Чому Шахтар правий, коли не поспішає пропонувати Каштру новий контракт

Португальцю спершу потрібно як слід відпрацювати аванси, отримані в минулому сезоні

В кінці нинішнього сезону «Шахтар» може прийти до необхідності серйозних змін. Закінчується контракт у нинішнього і колишнього капітанів команди Андрія Пятова і Тайсона, відповідно, а також добігає кінця дворічний цикл головного тренера Луїша Каштру, з яким з самого початку підписувалася трудова угода на два роки. Після фантастичних результатів у минулому сезоні, коли «гірники» привезли на фініші УПЛ +23 очки відриву своєму одвічному опонентові «Динамо», а також дісталися до півфіналу Ліги Європи, в даний момент «гірники» близькі до того, щоб завершити сезон і зовсім без трофеїв - з єврокубків та національного Кубка команда вже вилетіла, а в чемпіонаті доля чемпіонства нині повністю залежить від виступів «Динамо», а не від зусиль і старань «Шахтаря».

Втім, незважаючи на ряд гучних поразок і невдач, «Шахтар» все одно є за що згадати добрим словом в поточному сезоні. Чого варті тільки дві історичні перемоги в Лізі чемпіонів над мадридським «Реалом». Втім, шість очок проти «бланкос» і дві нульові нічиї проти «Інтера» - це зовсім не та причина, яка може спонукати керівництво «Шахтаря» продовжити контракт з Каштру. Нині президент «гірників» Рінат Ахметов, вочевидь, чекає на результати чемпіонської гонки, від якої і буде напряму залежати майбутнє Каштру в «Шахтарі».

Сам 59-річний португалець дуже стримано на публіці коментує питання свого майбутнього в «Шахтарі». Каштру розуміє, що нині виявився неймовірно залежним від результатів ледве не кожної гри, що було для нього в дивину в минулому сезоні, коли «гірники» не мали рівних як мінімум на українських просторах. Але гірше інше - нинішній керманич донецької команди, здається, не зовсім розуміє, що відбувається з його підопічними, яких знатно лихоманить по весні. Про це Каштру навіть безпосередньо заявив пресі після сенсаційного вильоту з Кубка України від першолігового «Агробізнеса».

Треба сказати, що заяви, на кшталт тих, що були зроблені після гри з «Агробізнесом», дають розуміння - Каштру зовсім не ідеальний тренер для «Шахтаря», яким його бачать деякі фахівці та вболівальники. Занадто просто зараз звинувачувати в усьому гендиректора Палкіна або попередника Фонсеку, які нібито допустили фатальні помилки, що зараз і виходять боком Каштру. Насправді ж, Фонсека залишив після себе відмінну команду, в чому нещодавно зізнавався діючий наставник «гірників».

Джерело фото: ФК «Шахтар»

Вкрай помилково стверджувати, що Фонсека тільки й робив в «Шахтарі», що «вичавлював на повну» всі доступні ресурси для штампування титулів один за іншим заради підвищення власного іміджу в Європі. Звичайно, Паулу хотів бути виключно успішним в Україні, щоб мати можливість попрацювати на топ-рівні в подальшому, але найважливішою його спадщиною стала зміна негативної тенденції, за якої «Шахтар» два роки поспіль залишався без «золота» національного чемпіонату.

Невже вже забуті два останні сезони Луческу в «Шахтарі», коли «гірники» поступалися чемпіонством «Динамо» Сергія Реброва? Але ж та команда, незважаючи на труднощі, пов'язані з війною та економічною кризою в Україні, потенційно була сильнішою за «біло-синіх», що відзначала переважна більшість фахівців. Проте Луческу виявився не готовим до постійних перельотів та переїздів, які вдарили по ньому вельми сильно. І зараз, коли 75-річний фахівець блискуче виконує свою роботу з «Динамо», важливо не забувати, що переважну більшість матчів «біло-сині» проводять в Києві або області, куди з різних причин переносяться номінально виїзні ігри команди.

Говорячи знову про Фонсеку, важливо розуміти, що Паулу, перш за все, вирішував проблему повернення «Шахтарю» менталітету переможця. Для цього тренер був зобов'язаний робити ставку на перевірених кадрів, лише зрідка намагаючись підводити до складу молодь (не будемо забувати, що саме за Фонсеки у «Шахтарі» в офіційних матчах дебютували Трубін, Бондар, Додо, Маркіньос Сіпріано, Маркос Антоніо, Майкон, Манор Соломон, Тете, Фернандо та Михайло Мудрик). Проблемою португальця стало, можливо, лише те, що в третьому своєму сезоні він надто захопився якістю наявної під рукою команди, котра була легко здатна здобувати перемоги на внутрішній арені, і не став замислюватися про майбутнє.

Тому відхід Фонсеки виявився досить своєчасним рішенням для «Шахтаря». Паулу повернув команду на вершину, а далі потрібен був хтось, хто зуміє краще вклинювати в колектив «свіжу кров». Таким і виявився Луїш Каштру, що раніше мав досвід роботи з молодіжними командами «Порту». При цьому, не варто занадто захоплюватися питанням відсутності нових трансферів на вхід при Каштру. Вочевидь, цей фахівець розумів, що донецький клуб встиг пристойно закупитися ще за Фонсеки, а тому, перш за все, чекає віддачі від цієї партії талантів, перш ніж приступати до придбання нових.

І перший сезон Каштру в «Шахтарі» видався справді успішним. Але не варто забувати, що в УПЛ в більшості своїй грали все ті ж перевірені роками кадри. Досить поглянути на одинадцять гравців донецької команди, які провели в минулому чемпіонаті найбільше часу на полі - це Матвієнко, Пятов, Кривцов, Жуніор Мораес, Тайсон, Степаненко, Алан Патрік, Додо, Ісмаїлі, Тете і Марлос. Вісім з них впритул наблизилися або й зовсім переступили тридцятирічний рубіж. Тому говорити, що Каштру з ходу змінив «Шахтар», і почав перемагати з перспективною молоддю - лукавство в чистому вигляді.

Власне, сезон-2020/21 Луїш напевно планував проводити в схожому ключі, як і попередній, але спалах коронавірусу, який трапився в команді, сплутав португальцю всі карти. У Мадрид на матч Ліги чемпіонів з «Реалом» довелося їхати виключно з «молодими та ранніми», від яких нічого не чекали, а вони взяли, та й прибили гранда на його полі! І ось з цього моменту на повний голос заговорили про феноменальну здатність Каштру працювати з молоддю, і домагатися з нею результату. Що правда, незабаром ці ж хлопці згоріли «Боруссії» з Менхенгладбаха (0:6), після поєдинку з якою головний тренер «Шахтаря», як і після вильоту від «Агробізнеса», виглядав абсолютно дезорієнтованим.

Нинішній «Шахтар» дійсно більше схожий на команду майбутнього, ніж той, який ми бачили в попередні роки. Вікові лідери поступово відходять на другий план, а молодь все більше й більше стає відповідальною за результат. Але поки цього самого результату вона не дає, і в цьому весь парадокс - з одного боку Каштру ніби як награє перспективних, чого не робив Фонсека, але з іншого - не досягає результату, від чого страждає імідж і економіка клубу.

Ще гірше, що, за чутками, у Каштру нині немає взаєморозуміння з деякими лідерами команди. Зокрема, в пресі згадувалося про нібито конфлікт, що трапився у тренера з Марлосом, а під час прес-конференції після домашньої поразки від «Роми», Каштру недвозначно дав зрозуміти, що поза складом через дисциплінарні причини нині залишається й Тайсон. Можливо, цей фактор нині і є ключовим поясненням невдалих результатів «гірників» - молодь банально не готова стабільно давати результат, а тренер позбувся підтримки колишніх лідерів, які, в свою чергу, готові «валяти дурня», але не перенапружуватися на полі заради Каштру. Саме заради Каштру, тому як всі в команді прекрасно розуміють стратегію керівництва, й бачать, що доля тренера залежить виключно від підсумкового результату.

Джерело фото: ФК «Шахтар»

Фонсеці в «Шахтарі» прекрасно вдавалося знаходити спільну мову з «центуріонами» в особі Пятова, Степаненка, Патріка, Марлоса, Ісмаїлі, Тайсона і Мораеса. Недивно, що багато хто з них після розгромної поразки в Римі від «Роми» (0:3) абсолютно без докорів сумління пішов на «ванільні обіймашки» з колишнім босом, залишивши пригнобленому Каштру обов'язок пояснюватися за результат перед пресою. Здається, що за нинішнього наставника зараз готові битися до кінця зовсім не всі ветерани, і це може виявитися ключовим моментом в нинішньому сезоні для «гірників».

Каштру, на відміну від Фонсеки, дійсно позбавлений тяги до епатажу і підвищення власної значущості. Луїш куди більше нагадує скромного трудягу, який старанно намагається домогтися прогресу в своєму ремеслі. Однак футбол - командний вид спорту, і тут потрібно завжди дотримуватися балансу, знаходячи оптимальне рішення в конкретний момент часу. Фонсека більше довіряв ветеранам, Каштру в силу різних причин доводиться перебудовувати «Шахтар» в бік молодих гравців, але вкрай важливо для Луїша знаходити і спільну мову зі вчорашніми лідерами. Тут, безумовно, на допомогу тренеру по-хорошому повинне прийти і керівництво, але по ситуації навколо Тайсона ми бачимо, що боси «Шахтаря» якийсь час займали вичікувальну позицію, перш ніж прийняти жорстке рішення, і навряд чи тренер може на це скаржитися - він розумів, куди і на виконання яких завдань підряджається.

Головна іронія долі в ситуації, що склалася, полягає в тому, що допомогти Каштру залишитися в «Шахтарі», мабуть, здатні ті ж гравці, на яких колись робив ставку Фонсека. Перспективна молодь «гірників» ще обов'язково вистрілить, але станеться це в наступні сезони, а поки доля чергового «золота» для «гірників» в УПЛ залежить від бажання і старанності все тих таки Тайсона, Марлоса, Мораеса, Патріка, Ісмаїлі. Чи захочуть вони битися за Каштру до кінця, покаже найближче майбутнє, після чого, нарешті, і буде прийняте рішення про долю Луїша в «Шахтарі». Такі реалії футболу: вчора ти мав +23 від найближчого переслідувача і не міг натішитися рекордам, а вже сьогодні вилітаєш з рахунком 1:5 за сумою двох матчів від нової команди свого попередника, і сподіваєшся на лояльність лідерів, які розуміють, що при тобі у них, власне, більше немає майбутнього в цьому колективі...

Олексій Сливченко Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Бокс | 22 грудня 2024, 00:10 4

Мегафайт пройде ввечері 21 грудня у саудівському Ер-Ріяді

Коментарі