює з 2005 року, і певний час був асистентом Мирона Маркевича у «Металісті». У 2008 році очолив «Львів», але не зумів врятувати для команди місце в УПЛ, а потім працював з «Олександрією», «Оболонню» та запорізьким «Металургом». Має досвід співпраці із закордонними клубами - у Словаччині очолював «Татран», а в Литві - «Тракай», причому останній приводив до «срібла» чемпіонату в 2016 році.
Останнім часом Ковалець працював з одеським «Чорноморцем». Цей клуб фахівець очолив в травні минулого року і керував командою до лютого нинішнього року. Потім, не дивлячись на непогані шанси підвищитися з командою до рівня УПЛ, Ковалець залишив свій пост. Подейкували, що відхід наставника був пов'язаний із заборгованістю перед ним із зарплати. Згодом «моряки» все-таки вийшли в Прем'єр-лігу, але з командою відбулися серйозні метаморфози, про які нині знають всі вболівальники, котрі активно стежать за подіями в УПЛ.
Після відходу з «Чорноморця», за чутками, інтерес до співпраці з Ковальцем проявляли клуби зі Словаччини та Прибалтики, також говорили про можливе повернення наставника в «Олександрію», де грає його син. Однак поки плітки не підтвердилися, і 53-річний коуч продовжує чекати пропозиції, від якої не зможе і не захоче відмовлятися.
В'ячеслав ГРОЗНИЙ
Вік: 65 років
Останнє місце роботи: «Шахтар» Караганда (2019 - 2020)
В'ячеслав Грозний має солідне тренерське резюме, встигнувши попрацювати в штабах київського «Динамо» і московського «Спартака». У 1997 і 2006 роках виводив «Дніпро» і запорізький «Металург», відповідно, до фіналів Кубка України, але обидва рази його команди програвали грандам - «Шахтарю» і «Динамо», відповідно.
Останнім часом Грозний в Україні заробив імідж кризового менеджера, якого звали в команди, котрі вирішують завдання по збереженню прописки в еліті - «Говерлу» і столичний «Арсенал». Можливо, з цієї причини наставнику комфортніше працювати за кордоном, зокрема, в Казахстані. У цій країні Грозний з 2011 року встиг покерувати відразу трьома командами - «Тоболом», «Іртишем» та карагандинським «Шахтарем».
Власне, «гірники» з Караганди і є поки крайньою командою в тренерському резюме Грозного, однак завершувати кар'єру наставника 65-річний фахівець, очевидно, не планує. Поки він активно працює на телебаченні, ділиться своєю думкою з тих чи інших футбольних питань із вітчизняними ЗМІ в якості експерта, й чекає нового цікавого для себе виклику.
Володимир ШАРАН
Вік: 49 років
Останнє місце роботи: «Олександрія» (2013 - 2021)
Володимира Шарана багато в чому можна називати одним із творців сучасної «Олександрії». Саме під керівництвом цього фахівця досить скромна команда пройшла шлях від Першої ліги до «бронзового» призера УПЛ в 2019 році, а також зуміла пограти в Лізі Європи.
За підсумками сезону-2020/21 «Олександрія» фінішувала лише дев'ятою в турнірній таблиці УПЛ, і керівництво клубу прийшло до висновку про необхідність змін. В результаті Шаран покинув пост головного тренера, а керувати командою став його екс-асистент Юрій Гура. Причому останній ще в кінці травня дозволив собі вельми резонансну заяву - мовляв, в «Олександрії» футбольний клуб є, а команди немає. На це Шаран відповів досить жорстко: «Мене ці заяви також здивували. Можливо, і тренерського штабу не було! Команда ще місяць тому перемагала «Шахтар», а зараз виявляється - нема команди. Здивувало, що клуб відмовився продовжувати контракти з провідними гравцями. А потім кажуть - немає команди. Я його розумію, але, будучи моїм помічником, Юрію потрібно було більш професійно працювати. Ми разом працювали, а тут такі слова».
Як би там не було, але останнім часом про Шарана в пресі згадували в аспекті потенційної роботи зі «Львовом», хоча в підсумку цей колектив отримав іншого наставника, а екс-коуч «Олександрії» спростував переговори з львів'янами. Цікаво, що не так давно 49-річний фахівець особисто побував на матчі своєї колишньої команди проти «Інгульця» (1:0), після якого заявив, що очікував від дербі більшого.
Олександр БАБИЧ
Вік: 42 роки
Останнє місце роботи: «Маріуполь» (2017 - 2020)
Тренерську кар'єру Олександр Бабич починав у «Чорноморці», де поступово дійшов до посади наставника першої команди. На чолі «моряків» провів 82 поєдинки, але на початку сезону-2017/18 подав у відставку після невдалого старту команди в УПЛ, коли після шести турів одесити змогли набрати лише одне очко.
Після від'їзду з Одеси пауза в тренерській кар'єрі Бабича не затягнулася. Його досить швидко покликали в «Маріуполь», де молодий фахівець розвивав молодих футболістів, істотна частина яких була орендована приазовцями у «Шахтаря». За підсумками сезону-2018/19 «Маріуполь» зайняв четвертий рядок у турнірці, що стало рекордом для клубу за весь час виступів у елітарній лізі українського футболу. Також команда під керівництвом Бабича двічі виходила до півфіналу Кубка України, грала в кваліфікації Ліги Європи. Однак за підсумками сезону-2019/20, коли «Маріуполь» зайняв лише восьме місце в таблиці, Бабич покинув клуб, оголосивши, що його контракт закінчився.
З тих пір 42-річний наставник, який має досвід як в УПЛ, так і в єврокубках, перебуває без активної роботи у футболі. В якості експерта з'являється на телебаченні, й сторінках інтернет-ресурсів. Також чутки активно сватали Бабича то в «Зорю», то в «Олександрію», то у «Львів», проте поки він, за його ж недавнім визнанням, перебуває у творчій паузі.
Мирон МАРКЕВИЧ
Вік: 70 років
Останнє місце роботи: «Дніпро» (2014 - 2016)
Мирон Маркевич є одним з найбільш маститих українських тренерів сучасності. Свого часу він доклав багато зусиль для успішних виступів «Металіста» та «Дніпра», з якими вісім разів вигравав «бронзу» УПЛ, і один раз ставав «срібним» призером чемпіонату. Також у 2015 році разом з «дніпрянами» доходив до фіналу Ліги Європи, де український колектив програв справжньому королю цього турніру - іспанській «Севільї» (2:3).
Влітку 2016 року, коли «Дніпро» потрапив у серйозну кризу, пов'язану з небажанням власника погашати колишні борги, Маркевич подав у відставку й завершив своє перебування на тренерському містку команди. Після цього досвідчений фахівець отримав запрошення стати функціонером, і з липня 2016-го по серпень 2021-го очолював комітет національних збірних Федерації футболу України (згодом - Української асоціації футболу).
Нинішнього літа, коли стало відомо про відхід з поста головного тренера збірної України Андрія Шевченка, Маркевич вважався одним з головних претендентів на вакантну посаду. Сам 70-річний фахівець не приховував, що йому подобається перспектива попрацювати з «синьо-жовтими», але в підсумку, поки керівництво УАФ схилялося до кандидатури Сергія Реброва, Маркевич прийняв рішення порвати зв'язок з організацією, і піти із займаної раніше посади. Після цього, незважаючи на провал варіанту з Ребровим, в УАФ до кандидатури Маркевича більше не поверталися, зробивши ставку на Олександра Петракова. Сам же Мирон Богданович нещодавно в черговий раз заявив, що якщо і повернеться до тренерства, то тільки заради роботи з амбітною командою з «міцними фінансовими тилами».
Роман ГРИГОРЧУК
Вік: 56 років
Останнє місце роботи: «Шахтар» Солігорськ (2020 - 2021)
Тренерську кар'єру Роман Григорчук почав у 1999 році в Латвії в «Дінабурзі», де й повісив бутси на цвях, попрощавшись з амплуа футболіста. У 2001 році коуч привів свій колектив до фіналу Кубка країни, а потім пішов на підвищення - в «Вентспілс». За чотири роки роботи із «жовто-синіми» Григорчук тричі ставав чемпіоном Латвії та двічі вигравав Кубок країни.
У 2009 році Григорчук повернувся в Україну, ставши коучем запорізького «Металурга», а через рік перейшов на роботу в «Чорноморець». З одеською командою фахівець і домігся найбільш знакових успіхів в українському футболі - вийшов у фінал Кубка України в 2013-му, а потім зіграв і в Суперкубку країни. І нехай в обох випадках «моряки» поступилися «Шахтарю», але саме під керівництвом Григорчука «Чорноморець» у сезоні-2013/14 спершу пробився в груповий раунд Ліги Європи, а потім і вийшов до плей-оф (залишивши позаду себе в групі ПСВ з Ейндховена та загребське «Динамо»), де в 1/16 фіналу поступився «Ліону» (0:0, 0:1).
У грудні 2014 року Григорчук покинув «Чорноморець», в якому починалася криза, а через кілька днів підписав контракт з «Габалою», яку двічі приводив до «срібла» чемпіонату Азербайджану. Після поїхав у Казахстан, де став чемпіоном з «Астаною», а в сезоні-2020/21 працював із солігорським «Шахтарем», змінивши біля керма команди по ходу чемпіонату Юрія Вернидуба, й довівши почате співвітчизником до кінця - ставши чемпіоном Білорусі. 23 липня Григорчук був відправлений у відставку, оскільки керівництво «гірників» не пробачило йому провал у кваліфікації Ліги конференцій. Через кілька днів в одному з інтерв'ю Григорчук заявив, що для нього «прийшов час працювати вдома», щоправда, поки відповідних варіантів в Україні коуч не знайшов.